Фан клуб: РК Пелистер

Член од
18 септември 2020
Мислења
1.037
Поени од реакции
5.763
420k od vauceri za dvata tima , 250k od opstinata , ne vervam poke od 700k da vredi ovoj tim taka da ne mislam deka nesto mn vlozvat,koj saka neka se kontri ama ta ke da e realnosta
Горе долу ги знам платите. Само прв тим со се тренерот кошта околу 1м. Имаш и втор тим, тренери менери, хотели, станој, јадење пиење, опрема... мноооогууу над 700к. Сакаш контри се сакаш не, та е реалноста
 
Член од
28 септември 2011
Мислења
696
Поени од реакции
908
Горе долу ги знам платите. Само прв тим со се тренерот кошта околу 1м. Имаш и втор тим, тренери менери, хотели, станој, јадење пиење, опрема... мноооогууу над 700к. Сакаш контри се сакаш не, та е реалноста
E skapa e sinata boja na opremata ,
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Добар трансфер според мене !
Паметен потег на управата, ова ме бендисва, шо уште од сега ја кројат екипата, реално и од сега се прај тим, а не како години наназад на една недела пред почетокот на лигата баравме јутјуб играчи од типот на молдавци, украинци и третокласни срби и црногорци и тие на видејата напраени небаре Никола Карабатиќ во најдобрите денови ! После дојди овде, гол ниту со кошаркарска топка не можеа да клат...
Друга работа, добро е шо се даваат договори на подолг период, Кизиќ е потпишан на 3 години, не како порано знајте во на кој времето, договори на 3 месеци, или максимум 6 месеци, синкир ова е платена пракса, ела истренирај летото и на зима фати си џадето, ретко кој играч изиграл цела сезона, со исклучок на битолчаните и староседелци во лигата шо заглавиме во Македонија. Муабетот ми е дека се работи сериозно и заличивме на клуб, а не на кокошарник, добро е шо се има план за во иднина и се гледа напред!
Кизиќ 3 години, Мандалиниќ, Мараш, Периќ и Кушан по 2, Хендави 1,5 година, Костески исто околу 2.

Се надевам дека за брзо ќе излезат во јавност уште двете договорени засилувања, мора да се прај од сеа екипата, претпоставувам се играчи од бековските линии (лев и среден), мора да се најдат бек ап играчи за Мандалиниќ и Периќ, претерано се трошат овие двајца, ги цеди по 55-60мин, Мандалиниќ склон на повреди е, а Периќ последните 15 минути ги игра загушено, мора по малку да се одмараат...
Добро е шо не спијат на брашното и бараат играчи, оти конкурентот за титула од Скопје, веќе има договорено 5 засилувања...

За Кизиќ, ќе кажам уште некој збор.....
Го пратам подолго време, уште кога беше во Вардар Јуниор, тогаш беше и малолетен 16 години сигурно имаше од тогаш имаше солидни партии и знаев дека ќе го биди детето, знај да се постави, добро се отвора, одлично затвора агол од крило, ги има сите предиспозиции за еден солиден, солиден голман.
Се сеќавам на една утакмица во Битола, против Јуниорите, со само 16тина години имаше двоцифрен број на одбрани, не сакати тогаш, еден куп зицери скина, а по одреден период излегоја муабети дека Пискачите го контактирале за наводно трансфер во Пелистер, ама ништо, не се договориле највероватно.
Ми беше една од желбите да се проба детето тука, ама мислев ќе остани верен на Вардар, ама парите се прават :D Ама и реално заслужва поголема шанса и минутажа, таму окапи на клупа...
Остана тогаш уште некоја сезона во младиот тим, пред да биди префрлен во сениорите, тогаш тренер на голмани во вардар Дејан Периќ, знајме кој сенс го има Периќ за голмани, го зеде Милосављев од Војводина или Партизан мислам беше, па преку Вардар да замини во Фуше Берлин, за Гедбан да не зборам, го куртули од Алжир па сега да замини да брани во Адемар во Шпанија, муабетот ми е Периќ ако видел дека нема квалитети детето, сто пати ќе го шутнеја до сеа...
Така да трансферот е на место ! Еден поискусен и еден помлад голман и двата репрезентативци....

П.С. Не знам оти, ама и јас мислам дека Орката ќе биди следен трансфер кај нас :nesumjas: Се надевам дека грешам, ама се некако ми оди дека него ќе го довлечкат Битола :facepalm:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Талески ако дојде во Пелистер ќе си ја дозафркне кариерата, со оглед на тоа дека повторно ќе му фрла крпи на Стипе. Ако сака да се врати во живот најдобро во Металург нека се проба, иако тие изгледа без Европа ќе останат. Но барем ќе знае после 1 година играње на што е.

Инаку супер си работи управата. Уште ако успеат да ја средат салата ќе направат голема работа, како за клубот, така и за ракометот кај нас воопшто.
Дополнително некои деца од втор тим можат да влезат во иднина, како Цветан или Анастасијевиќ во посериозна ротација. Танкоски треба да го шутнат под итно. Подобро и за вас и за него. Додека Велковски и Кукуловски нека добијат барем уште 1 година шанса. Правилна е и од финансиски аспект стратегијата за Македонски играчи. Многу помалку коштаат нашиве, а и поголема можност ќе се има за да се задржат ако се покажат. Металург направи многу добра екипа околу наши играчи на времето. Моментално го немаме тој потенцијал во нашите играчи, но не значи дека така ќе остане.
 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2015
Мислења
142
Поени од реакции
121
Се додека Ванчо Димовски е менаџер на клубот битолскиот клуб нема да оди понапред од ова што е сега, а битолските играчи никогаш нема да добијат шанса за докажување .Жално е за овие играчи што во моментот пропаѓаат , а уште по жално што и тие што доваѓаат од битолските школи и тие ќе пропаднат заради ваквиот однос на управата

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
179
Да бидиме реални, освен Фитиљо и Никучо, кој од битолските играчи е калибар за да игра во првата екипа, баш ме интересира...?

Секоја чест за Стефан Талевски, кој годинава игра во одлична форма, ама реално да гледаме тој му е максимумо, според то, играчи кои се спремни да играт во првата екипа од Битола, ко викам да играт, не мислам да пополнуват место, туку да имат улога во тимот, се само Фитиљо и Никучо. Сите сакаме, ќе бидиме најсреќни ако сите играчи се од Битола, ама за жал во моменто не е така, зато сега луѓето прат напори и ја создадоја та втора екипа, за преку натпреварите во СУПЕРЛИГАТА да излезат деца од Битола, да се напрат нови ФИТИЉ, НИКУЧ, ПАПАТА, ЗАРКОВ, МАРКОВСКИ, АНГЕЛОВСКИ...
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
142
Поени од реакции
121
А на кој од битолчаните им е дадена шанса да се докажат па покажале дека квалитетот не им е за во првата екипа?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.037
Поени од реакции
5.763
А на кој од битолчаните им е дадена шанса да се докажат па покажале дека квалитетот не им е за во првата екипа?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Ете кажи едно име кое би можело да игра во прв тим а не му е дaена шанса?
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
142
Поени од реакции
121
На прашање не се одговара со прашање . Ете вие повеќе ги знаете битолчаните и на кој и каква шанса име дадена и кој како се покажал . Па кажете

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.037
Поени од реакции
5.763
Се додека Ванчо Димовски е менаџер на клубот битолскиот клуб нема да оди понапред од ова што е сега, а битолските играчи никогаш нема да добијат шанса за докажување .Жално е за овие играчи што во моментот пропаѓаат , а уште по жално што и тие што доваѓаат од битолските школи и тие ќе пропаднат заради ваквиот однос на управата

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Ти овде збораш за битолски играчи на кој не е даена шанса за докажување. И дека истите тие играчи ќе пропаднеле ради управата. Ние не знајме кој се тие играчи. Ете чим ти знајш дека битолски играчи пропаѓат ради управата, кажи конкретно кој се тие кои заслужуват шанса, а истата не им е дадена.
 
Член од
23 јули 2015
Мислења
142
Поени од реакции
121
Само прашав на кои битолски играчи им е дадена шанса . Ве прашав бидејки вие сте познавачите на битолскиот ракомет , но очигледно е дека нематакви штом не можите да ми ги наброите .

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
ako vredese nekoj bitolcanec vekje ke igrashe vo ekipata ili ke beshe zaminat stranstvo kako ovie, to e klucot zosto tvrdam deka e za dzabe vtorata ekipa, nitu nekogash nekoja vtora ekipa producirala igrac nitu nekogash vo idnina ke napraj taka, frlanje pari v dupka, ako deli deteto od mladinci ke si go povlecis vo prva ekipa, ako ne cini neka si bara klub i cao prijatno, klucno e da se selektira na 15 god najdobrite talenti da si gi donesish ovde i da mu dajsh uslovi a ne na nekoj 28 godisen da se nadevash deka ke bidi igrac, vprocem pelister to vekje go prael dosta uspeshno samo treba da prezemat, a ovie kako sho chitam mu se zalepeni skopjani gi cicat si nacekaja cista para vtori ekipi, diskutabilni nashi igraci mu nosat da mu lapat para tankoski mankoski 23-24 ne go biva cao prijatno nema sho da go cekame nie ovde sonot da mu go ispolnuvame.
i opsto tezok e periodot dvajca vredat od reprezentacijata ne mozis da donesis nikoj vreden, nekjam ni da pomislam deka ke go zemat orkata...edinstvena nadez e deka pet godini treba da rabotat so deca i to da gi selektirat najdobrite a to e sega skoro nevozmozno oti i skopskite nudat ubaj uslovi za decata, vo sekoj slucaj mnogu teshko
upravata da se svesti kaj frla pari i za sho ovaj grad saka da zivej, to e svetoto ime Pelister i zelenata boja, nemojte da prajte grev na imeto i na lugjeto, ako dobri nameri imate dvesta pati pokje ke se vrakja, ne znam kolku e to teshko da se sfati..
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
А што ако децата изборат пласман во Европа? Така што да почекаме малку од малку. Вие во рок од полусезона ги напаѓате, што е нон сенс.
Инаку, ако денеска го кутнат Бутел децата ќе бидат на само 3 бода од Европа. Ништо не е готово во Суперлигава.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
А што ако децата изборат пласман во Европа? Така што да почекаме малку од малку. Вие во рок од полусезона ги напаѓате, што е нон сенс.
Инаку, ако денеска го кутнат Бутел децата ќе бидат на само 3 бода од Европа. Ништо не е готово во Суперлигава.
golem kur ako izigraat dvomec so cheshka ekipa vo gosti, sve e toa dzabe, pelister 2 e ekipa za nekoe vo drugi gradce na primer ohrid struga prilep kaj sho ti bi bilo ekstra edna dve utskmici da izigraat vo evropa doma pa da napolnish sala da naprajsh euforija niz gradot
Bitola od druga strana zasluzuva eden golem klub so nova sala i so 10 utskmici domashni vo ls.
 
Член од
11 август 2017
Мислења
417
Поени од реакции
342
А што ако децата изборат пласман во Европа? Така што да почекаме малку од малку. Вие во рок од полусезона ги напаѓате, што е нон сенс.
Инаку, ако денеска го кутнат Бутел децата ќе бидат на само 3 бода од Европа. Ништо не е готово во Суперлигава.
Атанасијевиќ и крилото растураат:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom