Фан Клуб: Италија

Член од
25 јануари 2008
Мислења
1.839
Поени од реакции
68
Барзаљи играше на неколку натпревари во овиа квалификации но не ми остави многу добар впечаток додека Бокети е сепак многу мал за сениорите ако правиме така треба да се повика и Андреоли мене ми изгледа по стабилен од Бокети, прав италијански дефанзивец само и тој треба уште неколку години да созрева, неможе така лесно да се стави централен дефанзивец во италијанската репрезентација кој има 22год:toe:
А зошто да не може, Киелини игра од 23 години, Канаваро, Неста сите тие играле многу млади за Италија, ако е добар нема врска колку години има, еве на пример глупост е сеа Сантон да не игра место Замброта или Досена!
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Барзаљи играше на неколку натпревари во овиа квалификации но не ми остави многу добар впечаток додека Бокети е сепак многу мал за сениорите ако правиме така треба да се повика и Андреоли мене ми изгледа по стабилен од Бокети, прав италијански дефанзивец само и тој треба уште неколку години да созрева, неможе така лесно да се стави централен дефанзивец во италијанската репрезентација кој има 22год:toe:
Јас сепак мислам дека во репрезентацијата треба да биде повикан Микеланџело Албертаци, растура дечкото во младинските категории на Милан....природна позиција му е централен бек, но исто така може да игра и како лев бек. Поздраф. :helou:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Барзаљи играше на неколку натпревари во овиа квалификации но не ми остави многу добар впечаток додека Бокети е сепак многу мал за сениорите ако правиме така треба да се повика и Андреоли мене ми изгледа по стабилен од Бокети, прав италијански дефанзивец само и тој треба уште неколку години да созрева, неможе така лесно да се стави централен дефанзивец во италијанската репрезентација кој има 22год:toe:
Кога е дефанзивата во прашање според последните шпекулации, многу веројатно е Липи да му даде нова задача на Даниеле Де Роси, а тоа е да игра на централно-дефанзивната позиција..Малку чудна одлука, но се е врз база на шпекулација, па интересно ќе биде да се проследи понатамошниот развој на настаните .Лука Тони најверојатно ќе се збогува со Репрезентативниот дрес, а се очекува неговото место од Септември да го заземе Амаури..
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.879
Поени од реакции
8.739
Кога е дефанзивата во прашање според последните шпекулации, многу веројатно е Липи да му даде нова задача на Даниеле Де Роси, а тоа е да игра на централно-дефанзивната позиција..Малку чудна одлука, но се е врз база на шпекулација, па интересно ќе биде да се проследи понатамошниот развој на настаните .Лука Тони најверојатно ќе се збогува со Репрезентативниот дрес, а се очекува неговото место од Септември да го заземе Амаури..
Де Роси има играно централен дефанзивец само 1 или два пати кога Рома имаше два црвени картони и тоа ги добија Мексес и Панучи

ако го стави во дефанзива па тогаш кој ќе игра во средината?

Јас сепак мислам дека во репрезентацијата треба да биде повикан Микеланџело Албертаци, растура дечкото во младинските категории на Милан....природна позиција му е централен бек, но исто така може да игра и како лев бек. Поздраф. :helou:
прв пат слушам за играчот и прво нека го повикаат за првиот тим на Милан да го види светот па потоа у репрезентација:helou:
колку год е?
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
ако го стави во дефанзива па тогаш кој ќе игра во средината?
Монтоливо, Аквилани, Гатузо, Паломбо... има не се секирај :)

прв пат слушам за играчот и прво нека го повикаат за првиот тим на Милан да го види светот па потоа у репрезентација:helou:
колку год е?
Абе сатиричен бев :)
Ама и јас прв пат слушам за Андреоли(добро де имав слушнато, знам дека од Интер го дибивте како замена за Киву:)) а и прво нека заигра утакмица за Рома....
Инаку Албертаци има 18 години, го нарекуваат новиот Бареси...па ќе видиме што ќе испадне :)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Монтоливо, Аквилани, Гатузо, Паломбо... има не се секирај :)
Ама според последните информации и Гатузо е на листата на можни збогувачи со дресот од Италијанската репрезентација, заедно со Замброта и Лука Тони...
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Ама според последните информации и Гатузо е на листата на можни збогувачи со дресот од Италијанската репрезентација, заедно со Замброта и Лука Тони...
Епа и подобро за него а и за Милан. Ќе се сконцентрира само на Милан, и онака не е во најдобрите фудбалски години. А по се изгледа на негово место ќе биде земен Кристиан Занети, сепак е играч на Јуве :пипи:
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.879
Поени од реакции
8.739
А зошто да не може, Киелини игра од 23 години, Канаваро, Неста сите тие играле многу млади за Италија, ако е добар нема врска колку години има, еве на пример глупост е сеа Сантон да не игра место Замброта или Досена!
абе Канаваро и Неста се класа на дефанзифци тие во тоа време играле многу добро па го заслужиле тој статус на сениори, значи ако тоа им успеало на Неста,Канаваро и Киелини не мора да значи дека еден Бокети може да го постигне тоа, кажав јас ако тој е толку добар за у сениорскиот тим тогаш и Андреоли треба да оди со него:toe:
кога го спомна Сантон, е тоа е веќе друга приказна детето има огромен талент, ги видовме оваа година неговите одлични игри, на теренот се понаша како да има 25-30год , мислам дека прва утакмица му беше против Рома во купот и јас си мислев дека тоа ќе биде недостаток на Интер во тој дуел но Сантон се понашаше на теренот како 5год да играл со нив, е овој играч може да се каже дека може да стане класа како Канаваро и Неста па дури и на 18год да заигра во сениорскиот тим

Монтоливо, Аквилани, Гатузо, Паломбо... има не се секирај :)


Абе сатиричен бев :)
Ама и јас прв пат слушам за Андреоли(добро де имав слушнато, знам дека од Интер го дибивте како замена за Киву:)) а и прво нека заигра утакмица за Рома....
Инаку Албертаци има 18 години, го нарекуваат новиот Бареси...па ќе видиме што ќе испадне :)
аха окк :)

па да ти кажам Бокети оваа година стана актуелен и го викнаа за младите порано како што сум ги следел не го гледав во некои категории(под 17 или 19год.) во италијанскиот тим додека Андреоли ги помина сите
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Колку што знам не е дозволено играч што веќе облекол дрес за една репрезентација да игра за друга. Или не е вака?
Така си е, али ради тоа што горенаведениот не може да се избори да го носи дресот на репрезентацијата на неговата земја, во игра се други комбинации, комбинации на мистер Липи.

добро добро,Балотели нека игра,мозе така?и Балотели не го земаа за Гана па сеа игра за Италија
Добро нека е бе. Што се фаќаш одма за Балотели ? Балотели е посвоен во Италија на два месеци, цел живот живее во Италија, неговите родители, т.е. оние што го израснале се Италијанци, има италијански менталитет, цел е во Италија. Грешка си, за разлика од некој друг, Марио имаше понуда да игра за Гана, ама истата ја одби поради тоа што го напуштиле родителите од Гана, а Италија си ја рачуна како негова земја.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.649
Поени од реакции
43.511
добро добро,Балотели нека игра,мозе така?и Балотели не го земаа за Гана па сеа игра за Италија
Балотели е роден во Палермо, уште од мал е израснат од италијанска фамилија, тој е Италијанец со потекло од Гана .
А Амаури e бразилец, роден во Сао Паоло и до 99-2000 нема стапнато на италијанска почва .
Работава е споредба црно со бело . . . убаво вика Грејт, дрво е за Бразил па ај да играм за Италија, и поголемиот дел од италијанската јавност е против негов ангажман за Италијанската Репрезентација, баш поради тоа што не е Италијанец, тоа е низок удар за нив .
А Балотели себеси се смета за Италијанец, роден е во Италија, цел живот го има поминато во Италија и тоа е тоа . . . или ти смета бојата на кожата ?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Балотели е роден во Палермо, уште од мал е израснат од италијанска фамилија, тој е Италијанец со потекло од Гана .
А Амаури e бразилец, роден во Сао Паоло и до 99-2000 нема стапнато на италијанска почва .
Работава е споредба црно со бело . . . убаво вика Грејт, дрво е за Бразил па ај да играм за Италија, и поголемиот дел од италијанската јавност е против негов ангажман за Италијанската Репрезентација, баш поради тоа што не е Италијанец, тоа е низок удар за нив .
А Балотели себеси се смета за Италијанец, роден е во Италија, цел живот го има поминато во Италија и тоа е тоа . . . или ти смета бојата на кожата ?
Амаури беше повикан од Дунга но Амаури не се јави на тој повик, дури постоеше и јавна препирка меѓу Амаури и Дунга, а тука на неколку пати своја изјава даваше и Марчело Липи...Од друга страна, јас сум сигурен дека Италијаните попрво ќе го прифатат Амаури него Балотели во Сениорската репрезентација..Најнов случај е пред една недела кога Балотели беше бомбардиран со банани од Италијанските навивачи кои носеле Италијански дресови , а биле и навивачи на Рома, а Балотели се шетал со Џовинко и Кришито, на подготовките за Репрезентацијата во Рим..И Балотели веројатно има голема желба за настап во Италијанскиот дрес, па на новинарското прашање да го потврди тоа одбегнуваше да изјави,и рече дека не памтел такви работи, зошто ако возвратеше тоа ќе беше директен атак врз Италијанските навивачи, и не би си го дозволил тоа...

И Каморанези е роден во Италија, од 1 ден од својот живот има Италијански пасош, па му правеа проблем, а не на Балотели..Не викам дека и Амаури не би се соочил со слични ситуации, но гарант дека навивачите попрво ќе го примат Амаури него Балотели, особено поради бојата на кожата..

Не оправдувам вакви работи, но состојбата во Италија е таква...
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.470
Поени од реакции
5.442
Јас сепак мислам дека во репрезентацијата треба да биде повикан Микеланџело Албертаци, растура дечкото во младинските категории на Милан....природна позиција му е централен бек, но исто така може да игра и како лев бек. Поздраф. :helou:
Каков Албертаци бе... незнам што сте запнале со младите :toe: Сантон, Мота, Балотели... Не викам дека не се добри, супер играчи се ама има многу други играчи кој повеќе заслужуваат да играат за Италија како: Касано, Пацини, Д'Агустино, Аквафреска, Сантакроче...
Има и други играчи кој можеби заслужуваат место во репрезентацијата како Фоџа, Де Силвестри, Бриги, Абате...
Сеа не дека сите овие треба да бидат повикани ама повеќето заслужиле а тоа си знае најдобро Липи.
Канаваро, Замброта, Јакинта, Тони... мислим дека овие 4ца први треба да се шутнат :toe:
Смена на генерации...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.649
Поени од реакции
43.511
Амаури беше повикан од Дунга но Амаури не се јави на тој повик...Од друга страна, јас сум сигурен дека Италијаните попрво ќе го прифатат Амаури него Балотели во Сениорската репрезентација..Најнов случај е пред една недела кога Балотели беше бомбардиран со банани од Италијанските навивачи кои носеле Италијански дресови , а биле и навивачи на Рома, а Балотели се шетал со Џовинко и Кришито, на подготовките за Репрезентацијата во Рим..И Балотели веројатно има голема желба за настап во Италијанскиот дрес, па на новинарското прашање да го потврди тоа одбегнуваше да изјави,и рече дека не памтел такви работи...

И Каморанези е роден во Италија, од 1 ден од својот живот има Италијански пасош, па му правеа проблем, а не на Балотели..Не викам дека и Амаури не би се соочил со слични ситуации, но гарант дека навивачите попрво ќе го примат Амаури него Балотели...
Уф грешка, ипак добро реков, проблемот ке да е бојата на кожата .
Каморанези е роден во Буенос Аирес, кога настапи на првиот меч за Италија не ги знаеше зборовите на химната, а и по освојувањето на СП изјави се осеќам како Аргентинец но ги бранев боите на Италија со достоинство .

Проблемот на Балотели со фановите на Рома почна од мечот Интер - Рома, и затоа беа тие испади на фановите на волчицата, кои Липи ги нарече идиоти/имбецили кои треба да се игнорираат .
Пак ке кажам, Балотели е роден во Италија, израснат од италијанска фамилија и е Италијанец со потекло од Гана .
100000 примери имаш во државава, луѓе кои јас лично ги знам, родители родени во Хрватска, Србија а дете родено тука и цел живот проживеано тука, па себеси се смета за Македонец, со државјансво Македонско и во попис деклариран како Македонец . Тоа е тоа, реков јас, проблемот е бојата на кожата кај Италијанецов . :smir:

За Каморанези самиот Баџо тогаш изјави, не се секирајте, ке играм јас за Аргентина, али ај, Камора има италијанско потекло па некако му прогледаа низ прсти .

Вртете ја како сакате работава, Балотели е Италијанец, Амаури не, споредната е црно со бело, факт .

За болдираното, кои фанови ? Ти гарантирам дека далеку поглем број од италијанската јавност го нема тој став, ок освен фанови на Јувентус и тоа не сите, не оние кои имаат граница Јуве - Италија . А да, и расистите од кои цел Свет се гади .
Не паѓаат жабарите толку ниско, да ставаат Италијанец пред некој роден на друг контитент, уште еден факт . :smir:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Вртете ја како сакате работава, Балотели е Италијанец, Амаури не, споредната е црно со бело, факт .

За болдираното, кои фанови ? Ти гарантирам дека далеку поглем број од италијанската јавност го нема тој став, ок освен фанови на Јувентус и тоа не сите, не оние кои имаат граница Јуве - Италија . А да, и расистите од кои цел Свет се гади .
Не паѓаат жабарите толку ниско, да ставаат Италијанец пред некој роден на друг контитент, уште еден факт . :smir:
Веројатно имав грешни информации за Каморанези..

Амаури не е, ама во Септември Амаури ќе има Италијански пасош, и тоа ќе биде вреден исто како пасошот кој го има Балотели..Амаури изјави дека се што сакал, се што го направило среќен го има постигнато во Италија, и дека најголемата гордост ќе му биде да игра во плавиот дрес, и со тој начин ќе и се оддолжи на земјата која ја смета исто како своја, истото што го има изјавено Балотели дека се чувствува како Италијанец..Настрана пасошите,како етнос и нација Балотели не е Италијанец, исто така како и Амаури..Нема врска тоа што Балотели израснал во Италија, а Амаури не...Пасош си е пасош, а кога имаш пасош значи го носиш називот што ти е наведен во него...

За фановите...Јас би рекол кои фанови во Италија немаат направено расистички напади? Започнувајќи со Јуве, Интер, Милан завршувајќи со Монца, Салернитана итн, ама буквално сите навивачи имаат расистички испади кон црномурести играчи..Истите тие фанови на Јуве,Милан,Интер,Монца и Салернитана кога игра Италија одат на натпревари и ја бодрат Италија..Можеби во првенството, тие не свират по црномурестите играчи во своите тимови, но свират по играчите од противниците, но ова е Репрезентација и не е тим, а реално Италија важи за една држава со најрасистичка публика..

А дали некогаш навивачите исвиркувале (врз расна основа) Бразилец, Аргентинец, Белгиец, Шпанец, Уругваец??

Сега се значително помирни работите во Италија во поглед на минатото и расистичките испади, но не верувам дека ќе помини незабележано тоа што еден црномурест играч ќе игра во Италијанската репрезентација..

Не се согласувам со тоа, но сепак тоа е Италијанската реалност...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.649
Поени од реакции
43.511
Веројатно имав грешни информации за Каморанези..

Амаури не е, ама во Септември Амаури ќе има Италијански пасош, и тоа ќе биде вреден исто како пасошот кој го има Балотели..
Не е точно, како што и не ти е точно тоа дека Балотели не е Италијанец . . . неможе пасошот на Амаури да го ставаш во ист пакет со пасош на Италијанец, во случајов Балотели . :toe:
Мене бојата на кожата никогаш не ме интересирала нит има да ме интересира, никогаш не ги третирам луѓето по етничка, расна и остали основи, човек е и тоа е тоа.
Во случајов, човек кој е роден во Италија и цел живот го има поминато таму, што значи е Италијанец и истиот у никој случај не може да се стави во пакет со човек роден и израснат на друг Континтент, во случајов Јужна Америка .

Пак ке се навратам на многу случаји во земјава, неможам буквално истите такви ко Балотели ( во случајов со родители родени во останативе балкански земји ) да ги ставам во ист кош со Авганистанците горе во Гази Баба кои ке добијат македонски пасоши . . . што, тие се македонци колку што и оние кои иживеале 25 години во земјава а биле родени у Државна Болница ?
Јбг, не ви држи муабетот . :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom