Хипхоп културата надвор од нашите граници

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Abe dechki nigde ne terame so ulicata toa e fakt.So ulicata se upropastuvash,toa go znam po sebe sum go osetil na svoja koza i koja radi toa imam posledici shto nemozam da se soberam sebe si.Ushte me povikuva ulicata za da se dvizam po nea ama toa ne e toa.Ne sum ulichar niti sum bil nekad toa mi e jasno,samo shto ne se raboti i za mene.Treba toa da go svatat mnogu deca shirum zemjava deka nemozish da opstojuvash preku ulicata oti koga togash ke zavrshish ili kaj mnogute od kade nema vrakanje ili ke zavrshish vo zatvor i ti propadna zivotot.Ova ne e Amerika za da mozish da se probiesh preku ulichniot zivot,ova e Makedonija i gi nemame tie povolnosti za da napravish neshto poradi toa shto kisnish na ulica.Ovde te smetaat za kloshar i za nesposobe i za slabak koj nemozi da se snajdi vo drugiot svet na zivot,ovde nemash prava,ne si prifaten kako kultura,niti kako muzichar,ednostavno gi nemash pravata,radi toa nemozesh da postignish nishto.Ke si ostanish kloshar vo ochite na drugite,no ke rechish:Me zabole mene shto mislat drugite za mene!
Da toa e taka,no do koga?Do koga ke mislish taka i ke se drzish do toj stav?
Do momentot koga ke vidish deka si NIKOJ i NISHTO?Deka nemash NISHTO postignato vo vrska so zivotot tvoj?Ke se svestish koga ke dojdi vreme za familija da oformish(ako se svestish)?Toa se prashanjata,a ne samo da se sedi na ulica i da se bez delnechi,da se gubi vreme.

Peace
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Abe dechki nigde ne terame so ulicata toa e fakt.So ulicata se upropastuvash,toa go znam po sebe sum go osetil na svoja koza i koja radi toa imam posledici shto nemozam da se soberam sebe si.Ushte me povikuva ulicata za da se dvizam po nea ama toa ne e toa.Ne sum ulichar niti sum bil nekad toa mi e jasno,samo shto ne se raboti i za mene.Treba toa da go svatat mnogu deca shirum zemjava deka nemozish da opstojuvash preku ulicata oti koga togash ke zavrshish ili kaj mnogute od kade nema vrakanje ili ke zavrshish vo zatvor i ti propadna zivotot.Ova ne e Amerika za da mozish da se probiesh preku ulichniot zivot,ova e Makedonija i gi nemame tie povolnosti za da napravish neshto poradi toa shto kisnish na ulica.Ovde te smetaat za kloshar i za nesposobe i za slabak koj nemozi da se snajdi vo drugiot svet na zivot,ovde nemash prava,ne si prifaten kako kultura,niti kako muzichar,ednostavno gi nemash pravata,radi toa nemozesh da postignish nishto.Ke si ostanish kloshar vo ochite na drugite,no ke rechish:Me zabole mene shto mislat drugite za mene!
Da toa e taka,no do koga?Do koga ke mislish taka i ke se drzish do toj stav?
Do momentot koga ke vidish deka si NIKOJ i NISHTO?Deka nemash NISHTO postignato vo vrska so zivotot tvoj?Ke se svestish koga ke dojdi vreme za familija da oformish(ako se svestish)?Toa se prashanjata,a ne samo da se sedi na ulica i da se bez delnechi,da se gubi vreme.

Peace
E i ako posle se pak ne svatis deka si ja opleskal rabotata toga6 zna4i stvarno si roden za ulicata i najubavo ke bide da si ostanes do nea...
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Imase Ago eden opasen stih :

"Dolinata na senkite, strogo ulica za vas vi ebam manekenkite......"
"Dosta lecis kompleksi nemas ulica mek si pamuk, sin mamin.....zasekogas hardkor vo imeto na otecot sinot i svetiot duh amin"

Sekoj si podrzabira na svoj nacin ulica taka da dosta veke za ova ulcni filmovi vakvi onakvi.Batalete za toa vise, smenete tema.
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Ama do kade ke stignish e celo prashanje?Rabotata e dali ke go izdrzish pritisokot shto e na ulicata i stie opasnosti shto se vo nea?A za Ago iskreno ne me inpresioniraat negovite sithovi.Shto go mesha Oteco,Sinot i Svetiot Duh koga Svetoto Trojstvo i ulicata se skros razlichni poimi.Koga ednoto te nosi na drug pravec na zivot,a drugoto vo sosema razlichen.Toa mene ne mi drzi mesto i ne mi e voopshto opasen stih.

Peace
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Ama do kade ke stignish e celo prashanje?Rabotata e dali ke go izdrzish pritisokot shto e na ulicata i stie opasnosti shto se vo nea?A za Ago iskreno ne me inpresioniraat negovite sithovi.Shto go mesha Oteco,Sinot i Svetiot Duh koga Svetoto Trojstvo i ulicata se skros razlichni poimi.Koga ednoto te nosi na drug pravec na zivot,a drugoto vo sosema razlichen.Toa mene ne mi drzi mesto i ne mi e voopshto opasen stih.

Peace
Da ama moral vo nesto da se zakolne deka ke ostane zasekogas hardcore :).Ama kako i da e dosta e muabet na ovaa tema.
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Da i samo shto si gi pravi stradanjata vo zivotot pogolemi.A i ne ni moral da se zakolni vo Svetot Trojstvo za toa,oti ne e vredno.I ushte edno...20 godini go kazuva ednoto isto celo vreme i kako on mene ke me inpresionira,koga veke e chueno seto toa i koga decata go kopiraat nego i gi kazuvaat site negovi raboti koi kako shto kazav veke se chueni i razbrani?
Koja pouka mi kazal mene on...deka treba da se tapam so sekoj radi mojot stav kon rapot,da gi seram i pcijam site shto ne se kako mene odnosno kako nego?Toa ne e nikakva pouka,jas lichno ne podnesuvam takov nasilen rap i ne mi parira na moite pred pozicii za rap koga veke go znam toa neshto shto go kaza ushte vo 93.Serenje protiv sekoj i pokazuvanje sila protiv pomalite raperi vo odnos so nego.Mislam za 30 godishen chovek toa ne go lichi.On moze da si ostane hardcore ama ne mora da seri za se shto trebalo i ne trebalo.


Peace
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
Da i samo shto si gi pravi stradanjata vo zivotot pogolemi.A i ne ni moral da se zakolni vo Svetot Trojstvo za toa,oti ne e vredno.I ushte edno...20 godini go kazuva ednoto isto celo vreme i kako on mene ke me inpresionira,koga veke e chueno seto toa i koga decata go kopiraat nego i gi kazuvaat site negovi raboti koi kako shto kazav veke se chueni i razbrani?
Koja pouka mi kazal mene on...deka treba da se tapam so sekoj radi mojot stav kon rapot,da gi seram i pcijam site shto ne se kako mene odnosno kako nego?Toa ne e nikakva pouka,jas lichno ne podnesuvam takov nasilen rap i ne mi parira na moite pred pozicii za rap koga veke go znam toa neshto shto go kaza ushte vo 93.Serenje protiv sekoj i pokazuvanje sila protiv pomalite raperi vo odnos so nego.Mislam za 30 godishen chovek toa ne go lichi.On moze da si ostane hardcore ama ne mora da seri za se shto trebalo i ne trebalo.


Peace

Kako i da e.Ima luge sto go slusaat i respektiraat najmnogu na cel svet.Ama sekoj si ima svoj stil,pogledi i razmilsuvanje taka da nema da bide interesno na sekoj se da mu se dopaga.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Kako i da e.Ima luge sto go slusaat i respektiraat najmnogu na cel svet.Ama sekoj si ima svoj stil,pogledi i razmilsuvanje taka da nema da bide interesno na sekoj se da mu se dopaga.
Da taka e...isto kako 6to ne mozes da natera6 siite date sakaat..sekogas ke ima nekoj sto ke te mrazi..zatoa da uzivame kako 6to si znaeme ;)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Da ama u kafana sigurno nema da ti pustat rap muzika.Taka da ako dremes po kafani ke mora da slusas toa sto se pusta tamu.
Ако имаш пари и кафанска певачица ќе ти рецитира не се секирај.. А и летс сеј ако си во кафана стаен сигурно нема да си трезен, ќе имаш кеш доволно да не бидеш трезен, а и ретко кој од тие што имаат кеш немаат по некоја црта бело у организам стално.. Ти да видиш пари да иам како не по кафани по све живо и диво ќе идам.. Затоа реков.. Преку таквото од улица филмови..
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Abe dechki nigde ne terame so ulicata toa e fakt.So ulicata se upropastuvash,toa go znam po sebe sum go osetil na svoja koza i koja radi toa imam posledici shto nemozam da se soberam sebe si.Ushte me povikuva ulicata za da se dvizam po nea ama toa ne e toa.Ne sum ulichar niti sum bil nekad toa mi e jasno,samo shto ne se raboti i za mene.Treba toa da go svatat mnogu deca shirum zemjava deka nemozish da opstojuvash preku ulicata oti koga togash ke zavrshish ili kaj mnogute od kade nema vrakanje ili ke zavrshish vo zatvor i ti propadna zivotot.Ova ne e Amerika za da mozish da se probiesh preku ulichniot zivot,ova e Makedonija i gi nemame tie povolnosti za da napravish neshto poradi toa shto kisnish na ulica.Ovde te smetaat za kloshar i za nesposobe i za slabak koj nemozi da se snajdi vo drugiot svet na zivot,ovde nemash prava,ne si prifaten kako kultura,niti kako muzichar,ednostavno gi nemash pravata,radi toa nemozesh da postignish nishto.Ke si ostanish kloshar vo ochite na drugite,no ke rechish:Me zabole mene shto mislat drugite za mene!
Da toa e taka,no do koga?Do koga ke mislish taka i ke se drzish do toj stav?
Do momentot koga ke vidish deka si NIKOJ i NISHTO?Deka nemash NISHTO postignato vo vrska so zivotot tvoj?Ke se svestish koga ke dojdi vreme za familija da oformish(ako se svestish)?Toa se prashanjata,a ne samo da se sedi na ulica i da se bez delnechi,da se gubi vreme.

Peace
Од кого го учеше ова бе дечко? :baeh:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Tribute to "TRAM 11"

Za sive ovie godini slusanje Hardcore Underground Rap,slusav rap i od balkanot.No edna i edinstvena Rap grupa tolku mnogu me pogodi vo srce 6to navistina nemam zborovi da vi opisam kolku mnogu ja sakam ovaa rap grupa.Za mene zasekogas najdobra a voedno i najplodna rap grupa na prostorite na bivsha YU ke bide Tram 11.Pregolema 6teta 6to se slu4ija nekoi raboti megu Woo i Target.Ne postoat veke.Ako ni6to barem ne postojat so taj Magicen i moken rap kako 6to nekoga6 bea.
Nemozam da se svestam 6to ima vo glavite Target i Woo,kakvi samo liriki imaa tipovite.Kakvi samo pesni napravija toa mozat Srbite i Makedoncite da sonuvaat (izvinete toa e moe mislenje ne mora da go prifatite,prinesete komentar i linka da mi kazete deka ima ne6to podobro od niv a jas na sekoja vasa pesna ke vi dadam sli4na pesna ili link od niv da videte kolku samo se kvalietni)-ova se pesnite sto sekogas ke mi ostanat vo srce....Pad Sistema,Nit Zivota,Ulicno Znanje,Mikrofon Proverjavam,Oseti Bol,981,Lagano Lagano,Sve 6to Si mi Ti,Kaj Ima Lima,Prije 5 Godina,Jedno,Lancana Reakcija,Znash Znanje, Dez,Mozges,Hrvatski Velikani,Za Deset Godina,Super Rista,Crni Dani,Eto Shta Ima,Samizam,Ljubomora je Kurva,Verbalator i ostavija 4 albumi pozadi niv...za zal se razdelija pred 5 godini i poveke.Woo prodolzi sam isto i Target.Target odleza 2 godini vo ludnica (ova mi go kaza Oli Doboli li4no,a i drugi faci na hrvatski forum-sepak sega se opravil) a doma ostavi zena i dete.Se pobrka covekot zatoa sto imase mozok i premnogu emocii za rapot.Mnogumina go izneveria.Covekot se razocara od se i se zakluci vo svoj svet.Napisa kniga za rapot vo stilot kako rapot-religija.
Mi pisaa na net kako covekot napusen,pijan odel i delel svoi cedinja niz diskotekite vo zagreb.Sega ke se javat tuka mnogu clenovi na forumot i ke recat Hahahah ete kako stanal poznat.Ok Tram se poznati vo Undergroundot od 1998 koga ja napravja prvata pesna Hrvatski Velikani.Target se pobrka 2002 godina.A moe mislenje zosto gi delil cedinjata e zatoa sto sigurno premnogu go boli toa sto dobrite vreminja zaminaa pa zatoa bez pari gi delel cedinjata za lugeto da slusaat rap (negovata saga za DOBRITE VREMINJA se oseka od negovite liriki vo textovite).Samo ne znam dali postarite pesni gi delel ili ponovite.Ponovite iskreno ne mi se dopagaat,no zatoa im blagodaram za 4te albumi koi gi ostavija.Toa se pesni premnogu polni so emocii,skrieni poraki,filozofija i socijalna tematika.Kaj niv nema nikade da najdete NAJJAK SUM NAJSILEN bla bla bla...i koga toa go iskazuvaat go kazuvaat so takva zica da se cudes kako e mozno toa da go smisli tipot kako Target vo stihot od pesnata Te Patnje
" il ko metak namenjen za BIGIu,
tolko sam bjesan uspio bi Papicu nagovoriti da promeni religiju"
ccc mislam koa se slusne pesnata kade rapuvat Nered Stoka Tram,Koolade Sturock toa e ...abe nemam zborovi da opisam.
Nivniot stil bese manifestacija na skrieni poraki,kritiki,pouki i zabava preku Verbalno Liri4ka ve6tina.A vo nivnite od prilika 80 pesni se opfateni site mozni temi od zivotot na eden covek.
Pad Sistema pesnata uh pesna so dvojno znacenje.Se sekavam vo gimnazija ja pustiv na cas i se dogovoriv so klasot onie koi uspeaja da ja svatat da ja najdat skrienata poraka.I ne mi se veruvase deka moeto mislenje ne se slozi so mislenjeto na poedinci i vo globala na klasot.Site mislea deka pesnata ima poraka deka treba da se smeneme i deka taka ke ni bide poubav zivotot.A jas si mislev deka ne e toa porakata.Deka porakata e deka zivotot bi bil mnogu monoton i glupav ako sve odi sovrseno dobro,ako site gi pocituvaat moralnite etickite i pravnite zakoni na edna licnost.Deka se bi bilo dosadno i bas si go potvrdiv toa koga stapiv vo kontakt so tipovi od HR.Mnogu bev radosen koga svativ deka sum ja svatil tajnata na pesnata,golemata gatanka.Mislam treba da se preslusa sve od Tram 11 za da se svane nivnata verbalna moknost.I pokraj toa mnogu mi se dopagaat matricite.Mislam deka pokraj se sto sum cul od balkanot ne sum cil nisto tolku dobro kako tram 11.Ako bi turil do niv artisti talenti tuka bi gi stavil samo ovie:
Stoka (ucenikot na Target),Marchelo,Edo,CYA i Djaka Nakot.

Neka ova bide eden Tribute za mojata omilena grupa od evropa (ok ke recete eee alo tipce kade pred NTM IAM i mnogu drugi germanci i francuzi,no izvinete dodeka ne go svatam nivniot text nema nikogas da gi stavam pred ovie 6 talenti od balkanot (Target,Woo,Djaka,Stoka,Marchelo i Edo),6to zarem vie gi svakate nivnite textovi)) Tram 11,zaradi toa 6to se raspadnaa i veke ne postojat iako se soedinija pak ama dzabe e se sega pokraj tolkute napadi koi si gi izvrsija eden sprema drug.Za kraj eden text od Target od pesnata Te Patnnje (koja ja slu6am vo momentov) iako ima polno vredni textovi od Target.

...verbalno preokretanje smisla mi stvara repanje
pa markiram emsije ko klinci na nastavne predmete,
jer nitko nije spreman za nadmetanje
sad pocinje targetov sat kad je zabranjeno kretanje,
od zagreba do emone di rasturam mikrofone topim kao bonbone
pa e bolje da me se klone
6kvadra snimi na rime ko na auto salone
ali brzo skidam s kurca ko koristene kurtone,
izigram te poput tetrisa u paru poput tenisa
zlocest poput Denisa ili uzdignutog penisa,
od vrap4a do vr6ina nitko nema tolko rima
maestro poput gambina smrtonosan kako mina,
il metak namenet BIGIja
tolko sam besan usepo bi papicu nagovoriti da promeni religiju,
ne fu6am 4ak i kada otrov ku6am,
jer sam odvaljen od kanabisa al samo kad ga slu6am,
6vercam preko carine ravno iz psihijatrije
rime odvaljene jer sam stoka zar ne marine,
grdi igraci rezim karine i spu6tanja
haha pozdrav do slede4e slu6anja....

(premnogu slengovi koristi target tesko e da se svati,treba da se ima
iskustvo okolu jazikot,mene tatko mi e srbin i sve mi ima objasneto okolu jazikot i zatoa znam sto saka da kaze)

I eve slu6nete ja pesnata vo linkov pa posle dajte komentar za celata ekipa osven za prviojot koj recitira toj e eden amater koj probaa da go podignat ama nisto ne bide od nego,posle nego vleguva General WOO pa Nered,po Nered e Koolade pa Stoka i posle Stoka e Target.Slu6nete ja pesnata i ve6tinata na Hrvatskata finesa vo Hardcore Underground Rapot pa pisete kako vi se dopadnaa....
Izanalizirajte ja Pad Sistema i pisete mi komentari.Pozdrav...

http://rapidshare.com/files/100866706/Tram_11_-__13__Te_Patnje.rar.html
>>>te patnje

>>>pad sistema

>>>nit zivota (uf kakva pesna nemam zborovi)

>>>kaj ima lima (malku los kvalitet)

>>>hrvatski velikani (prvata pesnica od 11)

>>>interview so Tram i nivnata petorka (najubav prikaz za toa koi se Target i Woo-vrede da se pogledne)

>>>vrusina gradskog asfalta

>>>jedno
...i u6te mnoooogu drugi pesni koi navistina se True Rap.

A eve vo meguvreme napraviv eden video klip so ise4oci od lirikata na Target,mozete da go poglednete,
mislam nema ni6to za gledanje samo edna slika od Target i nekolku delovi od nekoi podobri pesni.Ete slusnete
i prevedete kolku ubava lirika ima tipot.Eve vo momentov pravam 2 klip so lirikata na Target a podocna ke napravam
i klip za lirikata na Woo.A ponatamu ke napravam i za CYA klip,no za postarite pesni od 1998 do 2000 godina.
Ova im go vetuvam na fanovite od Hrvatska i Srbija koi me podrzuvaa i mi prakaa pesnici,ova go pravam za niv oti navistina gi postuvaa ovie artisti koi gi nabrojav vo postov.A i za vas ako ima nekoj koj gi postuva artistive.

>>>Tributi koi gi napraviv za Target i Woo od Tram 11,a vo momentov rabotam na uste klipovi za drugi artisti...
Ete toa se ise4oci od nivnata lirika,ona 6to e najdobro spored mene.Toa se 50 minuti non stop recitiranje,slusajte i
uzivajte vo lirikata.Slusajte gi ubavo lirikite,zatoa sto sekoj nivni stih ima dlaboka smisla i zna4enj.Veruvajte slusajte podlaboko a ne povrsno...
Eve gi linkovite___toa na krajot na klipovite sum jas vo relaxira4ka atmosfera.


- Target - part 1

- Target - part 2

- Target - part 3

- General Woo - part 1

- General Woo - part 2


Ova be6e eden Tribute za "TRAM 11" (mojata All Time omilena rap grupa koja neverojatno me pogaga vo srce,grupa koja na najubav nacin go pretstavuvase rapot od 1998 do 2003 i ostavi dovolno materijal za generaciite posle niv da uzivaat vo Rapot,grupa koja mi go zarobi srceto i nemam zborovi da opisam kolku samo ja sakam grupava...)
Bidejki sekako za Rap i Hip Hop na forumov temite zgasnaa za razgovor eve jas da pratam linkcinja da videte za kakva ekipa stanuva zbor.I pak ke kazam,koga ke gi slusate pesnite NAJMNOGU obrnete vnimanie na LIRIKATA.Pozdrav - DJ-93'Slaughter
(btw ova go pravam od ljubov,koj saka neka cita i slusa koj neke ne mora.Vazno mi e jas da pridonesam za mojata omilena grupa ne6to 6to bi trebalo sekoj da go prave za svoite omileni artisti kako 6to jas pravam,prinesuvajki poveke podatoci i kritika)

I za kraj ke ve molam neka mi kaze nekoj 6to e vsu6nost ova.Naletav na ova sreduvajki gi linkovite za Tram 11...Ok nemam predrasudi sprema nikoj muzicki pravec ama ova stvarno ne mozam da go svatam...

 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Mislam deka pokraj se sto sum cul od balkanot ne sum cil nisto tolku dobro kako tram 11.Ako bi turil do niv artisti talenti tuka bi gi stavil samo ovie:
Stoka (ucenikot na Target),Marchelo,Edo,CYA i Djaka Nakot.
Go imas slusnato De Niro i Struka?
Ako gi imas slusnato aj kazi so mislis za niv ako ne kazi da ti pratam nekoj link od albumite da slusnis koi se carevi na Balkanskiot Rap.
Pozdrav
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Go imas slusnato De Niro i Struka?
Ako gi imas slusnato aj kazi so mislis za niv ako ne kazi da ti pratam nekoj link od albumite da slusnis koi se carevi na Balkanskiot Rap.
Pozdrav
imam slusano ama aj prvo daj link za da vidam sto precizno ke mi pratis od niv a potoa ke ti dadam komentar moze?ajde..cekam link4e ;)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ok sega se podsetiv koj bese Struka Demijan,Oneya,VIP i drugite tie,nabrzina napraviv retrospekcija na pesnite,uzivaj ne mi prakaj nisto imam i albumi i ne izdadeni pesni.No prvo da te pitam koj ima za tebe podobar rap Hrvatska ili Srbja??Vidi sega.Tatko mi e bifsi oficer vo vojnata megu hrvatska,srbija i bosna i na ova ne odgovaram pristrastno,ke ti odgovoram spored moe mislenje
.Ete zamisli tatko mi ne gi saka hrvatite ama ic poradi negovi raboti i ratni stvari a jas zamisli gi sakam hrvatite,a znaes zosto gi zasakav,Zaradi Tram normalno.Zaradi,Tram,Nered,El Bahattee,Rima D,Stoka i drugi...Za mene Hrvatska sekogas ke ima bolji rap od srbija i ostanatite drugi znaes zosto?
Eve vaka.Prvo ako go poglednes rapot na CYA,10001 plan na struka i drugi pesni,VIP,i drugi srbski pesni imam tuka nekoi artisti mi gi donese Markoni (raper od srbija ama ne poznat) i se preslusav.Brat nekako srbive nogu mi go furat taj film.Zivotot na ulica,droga ova ona.Mislam deka rapot e univerzalen i se naoga na site strani vo nasite zivoti.I zosto togas jas poveke gi sakam Tram i hrvatite.Vidi...Cenam artisti koi se fleksibilni
vo rapot,vizooneri,harizmaticni i polni so idei.Jas veruvam deka od tram nemas nitu eden album i koga bi gi imal tesko bi gi razbral ama koga bi gi imal i preslusal jas sum siguren deka ke se zaljubis vo niv.Vonivnite 80 pesni kolku jas imam ispolneti se so mudrost,filozofija,verbalna ve6tina na iskazuvanje objektivni mislenja proizlezeni od stradanja,pesni za drogi,pesni protiv kurvi,dileri,pesni za drzavniot sistem,pesni za ljubovta,pesni vo forma na gatanka,pesni vo forma na dvojno znacenje,pesni so retoricno znacenje,pesni so hardcore tematika i sto uste ne....jas cenam artisti vo rapot multitalent.ne talent vo so,tuku samo vo rapot.Mozam za gornive opisi da ti pisam za sekoj od niv po edna pesna no me mrze.4 albumi ok 3 oti ednio e mixtape no ima i neizdadeni pesni.Toa se pesni polni so filozofije.Uh kolku bi bil samo jako da sedneme i da ti obrazlozam stih po stih da ti rasclenam od tram.Eve prost stih...

ekipa brije na zuto,gotovo je snima
ne izlaze iz rupe a odavno ni je zima,
droga je zlo buraz veruj mi to
prvo vuces a posle se pikas
i onda je gotovo >>>od pesnata Nit Zivota koja e soundtrak od film.

drugarite se na heroin,gotovo e so niv
ne izlavat od podrum a odamna pomina zima (zatoa sto heroincite sekogas im e ladno koga se u kriza i baraat toplo)

droga je zlo brat veruj mi to
prvo zmrkas a posle se bodes i posle e gotovo...

Ova onaka prost primer koj koga go slusas niz usi ti mine nabrzina
i ne svanes po detalno ama poso vo moja familija se zboruva mesano
mnogu brzo svakam a ima mnogu takvi stihovi koi tesko se svakaat.
Imaat i dvosmisleno znacenje,toa za mene e ve6tina na izrazuvanje koja
mnogu mi se dopaga.Toa te prave pomoken i razlicen od drugite a i edinstven so taa sposobnost.Brat i ja mozam da sednam da pisuvam rap ama koga nema stilsko izrazni sredstva,termini,boja na izrazi,i sto uste ne
izgleda mnogu amaterski i pocetnicki...taka da nikogas ne bi sporedil Struka so Target..

EJ PANAJUBAVO VAKA..SI SLUSAL STRUKA DENIRO I AJDE SEGA KLIKNI NA LINKOVITE POGORE OD TARGET I CUJ KOJA VESTINA JA IMA,KAKVI TEXTOVI IMA A I WOO....PA SAMIOT PRECENI KOI TEXTOVI POVEKE VREDAT....mislam i sepak posle toa da kazes deka ovie srbskite se podobri znaci ne svakas nisto od hrvative.A inaku jas sum siguren deka ako gi pitas licno struka i deniro sto mislat za Target i Woo jas sum siguren 19999% deka ke rece aa nemam zborovi...ne znam brat.Tram 11 za mene sekogas ke zna4at poim VE6TINA za drugive,osven onie sto gi posociv gore vo onoj post....ajde slusni gi moite tributi-isecocite i ke vidis...pa na kraj krajot od 80 pesni omaat 55 sto vredat i se tesko bogatstvo,pesni napisani od stradanje i ljubov.A i gledaj go intervjuto od niv da vides kolku se samo ednostavni....peace brat,nemam nisto protiv ama za da kazam deka ima nekoj podobar od denesnive raperi od niv ke treba da izedam otrov za gluvci...btw tram rapuvaat od 1995....stara skola se epten,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom