Фешта - фестивал за млади музички таленти

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Млади, талентирани, полни со музика во себе и со верба дека таа музика ќе ја споделат со многубројни обожаватели, се пријавените кандидати на новиот фестивал „Феста“, кој ова лето на телевизија „А1“ ќе ги развеселува љубителите на музика.

Секој понеделник на „Феста“ на „А1“ ќе се одржуваат гала-концерти на кој кандидатите што ќе ги избере жирито ќе имаат можност да пеат со ѕвезди од Албанија, Бугарија, Србија, Хрватска. Формулата за овој фестивал е земена од познатиот „Топ- фестивал“ од Албанија, кој е мошне успешен и познат. Организаторите - телевизија „А1“ и продукцијата „Република“ најавуваат голем музички спектакл, од кој ќе се родат многу нови музички таленти на кои ќе им дадат шанса за пробив кон ѕвезденото естрадно небо.

Формулата за „Феста“ е преземена од албанскиот „Топ-фестивал“, кој е многу успешен кај нашиот сосед.


Баш еве моментално на а1 ги гледам. Ова е нешто слично на Идол, барем за нас. Но она што ми се допадна е што навистина има добри млади пејачи. Добро има и некои залутани, таленти на мама и тато :).
Дел од пријавените осе сосема анонимни, а некои помалку или повеќе познати кои што сакаат да се докажат на нашата сцена.
Ми се допаѓа и што се застапени повеќе стилови на музика.
Со среќа нека им е и се надевам на откривање на многу нови таленти (кои потоа веројатно ќе бидат дел од продукцијата Република :icon_lol:)
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Песната што победи на првата вечер беше екстремно тапа. Светлосни години напред беше Дарко од Идол.

Вчера кога требаше да прогласат кој победи, Панчо и шепоти нешто на Натали и и вика „Он ќе победи, се договоривме да ми даде по 5“, а Натали се надоврза „Јас ќе земам 3?“... Нешто во тој стил беше, али па овие заборавиле микрофоните да ги тргнат и одеднаш Панчо и се дере на Натали „Абе ќути, не' слушаат сите“ и направи некоја screw up фаца.
Хмм, наместено, или? :icon_roll
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.416
Поени од реакции
47.037
САКАМ ДА ОДАМ ВО ЗВИЗЕРЛЕНД!!!:pos2:
.

он. фино e за тепање време, песните некако не ми се ко вообичаен ужас. Не чини само жирито-поточно оној кељавион од жирито.

пс. и во Струга!! :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Песната што победи на првата вечер беше екстремно тапа. Светлосни години напред беше Дарко од Идол.

Вчера кога требаше да прогласат кој победи, Панчо и шепоти нешто на Натали и и вика „Он ќе победи, се договоривме да ми даде по 5“, а Натали се надоврза „Јас ќе земам 3?“... Нешто во тој стил беше, али па овие заборавиле микрофоните да ги тргнат и одеднаш Панчо и се дере на Натали „Абе ќути, не' слушаат сите“ и направи некоја screw up фаца.
Хмм, наместено, или? :icon_roll
Не го слушнав прогласувањето на победникот, ама песната ја слушнав. Да катастрофа песна, спрема другите. Ама финтата е се гласа со смс. Па така да може да се прикрие. Или да гласаат сите роднини за тебе и готово. Македонска работа.

И не ми се допаѓаат ова "стручно" жири.

Но стварно се добри повеќето што настапуваат. Бар имаме млади музички таленти. Но тие нема да победат, ќе победи за жал оној кој има врски и кој ќе им се допаѓа на Врчак, Роберт и компанијата нивна. :nesum:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Но стварно се добри повеќето што настапуваат. Бар имаме млади музички таленти. Но тие нема да победат, ќе победи за жал оној кој има врски и кој ќе им се допаѓа на Врчак, Роберт и компанијата нивна. :nesum:

Добро е што ќе излезат стотина нови песни (ако има 10 емисии).
Во првата вечер добри беа песните (според мене) на Дарко и оној раперот што настапуваше втор, вечерва не ги забележав баш, сега ќе одам да гледам да видам до каде стигнале. :wink:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Не е фешта??? :uvo:
А иначе песните се тапа а и пеачите .
Ама ајде ... барем се работи на наоѓање на нови пеачи и пеачки.
 
Член од
20 јуни 2009
Мислења
126
Поени од реакции
4
Песната што победи на првата вечер беше екстремно тапа. Светлосни години напред беше Дарко од Идол.

Вчера кога требаше да прогласат кој победи, Панчо и шепоти нешто на Натали и и вика „Он ќе победи, се договоривме да ми даде по 5“, а Натали се надоврза „Јас ќе земам 3?“... Нешто во тој стил беше, али па овие заборавиле микрофоните да ги тргнат и одеднаш Панчо и се дере на Натали „Абе ќути, не' слушаат сите“ и направи некоја screw up фаца.
Хмм, наместено, или? :icon_roll
Namesteno bese, demek za pointeresno da e.
Inaku moj komentar za ova: :tapp:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Prvata vecer pobedi folk pop pesna..inaku pesnata mene licno ne mi se sviga ama nekako posto e glupava i bas za toa e interesna (lol ) :vozbud:
Tatko mu na deckoto e Ibrim eden poznat folker od postaro vreme taka da mene ne me iznenadi negovat pobeda..Tuka e kerka mu na Naum Petreski sto demek otpadna ama vsusnost ke vleze ponatamu(mi kaza edno vrapce)

Darko imase dobra pesna..pogodete koj e kompozitorot?? LAzar!!! NOrmalno tipot sto mu pravi na Vlatko Lozanovski pesni..Dare da bese tvoja pesnata ke glasav za tebe..

Vtorata vecer imase sekakvi muzicki stilovi..Isto taka nesto mi veli deka DImitar ke vleze vo finale..toj e vo Republika inace ekskluzivec..i albanecot ke go glasaat ke vidite..ostanatite ne znam.Nekako prazni pesni..Gi cekam REVOLT da vidam so kakva pesna ke se pretstavat..

Se na se,odlicna ideja za vakov festival letovo,barem nudi odlicna promocija za izveduvacite..samo glasanjeto ne cini..Nema nikakov uvid koj kolku glasa imal..vprocem i toa moze da se sabotira neli? :nenene:
Jas mislam deka ke ima i dosta kvalitetni izveduvaci..
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Искрено преку глава ми се дојдени овие потраги по таленти, постојано само некои нови смислуваат пола од нив ништо е постигнуваат. Да не ме сфати некој погрешно, не викам дека е лошо да има вакви избори, затоа што има многу талентирани млади кои немаат средства за сами да почнат кариера.
Сепак кога ќе го видам Панчо како водител, кога ќе го видам Дарко кој беше кај Вучич, Идол и сеа и тука и згора на се се дава на А1 со 10 блока реклами, не фала.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Искрено не го глеам, ама го заглеав пред некој ден малеце така и ми се чинит дека поглупо нешто не можеше да смислет за да пополнет програма. Прво попросто име на фестивалов 3123123 години да бараа не ке најдеа, а песните ко шо ги заслушав појке на стихотворби изгледаја а имаше и некој ко од златно славејче.
Можда грешам ама тој беше мојот првобитен впечаток :D
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Искрено не го глеам, ама го заглеав пред некој ден малеце така и ми се чинит дека поглупо нешто не можеше да смислет за да пополнет програма. Прво попросто име на фестивалов 3123123 години да бараа не ке најдеа, а песните ко шо ги заслушав појке на стихотворби изгледаја а имаше и некој ко од златно славејче.
Можда грешам ама тој беше мојот првобитен впечаток :D

Da sekako,zatoa ima sekakov vid na pesni i nasa rabota e da im pomogneme na KVALITETNITE i onie sto stvarno imaat dobra pesna da se izdiferenciraat od ostanatite.Zatoa treba da gi podrzime onie koi zasluzuvaat podrska zatoa sto vsusnost sega nie ja kreirame scenata letovo i odlucuvame sto ke se slusa.Samo nekako imam vpecatok deka na makedonskata publika i e seedno sto ke slusa..nitu se bunime nitu pak prevzemame nesto..a site znaeme da troljame i da se pravime pametni koga stanuva zbor za muzika..Epa ete sega treba da izbereme sto e kvalitetno..Napred Makedonijo glasajte za folkeri i fejkeri..:tapp::uvo::kesa:
jas seuste ne cuv nekoja pesna sto ke me nesto impresionira..Rokerite nekako gi nema..
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Добро ме потсети за гласањето, уште една до работите кои секако ми пречат. Во последно време сите вакви потраги по таленти, без разлика дали е Идол, Фешта, Вучич се темелат на ист принцип. Тапење до бескрај за секоја недела да се гласа и да земаат пари од пораките. Немам друга работа јас пола кредит ќе го потрошам на некој талент таму што првпат во живот го гледам. Да не зборам за евтините финти кога некои ќе излезат и ќе им се даде нова шанса да се вратат во шоуто, најслабите 3ца ќе одат во утешна емисија од која 1 ќе се спаси и слични глупости.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Da sekako,zatoa ima sekakov vid na pesni i nasa rabota e da im pomogneme na KVALITETNITE i onie sto stvarno imaat dobra pesna da se izdiferenciraat od ostanatite.Zatoa treba da gi podrzime onie koi zasluzuvaat podrska zatoa sto vsusnost sega nie ja kreirame scenata letovo i odlucuvame sto ke se slusa.Samo nekako imam vpecatok deka na makedonskata publika i e seedno sto ke slusa..nitu se bunime nitu pak prevzemame nesto..a site znaeme da troljame i da se pravime pametni koga stanuva zbor za muzika..Epa ete sega treba da izbereme sto e kvalitetno..Napred Makedonijo glasajte za folkeri i fejkeri..:tapp::uvo::kesa:
jas seuste ne cuv nekoja pesna sto ke me nesto impresionira..Rokerite nekako gi nema..
И ти со сиот ум чекаш рокери да се пријават на фестивал шо се викат ФЕШТА???:kesa:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
92
Поени од реакции
2
Добро ме потсети за гласањето, уште една до работите кои секако ми пречат. Во последно време сите вакви потраги по таленти, без разлика дали е Идол, Фешта, Вучич се темелат на ист принцип. Тапење до бескрај за секоја недела да се гласа и да земаат пари од пораките. Немам друга работа јас пола кредит ќе го потрошам на некој талент таму што првпат во живот го гледам. Да не зборам за евтините финти кога некои ќе излезат и ќе им се даде нова шанса да се вратат во шоуто, најслабите 3ца ќе одат во утешна емисија од која 1 ќе се спаси и слични глупости.
Znaci ne ti e gajle sto ke slusas i ne ti e gajle za onie sto imaat kvalitetna muzika? Za zal tuka nie ne odlucuvame kako ke se glasa,tuka odlucuvame ZA KOJ KE GLASAME.. VO pravo si ovoj nacin epten ne cini,plus voopsto nema nikakvi rezultati,nitu pak uvid koj za kolku tepal ili ne..Ama i na Izbori e taka..Si glasas za partijata i koja ke pobedi taa ke ti odlucuva za tvojata crna idnina narednite 4 godini..Demokratija jbg..

Vo sekoj slucaj,moraat i oni da karat nekoj denar neli? Nikoj ne pravi nisto za dzabe denes..MOra da se pokrie toj trosok za snimanjata,voditelite,kameri,svetla,itn itn..
Jas ne ti rekov da glasas za site sekoja nedela..Smetam deka nekoi od niv zasluzuvaat podrska zosto imaat sto da ponudat..jas pred se bi glasal za muzicari i luge koi sami si gi pisuvaat tekstovite i muzikata..Tie luge rabotat..Ostanative se samo zedni za slava i da stanat "faci". Bi glasal za nekoj sto vredi za da prodolzi ponatamu a ne da glasam sekoja nedela..

И ти со сиот ум чекаш рокери да се пријават на фестивал шо се викат ФЕШТА???:kesa:
DA, za da glasam za niv, zosto preku k*r mi e od avangardnata makedonska muzika..Sve e pop,turbo folk,plagijatorski rap i hip hop bull shit..
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Добро ме потсети за гласањето, уште една до работите кои секако ми пречат. Во последно време сите вакви потраги по таленти, без разлика дали е Идол, Фешта, Вучич се темелат на ист принцип. Тапење до бескрај за секоја недела да се гласа и да земаат пари од пораките. Немам друга работа јас пола кредит ќе го потрошам на некој талент таму што првпат во живот го гледам. Да не зборам за евтините финти кога некои ќе излезат и ќе им се даде нова шанса да се вратат во шоуто, најслабите 3ца ќе одат во утешна емисија од која 1 ќе се спаси и слични глупости.
...и многу ме нервира што во таквите емисии секаде пикаат ЖИРИ. :nerv:
Добро бре, на сите истото им го тупат (особено на Фешта), многу ти е добра песната, прекрасно пееш... Која е улогата на жирито при гласање со СМС? За декорација ли ги стават? Катастрофа.

Инаку не ја гледам поентата на учеството на Димитар Андоновски кога е веќе ексклузивец на Република. Или вака повеќе ќе му биде приметено новото „хитче“? :uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom