Фан Клуб: Борусија Дортмунд

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Јас на Кагава му давам максимум година дена до враќањето негово во Дортмунд, ко Сахин. Сепак се покажува точно тоа што се збореше и за Сахин додека беше во Реал дека режимот на Клоп е таков што мали се шансите играчите да се вклопат во друг и да фатат константност. Ќе видиме како ќе биде и со Гетце. :D

Teшко таа работа, ќе го држат ради Азиските фанови. Баш еден другар за Манчестер што е ми кажуваше дека порано пред Парк имале некој рандом жолт што го играле само на подготовки во Азија и го давале на позајмица после само за да го популализираат клубот на тие простори.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Teшко таа работа, ќе го држат ради Азиските фанови. Баш еден другар за Манчестер што е ми кажуваше дека порано пред Парк имале некој рандом жолт што го играле само на подготовки во Азија и го давале на позајмица после само за да го популализираат клубот на тие простори.
Da, toj kinezot, demek noviot Batistuta :pos: Imas pravo za aziskiot pazar, zaradi toa mislam deka ke go lazat po sekoja cena Shinji da ostane. Isto i Bobby Charlton ima funkcija nekoja pocesna vo japonskata FA.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.454
Поени од реакции
22.044
Kagawa :pos: potvrdi i Moyes. Barem od Japonec ne ocekuvav takvo neso, tie se buckurush nekoj jadat, nachekal svinsko ili rebra i udril. :cool:

Ццц, Азијциве некојпат ко ќе забораат на онаа традиционална воздржаност знаат да прават вакви испади. :icon_mrgr:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
Геце е вклопен тој работи со еден од најдобрите ако не и најдобар тренер во светот не со мојс или анчелоти или пак со мурињо кај што би требало бек да игра

Ако не си трол ондак - :pos:

@Igorce
Мене почетоците на сите тројца (Сахин, Кагава, Гетце) во новите тимови ми се слични. Затоа пишав ќе видиме, рано е за некакви тврдења. А за Кагава сум ептен сигурен дека ќе го следи патот на Сахин. :)

@blanco
Ќе го купат овој за шиткање дресови бе:


:D
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.307
Поени од реакции
26.215
Teшко таа работа, ќе го држат ради Азиските фанови. Баш еден другар за Манчестер што е ми кажуваше дека порано пред Парк имале некој рандом жолт што го играле само на подготовки во Азија и го давале на позајмица после само за да го популализираат клубот на тие простори.

Таа цел веќе ја постигнаа така да не верувам дека и понатаму ќе го тераат тој начин.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.454
Поени од реакции
22.044
Ако не си трол ондак - :pos:

@Igorce
Мене почетоците на сите тројца (Сахин, Кагава, Гетце) во новите тимови ми се слични. Затоа пишав ќе видиме, рано е за некакви тврдења. А за Кагава сум ептен сигурен дека ќе го следи патот на Сахин. :)

@blanco
Ќе го купат овој за шиткање дресови бе:

:D

Има сличности со играчите ама поред мене Шахин < Кагава < Геце , посебно Геце е мегасуперталент кој ќе се снајде во секој тим и затоа и сега после долга повреда се снајде и во Баерн. За Кагава искрено мислев подобро ќе се снајде, пошто Манчестер долго време го бараше и мислев Фергусон убедливо планира со него. Можеби очекуваше дека подобро ќе се снајде макар и како лево крило (во Дортмунд ко ќе играа Кагава и Геце секојпат Кагава беше 10ка, затоа малце ми е чудно), но тоа е.Работата е што Дортмунд зема млади играчи и Клоп знае дека имаат потенцијал за неговиот систем и си ги прави како што му требаат. Тоа се виде кај Гундоган, кому му требаше пола година, на Лева му требаше цела година, Пишчек од десно крило го напрај десен бек, од Шмелцер напрај солиден играч (ко го видов прв пат реков само од овој играч не бидува) и затоа после им е тешко на играчите да се снајдат во друг клуб, друг систем. Во Дортмунд им даваат време, во топ тимовите Реал или Манчестер немаш време.
--- надополнето: 29 декември 2013 во 02:12 ---
Исто така во Дортмунд системот е најважниот момент, не треба да играш со 11 Гецовци за успех. Дурм од втор тим влезе како лев бек и солидно изигра, Сар исто така (освен утката со Херта). Гроскројц секаде може да игра, сакам да кажам и со слаби индивидуални утакмици на поединци, Дортмунд може да тепа. Мики цела полусезона е топло-ладно на клучна позиција, сепак Дортмунд не стој толку лошо со пола прв тим во аут. Не верувам дека во други тимови нешто слично е можно.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Таа цел веќе ја постигнаа така да не верувам дека и понатаму ќе го тераат тој начин.

Тешко дека некогаш може да се постигне таа цел посебно ради слабата приврзаност на Азијците. Утре на пример ако еден од топ клубовите купи Кинез работите ќе се сменат за 360 степени
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
Има сличности со играчите ама поред мене Шахин < Кагава < Геце , посебно Геце е мегасуперталент кој ќе се снајде во секој тим и затоа и сега после долга повреда се снајде и во Баерн. За Кагава искрено мислев подобро ќе се снајде, пошто Манчестер долго време го бараше и мислев Фергусон убедливо планира со него. Можеби очекуваше дека подобро ќе се снајде макар и како лево крило (во Дортмунд ко ќе играа Кагава и Геце секојпат Кагава беше 10ка, затоа малце ми е чудно), но тоа е.Работата е што Дортмунд зема млади играчи и Клоп знае дека имаат потенцијал за неговиот систем и си ги прави како што му требаат. Тоа се виде кај Гундоган, кому му требаше пола година, на Лева му требаше цела година, Пишчек од десно крило го напрај десен бек, од Шмелцер напрај солиден играч (ко го видов прв пат реков само од овој играч не бидува) и затоа после им е тешко на играчите да се снајдат во друг клуб, друг систем. Во Дортмунд им даваат време, во топ тимовите Реал или Манчестер немаш време.
--- надополнето: 29 декември 2013 во 02:12 ---
Исто така во Дортмунд системот е најважниот момент, не треба да играш со 11 Гецовци за успех. Дурм од втор тим влезе како лев бек и солидно изигра, Сар исто така (освен утката со Херта). Гроскројц секаде може да игра, сакам да кажам и со слаби индивидуални утакмици на поединци, Дортмунд може да тепа. Мики цела полусезона е топло-ладно на клучна позиција, сепак Дортмунд не стој толку лошо со пола прв тим во аут. Не верувам дека во други тимови нешто слично е можно.

Воопшто талентот на Гетце не го стаив под сомнеж, нема збор дека он е далеку поталентиран од другиве двајца. Но ќе видиме како ќе се снајде во помалку хаотичниот пристап на Пеп. И дали ќе биде продуктивен во тој систем.

Сахин беше тип на играч кој му требаше на Реал. Лично пикиран од Мурињо за да го менува Алонсо. Таа сезона не сакаше да го менува типот на игра, а Сахин беше нешто најблиску до Алонсо плус помлад, поагилен, играч кој и би ја убрзал играта. (Тогаш Иљамаравиља уште не беше истакнат во Сосиедад)

Ама братот го спопаднаа повреди, беше кревок, на тренинг топката му се одбивала, а кај Мурињо ако си слаб на тренинг тешко дека ќе дочекаш утакмица.

За Кагава бев у сомнеж уште кога го земаа Јунајтед пошто реално во системот на Фергусон речиси никогаш (бар ја не паметам) да имало класична 10ка. Се знае, онаа ™-формација беше 4-4-2. Па дури и кога после мораше да модификува Фергусон приспособувајќи се на модерниов фудбал, пак главниот акцент беше на крилата. И нему му беше јасно дека му треба некој што ќе игра поповлечено (реплика на Сколс), но се реши да проба и он со класична 10ка, но се виде дека тешко оди, па го враќаше Руни таму да игра.

Системот на Клоп е уникатен моментално, баш онака како што спомна и он: Хеви метал, хард-кор. Читав многу статии во кој беше споредуван со тие на Мурињо и на Капело кои дотогаш беа сметани како „најстроги“, но Клоп ја носи таа спремност на друго ниво. Тоа му донесе успех во сезониве со реално без-ѕзвезден тим.
 
Член од
5 мај 2013
Мислења
1.239
Поени од реакции
1.440

Top 10 Goals 2013/2014 (y)
Голот против Марсеј. :drk:
Дури ја гледав утакмицата, ми проструи мисла: "Шо бе овој сам го оставиле?". И само што трепнав гледам уште 5 души напред. Се' на се' 6 vs. 3, ако не го броиме голманот. :D
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.454
Поени од реакции
22.044
Голот против Марсеј. :drk:
Дури ја гледав утакмицата, ми проструи мисла: "Шо бе овој сам го оставиле?". И само што трепнав гледам уште 5 души напред. Се' на се' 6 vs. 3, ако не го броиме голманот. :D
Убо кажа коментаторов Марсел Рајф: Ова е фудбалот на Дортмунд :)
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Toa od Juni se znaese kaj ke odi,pa sto ne go napravija duboka rezerva od start?

Na prsti se brojat napagaci podobri od Lewa ili izednaceni po kvalitet,a takvi Dorrmund ne moze da kupi.

Aj kako za Gotze,soberite se i placite kolektivno.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.678
Поени од реакции
43.580
Toa od Juni se znaese kaj ke odi,pa sto ne go napravija duboka rezerva od start?

Na prsti se brojat napagaci podobri od Lewa ili izednaceni po kvalitet,a takvi Dorrmund ne moze da kupi.

Aj kako za Gotze,soberite se i placite kolektivno.
Aj ќе плачеме чим така. :place:

Се знае, ама има некои работи кои се викаат респект спрема тимот кој те направил човек и слично. Можеше да испадне колку толку фер, да си го изработи договорот до крај, па после да потпише за Баерн. Не дека и така не испаѓа педер, испаѓа и така, ама вака без никаков респект одма тркна да потпише, мислиш ќе му избега Баерн во јуни. Ако тој нема респект спрема Клоп и Дортмунд додека сеуште е играч на тимот, не гледам зошто тие да го играат сега.

Ќе издржат сезонава и без него. Никако не се прваци, за ЛШ да се пласират можат и без него. И Зенит ќе го поминат, после тоа, здравје, и така и така многу тешко повторно да стигнат толку далеку сезонава. На лето нека ги шибнат сите пари за Диего Коста и тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom