Форумџиите за внуците на Анчо

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.797
Поени од реакции
14.405
Зошто не го пријавиш случајот?
nema nisto od toa...koj gi imal tie maki i odel kaj sto treba znae
Policija ke dojde i si gleda samo seir od porta..socijalno ne pomaga vo nisto,osven da drpnat nekoja pomos,
Sme gi vikale,sme bile tamu... i sto
So godini bese maltertirana kerkata i tepana... Da vidat komsii (vo dvor) so modrici ke ja odneseme vo ambulanta da zememe lekarsko ama taa nejke da prijavi.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.889
Поени од реакции
17.557
nema nisto od toa...koj gi imal tie maki i odel kaj sto treba znae
Policija ke dojde i si gleda samo seir od porta..socijalno ne pomaga vo nisto,osven da drpnat nekoja pomos,
Sme gi vikale,sme bile tamu... i sto
So godini bese maltertirana kerkata i tepana... Da vidat komsii (vo dvor) so modrici ke ja odneseme vo ambulanta da zememe lekarsko ama taa nejke da prijavi.
Ќе продолжиме по приватни пораки за случајов, да оставиме темава да биде само за парична помош.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.797
Поени од реакции
14.405
Ќе продолжиме по приватни пораки за случајов, да оставиме темава да биде само за парична помош.
Da, vo pravo si...trebase odamna da otvoram tema za takov=toj slucaj i da baram pomos...mozebi sega e veke docna.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.797
Поени од реакции
14.405
BLAGODARAM...na site donatori
vcera malku zavrna ime vikat - dojdi tece od limot,odam i sto koga nekoj ne se razbira, a toa kape-tece od limot na kraj i paga dole na zemja,na patekata,pa ke tece tamu koga nema oluci,...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.788
Поени од реакции
48.614
Зошто не го пријавиш случајот?
да, ова е Гетеборг и социјалните работници ќе се растрчаат и ќе ја решат ситуацијата веднаш

дај приземји се малку и сети се кај си живеела порано
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.889
Поени од реакции
17.557
да, ова е Гетеборг и социјалните работници ќе се растрчаат и ќе ја решат ситуацијата веднаш

дај приземји се малку и сети се кај си живеела порано
Порано беше друга прича, сега веќе има здруженија и организации кои би помогнале и би излегле во пресрет, контактирани се и информирани за случајов. Штета што ништо не можат да направат без согласност на жртвата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.141
Поени од реакции
189.932
да, ова е Гетеборг и социјалните работници ќе се растрчаат и ќе ја решат ситуацијата веднаш

дај приземји се малку и сети се кај си живеела порано
Баш сестра ми работи со жртви на семејно насилство и можам да кажам од прва рака, сега е многу поинаку, само треба жртвата до крај да сака да ја истера работата.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.797
Поени од реакции
14.405
mislam deka maltertiranjeto pocna uste vo prva br...n..., ke pisam nekogas za toa,
koga se rodi vnukot pred 17g, (nikoj ne rabotese tamu vo cela familija)jas znam bebe troskovi da se kupi treba nesto a i krstevka treba i jas zemav plata tocno 16.000 denari (toa vreme dobra-jaka) i op site pari niv im gi dadov,cela taa plata ama na KRSTEVKA ne me pokanija,pravea vo dvor komsii da vidat, a jas se spremav i poposle gi odnesov podarocite.
Stalno i prefrlam na kerkami koga ke pobara nessto a bara stalno, so zborovite -Sto ne pobaras od tie sto bea na krstevka.Pa i sega denovive toa i velam i za krovot i za kupatilo.
Potocno cela familija se G,,,,,,.trebase toa da go resime prvata godina.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.788
Поени од реакции
48.614
Порано беше друга прича, сега веќе има здруженија и организации кои би помогнале и би излегле во пресрет, контактирани се и информирани за случајов. Штета што ништо не можат да направат без согласност на жртвата.
Баш сестра ми работи со жртви на семејно насилство и можам да кажам од прва рака, сега е многу поинаку, само треба жртвата до крај да сака да ја истера работата.
Oдлично, ако е така сега.
Ја имам колега кој по струка е тоа, но се откажа од струката, кога после факултет виде каква е состојбата со тие служби кај нас, од прва рака. Е сега, ова беше пред 2000-та. Негде втора половина деведесети. Него му беше приговорот, колку што се сеќавам, нешто околу тоа како општеството, законите и сл., ја прават работата на тие служби бесцелна, неефективна, во пракса.
 
На врв Bottom