Фан клуб - РК Вардар

Член од
19 август 2010
Мислења
3.567
Поени од реакции
8.183
Кај нас се покажал и повеќе од доволно. Го симна Металург од тронот, воспостави фајтерски дух и неверојатна конекција со навивачите што ниеден друг тренер ја нема направено. Не можеш оној Металург да го турнеш само со харизма и ако си превара тренер, да се разбереме. Ја разбирам да не ти се допаѓа Вујо, ама дека само на харизма и на шашма успеал да створи респектабилен состав и го симна Металург не е баш така. Многу брзо се забораваат некои работи. И пак гледам дека се спомнува тоа некое ниво на кое сме требале да останеме, а со Вујо ќе сме се спуштеле доле. Не е така, зашо веќе сме тим неколку скалила подоле и мора да се навикнеме на тоа. Таа прича шпански тренер и некои топ засилувања мислам дека треба да се заборави бар за сега и да се биде малце реален. Ако влезат уште спонзори ( као што бара и Михајло) тогаш веќе и можеме да бараме нешто повеќе. Камо Вујо да остави материјал како што остави пред доаѓањето на Самс ќе биде пуна капа.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Ја не викам дека он е превара или дека нема квалитети. Само дека треба да целиме на некој попоткован од него моментално. Него лимитот му е балканов. Може да се најде за тие пари подобар стручњак од него според мене. Не ми е јасно и кога викаат луѓе дека он ќе привлече играчи. Кои играчи сакаат да играат толку за него, да објаснете? Тие што гледаат на тајм-аути како вреѓа и пцуе. Некој што игра во буднес или Франција, ќе рече - ми се игра во Вардар, Вујо е тренер. Сум седел позади него во Кале, сум слушал се што им збори на играчи додека сите они ко мисири гледаат во паркет. Сум слушал и муабети како провизии им зимал и слично. Точно е дека фати некоја магија он тој период 2011-2013, ама неверувам дека може да го повтори сега тоа, зошто друга е ситуацијата, и повисоки се апетитите. Он може само да донесе некој балкански играчи што се под нивото на Шеваљевиќ. Неверувам нешто друго.

Кога викам дека ние не треба да одиме назад, мислам дека треба да имаме поозбилен пристап во градење на екипа. Се разбира дека парите се тие, ама сигурно се нешто повеќе од 2011. Не треба да се сведеме да го носиме Вујо и по 30 годишни балканци со кои може ќе добиеме некој фаворит чат-пат и да се радуваме на некое балканско дерби. Треба да имаме некоја фиксна стратегија дека ќе градиме екипа на долги патеки, и да форсираме модерен ракомет, со играчи кои може да реализираат такви потенцијали. Сега, Вујо ќе дојде и ќе донесе некој младич од Босанската лига што ќе грее клупа. Плус нестабилен е човекот, прави проблеми. Збориме за тренер што одеше да се тепа зошто му украле играчи, што има добиено безброј црвени картони зошто пцуел судии. Може да ни направи некои проблем, некоја казна, да искомплицира работа.

Најди некој странски тренер што има знаење и желба за работа, и пикирај играчи како Валчак, како Мораеш што беше. Некои со потенцијал, што не играат во поголеми екипи, или што избегале од такви. Плус некој озбилен млад потенцијал, и пробај со тоа. Ако се враќаме на тие стари времиња, тогаш да се помириме дека нема поминување група во ЛШ и дека секој бод е успех. Ако е така, што се плаче дека оваа сезона е неуспех во ЛШ, и Михајло да вика дека резултатите зборат за се. Па со ваков пристап, ја негледам како може да се очекува нешто повеќе. Тогаш дај сите да се помириме дека ова е новата реалност, и да се радуваме на нерешни резултати со Порто и Елверум.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Ма најважно е да се врати публика у сала, па со Вујо ќе биде тука се и сешто!

Би имале добар тандем со Михо и Вујо, у екипата имаме веќе вардарци кои играат со срце, имаат победнички менталитет, феноменална публика, а тоа е повеќе од доволно да се изгради добар и респектабилен тим.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.567
Поени од реакции
8.183
Друже а кој е тој попоткован според тебе? Вујо е доволно поткован тренер има рукомет у себе, е сеа што е повеќе срчан и темпераментен мене лично воопшто не ми смета, баш напротив. Па ова е балкан таков ни е менталитетот и веруј некад боље на тој начин ќе влијаеш на одредени ракометари. Па види ги само балканскине тренери у кошарка ( од Жељко, до Дуда, Репеша и итн). Викаш повисоки се апетитите.. кај кого се повисоки? Само кај луѓе кои не ја гледаат реално моменталната ситуација, чак мислам дека и ти спаѓаш во тие по некои твои размислувања. Си кажа Михајло кои се апетитите, а Вујо ( ако дојде) со составот кој ќе го има на следната сезона е дефинитивно кадарен да го оствари тоа. Исто така ја мислам дека нема да носиме само стари балкански играчи, баш Вујо е чоек кој е добро запознаен со балканските таленти, има добри конекции и може доста да направи на тоа поле. Не заборавај кој ги донесе Ико, Кара, Добривоје итн. Тоа дека сме екипа која може да си дозволи да купи млади ракометари со кои ќе создава некоја екипа и ќе игра некој скандинавски ракомет чисто сумњам, пошо не сме ние таква екипа ( посебно сега) да можеме да ги задржуваме на долг рок тие млади ракометари, да чекаме да созреваат и да жнееме плодови од таа работа. Иначе новата реалност е таа да се бориме за 1/8 финале у ЛШ, со екипа која ќе гризе, ќе го има тој фитиљ и муда кој ќе го донесе Вујо ( мое мислење кажувам, твоето гледам е различно) и ако се поклопат некои работи и нешто повеќе. Тоа е тоа, очито имаме тотални дијаметрални погледи што е ок. Времето ќе покаже.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Ја исцрпивме темава уште пред да го потпишеме Вујо.
Лично, не сакав Вујо да биде тренер, воден од реалноста, а не од старите спомени.
Се надевам дека грешам и дека ќе имаме убави моменти, ама не ми се верува.
Никаков успех нема Вујо во клупскиот ракомет, секоја година менува клуб. Да не беше онаа бронза со Словенија, никаков резултат нема откако отиде од Вардар. Ќе биде Лино двојка, ќе си ја расипе сликата која ја оставил во минатото.
Јас мислам тотално фијаско ќе доживееме ако дојде, ама тоа е новата реалност. Промени мора да има, а пари за нешто повеќе нема.
 
Член од
11 ноември 2012
Мислења
1.340
Поени од реакции
3.873
Ја исцрпивме темава уште пред да го потпишеме Вујо.
Лично, не сакав Вујо да биде тренер, воден од реалноста, а не од старите спомени.
Се надевам дека грешам и дека ќе имаме убави моменти, ама не ми се верува.
Никаков успех нема Вујо во клупскиот ракомет, секоја година менува клуб. Да не беше онаа бронза со Словенија, никаков резултат нема откако отиде од Вардар. Ќе биде Лино двојка, ќе си ја расипе сликата која ја оставил во минатото.
Јас мислам тотално фијаско ќе доживееме ако дојде, ама тоа е новата реалност. Промени мора да има, а пари за нешто повеќе нема.
Види, ако се прашував јас.. Мој прв избор ќе беше Зорман. Ама очигледно Михајло сакаше зихерашки да оди на проверена варијанта, а претпоставувам и дека Урош е поскап, особено земајќи го предвид фактот дека е на мета на Мешков кој баш и не штеди пари. Макар што не верувам дека сме го контактирале воопшто.
Михо веќе го знае човекот, колку-толку знае како да му го скроти карактерот, а да бидеме реални Вујо не е ракометно бос.
Нашата реалност во моментов е таква. Мора да си признаеме дека реномето на Вардар во Европа е лошо. Не се раскажува само за двете титули, мислам дека многу повеќе се раскажува за долговите кои се заостанати неколку сезони наназад. Така да, ако не кој има можност да бира меѓу Мешков и Вардар или Сегед и Вардар, за жал нема да не избере нас. Многу тешко ќе биде да се донесе играч или тренер кој е перспективен и е на мета на уште некој клуб.
Инаку, да не испаднам сега ко адвокат на Вујо, ама не се сложувам дека откако замина од Вардар немаше резултати на клупски план. Во 2014/15 со Загреб во групната фаза заврши на трето место со ист број на бодови со ПСЖ, при што дома ги доби и Французите, а и Кил. Испадна во четвртфинале од Барса која подоцна стана шампион. Следната сезона беа за нијанса послаби во групната фаза, ама пак го добија Кил дома. Секако, пројдоа група и во осминафинале го елиминираа Рајн Некар, а во четвртфинале испаднаа од ПСЖ. Дај боже такви да се резултатите и во Скопје.
Е после тоа тргна приказната со Словенија, а Копер и Железничар.. и подоцна Борац очигледно му беа само надополнување на буџетот. Амбициозен проект, кој има за нијанса повеќе пари од другите и кој е права прилика за заработка. Особено е симптоматична епизодата со Борац, каде очигледно дека ја терал сезоната, за да ја пополни празнината до повикот од Скопје.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Јас мислам тотално фијаско ќе доживееме ако дојде, ама тоа е новата реалност.
Не се замарајте. Ова е најдоброто нешто што можете да го прочитате пред почетокот на новата сезона. Очекувам тројна титула следна година и експлозија на тие копиљаците што ќе ги донесеме.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Не се замарајте. Ова е најдоброто нешто што можете да го прочитате пред почетокот на новата сезона. Очекувам тројна титула следна година и експлозија на тие копиљаците што ќе ги донесеме.
Брат и за ФК така викаше, ама... :D

@pi-lif тој успех со Загреб бил пред 6 сезони. Од тогаш апсолутно ништо. За тоа време Џамбо освои титула во ЛШ, а сега игра во рап спотови.
Не е ракометно бос, ама мислам дека брзо ќе се разочараме, затоа што сега нема да води локален клуб за кој се очекува да биде втор во лига, а ако земе титула ќе славиме една недела, туку клуб кој веќе значи нешто во Европа. Тоа водење а клуб со вреѓање играчи, урлање по судии не поминува веќе во модерниот ракомет.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
@Saber Rider е човекот што сакаше картата за Ф4 коа губевме од Барса во полуфинале да ја продаде на полувреме. И тоа е се што треба да знаете за него :kuracc:

Има да ги мочаме бе, макар и со Михо на клупа :icon_mrgr:
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Брат и за ФК така викаше, ама... :D
Ќе видиме утре за фк. Не сум оптимист воопшто, ми се враќаат сеќавања на утакмицата со скопје 2009/10 ама сепак.
Автоматски споено мислење:

@Saber Rider е човекот што сакаше картата за Ф4 коа губевме од Барса во полуфинале да ја продаде на полувреме. И тоа е се што треба да знаете за него :kuracc:

Има да ги мочаме бе, макар и со Михо на клупа :icon_mrgr:
Да не заборавиме дека Кимо си направи да пукне и се сликаше селфи со Мицковски, а миле им нудеше CV на делегатите од ехф.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.567
Поени од реакции
8.183
Abe najjaki ste, Vujo bil vakov onakov, ama predlog koj bi došol stap:)) Nema be momci, i Mihajlo si kaža vo intervjuto, ja ke go šutnam Stefčo ama mora da donesam nešo pokvalitetno. Koi se tie španci ili drugi potkovani treneri koi se tolku podobri, eve baš me zanima. Od edna strana neli treba da sme srekjni što opstoivme kao klub, ama od druga strana i da prodolžime so starite ambicii, špansko sistemi itn. E nema toa.
 
Член од
11 ноември 2012
Мислења
1.340
Поени од реакции
3.873
@Saber Rider е човекот што сакаше картата за Ф4 коа губевме од Барса во полуфинале да ја продаде на полувреме. И тоа е се што треба да знаете за него :kuracc:

Има да ги мочаме бе, макар и со Михо на клупа :icon_mrgr:
Абе еден познаник остана пред Ланксес без карта, одма ќе му ја увалеше. :ROFLMAO:
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Член од
11 ноември 2012
Мислења
1.340
Поени од реакции
3.873
Ок, денес е очигледно дека играме за да го избегнеме Веспрем. Што не ми пречи, ако се има предвид како пројдовме во двобојот со нив во ЛШ. Само не знам што се форсира поставата со првотимци. Пушти ги децана, уште некоја повреда ни фали пред утакмицата со Еурофарм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom