Фан Клуб: Шпанија

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Е па.....то е...ајде со Италијанциве ќе се мачиме па ваљда и ќе го јадеме стапот...Хрвативе си добија лаган пат до 1/2 финале можеби....ајде...видиќемо....
Италија ќе ја победела Шпанија:pos:..дада секако..како да подзаборавија фановите на Италјанските екипи каков масакар му се случи на Италија во финалето 2012 па сега сите возбудени од победата на Хрватска типуваат на Италија..полека малце полека
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.769
Поени од реакции
83.917
Италија ќе ја победела Шпанија:pos:
Брат, ја сум оптимиста..

Кога ќе дојде време ја да предвидувам потоп на "мои" екипи како Челзи (што се случи) и пораз на Шпанија (што исто се случи) значи дека стварно е отидена работата у курац штом е толку очигледна.

Очилгедно беше дека Шпанија во дуел со Италија ќе се мачи и дека Италијанците знаат како против Шпанија. Очигледно беше дека Шпанија веќе 4+ години не знае кај тера и се вади на тоа што противниците им се плашат. Кога ќе налетаат кај некој што не им се плаши како Хрватска,Италија па ете дури и Словачка ситуацијата е различна. Шпанија не знае да дава голови. Шпанија знае да подава. Дел Боске не знае тим да одбере и се на се очигледно беше дека ваква Италија што знае што сака и знае како да стигне до тоа ќе ја победи фуријата која што е без концепт и без самодовербата што ја имаат азурите.

Очекувана победа на Италија беше ова.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Ова беше од една од моите ретки киксеви што се однесува до прогнозирањето и експертизите..јбг неможам се да погодам не сум баба ванѓа..заслужена победа на Италија каде беа далеку подобар и помотивиран противник..кај Шпанија класика,одење од страна на Иниеста,Бускетс,СИлва и Фабрегас..комплетниот среден ред не постоеше а ретардосот Дел Боске пак нека ги игра истите играчи од пред 80 години
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
Kaтастрофа. Све повеќе ми се менува мислењето за Дел Боске накај она од @Џони Вајсмилер . Иниеста, Бускетс, Алонсо, Чави и Силва, сите во најдобри години. Покреативен среден ред веројатно нема да има уште 100 години. Плус најдобриот голман тогаш Касилјас, кој за Шпанија бранеше пенали и зицери како од шала. При вакви мајстори лесно се забораваат и едни Виља, Рамос, Торес итн.

Едноставно предоминантен ростер за да тренерот зема некои големи заслуги. Капак на све е што тимот се состоеше од 4 играчи на Реал и 5-6 на Барселона, т.е. 10 играчи играа во само два клуба и беа страшно уиграни меѓусебно. Секако дека не може да се каже дека било кој би освоил, ама далеку е тоа од импактот на Симеоне во Атлетико или Гвардиола во Барселона.

Тогаш кога требаше да се покаже испадна кловн. Два турнира по ред да губиш како магаре од репрезентации со далеку послаб ростер е срамота. Не е проблем елиминацијата, колку самата игра и начинот на кој беа елиминирани.
Ги даваат во кадар 70 минута против Хрватска сите со шишиња вода, преморени едвај чекаат да заврши мечот. Наредна против Италија изгубија уште пред да почне мечот. Психички и физички АУТ на два турнира по ред.Тактиката скроз иста, единственото нешто што делумно смени е стартниот состав и ставањето на Де Геа, Нолито и Мората. Но, џабе кога измените беа тотален промашај и третиот меч од групите не го искористи за да ги одмори клучните играчи како Иниеста, Бускетс или Нолито: Веројатно полошо од овие 2 години не може да биде водена селекцијата.
Нивото е повеќе од срамно гледајќи дека три од петте најдобри екипи се шпански, плус Севиља и уште 10+ играчи се во најдобрите клубови ширум Европа како Јувентус, Баерн, Челзи, Арсенал, Јунајтед, Сити итн.

Многу е битно кој ќе биде нов селектор. Според Марка претседателот на федерацијата го сакал Лопетеги, додека според Ас Капарос е фаворит. Кој и да биде ќе треба да исфрли барем 5 играчи од стартниот состав. Хуанфран, Иниеста, Силва, Нолито, Фабрегас ќе треба да отстапат место. Тука се и Педро, Адуриз и Икер. Најдобро за репрезентацијата ќе биде ниеден од овие да не продолжи.
Предводници би биле Де Геа, Рамос, Пике, Бускетс надополнети со младите играчи како Карвахал, Коке, Саул, Иско, Васкез би требало повторно да се склопи топ селекција.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Не бе, топ е Дел Боске. Не е ич заглавен у времето.
Ама ако, иако сум на секое првенство за Шпанија, потајно сакав да испаднат заради кловнов. Т.е не заради него, туку заради цела федерација. Дел Боске требаше да добие клоца одма после катастрофата на СП, ама му дадоја уште една шанса. Му дадоја шанса и дебилот излезе со 80% истите играчи од тоа СП, и тоа пред се заради тоа што дел од играчите се пензионираа. Иначе куров ќе го исечем ако не излезеше со комплетно иста постава како од ЕП 2012 и СП 2014
Беше добар тренер, ама му пројде времето. Изветреан, нека крши глава.

Иначе каков Капарош бе, цел живот тренер на копачки екипе. Нека најдат некој што ќе го искористи потенцијалот на генерацијава, не муфљузи ко Капарош.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
Да штета што не си бил во федерацијата да го шутнеш тренерот кој донел СП и ЕП. Тоа секој разумен човек би го направил.

Едноставно успесите диктираа за да си заслужи да остане уште барем два циклуса. Тоа што беа фијаско е во огромен процент негова кривица, но никој не е будала од федерацијата за да му рече мрш од репрезентацијата после неуспешното СП 2014.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Да штета што не си бил во федерацијата да го шутнеш тренерот кој донел СП и ЕП. Тоа секој разумен човек би го направил.

Едноставно успесите диктираа за да си заслужи да остане уште барем два циклуса. Тоа што беа фијаско е во огромен процент негова кривица, но никој не е будала од федерацијата за да му рече мрш од репрезентацијата после неуспешното СП 2014.
Може на нас не ни е нормално, пошто сме Македонци. Зошто само овде има работа на стара слава. Нека се избламира Германија на некое Европско или Светско да испаднат у групна фаза, па ќе видиш дали Лев ќе остане селектор.
Бламажата на тоа СП ја надополнија е неубедливите партии на Шпанија и подоцна низ квалификациите, не беше само тоа СП. Од авион се гледаше дека Шпанија со Висенте Дел Боске нема што да бара после тоа СП 2014, мизерија. Абдали ко нас на форумов две године вергламо дека Дел Боске нема намера да смени нешто у репрезентацијата, што излезе точно. Е сега ние сме знаеле, они не. Ама можда на некого му одговарал стариот.
А каков потенцијал имаат, не се свесни. Две године у курац им отидоа заради тоа “Еј абе он освои ЕП и СП, нека си тера колку сака“.
Па не знам и сега зошто би го бркале, па он им донесе ЕП и СП и треа да седи дур не умре.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.591
Може на нас не ни е нормално, пошто сме Македонци. Зошто само овде има работа на стара слава.
Бламажата на тоа СП ја надополнија е неубедливите партии на Шпанија и подоцна низ квалификациите, не беше само тоа СП. Од авион се гледаше дека Шпанија со Висенте Дел Боске нема што да бара после тоа СП 2014, мизерија. А каков потенцијал имаат, не се свесни. Две године у курац им отидоа заради тоа “Еј абе он освои ЕП и СП, нека си тера колку сака“.
Па не знам и сега зошто би го бркале, па он им донесе ЕП и СП и треа да седи дур не умре.
Баш само во Македонија може да се избрка тренер кој освоил СП и ЕП после еден неуспешен циклус. Не заебавај, не можеш тек така да го избркаш после првиот неуспех, не е во ред. Единствено тој можеше да каже доста е се повлекувам, но одлучи да остане и згреши.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Дел Боске реално се посра бидејќи е просечен тренер и се плаши од промени,не покажа никаква флексибилност и решение за да ги промени нештата туку од никаква идеа и иновативност во неговата изветреана глава се реши да ги повика истите,иначе како што пиша Тетексфан арно што Алонси и Чави се пензионираа иначе сигурен сум дека и тие ќе беа дел од ова ЕП..на онаков изветреан старец не се очекува ништо друго..мислам преочигледно е дека играчите сите до едно се истршени и неможат да издржат силно темпо,тој пак ги повикува и ги форсира истите а замислете 3 години со ред Шпански екипи доминираат во Европа на сите полиња..и тој пак Силва,Фаребагс,Педро:pos::pos:..каков дебил еј
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.769
Поени од реакции
83.917
Ај за многу години нека е
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.769
Поени од реакции
83.917
Добро се отпушта ли сега менаџер бе??????
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.929
Поени од реакции
25.177
Fabián Ruiz, Canales, Jaime Mata, Parejo and Muniain are the big names included in Luis Enqrique's squad to play games in the Euro 2020 qualifiers against Norway and Malta in the coming weeks.

The players left out include Isco and Saul Niguez and those injured including Dani Carvajal, Iago Aspas and Diego Llorente.

Spain national team squad list:
Goalkeepers: De Gea, Kepa, Pau López

Defenders: Jesús Navas, Sergi Roberto, Sergio Ramos, Mario Hermoso, Íñigo Martínez, Gayá and Jordi Alba, Bernat

Midfielders: Busquets, Rodri, Ceballos, Fabían Ruiz, Parejo.

Strikers: Asensio, Rodrigo, Morata, Muniain y Jaime Mata.

Битно повикал тројца играчи за левата бековска позиција. :pos:Тиаго Алкантара исто го нема покрај Саул.
Колку е слаб составот :eek:
 
Член од
29 април 2015
Мислења
3.992
Поени од реакции
3.752
На ваква копачка средина, без некој изразит креативец нема да ме чуди да игра 3-5-2 или 4-4-2 со дупли бекови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom