Фан Клуб: Јувентус

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.616
Поени од реакции
3.346
Се убаво, а што ако тренерите Зак или Ферара му давале посебна улога во тимот, само за тоа да служи, што ако тренерите кажуват така а вие/ние мислиме дека не го прави тоа иако е напаѓач. Ја разбирам целата статистика во Јувентус и јасно ми е што има улога Амаури ама не јасно ми е зошто му ја даваат оваа улога. Кико неможе на пример на тебе тренерот ти кажува така а ти си леташ на терен одаш сакаш да постигнеш гол влагаш во шеснаесетник и слично.

Ке видиме барем Јакинта да се врати побрзо од Трезеге или одбратно па ке видиме што ке направиме, а ти кажувам дека ако не се преродиме во крилата кој и да дојде ништо не прави, Јувентус игра по крилните позиции тоа е голем факт.
Добро, која е таа улога што ја игра Амаури, а ние не ја гледаме?

Ајде, внеси ми светлина во животот!
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
ако мислев дека Бекам и К.Р. 9 се манекени тогаш овај нашиов е убедливо на прво место:kesa:
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109


Се очекува дресовите наредната сезона да бидат нешто налик на ова. Некако реже у очи.
 
С

сашенко

Гостин


Се очекува дресовите наредната сезона да бидат нешто налик на ова. Некако реже у очи.

Хаха фацата свака част на кого му текнало х:pos2::pos2::pos2::pos2:..А дресовите не ми се свиѓаат ич.Многу лоша идеја...подобро истите да останат од оваа година супер си се ама ова е стварно глупаво.Резил..
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Мала споредба меѓу Трезеге и Амаури.

1. Амаури во минатото се покажало дека има дриблинг, има предиспозиции за доминантност пред противничките голови, знае да се загради, да се ослободи и да постигне голови и надвор од 16тик, и внатре.Исто така добро игра со глава.
2. Трезеге е факт дека го нема дриблингот на Амаури, не може да биде опасен како Амаури надвор од 16тик, не може да ја задржи топката како што би ја задржал Амаури, но од 3 шута кон голот сигурно дава 1 гол во 16тик. Трезеге исто така е одличен со глава.

Реално, оваа игра (4-3-1-2) т.е. без користење на крила, Амаури има предиспозиции да се снајде многу повеќе од Трезеге. Трезеге е класичен напаѓач, играч кој има убиствено чувство за гол, но реално слаба страна му е дриблингот. Од друга страна, Амаури кој знае многу повеќе да се снајде во задржување на топката, дриблингот, и е побрз од Трезеге.

Според карактеристиките на двајцата напаѓачи, и со оглед на фудбалските вештини што ги имаат покажано двајцата напаѓачи (сега, или во минатото), Амаури треба да биде далеку поопасен од Трезеге во 4-3-1-2 (4-2-3-1 сеедно) формација, бидејќи е добар дриблер, и има поддршка од Диего во позадина, отколку Трезеге кој не е добар дриблер и целата креативност во тој случај треба да биде врз Диего. Но, на терен е сосема спротивна состојбата. Четирите гола што ги постигна Амаури се премалку, а веќе е поминато повеќе од половина првенство, плус тоа Амаури е играч меѓу оние со најголемата минутажа во Јувентус оваа сезона (ако не има и најголема минутажа), а за разлика од Амаури, Трезеге има изиграно само на 13 натпревари, и тоа на половината од нив влегува во 60+ минута од натпреварот, а има постигнато 7 гола. Ајде сега средината на Јуве не е на своето ниво, но и кога беше, Амаури повторно не беше ефикасен во однос на погодоците, всушност што е и главна задача на напаѓачите - да постигнуваат голови.

Нормално, не може да се обвини поединец за слабата игра на тимот,но Амаури се сметаше како прв напаѓач на клубот, а 4 гола во 23 натпревари се премалце. Барем за прв напаѓач на клуб како Јуве.
Точно така, но Амаури дали ја игра оваа улога или му е дадена друга ? Амаури доста изигра добро али вие гледате само да дава голови, иаку има друга улога. Точно дека се гради и дека има дриблинк али кога му дава Диего топка од половината на Јуве до ПРЕД шеснаесетникот на противникот што да прави сам ? Да се заврте и да дрибла четворица?? Не не, мора да има подршка од соиграчите.
Кико, врати се една страница назад и види го клипот што го пастирав и кажи дали на Амаури му фалат некои СОиграчи или сам ги постигнуваше головите кои вие очекувате од него сега моментално кога Јуве се наоѓа во ваква ситуација.
Ако почнеме да правиме споредба помеѓу двајцава, тогаш не ни знам како Трезеге стигнал да игра фудбал, човекот не знае ниту да дрибла, ниту да загради, ниту пас не знае, но го знае тоа што се бара од него дава голови ко луд, нему му се потребни само играчи што знаат да му ја дадат топката во 16-икот и работата е завршена, а за овој другиот не знам што да кажам има(ше) дриблинг, игра со глава, пас, шут, знае(ше) да ја загради топката, но сезонава абсолутно ништо од тоа нема!
НЕ споредвајте Баби и жаби. Во фудбалот генерално имаме два вида на напаѓачи. Striker и Support Striker/Forward(aka. Trequatrista). Типичен пример за првиот се Трезеге и Пипо. Техника - 0, снаодливост и убиственост - свака част. Овие другите се Диего, ДелПјеро, Џовинко?, Роналдињо, Меси... Е кај овие финтата е шо можат да завлечат топка и се феноменални дриблери. Амаури за греота го споредваме демек е и како едните и како другите. Епа не е ни едното ни другото. Знаел ова знаел она. Снаодливост во шеснајстерец е 50% Трезеге. Дриблинг па 50% ДелПјеро => Амаури е за во некој клуб шо е пола од јувентус. Вакви квази „универзалци“ не ни требаат туку ни требаат експерти за својата позиција.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Добро, која е таа улога што ја игра Амаури, а ние не ја гледаме?

Ајде, внеси ми светлина во животот!
Toa што и го гледаш ... излегува надвор од шеснаесетникот Диего ке му даде топка ке ја спушта за Дел Пиеро и пак назад. :) Немаме никаква игра за во напад, едноставно да има кого на Амаури да му даде топка па да спуште за Диего па ондак другиот напаѓач да се уфрли, ке бидеме опасни. А вака Амаури надвор од шеснаесетникот ништо неможе да направи.

Ај кажи ми ти на мене дали е имало еден центаршут кон Амаури и тој да удри на глава и да промаши ај кажи ми ... Едноставно не одиме по страните како што игравме со Недвед и Каморанези тогаш кога даваше Амаури голови, со Маркиони и Џовинко тогаш се играше за него, вака без крила многу тешко.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.616
Поени од реакции
3.346
Toa што и го гледаш ... излегува надвор од шеснаесетникот Диего ке му даде топка ке ја спушта за Дел Пиеро и пак назад. :) Немаме никаква игра за во напад, едноставно да има кого на Амаури да му даде топка па да спуште за Диего па ондак другиот напаѓач да се уфрли, ке бидеме опасни. А вака Амаури надвор од шеснаесетникот ништо неможе да направи.

Ај кажи ми ти на мене дали е имало еден центаршут кон Амаури и тој да удри на глава и да промаши ај кажи ми ... Едноставно не одиме по страните како што игравме со Недвед и Каморанези тогаш кога даваше Амаури голови, со Маркиони и Џовинко тогаш се играше за него, вака без крила многу тешко.

Се вртиш во круг.

И друга работа.
Фудбалот не се игра само преку крилата. Гол не се дава само со глава. Голови не се даваат само преку центаршутеви. Голови се даваат од топки по земја, од топки во празно, од корнер, од слобден удар, гол се дава и на шашма.

Амаури во сите овие гол сегменти не се пронаоѓа.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Се вртиш во круг.
А ти што го правиш Амаури и што сакаш до него? Чак Норис ?

Точно дека во фудбалот не се игра само преку крила, али Јувентус тоа го сака, секогаш кога играл Јувентус и кога сум го гледал од 2002 па се навака секогаш сме играле со крилните позиции и секогаш сме имале вакви напаѓачи како Трезеге и сега Амаури што е.
Незнам што барате однего , никако неможете да ме сватите, само Амаури ви е крив, како маленките деца сте, чекате само гол да даде.

Глупости ..
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Toa што и го гледаш ... излегува надвор од шеснаесетникот Диего ке му даде топка ке ја спушта за Дел Пиеро и пак назад. :) Немаме никаква игра за во напад, едноставно да има кого на Амаури да му даде топка па да спуште за Диего па ондак другиот напаѓач да се уфрли, ке бидеме опасни. А вака Амаури надвор од шеснаесетникот ништо неможе да направи.
абе друже кој го тера така да се глупира??? неговата немоќ и изгубената форма го има направено своето...по доаѓањето првите 6 месеци Амаури беше страв и трепет и беше огромно засилување и освежување на тимот,што се случи подоцна:toe:
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Дресовиве ужас.:nesum:
Чекај демек за озбилно се овие дресови се ...???:nesvest:

ААА погоди што е тоааа .... Ко онај на бушавата азбука се :nesvest:
Дресовите личат на курташак. :pov:

Де бе, не гледате дека е заебанција, како може такви да бидат, photoshop... :wink:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.903
Поени од реакции
1.537
А ти што го правиш Амаури и што сакаш до него? Чак Норис ?

Точно дека во фудбалот не се игра само преку крила, али Јувентус тоа го сака, секогаш кога играл Јувентус и кога сум го гледал од 2002 па се навака секогаш сме играле со крилните позиции и секогаш сме имале вакви напаѓачи како Трезеге и сега Амаури што е.
Незнам што барате однего , никако неможете да ме сватите, само Амаури ви е крив, како маленките деца сте, чекате само гол да даде.

Глупости ..
Неможе да си поверувам на очиве. Зарем има уште луѓе што го бранат Амаури?

Сите очекуваме од него да дава по 2 гола на утакмица, а он замислете едвај има дадено 2 цела сезона. Го земавме Амаури во период кога газеше во Сериа А, дојде кај нас се посра. Не ме интересира мене тоа неможе да дал гол заради Диего, не му лежела формацијата курци палци. Па пријатели колку и да не му лежи тактиката ќе дае бар 6-7 гола за една полусезона минимум. Па Амаури е поголем промашај одколку што е Бербатов у Манчестер. Експлозивен, брз, одличен дриблинг, да тоа може да го пишува како негови карактеристики у некој спортски часопис, кажете ми што видовме ние од тоа!?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom