Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
флет за камера или камера.
совет: сервис.
препорака: алфа мобил, 02,5211745
 
Член од
2 март 2008
Мислења
84
Поени од реакции
10
Planiram denovive da zemam HTC HD2 no od Srbija bidejki tamu e poeftin, no problemot e sto raboti samo na karticki od Telenor, pa ima li nekoj sto znae kako da se dekodira da raboti na t-mobile karticki i da mi kaze cena za uslugata.
 
С

Спенсер

Гостин
црна маска за В880и??? цена? со/без монтажа/?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.150
Поени од реакции
809
Човече,дај не заебавај,те пратам на неколку постови,одговорите ти се : евтино :),јас :) итн. Немој со такви цинизми,луѓето одат на форуми претежно за да добијат одговори на нешто што ги мачи.Ако имаш сервис,наведи ја цената,линк или адреса каде да се донесе мобилниот а не јас,тис,бате или тате.Биди сериозен иначе немој да мислиш дека те сфаќаме озбилно.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Дали виде некои од членовите што поставиле прашање после мојот одговор да не бидат задоволни, да се побунат како тебе?
- тоа значи дека сме ја продолжиле конверзацијата по приватни пораки, не гледам причина тука да чита секој се и сешто вклучувајќи цени, солуции, препораки и останати совети. Не е етички да пишувам цени јавно пред се поради коректноста кон моите колеги кои исто така одат на форумов, конкуренцијата е голема :)

Но најмал проблем ми е мене за конкуренцијата, кој знае - има, кој може - опстојува. Проблем ми е што имам многу колеги кои сервисираат кај мене и сега ако јавно на форум дадам цена од 300 денари за декодирање пр. на ред бул а ми доаѓа колега кој секој ден ми носи 5 до 15 телефони за декодирање и му наплаќам по 200/250 денари од телефон, ќе биде задоволен?


п.с.
Код:
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087894"]ти треба ова, чини околу 180евра:
[IMG]http://www.mobile-eshop.in/index_files/sagdd_06_01_03_02_01_01.jpg[/IMG]

и јтаг
[IMG]http://www.multi-com.pl/multicom/pimg/sag501x_adap_400.jpg[/IMG]
околу 12/13евра.
и акаунт, зема еден кредит... минимумот кредити што можеш да го купиш е:
[IMG]http://img231.imageshack.us/img231/3203/97078886.png[/IMG]

тука изгледа како да чини 3.2 евра едно декодирање или 200 денари, но секогаш при трансакција банката зема 6% од цената, во овој случај иде преку клиент на кредити и 50 евра не се 50 кредити :) земат некое евро и они провизија. Како и да е... 500 денари дури е и премалку што земаме за декодирање на овој модел, треба да се отвара, да се поднесе ризик, да се леми ј-таг адаптер, да се вложуваат кредити и голема сума пари во опрема а сепак сеуште 90% од луѓето мислат дека декодирањето е внесуваш 5 бројки и и телефонот е декодиран а сервисерите возат бентли и астон мартин од декодирање и сервисирање.[/QUOTE]
 
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087897"]што ќе ти е скрипт за флешување?
ти треба мејн, фајл систем и костимизација.[/QUOTE]
 
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087902"]лол :) ти пратив приватна порака, иначе после третиот внесен код - телефонот е со блокиран каунтер и да го знаеш точниот - код повеќе неможеш да го декодираш, мора RPL да се искалкулира за да се одблокира каунтерот.

како и да е се се може со добра опрема:
[IMG]http://www.techgsm.es/img/mtbox/mt-box-pro-100-bb5-unlock.gif[/IMG][/QUOTE]
 
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087907"]ти треба посебна опрема за таа функција, единствен Service Unlock Box што може да го декодира е Furious Gold Box ;) чини околу 550евра + 60евра годишна активација.
[IMG]http://www.unlockcellular.com/images/products/tools/furious/newFuriousGold.jpg[/IMG]
друга поевтина опција ти е да го однесеш на сервис.[/QUOTE]
 
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087911"]да пробам, последниве 4 месеци само 16 ми поминаа, цена по пп.[/QUOTE]
 
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087913"]еи кај мене е поевтино :)
lol не е препорачливо јавно цени на форум да се кажуваат, b`coz market killing goes on! :)[/QUOTE]
 
[QUOTE="city, post: 1087909"]Да не се наоѓа махер за отклучување Ај Фон 3г 3.1.3. го земав од УСА ама не можам да го користам?[/QUOTE]
 
[QUOTE="Apple, post: 1087914"]Еве ти unlock za iphone.
[url]http://blackra1n.com/[/url]

Само се инсталира и ги имаш Cydia и се друго.А дали отклучува за други мрежи незнам.Инаку стави му картичка од Т-Мобиле со неа ќе ти работи телефонот без проблем.[/QUOTE]
 
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087915"]лол не!:tapp:[/QUOTE]

Ми го цитираше постов, телефонот е успешно декодиран во рок од неполни 10секунди што поточно да му кажев на членот?
- на телефон кој во припејд чини 1200 денари со 200 денари разговор да си купи алатка вредна 500 евра + 200евра за активација и 5 евра за fbus кабел за да си го издекодира?:)
 
[QUOTE="filipmakedonski, post: 1087920"]Колку чини декодирање за Нокиа 1662 ?[/QUOTE]
 
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087921"]евтино :)[/QUOTE]
 
Исто и тука :)
[QUOTE="Nightman, post: 1087925"]Planiram denovive da zemam HTC HD2 no od Srbija bidejki tamu e poeftin, no problemot e sto raboti samo na karticki od Telenor, pa ima li nekoj sto znae kako da se dekodira da raboti na t-mobile karticki i da mi kaze cena za uslugata.[/QUOTE]
 
[QUOTE="Necrophilia, post: 1087926"]jas :)[/QUOTE]
No Hard Feelings

Биди сериозен иначе немој да мислиш дека те сфаќаме озбилно.
многу членови од Kajgana, GSM Macedonia и GSMhosting не би се согласиле со тебе :/
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
Имам Nokia N80 и имам проблем со звучникот за уво. Бидејќи AlphaCopy го затворија, каде би било најдобро да го однесам за поправка?
Фала однапред!
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Сега овластен сервис се RadioNET позади бисер.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Имам Nokia N80 и имам проблем со звучникот за уво. Бидејќи AlphaCopy го затворија, каде би било најдобро да го однесам за поправка?
Фала однапред!
А зашто мора во официјален сервис? иначе проблемот ти е најверојатно слушалка или флет кабел ...
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
Па, онака, нели логично е дека е најдобро во овластен сервис да го однесам, но зависи и од сервисот. AlphaCopy секогаш многу долго задржуваа телефони, а и прилично беа скапи. Дали ти можеби си имал таков проблем? Во секој случај се надевам дека не е сериозено, и благодарам многу за информациите!
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Па, онака, нели логично е дека е најдобро во овластен сервис да го однесам, но зависи и од сервисот. AlphaCopy секогаш многу долго задржуваа телефони, а и прилично беа скапи. Дали ти можеби си имал таков проблем? Во секој случај се надевам дека не е сериозено, и благодарам многу за информациите!
Сум имал таков случај и било флет :) и сум го средил за суперсонично време во споредба со овластениот сервис на нокиа ... за цената не правиме муабет колку е поефтина :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
sakas da kazes deka ne e preporaclivo da go apdejtuvam ???

--- надополнето ---

dali nekoj ke mi kaze nesto za nokia n-79 ???
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
sakas da kazes deka ne e preporaclivo da go apdejtuvam ???


dali nekoj ke mi kaze nesto za nokia n-79 ???
Ако се работеше за N73 со 4** софтвер тогаш мислам дека не ни има понова од твојата верзија, а и да има ништо не значи веќе на тој телефон

А N79 ... ТМ - тапа модел, ич не се прослави :nenene:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
1
samsung c3050 работа само на тмобиле ...колку кошта декодирање ? :D
 
Член од
15 март 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
aj ako znae nekoj kako da si stavam prevod na filmovi na nokia 5800 ????
imam filmovi i imam convertor pa gi pravam vo format na I-PHONE ili dvix format samo neznam na filmov kako da mu stavam prevod,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom