Философирање - губење време?

Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
filozofija kako filozofija svoeto mesto go naogala vo minatoto koga nemalo nauka, labaratorii, i takvi raboti. i se nastojuvalo so filozofijata da se razberat nekoi pojavi. No vo denesno vreme filozofijata ja prifakam kako eden vid umetnost,nisto poveke inaku lubitel sum na filozofija.
FILOZOFIJATA E MAJKA NA SITE NAUKI!!!

"-Dali sme na vistinskiot pat?
-Dali mu se priblizuvame na soznanieto?
-Dali sme poblisku do spasenieto?
Ili mozebi se dvizime vo krug...nie dvajca koi smetvme deka ke go izbegneme kruznoto dvizenje?
_ne se dvizime vo krug, se dvizime nagore, patot e spiralen, nie sme se iskacile na nekolku skalila...

izvadok od "Sidarta"
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Ja ipak ne bi navleguval u ova zoso studiram filozofija i da mu se namocam,preku glava mi e!!!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
e takvi ke zavrsat i utre ke predavaat a za pravi filozofi ke nema rabota. nego bas obratno Aristotel rekol SE DRUGO OSVEN BAVENJE SO FILOZOFIJA E GUBENJE VREME!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Филозофијата е начин на живеење. Неможиш само од филозофија да живееш, мораш и нешто друга да правиш, односно треба да направиш нешто за да дојдеш до некое сознание во филозофијата.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ne go svakam kako gubenje vreme zaso i ja cesto zabeguvam razmisluvajki za ednostavni stvari,na kraj ne doagam do nikakov biten zaklucok,ali uz pat svakam mnogu interesni sitnici i doznavam mn novi interesni raboti koj dotogash ne sum gi znael,e sea problemot e sto,pocnuvam da razmisluvam i za niv..... -.-:toe:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Поентата на филозофијата е да почнеш со нешто толку едноставно што воопшто не вреди да биде спомнато, а да завршиш со нешто толку парадоксално во кој никој нема да верува.
- Бертранд Расел

Првиот закон на филозофијата: За секој филозоф, постои уште еден кој е целосна спротивност на првиот.
Вториот закон на филозофијата: И двајцата не се во право.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Filozofiranje... zavisi kade i vo koe vreme... inace licno smetam deka filozofiranjeto e potreba na eden covek da se iskaze, dokaze, pokaze psihicki pred odredena grupa lugje... mislam deka lugjeto koi filozofiraat vsusnost sakaat samo da go iskazat svoeto mislenje so poubavo izbrani zborovi se so cel da ostavat dobar vpecatok na tie odredeni licnosti... Filozofijata vsusnost e potreba za iskazuvanje (barem jas taka ja imam sfateno)... mene licno drugarite mi vikaat deka mnogu filozofiram ali....:) da ne dolzam mnogu toa e mojot pogled kon filozofiranjeto!
Ne se slagam 2 posto so tebe. Si ja svatila rabotava kako so poveketo devojcinja na moja i tvoja vozrast ja svakaat.T.s pogreshno."Sho poveke upotrebuvash zborovi so ni sama ne gi razbirash i so poishe zborish ke mislat deka si pametena"
Skrateno kazano " Mnogu zborish-niso ne kazuvash"
Ako celta ti e da ostavish dobar vpecatok kaj drugite ne "filozofiraj",pravi go obratnoto_Od 1000 recenici napravi 1 koja ke gi zameni site.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
e takvi ke zavrsat i utre ke predavaat a za pravi filozofi ke nema rabota. nego bas obratno Aristotel rekol SE DRUGO OSVEN BAVENJE SO FILOZOFIJA E GUBENJE VREME!
I da znaes deka si vo pravo za onoj Vanish na koj mu e preku glava od filozofiranje. Utre nekoj vujko vladika ili moken politicar (bidejki kaj nas se se vrti okolu niv) ke go stavi da predava vo nekoe skolo, a ne e cudo i na fakultet, pa ti posle cekaj filozofijata sustinski da bide etablirana vo ova nedefinirano opstestvo.
Zamisli studira filozofija koja treba postojano da go inspirira da tvori so svojot duh i znaenje i da ja brani nejzinata vrednost i naucna aristokratija. Nasproti toa nemu mu zdodeala i moral da ja uci zasto mora nesto da uci.
Sepak, donekade mozebi i e vo pravo, zasto kakvi se tie profesori (nekoi od niv) sto so svoite predavanja ne mu vsadile barem malku ljubov kon ovaa velicenstvena naucna disciplina.
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Кант : Не треба да се учи на филозофија, треба да се учи на филозофирање.
Затоа е важна наукава , освен што е првичната наука , изворот на сите преостанати , таа со својот метод на дефинирање на светот помага да изградиме еден свој начин да ги расудуваме работиве , следствено на тоа не е губење време туку напротив таа е една вешто е пожелно секој во каква било мера да ја поседува
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Кант : Не треба да се учи на филозофија, треба да се учи на филозофирање.
Затоа е важна наукава , освен што е првичната наука , изворот на сите преостанати , таа со својот метод на дефинирање на светот помага да изградиме еден свој начин да ги расудуваме работиве , следствено на тоа не е губење време туку напротив таа е една вешто е пожелно секој во каква било мера да ја поседува
Ne treba da se uci filozofija, zasto ovde kaj nas i navistina nema koj sustinski da ti predava i da te uci na filozofija (isklucok se nekoi poedinci). No toa ne znaci deka sekoj od nas ne treba duhovno da se otvori za majkata na site nauki - filozofijata. Taa e prozorecot kon sebesfakanjeto, svetot vo koj se naogame i mudrosta koja ovozmozuva praktikuvanje na dobroto, ubavoto i harmonicnoto.
 
Член од
24 септември 2008
Мислења
450
Поени од реакции
14
Ne treba da se uci filozofija, zasto ovde kaj nas i navistina nema koj sustinski da ti predava i da te uci na filozofija (isklucok se nekoi poedinci). No toa ne znaci deka sekoj od nas ne treba duhovno da se otvori za majkata na site nauki - filozofijata. Taa e prozorecot kon sebesfakanjeto, svetot vo koj se naogame i mudrosta koja ovozmozuva praktikuvanje na dobroto, ubavoto i harmonicnoto.
I ne samo toa tuku i gi otara horizontite, gi prosiruva vidicite, sfakanjata za se i sesto. Ali jas naletav na profesorka koja znae da predava i ne samo toa tuku i ne terase da razmisluvame so svoja glava. Povazno i bese da vidi deka razmisluvas otkolku dali si go nabubal materijalot. Za pocit.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
prav filozof e covek so siroki svakanja koj se moze da razbere, oti vo ovoj svet kaj sto ima sila nema pravdina, kaj sto ima sila nema etika, kaj sto ima sila nema logika, i zatoa makijaveli veli SO LAVOT BIDI LISICA, SO LISICATA LAV!
 

ivicka10

full bundle of joy...
Член од
20 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
4
Грешка си Мистику.

Филозофијата не дава инстант вистина. Не се ни труди да ја даде. Филозофијата е гледиште на нештата. И не постои апсолутна вистина ко шо вика Спуќе пред мене.

Филозофијата не е наука да дава вистина. Таа уствари ја ствара вистината, а на нејзиното дознавање и докажување го остава на науката.

Рецимо, античкиот материјализам, делумно отфрлен ко грешна претпоставка и делумно потврден со научниот подем.

Што се однесува до антрополошкиот, социолошкиот, психолошкиот, политичкиот, етичкиот, теолошкиот и останатите домени на филозофијата, тие се длабоко навлезени во општествените науки (делумно и во природните, но во многу помала мера).

Викаат после Хегел, нема филозофија ко до тогаш, нешто што и сам си го кажува. Најобемната и најсистематизираната филозофија е токму неговата. Но, со сопствениот принцип на етернална дијалектика тој се контра, и нормално дека филозофијата продолжува понатаму. Меѓутоа, од него наваму филозофијата претставува усовршување на старите идеи. Ниче, Маркс, па се` до Фром, Чомски, Фукујама и така натака, се` е тоа ревизија и конгломерат на она претходното. Додавање и вадење принципи, цитирање, апологирање и критика на старата мисла.

Меѓутоа, сите тие мисли од минатото, ко што реков, се длабоко поврзани со се` што е денес општество.

Сепак, филозофирањето не е само млатење муда „што би било кога би било”, „зашто да не е вака него е така”. Филозофирањето е слободна мисла, но на повисоко ниво. Не секој е способен да филозофира. Филозофирањето подразбира сослушување, аргументација, методика, не кружење, туку движење во спирала, но не со цел да се дојде до нејзиниот крај, бидејќи самата нема крај. Целта на филозофијата е да го стимулира самото движење напред.

Шо значи, филозофирањето не е губење време. Празните муабети се.
Браво бре Офчарче! Неам зелени да ти даам, па еве вака!
Филозофијата претставува патот кон вистината. Пат со безброј препреки и уште толку споредни патчиња кои забегуваат во опасни кривини. Вистината е целта, но филозофијата е патот сам за себе, со сите тие искривувања.
Филозофијата е слободна мисла колку што е погледот на коњот слободен во улари. Седнале неколку интелектуалци, размениле мислења, ги претвориле во книга и денес ние секоја идеја, претстава, аргументација ја засноваме врз "антички" размислувања. Филозофијата е субјективна насочена мисла. Тоа е маана на цивилизацијата - човекот ја губи способноста да креира - зошто да зачнува нешто кога може да го преобликува тоа што веќе постои, зошто да трага по нови вистини кога може да ги ископира оние што веќе ги прочитал некаде.
Вечното сомневање и вековното меѓусебно надмудрување меѓу т.н. Филозофи за тоа чија вистина е поблиску до апсолутната, придонесува за бавниот развој на општеството и хаосот во него. Зашто токму судирот меѓу нивните тврдења,кои секој од нив толку самоуверено ги брани,ги предизвикува верижните експлозии на конфузија кај секој поединец.Секој има своја вистина која не може да ја пренесе на друг.
Губење време е ако се трудиш својата вистина да ја наметнеш на другите. Наместо ова, филозофите би можеле да се насочат кон нешто полезно и конструктивно - како решавање на некои социјални проблеми.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Mislite li deka filozofiranjeto e cisto gubenje vreme? Kolku i da filozofiras za zivotot i za site stvari pak nema nikade da stignesh??? Se e vrtenje u krug?

Stalno se srekavam so ljuge koi mi vikaat deka mnogu se zamaram za sushtinata na rabotite i deka ustvari nema potreba za toa, deka sum mlada, deka treba da uzivam. deka gubam vreme za toa.
iako ne se soglasuvam so tie ljuge, zosto ako gledame taka, ke ispadne deka ustvari se sto pravime vo zivotov e gubenje vreme. sepak filozofijata ne tera logicki da razmisluvame , avtomatski si go razvivame mozokot i go pravime zivotot pointeresen.
me interesira vie sto mislite vo vrska so toa
Воопшто не се согласувам дека е губење време,,а точно е дека се развива мозокот на некој начин,,ако може така буквално да се каже..Но,,филозофирањето мене ми претставува уживање..и под филозофирање не подразбирам трескање на глупости во таа смисла на зборот,,како што нели на шега си велиме,,сепак тоа е одраз на нашата логика,,и на начинот на кој ги сфаќаме нештата..Тоа е еден начин како ги анализираме нештата околу нас,,на еден поинаков,,подетален и поопширен начин,,од гледна точка која е над границата на просечните разговори и празни муабети,,кога служејќи се со факти и лично размислување и искуства упеваме да доловиме некој момент од животот и истиот да го анализираме како и да го објасниме..Филозофијата претпоставувам дека е многу интересна наука иако не сум имала можност да ја изучувам,,сепак ми се допаѓа нејзиниот начин на искажување на нештата..
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Mislite li deka filozofiranjeto e cisto gubenje vreme? Kolku i da filozofiras za zivotot i za site stvari pak nema nikade da stignesh??? Se e vrtenje u krug?

Stalno se srekavam so ljuge koi mi vikaat deka mnogu se zamaram za sushtinata na rabotite i deka ustvari nema potreba za toa, deka sum mlada, deka treba da uzivam. deka gubam vreme za toa.
iako ne se soglasuvam so tie ljuge, zosto ako gledame taka, ke ispadne deka ustvari se sto pravime vo zivotov e gubenje vreme. sepak filozofijata ne tera logicki da razmisluvame , avtomatski si go razvivame mozokot i go pravime zivotot pointeresen.
me interesira vie sto mislite vo vrska so toa
На оваа тема забележав многу добри постови, дури и научив нешто ново. Постовите се движеа од објаснувања што е филозофија до конкретни одговори на поставеното прашање.
Сепак не забележав одговор каде се третира причината зошто се поставува прашањето на оваа тема, односно болдираното во квотираното.

Доколку личност, во нашето општество, сака да навлезе во суштината на некоја општествена појава премногу често ќе наиде на изјави како: ај не ми се прави паметна, ај не го дрви, тапави или добива мислења дека личноста не ужива во животот па е сконцентрирана врз тапавање кое нема некаква материјална цел како оправдување.

Фактот е дека секој еден дури и оние со пола мозок и најплитки емоции ги користат, повеќе или помалку, алатките на филозофијата за добивање на објаснување или донесување на некаков потребен заклучок за работите кои ги опкружуваат или им се случуваат.
Тогаш зошто мноштвото од припадниците на нашето општество, едноставно кажано, бојкотираат да се произнесуваат „филозофски“?

Одговорот можеби лежи во:
1. филозофијата е потрага по вистината, но кај нас вистината е опасна односно може да носи последици по оној кој е во нејзина потрага,
2. некои го користат своето познавање на филозофијата да се наметнат себеси како попаметни од другите (лечење комплекси),
3. преку филозофијата се создаваат идеи и идеали, општество кое си дозволува себеси идеи и идеали е тешко да се манипулира затоа кај нас филозофирањето е обесхрабрувано од поодамна.

Постојат повеќе причини зошто се избегнува расправа по суштината, а редовно се практикува расправа исклучиво по формата. Наброените 3 се според мене најбитни за согледување на последиците кои ги живееме.
Промовирањето на голата, екстремната, прагма како ексклузивен начин на размисла и однесување го сведува поединецот на животно, не на личност која човекува во општество.

:helou:

П.С.
Можеби одговорот е:
Кога на мнозинството во нашето општество му е поинтересна информацијата што Бојан 13 имал за доручек или која пеачка си ставила силиконки не е тешко да се увиди зошто се избегнува филозофијата. Прашањата како: зошто нашето општество ги оневозможува талентираните или зошто сме општество кое функционира преку страв од казна, а не се стреми кон стекнување на награди се, за нив, непотребно трошење на време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom