Хелиоцентризам - религија или лажна наука?

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.675
Поени од реакции
9.258
Види дали големата и малата мечка ја менуваат положбата во текот на годината.
Па токму тоа докажува дека констелациите со илјадници години не се сменети затоа што ѕвездите се движат а не земјата побрзо или поспоро. Астрологијата никогаш не зема во обзир некакво движење на земјата. Ако тоа не ти е доволен доказ за статична и неподвижна земја пробај ДА ДОКАЖЕШ ВРТЕЊЕ НА ЗЕМЈАТА ОКОЛУ СВОЈАТА ОСКА СО ТОЧНА БРЗИНА.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.196
Поени од реакции
39.939
Зурла пак у некоја шизофренија е, а баш му предложив да го фрлиме од авион да се освести малце.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.675
Поени од реакции
9.258
Зурла пак у некоја шизофренија е, а баш му предложив да го фрлиме од авион да се освести малце.
А да си пуштиш некое филмче да си изгледаш да не се мачиш со темава? Почна да се повторуваш наместо нешто ново да напишеш. Напиши ни на пример КАДЕ СИ ВИДЕЛ КАКОВ ОБЛИК ИМА ЗЕМЈАТА? :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.196
Поени од реакции
39.939
А да си пуштиш некое филмче да си изгледаш да не се мачиш со темава? Почна да се повторуваш наместо нешто ново да напишеш. Напиши ни на пример КАДЕ СИ ВИДЕЛ КАКОВ ОБЛИК ИМА ЗЕМЈАТА? :pos:
одговори ми ти мене зошто се плашиш ако паднеш од авион?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.196
Поени од реакции
39.939
Не сакам да бидам ко тебе пошто по пишувањето твое ми се чини ко да си преживеал пад од авион :pos:
штом се плашиш да паднеш од авион значи дека гравитацијата е реална, пошто знаеш дека ќе се расплескаш како жаба кога ќе паднеш.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.675
Поени од реакции
9.258
штом се плашиш да паднеш од авион значи дека гравитацијата е реална, пошто знаеш дека ќе се расплескаш како жаба кога ќе паднеш.
Што е тоа "гравитација"? Помогни им на Мичио Каку и Нил Де Грас Тајсон. Да видиме ајде прецизна дефиниција.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.196
Поени од реакции
39.939
Што е тоа "гравитација"? Помогни им на Мичио Каку и Нил Де Грас Тајсон. Да видиме ајде прецизна дефиниција.
ја не мора никому да објаснувам, најмалце на тебе, теле едно. Само се спрдачам малце со тебе да ми пројде време.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.675
Поени од реакции
9.258
ја не мора никому да објаснувам, најмалце на тебе, теле едно. Само се спрдачам малце со тебе да ми пројде време.
Добро пишав пушти си таму ѕвезде Гранда прди и ждригај колку сакаш. Не ти е темава за игри и забава кашкавал еден :pos:
Автоматски споено мислење:

Една од основните интеракции во природата која се јавува кај тела кои имаат маса.
Балонот со хелиум има маса па за него не постои "гравитација", за птиците, пчелите и авионите дури и додека летаат не постои невидлива сила која ги спушта надолу туку секогаш си прелетуваат до саканата дестинација. Значи прашањето е едноставно ШТО Е ТОА "ГРАВИТАЦИЈА"? Не разбирам за каква сила се работи и од каде извира таа сила ако воопшто постои? Каде имаш видено "гравитација"?
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.585
Па токму тоа докажува дека констелациите со илјадници години не се сменети затоа што ѕвездите се движат а не земјата побрзо или поспоро. Астрологијата никогаш не зема во обзир некакво движење на земјата. Ако тоа не ти е доволен доказ за статична и неподвижна земја пробај ДА ДОКАЖЕШ ВРТЕЊЕ НА ЗЕМЈАТА ОКОЛУ СВОЈАТА ОСКА СО ТОЧНА БРЗИНА.
2π rad/ден

... за птиците, пчелите и авионите дури и додека летаат не постои невидлива сила која ги спушта надолу туку секогаш си прелетуваат до саканата дестинација. ...
Дај бе пази шо пишуваш. :icon_lol:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.937
Поени од реакции
4.091
чекај, чекај, сакаш да кажеш дека положбата на ѕвездите е константна отсекогаш и засекогаш?
Сакам да кажам дека Земјава „пичи„ низ Вселената бесмислено и бесцелно, па токму затоа морепловците од претходните векови и милениуми редовно ги промашаувале целните пристаништа и токму од тоа промашување, некои славни морепловни ликови ги „откриле„ Американскиот и Австралискиот континент...мислим...по грешка де...
Автоматски споено мислење:

за ова не ти треба да си научник или физичар, доволно е да го тргнеш религиското перде од очите
Еве, ти не си оптеретен со религиското перде, ама со какво перде си оптеретен ако твоето око го гледа „вртењето„ на Сонцето а ти си убеден дека Земјава се „врти„ иако тоа Земјино „вртење„ никад у живот не си го видел?

Какво перде е во прашање? Идеолошко? Научно? Философско? Демонско? Психолошко? Лажно?....
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
1.545
@PROROKOT
скроз црковен одговор ми даде, а просто беше прашањето. не знам зашо фрлаш празни флоскули изигравајќи умен, коа знаеме дека си малоумен.
ај да пробаме пак, дали мислиш дека положбата на ѕвездите е статична за нас на земјата?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.937
Поени од реакции
4.091
@PROROKOT
скроз црковен одговор ми даде, а просто беше прашањето. не знам зашо фрлаш празни флоскули изигравајќи умен, коа знаеме дека си малоумен.
ај да пробаме пак, дали мислиш дека положбата на ѕвездите е статична за нас на земјата?
Младиќу,
поставувај си прашања до малоумни.
Еве, почни со прашање до себе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom