Херпес!

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Echinacea tincture му мајката, доколку барате на некој начин здраво решеније. Секако покрај здравата исхрана (свежо овошје/зеленчук и сл.).

Убавото е што можете и сами да си ја подготвите тинктурата (прелесно е и поефтино), или едноставно да си ја купите (ако парите не ви се проблем).

Околу ефикасноста: другарка моја последните 3 и пол години, секој пат за време на менструацијата поминуваше низ пекол. Херпес, омалаксаност, температура, депресија, надпросечни болки, настинка...... :(

Откако почна редовно да ја консумира тинктурата - херпесот, омалаксаноста и настинката комплетно исчезнаа, додека останатите симптоми значително се намалија. И еве ја 5-ти месец редовно како си ја користи тинктурата и не планира да прекине. :)

 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
каладонтот колку време треба да стои на местото?
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Echinacea tincture му мајката, доколку барате на некој начин здраво решеније. Секако покрај здравата исхрана (свежо овошје/зеленчук и сл.).

Убавото е што можете и сами да си ја подготвите тинктурата (прелесно е и поефтино), или едноставно да си ја купите (ако парите не ви се проблем).

Околу ефикасноста: другарка моја последните 3 и пол години, секој пат за време на менструацијата поминуваше низ пекол. Херпес, омалаксаност, температура, депресија, надпросечни болки, настинка...... :(

Откако почна редовно да ја консумира тинктурата - херпесот, омалаксаноста и настинката комплетно исчезнаа, додека останатите симптоми значително се намалија. И еве ја 5-ти месец редовно како си ја користи тинктурата и не планира да прекине. :)

Ехинацеа е добро да се користи за зајакнување ан имунитетот, ама ако добро се сеќавам, никако подолго од 15 дена во континуитет (мора да се направи пауза)...

Читам низ темава и гледам различни мислења, а лекарите на форумов веќе објасниле дека станува збор за вирусна инфекција, вирусот живее во еден нерв кој се разгранува во внатрешноста на главата и секогаш при намален имунитет се појавува, најчесто на усните, но може да се појави било каде на лицето, па и по телото. Особено е непријатен ако се појави на гениталиите.

Ехинацеа, како и пчелни производи (прополис, мед, матичен млеч) може да се користат како средства за зајакнување на имунитетот - профилактички, но не и директно кога имунитетот веќе опаднал, т.е. херпесот веќе се појавил (веќе е доцна за превенција)...

Во таков случај, најдобро е да се користи ацикловир маст (кај неас не сум сигурен дали има други антивирусни препарати). Хидроциклин е пред се', антибиотик, т.е. делува антибактериски, па нема никакво дејство против вирусот. Ако некој вели дека „хидроциклин помага“, т.е. дека херпесот исчезнал, може да се заклучи само дека меурчињата исчезнале и вирусот се повлекол во нервот каде што си живее заради тоа што во меѓувреме самиот организам се изборил против него, т.е. имунитетот си „дошол на себе“, а не заради дејството на хидроциклинот или било кој друг антибиотик.

Пастата за заби, како и пастата од цинк оксид се симптоматска „терапија“ - делуваат адстрингентно не дозволуваат ширење на меурчињата и ги сушат - повторно имунитетот е тој кој треба да се врати на нормала, во меѓувреме, за тие целосно да исчезнат.

Освен мачкање на местата со херпес лабиалис со „херпесан“ (што е добро, според мене), може да се мачкаат исо прополис (заради локалното дејство, не системско како што спомнав претходно, иако ова е малку непријатно, заради обојувањето накожата додека се користи) или домашно приготвен чај од маточина (антивирусно дејство), камилица (против воспалително) и ајдучка трева (адстрингентно)....

Мене понекогаш ми се случува во една недела три пати да ми излезе херпес лабиалис, и да си помине за неколку дена.
Тогаш знам дека имунитетот ми е катастрофа и преземам соодветни мерки... како мал, пак, ми се појави перзистентен херпес по цело тело, одвај се избавив, и среќа што немам лузни од тоа раничките.... што значи, знам дека си го носам, ама може добрата последица е тоа што имунитетот ми е вообичаено на високо ниво....
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Имам едно глупо и наивно high-school прашање за херпесов. Пред малку „излегов“ со едно девојче што имаше херпес на усните до пред 1 недела. Дали сеа и јас ќе имам херпес ? И дали може некако да се заштитам или да не ми излезе и мене па да бидам гаден како жаба?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ХЕРПЕС бог-гласник на лошите вести :eek::eek::facepalm:
--- надополнето: 16 декември 2012 во 18:29 ---
Имам едно глупо и наивно high-school прашање за херпесов. Пред малку „излегов“ со едно девојче што имаше херпес на усните до пред 1 недела. Дали сеа и јас ќе имам херпес ? И дали може некако да се заштитам или да не ми излезе и мене па да бидам гаден како жаба?
Не би требало.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
ми ебава матер лелелелеле толку се напнав го гризев дур не пуштив солзи
ми се појавува на едно исто место на долната усна, еднаш во неколку месеци
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
ми ебава матер лелелелеле толку се напнав го гризев дур не пуштив солзи
ми се појавува на едно исто место на долната усна, еднаш во неколку месеци
Земи си фластерчиња Herpatch од аптека, скапи се (мислам дека 8 се околу 800 денари), ама вредат, одма смирува и болка и чешање, и побрзо зараснува раничката.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Земи си фластерчиња Herpatch од аптека, скапи се (мислам дека 8 се околу 800 денари), ама вредат, одма смирува и болка и чешање, и побрзо зараснува раничката.
Кантарион масло и хидроциклин ублажува јадеж и помага побргу да исчезне раничката, а се поефтини.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ми ебава матер лелелелеле толку се напнав го гризев дур не пуштив солзи
ми се појавува на едно исто место на долната усна, еднаш во неколку месеци
obicno barem kaj mene oznacuva deka mi oslabnal imunitetot,i mnogu cesto posle toa odma se razboluvam temperaturi gluposti....neznam za kaj tebe...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
епа ја бев болен, па после 10тина дена ми се појави :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
епа ја бев болен, па после 10тина дена ми се појави :)
Па добро, исто ти бил разнишан имунитетот, пред/по настинка или некаква инфекција се појавува обично.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Па добро, исто ти бил разнишан имунитетот, пред/по настинка или некаква инфекција се појавува обично.
море мамата негова :D
иначе не е класичен херпес ко шо многу поретко ми се појавуваа како помал (значитело позабележителни, поголеми и со многу ситни мали бели меурчиња) туку само помал црвен и малцуцка потечен

тие херпач, може да се купи само едно?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
море мамата негова :D
иначе не е класичен херпес ко шо многу поретко ми се појавуваа како помал (значитело позабележителни, поголеми и со многу ситни мали бели меурчиња) туку само помал црвен и малцуцка потечен

тие херпач, може да се купи само едно?
Може, ги продаваат и на парче. Ако си од Скопје, сигурно ги има во Еурофарм аптеките и во Виола.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Едитирано: вакви гадни слики само во спојлер. И нека стои како предупредување да пазите што и со кого правите :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom