Формула 1 сезона 2009

  • Креатор на темата Ајсшутер
  • Време на започнување

Дали правилата конечно ја направија Ф1 интересна и рамноправна?

  • Да

    Гласови: 86 41,3%
  • Не

    Гласови: 122 58,7%

  • Вкупно гласачи
    208
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
И да, во претходниот пост заборавив да напишам .. Капа им симнувам на Хајдфелд и на целокупниот тим на БМВ Заубер. Стварно свака част на луѓево за тактиката, излегоа со најтежок болид (поради слабите квали. на Ник) т.е. план со едно минување низ бокс и со помош на керсот и некои малце среќни околности успеаа да го однесат Хајдфелд до подиумот и да му обезбедат 4 бода ова ГП. Уште еднаш, БРАВО !!!
 

FikoX

Impossible is nothing
Член од
13 август 2007
Мислења
2.850
Поени од реакции
128
Сезоната ќе биде уништна ако не превземат нешто...
Жан Тод да си се врати и супер ќе е. Овај сегашниов е катастрофа, ништо не покажа ни лани ни годинава, лани го уропастија на Маса, годинава пак истото почнува да го прави.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Се на се, просечна трка.

Замислете штедиш цела година за да одиш на едно гранд при од формула 1 и да ти се погоди баш ова во кое ја прекинаа трката поради дожд :vozbud:.

Ајде малку критики со ред.

Хејки Ковалаинен. Човекот или е смотан, или незнае да извози повеќе од 2 круга сезонава. Незнам што му се дешава, ама мора да се заозбили.

Хамилтон. Иако ги заврши двете трки (освои само 1 бод), не направи ништо сензационално, освен глупоста во Австралија која го кошташе дисквалификација од таа трка, а има можност за дисквалификација од целата сезона.

Кими. Тотален малер. Не ја заврши трката во Австралија поради квар, во Малезија комплетно му ја утнаа стратегијата. Незнам човекот што мислеше, ама 5 круга на суво со full wet гуми :kesa: = 0 бодови

Маса. И тој жртва на неуспешните стратегии на Ферари. Незнам што им се случува, ова тим како Ферари не смее да си го дозволи. Се на се и за него 0 бодови.
 

gelcev

Scuderia Ferrari
Член од
13 август 2008
Мислења
451
Поени од реакции
10
Kolku tolku Massa se potrudi barem i osvoi 7 pozicii ako prodolzese mozebi ke osvoese poeni mozebi ne.A sto se odnesuva za Kimi dobro kaza vo stodiuoto na HRT2 Ferrari se kockaa i izgubia ima mnogu takvi slucaevi no imase i druga strana ako zavrnese dozd porano ke imase golema dobivka toa ti e kocka.Jas mislam deka posle 14 april ke bide pointeresno
 

Дрдорковски

Не сум почетник
Член од
5 април 2009
Мислења
16
Поени од реакции
5
Ништо од трката. Не се надевав на толку дожд да има за да дојде до прекин, тек само за повеќе да биде интересно. Бидејќи не се извози 70% од трката, на сите им е скратено од бодовите, т.е имат добиено половина од тоа што требаше да имат.

Button ------ 5
Glock ------ 4
Heidfeld ----- 3
Trulli -------- 2,5
Barrichello --- 2
Hamilton ---- 1,5
Rosberg ----- 1
Webber ----- 0,5
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Абе и што се дешаава сеа? Некој ќе освои тука или што се деси? Ке се довози?
зашо на радио кажаа Батон прв ... хммм не мис е веруе така да победи на дваесет и нешо круга до крај:smir:
Едит: Дрдорковски пишал у меѓувреме.. океј..фала ... :) сватив сеа
 

gelcev

Scuderia Ferrari
Член од
13 август 2008
Мислења
451
Поени од реакции
10
Хамилтон се закани со напуштање на Формула 1 :pos2:
Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, ја разгледува можноста да се повлече од спортот, објави англискиот Сандеј тајмс. Овој напис е демантиран од страна на Мекларен, но сепак изнесува во јавноста факти кои треба да се имаат предвид при секое натамошно анализирање на состојбите во шампионатот.


Причина за таквата евентуална одлука на најмладиот светски првак се темели на неговиот уништен имиџ по скандалот во Мелбурн, кога пред стјуардите на ФИА не ја зборувал вистината, наводно по наговарање од страна на спортскиот директор на Мекларен, Дејв Рајан. Наводно, тој зборувал за ова по телефон со претседателот на ФИА, Макс Мозли, кој го советувал да не презема таков чекор. Новиот тимски шеф на Мекларен, Мартин Витмарш, го отфрли ова, изјавувајќи дека таков разговор не се случил, но призна дека таткото на Луис, зборувал со претседателот на ФИА.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Хамилтон се закани со напуштање на Формула 1 :pos2:
Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, ја разгледува можноста да се повлече од спортот,
објави англискиот Сандеј тајмс. Овој напис е демантиран од страна на Мекларен, но сепак изнесува во јавноста факти кои треба да се имаат предвид при секое натамошно анализирање на состојбите во шампионатот.


Причина за таквата евентуална одлука на најмладиот светски првак се темели на неговиот уништен имиџ по скандалот во Мелбурн, кога пред стјуардите на ФИА не ја зборувал вистината, наводно по наговарање од страна на спортскиот директор на Мекларен, Дејв Рајан. Наводно, тој зборувал за ова по телефон со претседателот на ФИА, Макс Мозли, кој го советувал да не презема таков чекор. Новиот тимски шеф на Мекларен, Мартин Витмарш, го отфрли ова, изјавувајќи дека таков разговор не се случил, но призна дека таткото на Луис, зборувал со претседателот на ФИА.
Ако не му се допаѓа нека си брка работа и вака и така е напуфано лајно....
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Хамилтон се закани со напуштање на Формула 1
Јак кур... Формула 1 не постоеше пред Хамилтон, тој ја испопуларизира и исфаворизира, треба сите кои се вмешани во раководство на тимови и организација на Ф1 да му бидат благодарни и да се трудат со сите сили да му удоволат за да остани, бидејки без него формула 1 нема иднина.


Видела жабата дека на коњите им ставаат потковици па и таа ја крена ногата.
 

gelcev

Scuderia Ferrari
Член од
13 август 2008
Мислења
451
Поени од реакции
10
Јак кур... Формула 1 не постоеше пред Хамилтон, тој ја испопуларизира и исфаворизира, треба сите кои се вмешани во раководство на тимови и организација на Ф1 да му бидат благодарни и да се трудат со сите сили да му удоволат за да остани, бидејки без него формула 1 нема иднина.


Видела жабата дека на коњите им ставаат потковици па и таа ја крена ногата.

Mislis deka ako si otide Hamilton nema da se gleda Formula 1 ili jas greska razbrav ili nesto drugo e ?
Ako mislis oti nema da se gleda greska si spored mene a ako mislis deka bez nego nema idnina vo McLaren vo pravo si do nekade bidejki sepak mnogu se trudese.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Mislis deka ako si otide Hamilton nema da se gleda Formula 1 ili jas greska razbrav ili nesto drugo e ?
Ako mislis oti nema da se gleda greska si spored mene a ako mislis deka bez nego nema idnina vo McLaren vo pravo si do nekade bidejki sepak mnogu se trudese.
читни 2-3 пати ке ти се разјасни. Дека стварно се труди дечкото, нема што, со онај болид (кој според МЕНЕ е најслабо ареодинамички спремен од сите) прави солидни резултати. А дека Мекларен нема иднина без него, малку потешко. Добри возачи од типот на Фетел, Глок ја чекаат својата шанса во некој подобар тим.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
што е работата со мекларенот,ќе монтираат ли дифјузери?-почнаа ли со дизајнирање на новата шасија поради тоа?
-или чекаат пресуда за двата мерцедеса,Браун ге-пе?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
493
Поени од реакции
13
Пресудата е на 14ти април, ако излезе дека се легални сите ќе стават, а ако се забранат е тоаш би можело да има проблеми за Браун, иако од моја гледна точка мислам дека не е праведно зашто они уствари си искористиле дупка у законот и сеа си фураат.:smir:Барем до другиот вторник.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Постоела и ќе постои Ф1 без Хамилтон .Тој не е ни пиун во целиов овој спорт и е никаков фактор . А и не разбирам како доби место во првиот тим на мекларен , колку и да е талент (а тој не е сигурно) не може одма да вози за еден од најголемите и најдобрите тимови во Ф1 ...такви тимови треба да имаат искусни возачи кои се долго време во спортот .
А и на пример да замислимо хипотетички... Хамилтон никогаш да не влезеше во првиот тим на Мекларен и наместо него пред да возеше Батон , ја сигурен сум дека тој би ги освоил сите титули со таков болид каков што имаја Мекларен до минатата година.


п.с Батон навистина е доста добар годинава т.е добар и како својот болид и ако нема проблеми со болидот и ако среќата биде малку со него ...тогаш ќе биде за прв пат во својата кариера шампион во Ф1 така што Ф1 ќе добие доста друга димензија и доста повеќе гледаност .
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
што го направивте Батон бе?каде е минатите 10 сезони?слаб му бил болидот?
-или сега оти браун имаат подобра аеродинамика,и далеку побрз болид од другите,и ете го,шофериште е...ако веќе гледате така,тогаш Алонсо,во најголемата криза во рено,кога имаа најслаб болид од сите,успеа да врзе 2 победи по ред....кога Батон ќе го направи тоа со најслаб болид на шамионатот?
-да потсетам дека моментално браун гп се со најдобар болид поради дифјузерите...ако ги кутнат на суд,ќе бидат обичен тим,на рамниште на ред бул рено....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom