Фан клуб: Бостон Селтикс

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
Лелеее... што им направивме на Сакраменто... ми се допаѓа тимската игра ако продолжат така далеко ќе догураат (y)
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
The player who would seem to have the most value on the open market is Paul Pierce. He’s a veteran who can help a contending team win now, and only $4 million of his $15.3 million contract for next season is guaranteed. Ainge said he has not received any offers for Pierce, but he said that he would inform his veteran forward of any potential trade discussions.
Нека не се глупира Ејнџ,кој сака нека трејдува само Пирс никако,па он го врати стариот сјај на Бостон !
 

Johnny Tran

You OK, Freckles?
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1.943
Поени од реакции
1.363
е дур сеа дувнаме у цевката. Салинџер аут до крај на сезона, ќе мора на операција да оде :notworthy: има ли крај на овие малери да му се сневиди
веќе и сигурно е дека нема плејоф за нас
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
е дур сеа дувнаме у цевката. Салинџер аут до крај на сезона, ќе мора на операција да оде :notworthy: има ли крај на овие малери да му се сневиди
веќе и сигурно е дека нема плејоф за нас
100% ќе избориме плејоф ама џабе,шансите за било што понатаму се 0 !
Со Рондо и Салинџер и некој интересен трејд друга би била приказната како и лани да тепавме гејм 6 со Мајами :),тоа е...
 

Johnny Tran

You OK, Freckles?
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1.943
Поени од реакции
1.363
се растури тој шампионски тим кога оној глупакон, го трејдуваше Перк :mad:. не го оспорувам Грин, дечкото е играчиште ипол, али Перк беше една од главните алки во одбраната на Бостон. таа иста сезона момциве газеа, ама страшно газеа, сите ги мочавме, лејкерс,мајами,чикаго,њу јорк (не дека беа јаки тогај), сан антонио, баш сите. да не се изглупираше копиљот и да го чуваше Перк, можда таа сезона ќе освоевме титулата, сега друго ќе беше се, и ќе си останевме во топ 3 екипи во целата лига. али шо е тука е, џабе ми фаќа устата пења, кога веќе бидело тоа, ништо неможеме да сменеме, туку ќе треба да се задоволуваме како просечен тим. тоа е тоа
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
267
Поени од реакции
500
последнава партија со Magic е класичен пример дека некои играчи и не беа воопшто искористувани на вистинскиоот начин и колку многу фалеа нивните поени и стил на игра !

Ова особено се однесува на Barbosa. Со Орландо ја изигра најдобрата партија (ама ако му дадеш минутажа)
Беше оној препознатливиот , влезови и положувања типични за него, да створи вишок играч со неговата брзина, на моменти и да асистира добро , поени од транзиција .........едноставно секаде го имаше и Barbosa прикажа колку е универзален играч и може да биде од многу корист, ама не со 5 -6 мин игра и да пушта корења на клупа..........да не се повторувам , Rivers ептен ја посра тука работата ама сега и веке нема избор, само за Rivers треба некој играч да се повреди и тоа да му се удри од глава и да го освести, па тој да го "види" потенцијалот кој му е на располагање и да почне и да мисли и на тоа што го има на клупата=слична ситуација како Bradley минатава година кога Allen се повреди, инаку Bradley се уште ке си беше анонимус играч ! Кај Barbosa како веке ептен докажан играч нема дилема дека грешел овој, ај не е ни прв ни последен тренер во НБА да ја прави таа грешка кога е Барбоса во прашање!

И со Sacramento Барбоса одигра одлично прво полувреме со 7 поени и го најави "будењево"

J Green, овој последниве неколку партии (од Мајами наваму)покажа колку е опасен играч во игра 1 на 1, пред се ради неговите атлетски предиспозиции да ги става на постери безмилосно и младо и старо (јас не знам по оваа интервенцијава со срцево што пумпа му вградија рипа, лета= Batman може вода да му носи) , и секако тоа е таа игра каде најмногу би бил од корист и му лежи и него , на влезови и повеке игра во рекетот да надополнува. Се покажа дека тој не е за да ми пуца од далечина и да ми глуми бек-шутер со тројки (така беше барем првите 30 партии)

Маката Rivers ке го натера да ги исправи некои од овие грешки, нема дилема

Terry е се уште како урочен, тоа шутчето никако да проработи и да го видиме барем една партија во регуларниов дел да здрви 20-25 поени,да распали 4-5 тројки , онака за мераклии и против душмани =да ги наполни (уште чекам , не дигам раци!)

А и Lee дефинитивно треба да биде многу поагресивен на влезоови (со орландо таа шема) ,,,,,,,,,,,ако не ти иде шутот , заеби, не троши топки ( а не да не му иде оваа сезона)

За Бостон оваа година, во најголемиот дел од победиве, клупава беше пресудна и изигра во сите тие партии многу добро, често многу блиску по поени (вкупно) со стартериве, мал број партии и имаа дури и повеке поени од стартериве и овој факт не е за занемарување ........и се уште не игра со полн потенцијал. Да, Рондо го нема ама ке биде срамота да не изборат плејоф со оваа екипа , која треба да го најде ритамот и игра далеку од потенцијалот кој го има!

Инаку за Sixers, овие последниве 20-25 партии се ептен лоши и се мачат за 5 победи и играат многу неконстантно (во ред, Бајнум се врати ама ке видиме како ке се одрази на хемијата и играта во тимот)Распоредов по тежина до крај не сезона им е тука негде како и Бостон ! Така да и оваа предност на Бостон од 3 победи иако не доволна значи колку толку !

Искрено , Рондо оваа сезона не игра баш на ниво, да не се лажеме, и со него на терен Бостон играше многу лошо, пред се не ради него, туку новите играчи, хемијава, потфрлање на одредени поединци, време да се склопат коцките и да легнат работите итн итн ............

значи тешко е да се каже дали Рондо ке биде пресуден да одат плеј или не (да, за подолга серија во плејофот и големи достигнување ке фали,нема збор) мегутоа оваа ситуација во која се наога Бостон е ради пред се лош ритам , нема уиграност= хемија, многу експерименитрање................И со оваа екипа Бостон е многу опасен тим за било кој на Исток (к-р се тресе ако играат прва рунда со Мајами, па ги исплескаа без Рондо пред некој ден многу елегантно, ги плескаа и минатава година со 4 играчи само, ова е вистината и реалноста, а не лажен оптимизам !)

И Collins да не ми го става Rivers ако може што помалку толку подобро......ИЧ !!......Wilcox е многу поснаодлив играч, поснажен и поподвижен, физички и атлетски поспремен= едноставно подобар overall (бил и ке биде)

Трејдови во оваа фаза од сезонава не се лекот за Бостон ! (ништо не би смениле за оваа сезона на подобро а и за индината може да бидат само избрзани)

Да обезбедат плејоф (што не се сомневам) па ке видиме за понатаму.................чекор по чекор, не се отпишува туку така овој тим (историјата вика така, блискава историја !)
 

Johnny Tran

You OK, Freckles?
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1.943
Поени од реакции
1.363
да видам, да не верувам. 6-0 серија без Рондо :eek: од која последнава го измочавме најголемиот ривал. е сега, само да не почнат пак серија порази, и имаме шанси за плејоф и нешто повеќе
 

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
У ку*ац веќе со тие повреди.... таман се стегнавме, почнавме да играме тимски, ги згазивме сите и ништо.... ќе бидеме без играчи ако вака продолжи работава :mad:
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:07 ---
У ку*ац веќе со тие повреди.... таман се стегнавме, почнавме да играме тимски, ги згазивме сите и ништо.... ќе снемаме играчи ако вака продолжи работава :mad:
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
267
Поени од реакции
500

Многу добар потег на Ainge за Crawford, плус се ослободија и од зелкава Collins.............a за Барбоса ми е многу криво што испаднаа овака работите и неговите "авантури" со Бостон не беа по планот и беа многу кратки и далеку од слатки................штета за повредава со оглед дека таман фати ритам и 4 партии со ред беше по 14 поени просек и е најзаслужен и џокер за последнава серија од 7 победи на Бостон ! ама тоа е...........

Crawford е голем талент, минатавa година имаше доста добра сезона (иако процентот не му беше многу сјаен) и како подмладување за тимов со 24 години е баш на место.......овој тек треба да порасне во упте поголем уграч..............со Green од клупа може да бидат доста динамично дуо и двајцата се атлетски доста спремни !

Искрено , JJ Redick ке беше уште подобро да го донесат(моја желба) со последниов воз ,со оглед дека на Бостон им треба очајно еден асален шутер од далечина оваа сезона (никако да се подобрат работите во овој сегмент) ......................Многу бекови се натрупаа во Бостон последно време, секако, нема зијан и на долги релации и за иднината Crawford e многу добар deal, особено кога ке видиш дека го добија за Барбоса и Collins т.е практично за џабе, ама реално проблемов со шутот од далечина е сеуште ЕНИГМА нерешлива !

е сега и малку да оправда што го носи името Jordan и се ке биде супер..............големо засилување за Бостон........како ке се вклопи во есапот на Риверс ке видиме!

последнава година вака така Ainge направи стварно многу добри дилови, нема збор, ама немаат срека со повредиве............инаку играчи стварно има не претек !

за иднинава =Rondo, Bradley, Crawford, Green, Salinger...............поарно амин...............фали уште некое младо сатар шутерче од калибарот на ОЈ Маyo и ете ти подмладување од соништата !!

благодарение на слабата игра на Bucks последно време , кој паднаа доста и пред се Атланта која игра многу неконстантно сезонава, имаат одлична можност Бостон да бидат и 6-ти на Истокот и ете ти одлична шанса за да добуткаат многу далеку во плеј
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
Paul Pierce !!!
7 поена во продолжението,сам ги реши,играчиште .
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
267
Поени од реакции
500
"Немој бе Bradley :mad: ......." извика Doug Collins од клупата !



Сосема подруго е кога ке погодат по некоја тројка ............дури, иако Бостон изигра многу слаба одбрана и продаваше топки како да се на хуманитарна акција за добротворни цели од Црвен крст, сепак кога оди шутот од далечина можеш да си дозволиш и ваква (никаква) игра во одбрана со рекорден број изгубени топки (22) и пак да ја добиеш партијата !!!

Бостон оваа година требаше/се очекуваше речиси секоја втора партија да има ваков учинок за три (секако и немора баш со ваков killer % за три од речиси 60% :eek: .....)

Во поглед на грешкиве кај Бостон ....рекорд годинава (мислам немаа партија годинава со над 20 грешки а и само други 2 -3 тима оваа година дали одеа со над 20 грешки/натпревар !) Да не беше одличниот % кај Бостон ке ја загубеа партијава !!!

Многу полесно се игра кога се погодува по некоја тројка + .......................

Crawford заврши голема работа со неговата серија во 4-та четвртина за да се одлепат ...........Не ке биде лошо Rivers да го стави Crawford и прва постава , место Lee, ако е тазе дојден (Wizards во отсуство на Wall и Nene сам ги буткаше)......ако ништо друго мора да му дава на Crawford повеке минути !

абе јас викам (по 100-ти пат) Bradley го чинеше Бостон титула минатата година .............
 

Kajgana Shop

На врв Bottom