Форматирање на XP

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Компјутеров ми е црвјосан, мувлосан, преебан.. нефункционален максимално.

Од почеток иам сапјбот, адавер, џв16 и сл, ама ништо.. два месеца не бев дома, и брат ми имал таман услови да го ебе..

Вака, сеа ми треба помош за форматирање на Икспето. Се обидов ручно преку дос, се обидов да го бутирам на системско цеде, ама не паша. Како што разбрав ми треба Икспе инсталационо, така?

Иначе, најтазе проблем ми е шо не можам да извршам шатдаун. Пробав све, run -> shutdown, преку сетингс, ништо!!!

Ај тоа, дајте некој хинт или тип, али да не видам само заебанции :)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
Побарај XP бутабилно CD.
Кога веќе го имаш, стави го во CD-ROM, па потоа во BIOS смени го распоредот за бутирање со тоа што ќе го ставиш твојот CD-ROM како прва опција за бутирање.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Можеш да го инсталираш и ако не е boot-абилен. Само ќе одиш во директориумот /i386 на цедето и ќе пишеш winnt. Но првин ќе треба да го имаш ископирано програмчето smartdrv (може да се најде во Windows 98 и МЕ или пак овдека http://www.uv.tietgen.dk/staff/mlha/Download/DOS/microsoft/SMARTDRV.EXE )на start-up дискетата и да го стартуваш од кога ќе го исформатираш дискот.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
пробав ја со стѕратап да го ребутирам, нејќе

али ипак фала.
 

How1TzeR

ШЕВА
Член од
6 февруари 2005
Мислења
367
Поени од реакции
13
Имаш повеќе начини да го форматираш ИксПеТо.
Преку старт-ап дискета , ја ставаш ама претходно мора да ти биде наместено во биос секаде е во Advanced Chipset менито и имаш таму Boot Sequence и таму си местиш од каде да бутира , дали од ЦД или од Флопи. Во поновите плочи е така , ако ти е постара побарај ќе го најдеш.
Значи праиш рестарт и подесуваш ова.
Е сеа ако имаш цд со ИксПе го ставаш пред да го рестартираш и понатака ќе се снајдеш лесно е.
Можеш и преку обично бутабилно цд , ама доколку ти е наместено цд како факен фрст бут девајс.
Проај овака , објаснив малце детално.:raz:
 

How1TzeR

ШЕВА
Член од
6 февруари 2005
Мислења
367
Поени од реакции
13
Мора да дава некој проблем штом неќе да продужи , дава некој варнинг или сам кајнд оф шит ?
 

isabelle

ненадјебива
Член од
25 јануари 2005
Мислења
140
Поени од реакции
1
Офчарче дај причекај Хуманоид или Оксиженн да се појават они стално имаат солуции и заден кец во ракавот за средуење компјотори. :)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
ovcar pisi mi pp za da znam koga ke dojdam doma da ti dadam nekolku linkovi sto mi se vo favorits za da ti sredam....

A posto ova e staro...mozda veke si sredil...i instaliraj mu na brat ti majkrosoft sikjuriti centar
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
ma brat stavi mu MAXBLAST i kriza nemas ali prvo izvadi si gi dokumentite so KNOPIX na cd ili flopy. MAXBLAST i ke ocistis cel kompjuter, a posle instalacija si pravis cisto i kulturno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom