Хелиоцентризам - религија или лажна наука?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.133
Не , не сега објасними оти одма при влез во Дубаи не ја забележав кулата??? Ако се земе по претпоставка дека е рамна земјата а Бурџ Халифа е висока скоро 830 метри? Објасни ми го тоа едноставно питање ? :)
Па во тоа е поентата сам се фаќаш во лага. Како може на 10 километри од тебе нешто што е високо 830 метри да биде спуштено за 8 метри и да не се види? :pos:Или твојата математика е погрешна или земјата е поголема :pos: Или не си ни бил у Дубаи :pos:
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
А ти стварно веруваш дека е целосно рамна?
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Не е важно тоа
Е како не е важно , кога тврдиш дека е рамна. Нема логика да е целосно рамна, Но како што кажав и претходно мене ми е преку Тасета за тоа каков облик има. Нај искрено :D . А во случај да дознаеш каква е стварно тогаш јави ми преко тасета :D :D :D
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.133
Не , не сега објасними оти одма при влез во Дубаи не ја забележав кулата??? Ако се земе по претпоставка дека е рамна земјата а Бурџ Халифа е висока скоро 830 метри? Објасни ми го тоа едноставно питање ? :)
На 300 илјади километри од мене можам навечер а и преку ден со голо око да ја видам шарата на Месечината а ти не си можел Бурџ Калифа да ја видиш на 10ина километри од тебе. Прашај го твоето семејство дома КАДЕ ВАКА СО ТВОЈОТ УМ? :pos:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
Клетката ... Само излези надвор и загледај се во некој хоризонт ако си на езеро или на отворен простор. Самата логика во тебе ти кажува дека живееш на стационарна,неподвижна и рамна земја. Не буквално рамна но секако дека не живееш на некаков имагинарен глобус.
Ете и да немам реална слика од рамна земја па зар ќе им прогледаш низ прсти на оние кои ти велат дека живееш на некаков имагинарен глобус кој нема никаква смисла со реалноста? Ако тоа не е доволно да се посомневаш за се друго за целата лажна наука тогаш не знам зошто понатаму јас и ти би разговарале на оваа тема...
...ете го догледав видеото, морав поделено предолго за наеднаш, ете има некои работи што ете не ми се допаѓаат околу фотографиите на округла Земја што ги нема онака природни, ниту тоа како се издига или спушта сателит во атмосферата, но и некои работи што не можам да ги прифатам сеуште како рамна Земја, причината за ,,криењето" на вистината не ми е баш онака оправдана и уверлива, со што би било разликата на равна или округла со Творецот, со религија и со авторитет и ропство, но тоа не значи дека не ми привлече внимание токму ти со твоите теми тука, па верувај дека ги наоѓам интересни за разгледување.
...секогаш си поставував прашање зошто запнале идење на Марс каде нема никакви услови ниски температури, ветрови, карпи и никаков кислород и вода, што не би отишле на Северен или Јужен Пол ете да го испитаат, превртат па и да се населат ентузијасти на мразот!
...зошто нема туристички тури околу Земјата на пример како сателити, па сега се најавија Кинезите ќе ,,прошетаат" нагоре, може нешто ќе се смени или утврди, ќе се поништи.
...и сега како америчкиве апетити со своите европски сателити на НАТО и ' се доближи до границите на преку џомити угнетена и нападната Украина од Русија прекршувајќи ги сите договори на неширење на НАТО со укинување на Варшавскиот пакт, зашто не би ја ,,извадиле" од под тепих вистината на руските астронаути што и како изгледа Земјата ал сферична ал рамна контра НАСА и америчка лага ако е така?
Можеби не е баш топчеста, некаде има и закривување некаде рамна.. како круша да речам. Но далеку од тоа дека земјата е рамна. Мое мислење
...а бе крушеста и ти ја утупи сега.:facepalm:

download (22).jpeg
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.667
Поени од реакции
3.789
Качи се на бурџ халифа кулата во Дубаи и се ке ти биде јасно
Еве го мојот омилен услов кој редовно го читам: само ти напрај тоа и тоа и све ќе ти стане јасно...:icon_lol:

А кажи ми, кога ти лично се качи на кулата „Бурџ...„ за да го видиш закривувањето на хоризонтот? Никад у твојот живот, така?...
Автоматски споено мислење:

Можеби не е баш топчеста, некаде има и закривување некаде рамна.. како круша да речам. Но далеку од тоа дека земјата е рамна. Мое мислење
Еве јас од мојот двор ги гледам сите околни Скопски планини, вклучувајќи го и врвот Љуботен на Шара...и треба да заклучам дека Земјава е рамна?...:icon_lol:

Како „рамна„? Како математичка/геометриска апстрактна рамнина?
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.133
Еве јас од мојот двор ги гледам сите околни Скопски планини, вклучувајќи го и врвот Љуботен на Шара...и треба да заклучам дека Земјава е рамна?
Како „рамна„? Како математичка/геометриска апстрактна рамнина?
Јас секогаш пишувам дека НЕ Е БУКВАЛНО РАМНА. Гледано од висина на 30ина километри па и повеќе изгледа како РАМНО ПРОСТРАНСТВО. Ако светот го сочинува околу 70% вода тогаш како изгледа?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.667
Поени од реакции
3.789
Тоа ми е муабетот-не може да биде рамна (мазна) покрај толку очигледен релјеф...
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Другари , пишав и вчера. Кога навистина ќе разберете каква е земјата тогаш јавете ми преко тасета :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.667
Поени од реакции
3.789
Ех, што ти се велиТ „излив од мудрост„...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Еве јас од мојот двор ги гледам сите околни Скопски планини, вклучувајќи го и врвот Љуботен на Шара...и треба да заклучам дека Земјава е рамна?...:icon_lol:
А од твојот двор, како ти изгледа куполата...
на видео "доказите" од рамноземјашите и религиските фанатици има ли закривување на куполата / firmament!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.133
Slika be Zurla, kamo edna slika od plocata?
Логото на ОН што претставува за тебе? Па НАСА се уште нема една вистинска слика од земјата со сите континенти или видео со 24/7 и тоа во 21 век. Имаш видео докази на ЈТ за рамниот изглед на земјата од различни висини нормално без ФИШ АЈ ЛЕНС ефект. За разлика од НАСА каде што фишајленс и фотошоп е must see за доказ на крушкоидниот сфероид.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom