Филателија

Член од
27 април 2009
Мислења
217
Поени од реакции
13
Dedo mi porano na vremeto bil dosta ,,zarazen" so filatelija taka da ima dosta golema kolekcija na stari postenski marki koi se postari od 50 godini uste kako dete zapocnal da gi sobira bas pred nekoj mesec gi razgleduvav, steta sto jas sum prezafaten so drugi raboti taka da nemozam da ja prodolzam kolekcijata :S
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
865
Поени од реакции
599
jas sobirav marki do pred nekoja godina imam od najrazli4ni drzavi,ne se mnogu nekoi poznati ako saka nekoj da mu gi prodadam po dogovor
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
788
Имам дома онака кутија со солиден број на маркици внатре. Кажете ако има некоја маркица што е скупа да најдам некој наивен да ја купи хахахаха

Ги имам околу не знам ^^ Многу, не сум ги броел. (немам попаметна работа)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
473
Поени од реакции
151
Дедо ми има собирано марки и ми ги даде тие се отприлика од пред 50 години може да ми процени колкава вредност е тоа затоа што имам од сите можни држави-Израел, Јапонија, Кина, Италија.... :helou:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Дедо ми има собирано марки и ми ги даде тие се отприлика од пред 50 години може да ми процени колкава вредност е тоа затоа што имам од сите можни држави-Израел, Јапонија, Кина, Италија.... :helou:
Ако се работи за неколку марки би можел да ти помогнам, но за проценка на цела колекција ... Можеш да симнеш филателистички каталози и сам да си видиш. Ти ги препорачувам Scott. Само не очекувај дека ќе станеш милионер, те доколку ти е за заработка прашање е дали би ти се исплатил трудот, ама не е знае. За една марка да вреди освен вредноста во каталогот важно е и да нема оштетувања. А дури и да имаш релативно вредни марки прашање е дали ќе најдеш купувач за нив. Позз
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
473
Поени од реакции
151
Ако се работи за неколку марки би можел да ти помогнам, но за проценка на цела колекција ... Можеш да симнеш филателистички каталози и сам да си видиш. Ти ги препорачувам Scott. Само не очекувај дека ќе станеш милионер, те доколку ти е за заработка прашање е дали би ти се исплатил трудот, ама не е знае. За една марка да вреди освен вредноста во каталогот важно е и да нема оштетувања. А дури и да имаш релативно вредни марки прашање е дали ќе најдеш купувач за нив. Позз
Имам околу 1500 марки и не сакам да ги продавам само сакав да бидам информиран за вредноста, ќе симнам каталози и ќе проверам. Енивеј тенкс :helou:.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Имам околу 1500 марки и не сакам да ги продавам само сакав да бидам информиран за вредноста, ќе симнам каталози и ќе проверам. Енивеј тенкс :helou:.
За 1500 и да сакам не можам да ти помогнам, многу време е марка по марка да се проценуваат. Освен ако не се од некоја определена земја, а таа земја да ја знам горе долу па да кажам приближно колкава е вредноста.

Како и да е зависи шо каталог користиш, имај предвид дека вредноста што ја пишува те каталошката вредност не е еквивалент на пазарната па дури марката и да е во идеална состојба, без отпечатоци, со непроменети бои... Имаш Scott каталог земи си ќе ти заврши работа, а ако минуваш низ Штипсбург може и повише муабет околу ова да си напраиме и да размениме некој марка. Позз и со среќа
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
605
Поени од реакции
236
Имам многу дупликати марки за размена.
Ако има овде некој филателист од Прилеп нека пиши. :)
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Собирам марки но само рекреативно, немам кој знае колку.А мама и дедо се собирале марки но им ги украделе.Имало марки од Југославија ...ехх колку ми е криво шо ги немам при рака.
 
Член од
25 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Еј здраво на сите.
Имам еден мал проблем. Треба да пратам писмо во Јапонија наскоро и ми требаат неколку маркици од 80 јени, а поим немам каде да ги најдам. Па пошто го најдов местово...незнам, може ли некој од вас некако да ми помогне?!
Фала однапред.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Еј здраво на сите.
Имам еден мал проблем. Треба да пратам писмо во Јапонија наскоро и ми требаат неколку маркици од 80 јени, а поим немам каде да ги најдам. Па пошто го најдов местово...незнам, може ли некој од вас некако да ми помогне?!
Фала однапред.
Со македонски марки се праќа писмо од Македонија за Јапонија, а не со јапонски. Ова некое ново правило да не е од Македонија со јапонски марки :) ???
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
810
Поени од реакции
194
Дечки како можам да најдам, некој да процени колку ми вредат албумите со поштенски марки?.
 
Член од
25 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Со македонски марки се праќа писмо од Македонија за Јапонија, а не со јапонски. Ова некое ново правило да не е од Македонија со јапонски марки :) ???
Треба да пратам во една компанија, барање за членство. И тие јасно имаат напишано дека треба јапонска маркица од 80 јени затоа што таа ќе ги покрие трошоците. О.о Не дека јас нешто се разбирам, никогаш порано немам праќано писмо некаде..незнам. о.о
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Дечки како можам да најдам, некој да процени колку ми вредат албумите со поштенски марки?.
Одиш во клуб на филателисти и си се договарате колку пари, време и сл.

Ако имаш мал број на марки сликни ги, стај ги овде и без пари ќе ти ги прецени некој, а ако имаш појќе и не ти се даваат пари најди си литература (каталози од соодветните земји) и ќе може сам да си ги прецениш.
 
На врв Bottom