Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
C..c.c
Ti choveku, bash ti shto go chitash ovoj post i si vikash:

"ovie idiotive vidi gi, gi izlazhale pa slushaat rap, glumat crnci
pa ushte shiroka obleka, jointot a jointot?
kreteni, vidi gi, nemaat obrazovanie, plus sleng ke zborat a?"

ne si vo pravo (ova e posveteno na golem del od forumov
(primer: toj kengur od prvata strana) shto mislat deka
sekoj shto slusha rap e pod default idiot so sukanici i shiroka obleka,
i deka veze nema od nishto drugo)

Ne zborete deka go nema stereotipov, poshto go ima. I toa mnogu.

Okay, sega za temata:

:). Znachi zasluzhuvate: :).
Dzabe slushate rap, ne znaete da procenite nishto.
Kaj nas nema dobar rap? Kaj neas nema dobri artisti?
Ajde.. da pochneme so:
STR2 -> Edni od najdobrite mcinja na svetsko nivo
(marchelo, edo majka shajka, frenkie menkie i tie ostanati od yu-prostori
se NULA sporedeni so Blazhej kako MC, i Struja kako DJ)
NE MOZHE da chuesh negativen komentar za STR2.. NE MOZHE.
Balkan, (btw ja ima tarkava na myspace.com/str2 ) preslushajte ja
da vidite stihovi... talent momci, talent!
Najdete ja Naselba, ... takvi pesni se nepovtorlivi.
Primer Naselba mi e klasika, kako Skopje shto mi e (od Leb&Sol).


Greenout -> Losh stil da ne se dechkite? Shteta shto seushte ne izdale
album, pa i trakite shto gi imaat lugjevo ne se za shirenje.
Koj gi preslushal, me sfakja shto zboram, najverojatno.

Dzaka nakot? Najtalentiran tekstopisec (isto i vo globalni ramki)
Sega vie ne me razbirajt pogrsehno: Globalni ramki ne znachi deka
ke go slushaat site na makedonski jazik, tuku kvalitetot na stihovite
se od neprocenliva vrednost. Bashka, za filozofija mozhe da bide profesor
na profesorive, :). Obrabotuva sekakvi temi... shto da vi kazham
osven toa da go kupite Biomehanika, i da go preslushate seriozno, zoshto
ima tezhina na stihovi i milioni metafori.

Vaka, da ne gi zaboravam drugite grupi, no da bideme iskreni - ovie se izdvojuva
at
kako najdobri sega za sega. Jas ne vikam deka treba ad se batali se drugo,
no shto e najdobro e najdobro i kraj.
I pola od nadarenive artisti se prvo ko lugje OK, vtoro so fakulteti se
talentiranite mcinja, taka da nema prostor da se jade ,.,., za niv,
vo NIEDEN pogled. Da vi bide jasno deka nikoj ne glumi crnec ili ne znam shto,
i toa shto e exponiran tolku mnogu USA rapot ne znachi deka site sakaat ko USA
da bidat, blabla, gluposti. I tamu ima tapa artisti, i segde ima, normalno.

Znam deka ovoj post nema nishto da pridonese, no ete barem kazhav shto mislam.

Makedonskata rap scena ke se podobri samo ako se otrlat site podprosechni traki od razni artisti (... ke recham: DECA).
"ke bidesh podobar, ako ti, vezhbaj" -> posle ovaa rechenica, tipovi kako shto se pola od forumov koi ne gi interesira bash koj ke vezhba i zoshto ke vezhba i unapreduva i se toa, ke rechat: vidi go, pa koj ne mozhe toa da go napravi (shto e.. za zhal.. tochno..). Za da se izbegne seto toa, da se oseti vistinski talentirani stihovi, toa e pravilniot pat, spored mene.
Inache... abe STIHOVEN KALIBAR be... Ne treba tolku mnogu na Marchelo da mu se voshituvash, iako izdavash albumi i se toa, ochigledno ne znaesh koj e koj seushte i kakvi mislenja on ima za nashava scena (btw 10 Marchelinja ne se ni priblichno kolku Blazhej od STR2...)
Aj chitajte sega, da ne ve zamaram ushte:).
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Кај ти е во твојта листа Аго??
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Во секоја манџа не се меша Аго јас мислам така.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Причина плус зашто ги поштуем.. Приметуеш ли сличност тука?
187 - 2001ва
Аго - 2007ма
После плукате по вакви стари групи.. :smir:
Ако добро чув, момчето на крај е дел од овие 187, и звучи одлично. Втората песна е топ, ама оваа тетовска приказна е бљувотина бре...
Ја не знам у што израснале момците, ама не ми викајте дека траката е добра затоа што не е.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Првата песна е во целост од 187.. Дали ја примети сличноста во песните тоа ми беше поентата?
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
AmITooNice ја би сакала да го продолжиш постот пошто е добро образложен.. Го прочитав би сакала уште еден дел :-> И онака уште ти се пишуваше нели :smir:
КикоМС ако е за тебе во оние најдобрите Аго значи за сите треба да е? Дечкото сите што ги кажа се стварно издржани артисти.. На место онака..
Џака е вербално најспремен артист, најдобар текстописец
РНС има извонреден стил, за рецитирање да не прајме муабет.. А ни Пеше не е далеку од него.. Значи и ГринАут се сосема погодени..
За СТР2 мислам дека нема што да коментирам пошто дечките се НЕЗНАМ.. Квалитетно срање до даска.. ЗАКОН
Како што гледаш сите овие се нешто спротивно од тоа што е Аго.. Станува збор за сосема друго нешто кај што Аго не го собира за муабет баш..
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
хахаха

abe STIHOVEN KALIBAR be... Ne treba tolku mnogu na Marchelo da mu se voshituvash, iako izdavash albumi i se toa, ochigledno ne znaesh koj e koj seushte i kakvi mislenja on ima za nashava scena (btw 10 Marchelinja ne se ni priblichno kolku Blazhej od STR2...)
Оф леле мајко што прочитав :pos2::pos2::pos2:
ти бе брат ептен си вљубен во Македонскиот рап!!!И јас слушам и правам Мак Рап ама не треба да се преценуваат можностите.Се согласувам дека СТР 2 се добри ама не се Balkan Super Stars...
Ги ставаш Стр пред Марчело,Едо и Френки?Марчело вистина дека е националист но секој човек си има маани.Ај вака да те прашам јас тебе!
Кој ги знае Стр 2 надвор од Македонија?
Ај кажи ми барем 3 интернационални настапи на Стр2???
Колку спотови имаат Стр2???
А сега ке ти кажам дел од успесите на Марчело Едо и Френки :
Марчело - 7 официјални спотови!!!
Марчело - 2 изададени албуми Puzzle Shock вториот негов албум има тираж од 17.000 примероци.
Марчело - во 2005 година награда за нај радио хит за песната Писмо Брата (знам уште ама и ова е доволно)
Едо Мајка - награда од МенАрт за нај продавам албум од 64.000 примеоци само во Хрватска
Едо Мајка - над 10 спотови(не знам точно,јас толку имам од него)
Едо и Френки - настапи во Чикаго,Детроит,Кливленд(овој настап го гледав на Хрт на едно интервју на Едо и кажа дека имало околу 20.000 посетеност)
Френки - 3 издадени албуми
Френки - 6 издадени спотови
p.s...Стр 2 треба уште 10 години да јадат лајна со двете раце за да стигнат неколку од овие успеси!!!
Поздрав:pos2:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
[thread=15950]Марчело[/thread]

Бујрум, ако има некој да се доизјасни...
 

Wannabemceez

Welcome to my WORLD!
Член од
17 јули 2007
Мислења
909
Поени од реакции
20
Ах бе...ако прајме така па Марчело можи вода да носи на американски хип хоп,така?Krs-One промоција на 2 албуми на 19 Фебруари..негови 17 соло албуми и итн.Не мешајте баби и жаби бе.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Оф леле мајко што прочитав :pos2::pos2::pos2:
ти бе брат ептен си вљубен во Македонскиот рап!!!И јас слушам и правам Мак Рап ама не треба да се преценуваат можностите.Се согласувам дека СТР 2 се добри ама не се Balkan Super Stars...
Ги ставаш Стр пред Марчело,Едо и Френки?Марчело вистина дека е националист но секој човек си има маани.Ај вака да те прашам јас тебе!
Кој ги знае Стр 2 надвор од Македонија?
Ај кажи ми барем 3 интернационални настапи на Стр2???
Колку спотови имаат Стр2???
А сега ке ти кажам дел од успесите на Марчело Едо и Френки :
Марчело - 7 официјални спотови!!!
Марчело - 2 изададени албуми Puzzle Shock вториот негов албум има тираж од 17.000 примероци.
Марчело - во 2005 година награда за нај радио хит за песната Писмо Брата (знам уште ама и ова е доволно)
Едо Мајка - награда од МенАрт за нај продавам албум од 64.000 примеоци само во Хрватска
Едо Мајка - над 10 спотови(не знам точно,јас толку имам од него)
Едо и Френки - настапи во Чикаго,Детроит,Кливленд(овој настап го гледав на Хрт на едно интервју на Едо и кажа дека имало околу 20.000 посетеност)
Френки - 3 издадени албуми
Френки - 6 издадени спотови
p.s...Стр 2 треба уште 10 години да јадат лајна со двете раце за да стигнат неколку од овие успеси!!!
Поздрав:pos2:
brat ti si kreten,prvo naseto se gleda,i dali ima vrska toa kolku albumi i kolku nastapi i kolku spota? eve gele k ima 7 spota i eden album znaci zver e a???Prvo Dzaka,Rns,Peshe,Struja i Blazej se visa matematika za rapot vo makedonija so takov kvalitet vo svetski ramki....I ne se samo tie...Inace ti mozes da jades lajna so dvete race da go stignes gele k...:pos2:

Moze vaka a???
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Вака брате Kocka да ти објаснам...јас имам 21 сингл траки,албум во изработка,еден видео спот во 2005година,и уште 2 спотови на монтажа.Сум настапувал на иста сцена со сите познати Мак Рап артисти од кои Темната страна,Грин Аут,Единствена Опција,Џака Накот,Видо,Исток-Запад,Џи Мада Фанк,Нов Поредок,Подземјето,како вовед на Пики Сипи кога беше во Битола и знам дека има уште ама не се секавам на сите.
За брзо време ке биде готов едниот нов спот кој е во продукција на G-MADDA-FUNK(Andrej) ке ставам линк да го видиш ти и сите останати па да кажете свое мислење.A za геле-к немој да ми кажуваш оти лично го знам и знам какви спотови има.Снимени се со камера од 30 евра и сите ги има снимано Битола,еден е во соба кај тие што го снимале,еден во дворот пред кука,третиот е сниман 2 улици подолу кај Црн мост...итн
На почетокот од постов напишав што имам направено јас во Македонската Рап сцена,сега ај да те прашам тебе Господине Kocka : кажи ми ти мене колку траки имаш снимено и колку спотови имаш издадено?
p.s Ako ne e tajna!!!
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
C..c.c
Ti choveku, bash ti shto go chitash ovoj post i si vikash:

"ovie idiotive vidi gi, gi izlazhale pa slushaat rap, glumat crnci
pa ushte shiroka obleka, jointot a jointot?
kreteni, vidi gi, nemaat obrazovanie, plus sleng ke zborat a?"

ne si vo pravo (ova e posveteno na golem del od forumov
(primer: toj kengur od prvata strana) shto mislat deka
sekoj shto slusha rap e pod default idiot so sukanici i shiroka obleka,
i deka veze nema od nishto drugo)

Ne zborete deka go nema stereotipov, poshto go ima. I toa mnogu.

Okay, sega za temata:

:). Znachi zasluzhuvate: :).
Dzabe slushate rap, ne znaete da procenite nishto.
Kaj nas nema dobar rap? Kaj neas nema dobri artisti?
Ajde.. da pochneme so:
STR2 -> Edni od najdobrite mcinja na svetsko nivo
(marchelo, edo majka shajka, frenkie menkie i tie ostanati od yu-prostori
se NULA sporedeni so Blazhej kako MC, i Struja kako DJ)
NE MOZHE da chuesh negativen komentar za STR2.. NE MOZHE.
Balkan, (btw ja ima tarkava na myspace.com/str2 ) preslushajte ja
da vidite stihovi... talent momci, talent!
Najdete ja Naselba, ... takvi pesni se nepovtorlivi.
Primer Naselba mi e klasika, kako Skopje shto mi e (od Leb&Sol).

.

Konecno da vidam mislenje slicno na moeto na forumov.:)Blazej od STR 2- Definitivno najbolji MC kaj nas vo momentov. Ebena "mistika" e tipot, steta sto malku luge mozat da mu gi "svarat" tekstovite pa da vidat sto kazuva.
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
AmITooNice ја би сакала да го продолжиш постот пошто е добро образложен.. Го прочитав би сакала уште еден дел :-> И онака уште ти се пишуваше нели :smir:
КикоМС ако е за тебе во оние најдобрите Аго значи за сите треба да е? Дечкото сите што ги кажа се стварно издржани артисти.. На место онака..
Џака е вербално најспремен артист, најдобар текстописец
РНС има извонреден стил, за рецитирање да не прајме муабет.. А ни Пеше не е далеку од него.. Значи и ГринАут се сосема погодени..
За СТР2 мислам дека нема што да коментирам пошто дечките се НЕЗНАМ.. Квалитетно срање до даска.. ЗАКОН
Како што гледаш сите овие се нешто спротивно од тоа што е Аго.. Станува збор за сосема друго нешто кај што Аго не го собира за муабет баш..

Sto e toa sto Ago ne go stava u muabet ziti se?Bas bi sakal da znam sto e sprotivno na Ago? Mene licno sprotivno od Ago mi e samo "komercijalata".Ti ne znam sto podrazbiras pod toa, mozebi mislis deka on ne e najdobar producent 15 godini, ne e Mc 20 godini i ne e Dj voopsto, posto neli e sprotiven na gorenavedenite.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Поврзи ја музиката на Аго со онаа на СТР2, ГринАут и Џака..
Сите горенаведени спаѓаат меѓу оние што би се нарекле ПЕРФЕКТНИ текстописци.. Дали Аго спаѓа во тие?
Има стил, има квалитет, и е доста време во рапов ама како добар текстописец или некој што држи НАЈдобро флоу неможеш да го наречеш.. Друго е рапот на Аго, друго на горенаведените.. Сосема различни стилови и доблести се во прашање..
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Многу тупаџии сте се собрале овдека еј, темата отиде во друг правец ... незнам оти толку лично ги сфаќате работите, лелее кога ќе слушнам: Овој е подобар ... на локално, овој на државно, овој на светско ниво бла бла ... кои глупости! Ова е музика! За стриктно македонски рап има тема на која може да се дискутира, а не тука да ми споредувате баби и жаби, ќе се најдете во постот, верувајте, и незнам зошто модераторот не превзема санкции, не брише (глупави) постови, само асални да останат, абе бан од темата, ти после прави се пак паметен!
Ако нашите артисти (неколку од погоре наведените) не се настапувале надвор од границите на Балканот, не значи оти го немаат квалитетот, не е работава за кој колку каде и кога направил, туку квалитетот е во прашање, а што ако Едо Маајка има издадено толку албуми, па ајде и Френки да го спомнам, заедно од 6те (соло) албуми на двајцата би можеле да се издвојат најмногу 10 асални песни, другото не, за Марчело не правам муабет, он е дефинитивно цар.

п.с. Македонскиве намерно не ги спомнав, овој што се разбира барем малку, оној што слушнал барем малку подобро, ќе знае за кој зборувам, односно и погоре се наведени!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom