Хелиоцентризам - религија или лажна наука?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Најдуховит ми е делот каде ликот лежи пред мала ископана дупка, наполнета со вода, и ја чека Месечевата гравитација да предизвика плима/осека во водата...:pos: (цца 1:54мин.).
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.643
Немој бе ви признавам... Ретки пациенти сте.
Зуки
Од едну страну ги имаш Аристарх, Ератостен, Џордано Бруно, Коперник,Магелан, миљон научници, експерименти, докажани природни феномени...
А од другу страну ти, Пророк, седамсто изперени амерички мозоци и двеста европски.

Имаш магнетно поле, годишни времиња, поларни сфетлине, миљон очевидци, чиста логика, сфи сфетстки астрономски друштфа.
А од другу страну нелогични пеинт сликичиња, глупи 344 views видеа,цркфа у среден век, наса л'же и други глупи нелогични "докази".


А да забраи, Ариститотел е меѓу први хелиоцентрични људи.Е јебига, и Анштајн не е бија упрао за некои тезе.

Имаше погоре некое видео за холограм, е да, може да не изл' жеф за нешто сс холограм, ама не и за разумни и логично работе

Разбуди се!!!
 
Член од
18 декември 2020
Мислења
144
Поени од реакции
92
Зуки
Од едну страну ги имаш Аристарх, Ератостен, Џордано Бруно, Коперник,Магелан, миљон научници, експерименти, докажани природни феномени...
А од другу страну ти, Пророк, седамсто изперени амерички мозоци и двеста европски.

Имаш магнетно поле, годишни времиња, поларни сфетлине, миљон очевидци, чиста логика, сфи сфетстки астрономски друштфа.
А од другу страну нелогични пеинт сликичиња, глупи 344 views видеа,цркфа у среден век, наса л'же и други глупи нелогични "докази".


А да забраи, Ариститотел е меѓу први хелиоцентрични људи.Е јебига, и Анштајн не е бија упрао за некои тезе.

Имаше погоре некое видео за холограм, е да, може да не изл' жеф за нешто сс холограм, ама не и за разумни и логично работе

Разбуди се!!!
Го утепа човекО, го уби. Тој и неговата дружина отсекогаш биле и ќе останат рамни во мозокО
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.560
Поени од реакции
9.117
Зуки
Од едну страну ги имаш Аристарх, Ератостен, Џордано Бруно, Коперник,Магелан, миљон научници, експерименти, докажани природни феномени...
А од другу страну ти, Пророк, седамсто изперени амерички мозоци и двеста европски.

Имаш магнетно поле, годишни времиња, поларни сфетлине, миљон очевидци, чиста логика, сфи сфетстки астрономски друштфа.
А од другу страну нелогични пеинт сликичиња, глупи 344 views видеа,цркфа у среден век, наса л'же и други глупи нелогични "докази".


А да забраи, Ариститотел е меѓу први хелиоцентрични људи.Е јебига, и Анштајн не е бија упрао за некои тезе.

Имаше погоре некое видео за холограм, е да, може да не изл' жеф за нешто сс холограм, ама не и за разумни и логично работе

Разбуди се!!!
:facepalm: ај олабави ме... Оди на тема Рамна Земја и потсети се од таму на некои твои и мои пишани муабети нема потреба да се С'К и ТУЈ поФтАрамо...Разбираш ли ме или ПА да ти поФтору? :pos:
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.643
:facepalm: ај олабави ме... Оди на тема Рамна Земја и потсети се од таму на некои твои и мои пишани муабети нема потреба да се С'К и ТУЈ повтАрамо...Разбираш ли ме или ПА да ти повтору? :pos:
Нене, немора па да се објаснуемо.
Знам сфе што смо пишувале.
Даам ти само компарацију на стфари.
Реално разумни стфари vs нестфарни стфари.

Ти си требаја у школу да пофтараш(понављаш на куманофски, фали ми овј збор)неколко године, за да научиш поубаво за физику, хемију, географију...
А не на мене да ми пофтараш :icon_mrgr:
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.560
Поени од реакции
9.117
Реално разумни стфари vs нестфарни стфари.
На пример си видел ли негде во реалност, во живо заоблен хоризонт или голема заоблена водна површина? Што е разумно а што е нестварно за тебе? Зошто конкретно за водата не напишеш нешто повеќе? Не може цело време да бидам за се во грешка ако сум ти предизвик за разговор нели? Зар нема да ми признаеш за водата конкретно дека сум во право?
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.643
Вода, у блиску околину изглеа перфектно рамна, стакло, водорамно што би кажаја ти.
Ама планета е голема, масивна, вода е мала спрема њума, најраспространета е на планету, нели 2/3 ама е само 11k метра најдлабока, што е ништо у однос на целу планету, голема е. Около 13k km пречник, около 40k km около екфатор. Планета ептен ву влијаена воду, за сфе, струје, испарување, али најбитно онагу држи до планету сс взаемну силу од јадро, што гу стиска и обвиткуе около округлу планету.
Значи закривување на воду се глеа само од горе ин спејс,зшто се глеа и цела планета. Неможемо ми тиј да га приметимо, сфати га тој.
Иако има експерименти сс глисери, ласери, еве нели едн рамноземњаш сам се поби сс ласерски експеримент
Значи иамо много јасни докази за воду, закривување на њума.
Еве прашање.
Ако е рамна планета, зшто постоиф голфска струја, Ел Нињо.
Како се стфарав водни струе у океани на рамну земњу?

Еве и плима и осека.
Јасно е дека месечина гу размрдуе воду од далеко зшто вода е масивна, а и планета дека се врти и тај масивна вода колко толко га осети тј месечеф гравитационен ефект и малце се раздвижуе од едну на другу страну од планету илимити плима и осека.

Друго што сакаш за воду да зборимо?
Еве јавно ти викам, не си упрао за воду.
Автоматски споено мислење:

Зуки легна ли си?
На раман кревет.

Да беше џин висок 12k km. Ке га осетеше закривување и кичма ке те болеше од спање хаха.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.560
Поени од реакции
9.117
али најбитно онагу држи до планету сс взаемну силу од јадро, што гу стиска и обвиткуе около округлу планету.
Како ќе го докажеш тоа? Каде имаш видено? Дај некој пример каде поголема маса на вода е обвиткана во природата? Тоа те прашав дали си видел негде во природата ЗАОБЛЕН ХОРИЗОНТ? Да не е видено на интернет или на ТВ туку природно кога ќе излезеш надвор на некоја плажа на пример.
Значи закривување на воду се глеа само од горе ин спејс,зшто се глеа и цела планета. Неможемо ми тиј да га приметимо, сфати га тој.
Тоа ли ти е единствено убедување? На невидено да веруваш? Тоа не иде така. Мораш да докажеш природно. Никогаш нема да видиш закривен односно заоблен хоризонт.Од која сакаш висина или точка гледај.Хоризонт секогаш е во висина на твој поглед и никогаш не е заоблен... Е тоа е доказ.
Нема потреба да ти покажувам примери ќе разбереш бистар си.
Автоматски споено мислење:

а и планета дека се врти
Ова никогаш нема да го докажеш затоа што не постои во природата.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Зуки
Од едну страну ги имаш Аристарх, Ератостен, Џордано Бруно, Коперник,Магелан, миљон научници, експерименти, докажани природни феномени...
А од другу страну ти, Пророк, седамсто изперени амерички мозоци и двеста европски.
Аристарх, Ератостен?...хмммм...ќе да сА појќе философи и математичари, понајмалку астрономи и научници...

Џордано, Коперник, Магелан, велиш сА научници?...

Ма не ме заебавај...Џордано е поддржувач на враќањето на паганските верувања и затоа го „папал„. Коперник е обичен „нагаѓач„ кој со изложувањето на неговата идеја за хелиоцентризмот, сам по себе не докажал и дека неговата идеја е точна.

А за Магелан...од кај па Магелан во вметна меѓу научниците? Ќе да е само малку повешт морнар...и то‘ е то‘ сос Магелана.

П.С.
А кд смо више куде екеперименти, те изнеси еден (само еден, не повише!) од оние неброени научни „докази„.
Фала ти унапред...
Автоматски споено мислење:

Го утепа човекО, го уби. Тој и неговата дружина отсекогаш биле и ќе останат рамни во мозокО
А што велиш, дали папагалското преповторување дека „...научно е докажано...„, а докази никаде да видиме, значи дека „папагалот„ има релјефен мозок?...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom