Фрижидер

  • Креатор на темата Deleted member 19276
  • Време на започнување
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Имам нов фрижидер сега тој стои во подрум и чека да се всели во некоја викендичка.
Без разлика… ако фаќа многу мраз, значи диши! Најчесто кривец е гумата на вратата…
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
ја имам еден Ободин од шеесетите и Горење од 70ти, работат како чакмак.

Е ваков тип е ободинот, стар ко библија.

Овај троши колку 6 фрижидери и брчи како трактор
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.008
Поени од реакции
4.177
Може некој да ми ги објасни тие оценки за енергетска ефикасност? Приметувам фрижидери со оценка Е имаат помала потрошувачка и бучава од оценка А.
Пример заинтересиран сум за Electrolux од Техномаркет кој е спуштен од 46к на 27к.

На Техномаркет станата нема нешто многу спецификации затоа ке ви ја дадам оваа подоле.
Оценка Е, годишна потрошувачка 250kw, бучава 38,

Со иста големина најдов нешто слично во Нептун.

Потрошувачка 256, бучава 35, А++

Потрошувачка 254, бучава 36, Категорија A++

Потрошувачка 204. бучава 35, Категорија D


Што е тоа што ја одредува категоријата? Зошто како што гледам, овие што имаат помала потрошувачка имаат полоша оценка.
Автоматски споено мислење:

Заборавете ја најдов цаката, имало измени во тоа како се смета.

Untitled-1.png

Фактички старото А++ е колку ново Е.
Ова може да ти даде многу лошо мислење доколку никој не ти го напомени. Си мислиш. А+ сигурно е подобро од Б или Ц, а реалноста е сосема друга.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Може некој да ми ги објасни тие оценки за енергетска ефикасност? Приметувам фрижидери со оценка Е имаат помала потрошувачка и бучава од оценка А.
Пример заинтересиран сум за Electrolux од Техномаркет кој е спуштен од 46к на 27к.

На Техномаркет станата нема нешто многу спецификации затоа ке ви ја дадам оваа подоле.
Оценка Е, годишна потрошувачка 250kw, бучава 38,

Со иста големина најдов нешто слично во Нептун.

Потрошувачка 256, бучава 35, А++

Потрошувачка 254, бучава 36, Категорија A++

Потрошувачка 204. бучава 35, Категорија D


Што е тоа што ја одредува категоријата? Зошто како што гледам, овие што имаат помала потрошувачка имаат полоша оценка.
Автоматски споено мислење:

Заборавете ја најдов цаката, имало измени во тоа како се смета.

Прегледај го приврзокот 398795

Фактички старото А++ е колку ново Е.
Ова може да ти даде многу лошо мислење доколку никој не ти го напомени. Си мислиш. А+ сигурно е подобро од Б или Ц, а реалноста е сосема друга.
Kratko kazhano gluposti vo boja se toa energetskite sranja!
Razlikata vo potroshuvackata gledana vo Godina dena x Litrite e = 5-10€ zashteda na struja!
A cenata na Toj A+++++++++++++ Frizhider e 10 pati pogolema od toj so B

Gledaj da ti odgovara goleminata i rasporedot, se ostalo zaboraj kako i nikogash da ne si slushnal za toa!
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.008
Поени од реакции
4.177
Kratko kazhano gluposti vo boja se toa energetskite sranja!
Razlikata vo potroshuvackata gledana vo Godina dena x Litrite e = 5-10€ zashteda na struja!
A cenata na Toj A+++++++++++++ Frizhider e 10 pati pogolema od toj so B

Gledaj da ti odgovara goleminata i rasporedot, se ostalo zaboraj kako i nikogash da ne si slushnal za toa!
Да тоа израчунав, една категорија над Е влече минимум цена од 10к. Разликата беше 54kw годишно или ќе му дојде околу 600ден годишно. 20год ќе треба да работи за ти ги врати тие 10к што ќе ги дадеш.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Да тоа израчунав, една категорија над Е влече минимум цена од 10к. Разликата беше 54kw годишно или ќе му дојде околу 600ден годишно. 20год ќе треба да работи за ти ги врати тие 10к што ќе ги дадеш.
I tie 600 denari se samo na hartija i pri maximalna rabota na frizhiderot! A koga ce gi odbijash pauzite koga motorot ne raboti ce dojdish na 300 denari.

Imam doma Side by Side frishider so 500L i vo vremeto koga go kupuvav pobudalev od matematiki kolku ce troshi. i na krajot ispadna deka ne troshi nishto povejce od toj stariot so 80L shto go isfrliv makar shto beshe ispraven.

Ama do den denes imam pravo uzhivanje vo kunjata, Mraz, kocki ili krshen (shto mi treba za pravenje testo), ladna voda, vo sekoe vreme , pola e zamrznuvac pola normalen, so Srebreni lenti na gumite zaradi bakterii i posebna fioka za polu zamrznato do -4° za primer Riba cuvanje .....
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.377
Поени од реакции
19.995
Планирам да купам фрижидер, се двоумам помеѓу Беко и ЛГ, имам Беко и е океј, немам слушнато некој со искуство со ЛГ а како што гледам енергетскиве класи кај првите се Е додека кај вторите се повисоки. Пример помеѓу овие два, кој е подобар отприлика?

ПС Немам некое големо искуство во бела техника, просек сум.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.864
Па у глобала многу се слични, потрошњата е иста иако едниот е А++ а другиот Е од ова што видов. Иако Елџито има 10 литри повеќе капацитет.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.008
Поени од реакции
4.177
Ги имав ставено енергетските класи погоре кога барав и јас лани фрижидер.
ЛГ е според стариот систем, ништо чудно да е и постар модел, а БЕКО е според новиот. Исти класи се тоа, ама тури му пепел на класи, за 500ден годишно не се исплати да се замараш со потрошња. Види си други опции бучавост, капацитет, функционалности.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.464
Поени од реакции
20.267
Планирам да купам фрижидер, се двоумам помеѓу Беко и ЛГ, имам Беко и е океј, немам слушнато некој со искуство со ЛГ а како што гледам енергетскиве класи кај првите се Е додека кај вторите се повисоки. Пример помеѓу овие два, кој е подобар отприлика?

ПС Немам некое големо искуство во бела техника, просек сум.
Од извори блиски до нептун Beko подлежи повеќе под дефекти за разлика од LG.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom