Философирање - губење време?

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
doti4nata напиша:
hmmm ne e we filozofiranjeto gubenje vreme...jas stalno filozofiram i drzam predavanja...tocno e deka nema nekoja korist od toa ali barem se vezba govor i ubavo iskazuvanje,se vezba mozokot i slicno...
zakon rabota e filozofiranje! :)
Грешка си ти. Ти на твои години немаш изградено методика. Не ни можеш да имаш. Ти и другарите тоа што го правите се прани муабети, во кои секој субјективно гледа на работите и многу ретко отстапува од својот став.

Филозофирање не е држење предавање. БЕСЕДА Е.
Филозофија не е за вежбање говор. ЗА ВЕЌЕ НАВЕЖБАН ГОВОРНИК Е.
И со неа не се вежба мозокот. ЗА НАВЕЖБАН МОЗОК Е, кој може да продуцира.

Без увреда, сепак, твојата желба за размислување и искажување на твоите мисли мож да те напраи филозоф еден ден.


Дора напиша:
A bi mozel da dades definicija koi se prazni muabeti a koi ne? sepak i toa e subjektivno. za nekoi moze i filozofiranjeto na nekoja tema im e gubenje vreme.
Не е до темата, до суштината е. Ако целта ти е априорно гледање на својот став ко точен, и ортодоксно бранење на истиот, или наметнување, тогаш тоа е празен муабет.

Поентата на филозофирањето е одење по спиралата нагоре. Со празниот муабет се тапка во место. Види и погоре шо и` пишав на Мици.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Filosofia mater omnium rerum est ili filosofijata e majka na site nauki.

P.S. Primer za Dora na prazen muabet, vednas - procitaj si go prviot post.

Philosophy is here defined as a love of wisdom. More specifically philosophy is a thoughtful examination of reality, especially problems involving ideals, truth, reason, discourse, and duty, accompanied by an attempt to put first things first and expose illusion. Philosophy, as defined, includes religion insofar as religion is reflective, realistic, promotes the requirements of sound rational thinking, aims to put first things first, advocates concern for the business of mankind, and tries to avoid illusion. Divisions. The plus system, for convenience, divides philosophy into several broad divisions; intuitional, common, critical, professional, elemental.

Perhaps a great many philosophers (though certainly not all of them) would agree that philosophy is roughly the critical, normally systematic, study of an unlimited range of ideas and issues; but this characterization says nothing about what sorts of ideas and issues are central in philosophy or about its distinctive methods of studying them.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Самиот обид да се одговори на прашањево е губење време.
Ја философијата ја сваќам како многу субјективна работа, секој си има своја философија за нештата. Колку повеќе некој се труди да ја стави во некакви теоретски рамки и да ја конкретизира повеќе се губи самата поента на философијата. Едноставно, секој човек има став и мислење за нештата што го опкружуваат затоа што ниедна вистина во философијата не е апсолутна, а начинот како доаѓаме до тој став е различен. Така да, не е губење време, затоа што тоа е нешто што неминовно е дел од нас - да се прашуваме кои сме што сме, да ги сватиме работите што не опкружуваат, ама мислам дека е тоа сепак толку субјективно, што секој обид да се дискутира за тоа и да се дојде до некаков објективен заклучок е бесмислено.
Затоа јас најчесто философирам единствено со самата себе, или евентуално со најблиските :icon_lol: А во секојдневниот живот не се замарам премногу со философирање и гледам прагматично да им приоѓам на работите.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Filozofiranje... zavisi kade i vo koe vreme... inace licno smetam deka filozofiranjeto e potreba na eden covek da se iskaze, dokaze, pokaze psihicki pred odredena grupa lugje... mislam deka lugjeto koi filozofiraat vsusnost sakaat samo da go iskazat svoeto mislenje so poubavo izbrani zborovi se so cel da ostavat dobar vpecatok na tie odredeni licnosti... Filozofijata vsusnost e potreba za iskazuvanje (barem jas taka ja imam sfateno)... mene licno drugarite mi vikaat deka mnogu filozofiram ali....:) da ne dolzam mnogu toa e mojot pogled kon filozofiranjeto!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Клинка, со должна почит, ама мислам дека млатење празна слама, брзозборење или дрдорење не е исто што и философија и философирање, кое е мудра и научно-интелигантна беседа меѓу два и повеќе соговорници со цел да се дојде до некоја вистина, решение, знаење, познание итн.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Aham pa i ova sea ti bese filozofiranje (ova e kompliment:))
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тенкју море претенкју.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Garfield напиша:
Клинка, со должна почит, ама мислам дека млатење празна слама, брзозборење или дрдорење не е исто што и философија и философирање, кое е мудра и научно-интелигантна беседа меѓу два и повеќе соговорници со цел да се дојде до некоја вистина, решение, знаење, познание итн.
Amen! и support:pehar:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ете, да имаше зеленко ќе си добиев, ах админииииии мамата...упс, абе и јас сум еден од нив, ах мамата!
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Garfield напиша:
Ете, да имаше зеленко ќе си добиев, ах админииииии мамата...упс, абе и јас сум еден од нив, ах мамата!
LoL LoL LoL
 

WhiteWeedy

Young salamander
Член од
9 февруари 2006
Мислења
30
Поени од реакции
0
Filozofijata ne e jaka rabota.
Filozofijata ne e titula.

Filozofijata e duh i dobra volja za rabota i tvorenje.
Filozofijata e preduslov za podobro utre.
Samo vistinskite filozofi mozat da te islusaat do kraj ili da si odat ako ne mu licis na covek (od duhovno gledan aspekt).
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Губење на време (трошење) за да преостанатото време по донесениот заклучок може подобро да се искористи и да се рационализира.
Философија. Сепак корисна е секоја анализа, разгледување, решавање, перцепција, и тн. на проблематиката, на крај ќе вроди со плод кој ќе биде од полза за сите, ЈЕЕЕЕ.
Нема пим губење време. Капиталистите го наметнаа, а комунистите го применуваа.
Само напред со философирање.
Би требало секој што има тенденција, желба и сл. за философирање да добива пари од државата како бонус за неговиот вложен умствен труд за некоја проблематика.
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Dora ok super si. taka e i ja filozofiram ne velam ne samo so toa sakam da kazam i pokazam sto znam a nemozam da go pokazam toa so glupiranje zaebancii celo vreme i tn. So filozo. se stignuva i toa daleku ne e samo vrtenje u krug no i neso dr. Mnogu pati na sekoj od nas ni rekol aj kuti popameten si koa go pravis toa ali ne e taka toa sto ti go zbnoris dr. ne go svakaat zasto se im e kratko i taka natenane oki to e to pa pa
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
33
Поени од реакции
2
filozofija kako filozofija svoeto mesto go naogala vo minatoto koga nemalo nauka, labaratorii, i takvi raboti. i se nastojuvalo so filozofijata da se razberat nekoi pojavi. No vo denesno vreme filozofijata ja prifakam kako eden vid umetnost,nisto poveke inaku lubitel sum na filozofija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom