Формула 1 - сезона 2021

Кој ќе биде шампион во Формула 1 за 2021 ?


  • Вкупно гласачи
    113
Статус
Затворена за нови мислења.

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Цела емисија од почеток е за инцидентот, милион работи се елаборираа, се вклучи некој хрват што учествува во Наскар и на крај сѐ се сведе на тоа дека е тркачки инцидент, 90% кајгана дноперти на апарати.


Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Па не се само днопертите, и голем број на стручни лица и професионалци вината ја видоа кај Хамилтон. Не се овие од видеово "Бог и батина".
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.049
Цела емисија од почеток е за инцидентот, милион работи се елаборираа, се вклучи некој хрват што учествува во Наскар и на крај сѐ се сведе на тоа дека е тркачки инцидент, 90% кајгана дноперти на апарати.


Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ај кога ќе можеш напиши некоја реченица плус со твое видување на инцидентот и приложи зошто било тркачки инцидент, а не кривица на Хамилтон.

Иначе Мартин Брандл вика дека Ред Бул имале докази т.е. дата од телеметрија каде што може да се види дека Хамилтон никогаш не влегол на Копсе (свиокот каде што го удри Макс) со поголема брзина од таа што ја имал во дуелот со Верстапен. Односно, влегол пребрзо, изгубил контрола над болидот и затоа дошло до инцидент. Наводно РБ ќе се жалеле кај ФИА за малата казна што ја добил Хамилтон и ова ќе им бил еден од главните аргументи.

Под никогаш мислам на петок, сабота и недела. Значи 100+ пати ја возел кривината викендот, а никогаш не бил толку брз како во дуелот со Макс.

I am told by Red Bull there is data to prove Lewis was significantly faster into Copse than at any other time and he would not have made the corner without running wide, and inevitably contacting Max.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Цела емисија од почеток е за инцидентот, милион работи се елаборираа, се вклучи некој хрват што учествува во Наскар и на крај сѐ се сведе на тоа дека е тркачки инцидент, 90% кајгана дноперти на апарати.


Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ништо, одма да им се даде отказ на тие што го казнија црнчето и да се вработи Хрватот, пошто очигледно повеќе разбира.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ај кога ќе можеш напиши некоја реченица плус со твое видување на инцидентот и приложи зошто било тркачки инцидент, а не кривица на Хамилтон.

Иначе Мартин Брандл вика дека Ред Бул имале докази т.е. дата од телеметрија каде што може да се види дека Хамилтон никогаш не влегол на Копсе (свиокот каде што го удри Макс) со поголема брзина од таа што ја имал во дуелот со Верстапен. Односно, влегол пребрзо, изгубил контрола над болидот и затоа дошло до инцидент. Наводно РБ ќе се жалеле кај ФИА за малата казна што ја добил Хамилтон и ова ќе им бил еден од главните аргументи.

Под никогаш мислам на петок, сабота и недела. Значи 100+ пати ја возел кривината викендот, а никогаш не бил толку брз како во дуелот со Макс.
Епа нели ако идеме по логика, нормално е да влезеш побрзо, се тркаш, нема да губиш позиција, по автоматизам нема да попуштиш, сакаш да го добиеш?

Дека е со овие 2 шофери па се крева галама, да беа Цунода со Окон да не ќе имаше дискусија? Тоа е се тркале, ни 2цата не попуштаат, еден се збрцал (жив здрав тоа е...). Се прави работава како да не се десило вакво нешто порано, а особено како да е Верстапен најчист шофер на стаза.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Ај кога ќе можеш напиши некоја реченица плус со твое видување на инцидентот и приложи зошто било тркачки инцидент, а не кривица на Хамилтон.

Иначе Мартин Брандл вика дека Ред Бул имале докази т.е. дата од телеметрија каде што може да се види дека Хамилтон никогаш не влегол на Копсе (свиокот каде што го удри Макс) со поголема брзина од таа што ја имал во дуелот со Верстапен. Односно, влегол пребрзо, изгубил контрола над болидот и затоа дошло до инцидент. Наводно РБ ќе се жалеле кај ФИА за малата казна што ја добил Хамилтон и ова ќе им бил еден од главните аргументи.

Под никогаш мислам на петок, сабота и недела. Значи 100+ пати ја возел кривината викендот, а никогаш не бил толку брз како во дуелот со Макс.

I am told by Red Bull there is data to prove Lewis was significantly faster into Copse than at any other time and he would not have made the corner without running wide, and inevitably contacting Max.
Ај нареден пат може и ќе го пушти нема проблем, булито мисли на поклон ќе добие титула и ќе ги принудува сите да се повлекуваат од дуел со него, како впрочем и Хамилтон во милион случаи до сега, со таа разлика што Хамилтон бил умен, не бил луд во позиција кога е 30 и кусур бода предност во генерален да изгуби цела трка, за разлика од миленикот ваш кој егото не му дозволува да го користи мозокот.
Нема што тебе да ти објаснувам, тркачки инцидент, Хамилтон му покажа каде му е местото, ваљда не очекувавте Макс да освои титула на Силверстоун.
Buckle up, поголеми плачковци немам видено

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Ништо, одма да им се даде отказ на тие што го казнија црнчето и да се вработи Хрватот, пошто очигледно повеќе разбира.
:pos: бреј колку само ве има but hurt ликови

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ај нареден пат може и ќе го пушти нема проблем, булито мисли на поклон ќе добие титула и ќе ги принудува сите да се повлекуваат од дуел со него, како впрочем и Хамилтон во милион случаи до сега, со таа разлика што Хамилтон бил умен, не бил луд во позиција кога е 30 и кусур бода предност во генерален да изгуби цела трка, за разлика од миленикот ваш кој егото не му дозволува да го користи мозокот.
Нема што тебе да ти објаснувам, тркачки инцидент, Хамилтон му покажа каде му е местото, ваљда не очекувавте Макс да освои титула на Силверстоун.
Buckle up, поголеми плачковци немам видено

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
:pos: бреј колку само ве има but hurt ликови

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Мозочен удар – како да го препознаете, што да преземете и зошто е важно брзо да реагирате?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.049
Епа нели ако идеме по логика, нормално е да влезеш побрзо, се тркаш, нема да губиш позиција, по автоматизам нема да попуштиш, сакаш да го добиеш?

Дека е со овие 2 шофери па се крева галама, да беа Цунода со Окон да не ќе имаше дискусија? Тоа е се тркале, ни 2цата не попуштаат, еден се збрцал (жив здрав тоа е...). Се прави работава како да не се десило вакво нешто порано, а особено како да е Верстапен најчист шофер на стаза.
Кога си на внатрешната линија не можеш да влезеш побрзо ако има кола пред/до тебе бидејќи има голем ризик да го удриш тој до тебе.
  1. Макс е цело време во водство
  2. Хамилтон успева да го стигне Макс на крајот од правото и носи голема брзина со себе
  3. Макс прво пробува да ја одбрани внатрешната линија па се повлекува на лево и му остава повеќе од доволно место на Луис
  4. Хамилтон не успева да остане блиску до внатрешниот тротоар/раб како во дуелот со Леклерк бидејќи е пребрз
  5. Има underster и доаѓа до судир
Значи не е вистина дека 2цата не попуштиле кога Макс ферски извозе и остави доволно место за Луис. Да не сакаш како Ботас да закочи на сред патека и да го пушти? Очигледна е фрустрацијата кај Хамилтон бидејќи Верстапен ги доби дуелите на стартот/првиот круг во Имола, Барселона и на спринт трката.


Игнориј го насловот на видеото, само ова можев да го најдам како директна компарција на дуелите со Макс и Чарлс. Види само колку е далеку Хамилтон од белиот раб/тротоар десно во дуелот со Макс во споредба со Леклерк. Толку е далеку од внатрешноста само затоа што влезе пребрзо. На 0:17 може да се види дека Леклерк дури и помалку место му има оставено на Хамилтон него Макс.

Тоа дека Верстапен бил прљав шофер се муабети за 2015-2017 кога беше тинејџер. Од инцидентот со Рикиардо во Баку 2018 навака, Макс е еден од шоферите со најмалку казнени поени добиено, ако нема и најмалце од сите.

Да се удреа Цунода и Окон немаше да има толкава галама, точно, ама сосема нормална е ваквата реакција кога Луис и Макс се борат за титула.

Едит: @mkgunner не ти барам да ми се објаснуваш на мене, туку чисто за дискусија ме интересира зошто ти мислиш дека е тркачки инцидент, а не кривица на Хамилтон бидејќи досега ништо конструкитвно немаш кажано. Ако имаш подобри аргументи јас без око да ми трепне ќе прифатам дека сум грешка и ќе се извинам.
-----------------
Толку, не го тупам веќе за инцидентов, простете за километарскиве постови :D
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Изгледа дека Верстапен повеке фанови има овде отколку Ферари :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.049
Изгледа дека Верстапен повеке фанови има овде отколку Ферари :D
Фан сум на Кими и Формула 1, повеќе на второто него на првото. Ако лажам и сум грешка некаде во коментариве слободно кажи, мене воопшто не ми смета да јадам гомна за Верстапен и да признам дека сум дал лоша анализа на инцидентот.
Е сега ти ако си фан на Хамилтон и не ти се допаѓа моето видување на инцидентот е друга работа, само немора вака педерски да ме окарактеризируваш како Макс фанбој.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403

Се чудиме на ТВ колку изгледа поспоро. Барем јас не сум бил на Ф1 трка до сега.


Страшно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom