Фишеци за чистење уши

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Фишекот не е лек, туку стар, сигурен и популарен метод за темелно чистење и хигиена на ушите. Го употребувале старите кинези и индијанските племиња.
по навика нашите уши ги чистиме на погрешен начин. Стапчињата за уши ја туркаат ушната маст - цирумен - длабоко во ушната школка.
Обратно, фишекот го растопува цируменот и по пат на вакум, на безболен начин, излегува преку фишекот надвор. Тој ефект се вика ефект на оџак. Топлината што се ствара при горењето, ги стопува нечистотиите и цируменот и тие испаруваат надвор. Така увото се чисти, темелно, ефективно и безболно. препорачлив за сите возрасти и кај оние со проблеми на зуење, болка, вода во уво и за редовна хигиена. Производот е рачно изработен од природни материјали. Содржи парафин, памучна ткаенина, пчелин восок.





Svijeće za čišćenje uha pomažu kod:
  • začepljenja uha
  • prehlade i gripe
  • peludne groznice
  • sinusitisa i rinitisa
  • katara i astme
  • vertigo
  • glavobolja i migrena
  • neuralgije
  • šumova u uhu
  • bolesti Meniera
Svijeće za čišćenje uha ne mogu se koristiti
  • kod oštećenja bubnjića
  • kod upala uha
  • kod bilo kojih ugrađenih aparata uha i grla
  • ako ste nedavno operirani na uhu
  • ako ste alergične na pčelinji vosak
http://www.biorama.net/tuljci-za-ciscenje-uha.html

http://www.medicushelp.com.mk/nega-i-higiena/item.php?id=200&lng=1
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Во Зегин има, треба да си купам. Како мал често имав проблем со ушите.. -.-
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
уф ! баш ова ми требаше,ми зујат и бучат ушите секојдневно и ќе мора
да го пробам овој метод,логички е стварно така.
А нешто слично на ова : за реума или ишијас-шилци-кичма,сум гледал дома кај нас многу одамна,Една жена,поточно жените меѓу себе го правеле ова,откога ќе го видат еднаш.Или ја викаат таа што знае.
Потребни се десетина тенки стаклени чаши,слични или исти како за чај во чајџилниците.Чашите се топлат некако или се стават во вруќо нешто,па во нив останува пареа,потоа тие веднаш се редат на болното место(грбот) и по истата техника на вакум метода,тие го повлекуваат-ушмукуваат месото,кожата кон внатрешноста на чашата,кога малку ќе постојат и оладат се вадат со малку потешкотии.
Ова го кажувам од само што сум го гледал(многу одамна-детска возраст)
можеби и не е баш така,но нешто слично,на крај кога ќе се извадат чашите останува округли црвени белези на кожата.
Ова за ушите сигурно е добро.Големо благодарам.
Дали негде може да се купат готови вакви фишеци.
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Ова е 100% безболно? Имам проблем со ушиве по последно време, па сакам да пробам со ова. Имам слушано многу пати за овие фишеци, ама немам пробано. Па сакав сега да се осигурам дека е безболно. :)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
уф ! баш ова ми требаше,ми зујат и бучат ушите секојдневно и ќе мора
да го пробам овој метод,логички е стварно така.
А нешто слично на ова : за реума или ишијас-шилци-кичма,сум гледал дома кај нас многу одамна,Една жена,поточно жените меѓу себе го правеле ова,откога ќе го видат еднаш.Или ја викаат таа што знае.
Потребни се десетина тенки стаклени чаши,слични или исти како за чај во чајџилниците.Чашите се топлат некако или се стават во вруќо нешто,па во нив останува пареа,потоа тие веднаш се редат на болното место(грбот) и по истата техника на вакум метода,тие го повлекуваат-ушмукуваат месото,кожата кон внатрешноста на чашата,кога малку ќе постојат и оладат се вадат со малку потешкотии.
Ова го кажувам од само што сум го гледал(многу одамна-детска возраст)
можеби и не е баш така,но нешто слично,на крај кога ќе се извадат чашите останува округли црвени белези на кожата.
Ова за ушите сигурно е добро.Големо благодарам.
Дали негде може да се купат готови вакви фишеци.
Aнче ако сакаш за кичма и грб па и врат ќе го сториш следново и дома можеш со сопругата да го сториш без ничива помош.Потребни ти се само две-три чаши(гледај да бидат малце подебели и по можност проѕирни
) една обична свеќа
како овие,две-три(во зависност од тоа колку чаши ќе ставаш)железни парички од по пет денари и еден тањир со млака вода.Ја земаш свеќата и ја сечеш на три-четири помали парчиња во зависност од висината на чашата(гледај да ти биде 1,5cm помали од неа).Земаш друга свеќа и ја палиш и на паричето во средина го истураш восок од свеќата(едно три-четири)колку да можеш да ја залепиш исечените парчина од свеќа.Кога ќе го сториш тоа со сите свеќи понатамошната постапка мислам дека ја знаеш?Парата ти ја ставаат на грб и со помош на упаљач ја палат,после ја земаш чашата и врвот го ставаш во вода малце колку да се наводени и чашата ја ставаш со малце поголем притисок врз свеќата и ја држиш така силно додека не се изгасне свеќата.После ја оставаш чашата нема да падне доколку е добро фатена и ја правиш истата постапка на друг дел од грбот(гледај да е подалеку од првата)ги оставаш така едно четири-пет минути и после истата постапка ја правиш на цел грб-кичма па дури вратот(јас имам пробано оти ми беше укочен цел врат и ми помогна многу).Мислам дека колку толку помогнав??
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.427
уф ! баш ова ми требаше,ми зујат и бучат ушите секојдневно и ќе мора
да го пробам овој метод,логички е стварно така.
А нешто слично на ова : за реума или ишијас-шилци-кичма,сум гледал дома кај нас многу одамна,Една жена,поточно жените меѓу себе го правеле ова,откога ќе го видат еднаш.Или ја викаат таа што знае.
Потребни се десетина тенки стаклени чаши,слични или исти како за чај во чајџилниците.Чашите се топлат некако или се стават во вруќо нешто,па во нив останува пареа,потоа тие веднаш се редат на болното место(грбот) и по истата техника на вакум метода,тие го повлекуваат-ушмукуваат месото,кожата кон внатрешноста на чашата,кога малку ќе постојат и оладат се вадат со малку потешкотии.
Ова го кажувам од само што сум го гледал(многу одамна-детска возраст)
можеби и не е баш така,но нешто слично,на крај кога ќе се извадат чашите останува округли црвени белези на кожата.
Ова за ушите сигурно е добро.Големо благодарам.
Дали негде може да се купат готови вакви фишеци.
Абе какви фишеци, најдобро појди на ушно, со шприцот топла вода фуче то све ќе се испере одма моментално со еден зафат и после гајле немаш.
Ни боли ни ништо.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.562
Поени од реакции
2.141
Абе какви фишеци, најдобро појди на ушно, со шприцот топла вода фуче то све ќе се испере одма моментално со еден зафат и после гајле немаш.
Ни боли ни ништо.
Неточно.
Зависи од ушите, можеш да осетиш болка и во ушето и во окото. Јас редовно така чистам уши бидејки имам проблем со нив, и секогаш осејкам болка во очите, кога притисокот од водата ке ме удри во уше, цела болка ја осејкам на окото што е на таа страна, од страната на носот.
Некогаш и не се трпи па сами ми солзат очите колку и да ги стегам.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Фала - сега ми текна,да палеа и свеќи,така беше.
А може и на ушно чим и таму ги чистеле.Ќе пробаме.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
уф ! баш ова ми требаше,ми зујат и бучат ушите секојдневно и ќе мора
да го пробам овој метод,логички е стварно така.
А нешто слично на ова : за реума или ишијас-шилци-кичма,сум гледал дома кај нас многу одамна,Една жена,поточно жените меѓу себе го правеле ова,откога ќе го видат еднаш.Или ја викаат таа што знае.
Потребни се десетина тенки стаклени чаши,слични или исти како за чај во чајџилниците.Чашите се топлат некако или се стават во вруќо нешто,па во нив останува пареа,потоа тие веднаш се редат на болното место(грбот) и по истата техника на вакум метода,тие го повлекуваат-ушмукуваат месото,кожата кон внатрешноста на чашата,кога малку ќе постојат и оладат се вадат со малку потешкотии.
Ова го кажувам од само што сум го гледал(многу одамна-детска возраст)
можеби и не е баш така,но нешто слично,на крај кога ќе се извадат чашите останува округли црвени белези на кожата.
Ова за ушите сигурно е добро.Големо благодарам.
Дали негде може да се купат готови вакви фишеци.
Вендузи се викаат тие чашите. Целта е да направат вакум во месото и да направат модрица. Таа модрица всушност лекува. Вакумот се прави со горење на свеќа или памук под чашата, кога ќе го изгори целиот кислород под чашата автоматски се гаси и ствара вакум.
Во поново време нема горење туку со мали пумпици се ствара вакумот. Спаѓа во кинеска медицина. Гледам по огласиве се продаваат кинески вендузи.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Абе какви фишеци, најдобро појди на ушно, со шприцот топла вода фуче то све ќе се испере одма моментално со еден зафат и после гајле немаш.
Ни боли ни ништо.
Ja kao student medicine mislim da ne bi smio promovirat alternativnu medicinu,treba bi se strogo protivit,al zašto ih ne promovirat kad naši alternativni liječnici pomažu tolikom broju ljudi svaki dan.:icon_lol::icon_lol:
http://komin.bloger.hr/post/drpaliusic/613725.aspx
--- надополнето: 20 август 2012 во 14:42 ---
Во Зегин има, треба да си купам. Како мал често имав проблем со ушите.. -.-
и да си купиш- 194,00 денари се во паковање по 2
а се сосема безопасни
Tuljci za higijenu ušnih kanala (bio hopi svijeće) su aktivni čistač uha koji će pomoći djeci, odraslima i starijim osobama.;)


http://www.tuljci.com/prirodne.php
--- надополнето: 20 август 2012 во 14:44 ---
http://www.biohopi-svijece.com/stvaranje-cerumena.html
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Od svoja 14ta godina imam Tinitus,duri i na Akupunktura otidov mislejki deka ke pomogne ama dzabe t.e ne mozev poveke da izdrzam i otkazav.
Daj boze so ovie sveki da ima bar mal efekt na podobruvanje kaj zuenjeto sto mi e 24/7 od svoja 14ta godina pa se do den denes nikako da prestane,,celi ebani 17 godini mi zujat,cudo kako ne sum poludel dosega najiskreno.
--- надополнето: 20 август 2012 во 15:09 ---
Вендузи се викаат тие чашите. Целта е да направат вакум во месото и да направат модрица. Таа модрица всушност лекува. Вакумот се прави со горење на свеќа или памук под чашата, кога ќе го изгори целиот кислород под чашата автоматски се гаси и ствара вакум.
Во поново време нема горење туку со мали пумпици се ствара вакумот. Спаѓа во кинеска медицина. Гледам по огласиве се продаваат кинески вендузи.
Pa toa na Akupunktura ti go pravat,znam na mene mi pravele....okolu 10 takvi teglicki mi napikaa na grbot i so pod silen vakuum ti sedat edno 20 minuti,otkako ke ti gi izvadat takvi crveni krugovi ti se stvaraat sto koga posle 2-3 dena ke pomodrat t'e pocrnat dzoa dalmatinec ke bides otpozadi.
 
V

Vollstandig

Гостин
Aнче ако сакаш за кичма и грб па и врат ќе го сториш следново и дома можеш со сопругата да го сториш без ничива помош.Потребни ти се само две-три чаши(гледај да бидат малце подебели и по можност проѕирни
) една обична свеќа
како овие,две-три(во зависност од тоа колку чаши ќе ставаш)железни парички од по пет денари и еден тањир со млака вода.Ја земаш свеќата и ја сечеш на три-четири помали парчиња во зависност од висината на чашата(гледај да ти биде 1,5cm помали од неа).Земаш друга свеќа и ја палиш и на паричето во средина го истураш восок од свеќата(едно три-четири)колку да можеш да ја залепиш исечените парчина од свеќа.Кога ќе го сториш тоа со сите свеќи понатамошната постапка мислам дека ја знаеш?Парата ти ја ставаат на грб и со помош на упаљач ја палат,после ја земаш чашата и врвот го ставаш во вода малце колку да се наводени и чашата ја ставаш со малце поголем притисок врз свеќата и ја држиш така силно додека не се изгасне свеќата.После ја оставаш чашата нема да падне доколку е добро фатена и ја правиш истата постапка на друг дел од грбот(гледај да е подалеку од првата)ги оставаш така едно четири-пет минути и после истата постапка ја правиш на цел грб-кичма па дури вратот(јас имам пробано оти ми беше укочен цел врат и ми помогна многу).Мислам дека колку толку помогнав??
Ова е источњачки рецепт, али мислам оти го правеа со посебна чаша и шприц над неа , па се влечи вакумот од просторот измеѓу чашата и кожата.Така поцрвенува местото и истекува мала количина крв, стартие сметаат оти лошата крв излегувала надвор заедно со болеста.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ова е источњачки рецепт, али мислам оти го правеа со посебна чаша и шприц над неа , па се влечи вакумот од просторот измеѓу чашата и кожата.Така поцрвенува местото и истекува мала количина крв, стартие сметаат оти лошата крв излегувала надвор заедно со болеста.
http://forum.kajgana.com/threads/Виндузи-cupping-therapy.46792/
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Сепак не е препорачливо за тие што немаат проблеми со ушите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom