Фан Клуб: Италија

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Борини не е повикан ? Побогу - дечкото растури годинава .... врскаџии жабарски
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.900
Поени од реакции
8.758
Борини не е повикан ? Побогу - дечкото растури годинава .... врскаџии жабарски
тоа е составот на Панини за сликичките, а не на Пранделиц :)
и јас би сакал Борини да го видам, на дебито за Италија одигра 30-35мин а на терен се понашаше како со години да играл за селекцијата, Ди Натале е 33години па сеуште го има оној фиар фактор и секогаш кога игра за Италија се посерува, затоа Ди Натале никогаш не стана голем играч ..
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
тоа е составот на Панини за сликичките, а не на Пранделиц :)
и јас би сакал Борини да го видам, на дебито за Италија одигра 30-35мин а на терен се понашаше како со години да играл за селекцијата, Ди Натале е 33години па сеуште го има оној фиар фактор и секогаш кога игра за Италија се посерува, затоа Ди Натале никогаш не стана голем играч ..
То е најголемиот проблем, секогаш врискаме за играчи кои се покажваат во клуб а ништо не прат во репрезентација.
- ДиНатале е страшен во удине ама точно е дека никогаш не се покажал за Италија. Него му одговара играта која се форсира во удинезе.
- Борини - точно е дека се покажа во 30 минути со америка и дека беше во некоја си форма то време, мислам имаше гол на секој меч. Ама кај е сега некако послабо слушам за него. За да стигни некој до репрезентација треба класа и константност. Нема сомнеж дека е надежен и дека ако продолжи ќе стигни во репрезентација ама во моментов повеќе би било коцкање.
- Пацини и Балотели. Незнам каде со овај напад. Се сеќавам на еден меч сезонава (мислам со Шпанија) кога во прво полувреме во нападот играја Касано и Роси и морам да кажам дека везеја, за разлика од нив во второ полувреме играја Пацини и Балотели и беа тиња како пар. Е сега првите двајца колку се способни да одат по повредите, останва да видиме следниов месец.
- Балотели (морам и засебно да ги коментирам) - има капацитет и надеж во ѓумчево, ама премногу ми е нестабилен за во тим.
- Пацо е ок за да се земи како истурен напаѓач ама досега на многу пати бил тиња ако не е во форма.

Ај да ги искоментирам и овие од Јуве шо не се спомнати
- Кваљарела - Моментално не е во којзнај каква форма т.е. не е како пред повредата, ама има некаков напредок. За разлика од ДиНатале се има покажано како екстра корисен во репрезентацијата особено на светското кога беше можеби единствениот со прелазна оцена. Не е експерт за некоја конкретна позиција ама способен е да игра на било која позиција во нападот и со тоа да отвора можности за комбинаторики.
- Матри - не е којзнај колку способен со топката ама кога шутира од прва е страшен. Ретки се ваквите напаѓачи во Италија. После Пипо и Бобо италија не ни имала класичен финишер. Само нека ви текни кој беше најдобар стрелец на светското 2006. Значи од сите имиња шо се спомнуваат само овај и Пацо можат како најистурени. Освен ако не се игра како барселона со вртење околу шеснајстерец, мора да има некој ваков во нападот.

Инаку Панини си прат список со најверојатни кандидати за да влезат во списокот, и не секогаш е комплетен, ме мрзи да бројам ама овде се 16 или 18 а треба да се повикаат 24 (барем така е за светско)
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.900
Поени од реакции
8.758
То е најголемиот проблем, секогаш врискаме за играчи кои се покажваат во клуб а ништо не прат во репрезентација.
- ДиНатале е страшен во удине ама точно е дека никогаш не се покажал за Италија. Него му одговара играта која се форсира во удинезе.
- Борини - точно е дека се покажа во 30 минути со америка и дека беше во некоја си форма то време, мислам имаше гол на секој меч. Ама кај е сега некако послабо слушам за него. За да стигни некој до репрезентација треба класа и константност. Нема сомнеж дека е надежен и дека ако продолжи ќе стигни во репрезентација ама во моментов повеќе би било коцкање.
- Пацини и Балотели. Незнам каде со овај напад. Се сеќавам на еден меч сезонава (мислам со Шпанија) кога во прво полувреме во нападот играја Касано и Роси и морам да кажам дека везеја, за разлика од нив во второ полувреме играја Пацини и Балотели и беа тиња како пар. Е сега првите двајца колку се способни да одат по повредите, останва да видиме следниов месец.
- Балотели (морам и засебно да ги коментирам) - има капацитет и надеж во ѓумчево, ама премногу ми е нестабилен за во тим.
- Пацо е ок за да се земи како истурен напаѓач ама досега на многу пати бил тиња ако не е во форма.

Ај да ги искоментирам и овие од Јуве шо не се спомнати
- Кваљарела - Моментално не е во којзнај каква форма т.е. не е како пред повредата, ама има некаков напредок. За разлика од ДиНатале се има покажано како екстра корисен во репрезентацијата особено на светското кога беше можеби единствениот со прелазна оцена. Не е експерт за некоја конкретна позиција ама способен е да игра на било која позиција во нападот и со тоа да отвора можности за комбинаторики.
- Матри - не е којзнај колку способен со топката ама кога шутира од прва е страшен. Ретки се ваквите напаѓачи во Италија. После Пипо и Бобо италија не ни имала класичен финишер. Само нека ви текни кој беше најдобар стрелец на светското 2006. Значи од сите имиња шо се спомнуваат само овај и Пацо можат како најистурени. Освен ако не се игра како барселона со вртење околу шеснајстерец, мора да има некој ваков во нападот.

Инаку Панини си прат список со најверојатни кандидати за да влезат во списокот, и не секогаш е комплетен, ме мрзи да бројам ама овде се 16 или 18 а треба да се повикаат 24 (барем така е за светско)
па се повреди, затоа не игра .. јас би сакал да го видам на европското, али ипак и јас мислам дека е коцка, сеуште е многу млад ..
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
па се повреди, затоа не игра .. јас би сакал да го видам на европското, али ипак и јас мислам дека е коцка, сеуште е многу млад ..
незнаев. енивеј има надеж за него ако не сега тогаш веројатно на светското. само како шо кажав треба да го искористи потенцијалот
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Селекторот на Италија го објави прелиминарниот список на играчи за ЕП 2012:

Portieri: Buffon (Juventus), De Sanctis (Napoli), Sirigu (Paris St. Germain), Viviano (Palermo);
Difensori: Abate (Milan), Astori (Cagliari), Balzaretti (Palermo), Barzagli (Juventus), Bocchetti (Rubin Kazan), Bonucci (Juventus), Chiellini (Juventus), Criscito (Zenit San Pietroburgo), Maggio (Napoli), Ogbonna (Torino), Ranocchia (Inter);
Centrocampisti: Cigarini (Atalanta), De Rossi (Roma), Diamanti (Bologna), Giaccherini (Juventus), Marchisio (Juventus), Montolivo (Fiorentina), Thiago Motta (Paris St. Germain), Nocerino (Milan), Pirlo (Juventus), Schelotto (Atalanta), Verratti (Pescara);
Attaccanti: Balotelli (Manchester City), Borini (Roma), Cassano (Milan), Destro (Siena), Di Natale (Udinese), Giovinco (Parma).
http://www.vivoazzurro.it/it/ultime.asp?AjrDcmntId=1533&AjrNewsPage=1

Конечниот список ке биде објавен на 26ти Мај
 
F

FuckYouAll

Гостин
Најверојатно сите 6 напаѓачи ќе бидат на конечниот список. :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Селекторот на Италија го објави прелиминарниот список на играчи за ЕП 2012:

Portieri: Buffon (Juventus), De Sanctis (Napoli), Sirigu (Paris St. Germain), Viviano (Palermo);
Difensori: Abate (Milan), Astori (Cagliari), Balzaretti (Palermo), Barzagli (Juventus), Bocchetti (Rubin Kazan), Bonucci (Juventus), Chiellini (Juventus), Criscito (Zenit San Pietroburgo), Maggio (Napoli), Ogbonna (Torino), Ranocchia (Inter);
Centrocampisti: Cigarini (Atalanta), De Rossi (Roma), Diamanti (Bologna), Giaccherini (Juventus), Marchisio (Juventus), Montolivo (Fiorentina), Thiago Motta (Paris St. Germain), Nocerino (Milan), Pirlo (Juventus), Schelotto (Atalanta), Verratti (Pescara);
Attaccanti: Balotelli (Manchester City), Borini (Roma), Cassano (Milan), Destro (Siena), Di Natale (Udinese), Giovinco (Parma).
http://www.vivoazzurro.it/it/ultime.asp?AjrDcmntId=1533&AjrNewsPage=1

Конечниот список ке биде објавен на 26ти Мај
Мислам дека 24ца треба да се насписокот на европското. Од овие треба да испаднат 8 мина. (некаде прочитав дека тој ќе го видиме на 26ти а некаде на 29ти, а со оглед дека играчите на Јуве, Наполи, ПСЖ и Серија Б нема да бидат на располагање до 26/27 за медицински тестој 29ти ми е поверојатна дата)

Плавите горе сметам дека се зацементирани репрезентативци.
Од црните сметам дека повеќето веројатно ќе поминат и меѓу некои од нив ќе биди мртва трка за влез во репрезентација, а розевите дека најверојатно ќе испаднат.

- Од голманите покрај Џиџи за останатите 2 места најверојатно сигурен е и Морган поради неговата важност во наполи а останатите двајца ми се сеуште во рангот на надежни / нестабилни. Сепак Мислам дека Сиригу е најголем кандидат за да лета од списоков.
- Од одбраната составот ќе биди препишан од Јувентус. прво поради успешноста во лигата а второ поради уиграноста. Маџо ќе ја пополнува десната страна и веројатно Кришито на лев бек. Абате е замената на десната страна а зависно од идејата на Прандели дали да го игра Киелини како лев бек или централен ќе зависи дали Балзарети ќе биди повикан. За замените ќе има мртва трка меѓу Огбона, Бокети и Ранокија. Огбона многу пријатно ме изненади на мечот со УСА па ми е најсигурен од овие. Бокети ми е матен поради клубот кај шо игра и шо бааги време нема играно за репрезентација. Ранокија речиси исто, типов ми е мнооогу матен. Веќе некое време се мачи да фати позиција во интер и кога ќе игра често прај циркузи, па ме интересира во каква форма е.
- На средина нема да ги коментирам плавите. Покрај нив Мота и Ночерино се исто прилично сигурни ради искуството ако ништо друго. Верати е добар ама сумљам покрај сите овие да заврши во тимот. Мислам дека повиков повеќе му е како адапрација или ако е повикан и тоа ќе биди за да добива искуство. Чигарини ми е прилично сигурен дека нема да заврши во тимот, не за нешто друго туку има повеќе други позвучни имиња од него за слични позиции. Шелото и Џак се единствени крилни играчи тука, така да интересна ќе е одлуката на Прандели со која формација ќе игра. Ако форсира 4-3-1-2 најверојатно ќе испадни Шелото а Џакерини можи да влези во комбинација исклучиво ради универзалноста и можноста за трансформации на тимот. Дијаманти ме изненади пријатно со повикот. Имаше неколку феноменални партии за Болоља (т.е. се она шо гледав типот го изигра на високо ниво). Сепак поради годините веројатно нема да влези во тимот освен ако нема мака со повредени играчи.
- Во нападот ако се е во ред со Касано е сигурен, ако има мали проблеми тогаш можно е баш тој да лета ама најверојатно ќе оди. Останатите плави исто. Борини ќе зависи веројатно од формата и од одлуката на Прандели кои позиции да ги жртвува (4-5 напаѓачи се сосема доволно). Дестро имаше страшна форма на крај ама мислам дека повиков му е повеќе за јачање самодоверба и адаптација(исто како и Верати)
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
Верати е единствениот од овие кои ги има карактеристиките на Пирло,многу го сметаат за негов наследник па може ради тоа да му даде шанса,нападот е добар,Балотели,Касано и Џовинко,која креативност ја има во нападов,на Ди Натале ова му е последна шанса па може и он да добие шанса иако до сега не се прослави во репрезентација, Борини нема што да бара покрај овие.

За Џакерини осеќав дека ќе го викне,корисен играч е и дава 100% а и по играта која ја игра Италија е добар,има солидна техника знае да издрибла да направи човек више,за другите ме мрзи да коментирам,заслужено најмногу јувентини има,Липи има уште врски во репрезентација:D
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.497
Поени од реакции
4.354
Колку сакам да добијат шанса Борини,Дестро и Верати.Можеби не да играат но би сакал да се најдат во составот.Колку толку само да стекнат искуство.
Иначе ме интересира со која формација ќе изигра Прандели.И баш се зачудив зошто е повикан Џакерини на местото на Пепе:)
 
F

FuckYouAll

Гостин
Буфон;Маџо, Барзали, Келини, Кришито; Де Роси, Пирло, Маркисио; Диаманти, Касано, Балотели(4-3-1-2) Вака јас би играл, Диаманти имат ворлд класс левица. :D
 
Член од
10 јуни 2009
Мислења
1.422
Поени од реакции
401
УТРЕ ИГРАМЕ ПРОТИВ ЛУКСЕМБУРГ ПРИЈАТЕЛСКА ,ПРАНДЕЛИ ИЗЈАВИЛ ДЕКА ЌЕ ИГРАЛ 4-3-1-2 ПРВИТЕ 11-МИНА НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ БИЛЕ: (БУФОН,МАЏО,БАРЗАЛИ,ОГБОНА,КРИШИТО,ДЕ РОСИ,ПИРЛО,МАРКИЗИО,МОНТОЛИВО,БАЛОТЕЛИ И КАСАНО)
FORZA ITALIA(y)
 
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.008
Поени од реакции
917
Верати е единствениот од овие кои ги има карактеристиките на Пирло,многу го сметаат за негов наследник па може ради тоа да му даде шанса,нападот е добар,Балотели,Касано и Џовинко,која креативност ја има во нападов,на Ди Натале ова му е последна шанса па може и он да добие шанса иако до сега не се прослави во репрезентација, Борини нема што да бара покрај овие.

За Џакерини осеќав дека ќе го викне,корисен играч е и дава 100% а и по играта која ја игра Италија е добар,има солидна техника знае да издрибла да направи човек више,за другите ме мрзи да коментирам,заслужено најмногу јувентини има,Липи има уште врски во репрезентација:D
ne veruvam deka lipi do tolku ke go isforsira uste od sega verati...deckoto e stvarno talentiran ali nema dovolno iskustvo...baska samo vo serija B ima igrano sto e i slucajot so obogna....ali ke vidime daj boze da go vikne i ovoj...potrebna e sveza krv vo italija
--- надополнето: 28 мај 2012 во 12:17 ---
PLUS ima neso pozitivno od mestenkite...2006 koa imase vakov skandal italija stana svetski sampion :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom