Фан Клуб: Јувентус

Статус
Затворена за нови мислења.

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.666
Поени од реакции
5.349
Јувентус повторно се интересираат за Јаја Туре. Пишува дека ке може уште во јануари да и се приклучи на Јувентус. Тука
:)Секој ден се појавува ново име...Баш ме интересира кое име ќе биде она вистинското..Ќе се обидам да ги споменам имињата кои се вртат околу Јувентус после завршувањето на летниот трансфер период:

Швајнштајгер, Диего, Аквилани, Ракитич, Јаја Туре, Касано, Агуеро, Досена, Модриќ, Жирков, Запата, Кваљарела, Чави, Бензема, Пандев, Ледесма, Ивановиќ итн..

Само овие ми текнуваат во моментов, а сигурно има некој на кои сум заборавил, или па за кои не сум прочитал...:toe::vozbud:
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.743
Поени од реакции
9.751
:)Секој ден се појавува ново име...Баш ме интересира кое име ќе биде она вистинското..Ќе се обидам да ги споменам имињата кои се вртат околу Јувентус после завршувањето на летниот трансфер период:

Швајнштајгер, Диего, Аквилани, Ракитич, Јаја Туре, Касано, Агуеро, Досена, Модриќ, Жирков, Запата, Кваљарела, Чави, Бензема, Пандев, Ледесма, Ивановиќ итн..

Само овие ми текнуваат во моментов, а сигурно има некој на кои сум заборавил, или па за кои не сум прочитал...:toe::vozbud:
Да надополнам... Д’алесандро од Удинезе, Ротен од ПСЖ...
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.696
Поени од реакции
3.648
Во едно интервју Буфон кажува за 2 работи што ги направил и многу се кае поради тоа: [FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]“I put on a shirt to charge up the players with written on it: ‘Boia chi molla’ which means...
[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]“I made other mistakes, but am most ashamed of...
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Буфон смета дека Моџи има работи за кои смета дека е виновен, но исто така виновни се и други луѓе од други клубови...[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]“I think Luciano Moggi had some things to feel guilty about, but so did quite a few people in different clubs.
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Овој дел од интервјуто воопшто не ми се допаѓа: [/FONT][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]“I got the feeling they wanted to damage Juve in particular, then tried the same trick with me and Fabio Cannavaro, too.”[/FONT][FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]------ Добив чувство дека сакаа да му наштетат на Јуве, а потоа истиот трик го пробаа на мене и Канаваро..
[/FONT]http://www.channel4.com/sport/football_italia/nov29g.html
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]
Одсекогаш сум велел дека има нешто со Канаваро! Под многу чудни околности го напушти Јуве и од сите тие што си заминаа само тој ја објасни ситацијата. Неколку пати се има навратено на периодот поминат во Јуве, за кој што вели му бил прекрасен... Другите не го направија тоа!
[/FONT]
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.666
Поени од реакции
5.349
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Одсекогаш сум велел дека има нешто со Канаваро! Под многу чудни околности го напушти Јуве и од сите тие што си заминаа само тој ја објасни ситацијата. Неколку пати се има навратено на периодот поминат во Јуве, за кој што вели му бил прекрасен... Другите не го направија тоа!
[/FONT]
И Замброта го направи тоа, имаше интервју, каде кажува дека му било `жал` што го напушта Јувентус, и дека ќе си вгради сателитска за да ги следи неговите натпревари, што подоцна овие коментари се покажаа како јадење слама бидејќи се префрли во ривалот Милан...

Точно е тоа дека Канаваро на неколку пати има изјавено дека најубавите моменти ги поминал во Јуве, но околностите биле такви... И мене ми мириса на задкулисна игра, ама тоа ние не го знаеме конкретно зошто се работи!

[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]The notoriously jocular goalkeeper was less serious when asked about his predictions for this season, as he burst out laughing when declaring the Scudetto and Champions League would be won by Inter.[/FONT]
Ова е интересен детаљ...
„Непоправливо шеговитиот голман беше по-несериозен кога беше запрашан за неговите прогнози за сезонава, тој прсна од смеење кога рече дека Скудетото и Лигата на Шампионите ќе ги освои Интер “:pos2::pos2:
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.224
Поени од реакции
8.093
Ajde, sledna na spisokot e Reggina koja doagja kako poracana. A sto se odnesuva do izjavata na Gigi i jas bi se iznasmeal zasto toa e stvarno za smeenje.
 
Д

Демијан

Гостин
И Замброта го направи тоа, имаше интервју, каде кажува дека му било `жал` што го напушта Јувентус, и дека ќе си вгради сателитска за да ги следи неговите натпревари, што подоцна овие коментари се покажаа како јадење слама бидејќи се префрли во ривалот Милан...

Точно е тоа дека Канаваро на неколку пати има изјавено дека најубавите моменти ги поминал во Јуве, но околностите биле такви... И мене ми мириса на задкулисна игра, ама тоа ние не го знаеме конкретно зошто се работи!

Ова е интересен детаљ...
„Непоправливо шеговитиот голман беше по-несериозен кога беше запрашан за неговите прогнози за сезонава, тој прсна од смеење кога рече дека Скудетото и Лигата на Шампионите ќе ги освои Интер “:pos2::pos2:
Единствено само за Канаваро ми е криво што си отиде.Беше само 2 години во Јуве а го засака овој клуб како да игра за него 10години.А Замброта...На тоа копиле никогаш нема да му постам за тоа што го направи,си отиде и тоа не било каде туку во Милан.И во едно интревју изјави дека Милан е томот за кој што отсекогаш навивал.Турам,Канаваро ги разбирам некако што си отидоа,имаа по 30 и нешто години и крајот на карирерата несакаа да го поминат во втора лига,а Замброта...Јуве го напраи играч кога го купи од Бари 1999.Липи го направи најдобар лев бек во свет.Неблагодарно копиле е Замброта!

Кој е тој?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.696
Поени од реакции
3.648
Единствено само за Канаваро ми е криво што си отиде.Беше само 2 години во Јуве а го засака овој клуб како да игра за него 10години.А Замброта...На тоа копиле никогаш нема да му постам за тоа што го направи,си отиде и тоа не било каде туку во Милан.И во едно интревју изјави дека Милан е томот за кој што отсекогаш навивал.Турам,Канаваро ги разбирам некако што си отидоа,имаа по 30 и нешто години и крајот на карирерата несакаа да го поминат во втора лига,а Замброта...Јуве го напраи играч кога го купи од Бари 1999.Липи го направи најдобар лев бек во свет.Неблагодарно копиле е Замброта!

Кој е тој?

Го делиме истото мислење. Канаваро заслужува најголем респект од сите тие кои го напуштија Јуве. Ми беше многу криво кога го исвиркуваа на Комунале. Не заслужуваше такво нешто, после она што го кажа, а настрана тоа дека е капитен на репрезентацијата која го достигна врвот на интернационалниот фудбал и рекордер по бројот на настапите. Да, не напушти, но на крајот на краиштата не замина во друг италијански клуб ( читај ривал), како што направија некои други. Многу пати се осврна на неговиот престој во Јуве и ја објасни настанатата ситуација. Дури и на почетокот кога пристигна на Деле Алпи прифати да игра за пониска плата од онаа во Интер, што доволно докажа дека парите не му беа важни, како што му беа на еден друг... И рече дека доколку се врќа во Италија тоа ќе биде или во Наполи или во Јувентус, трет клуб за него во Италија не постои...
 
Член од
22 април 2008
Мислења
549
Поени од реакции
93
Сите играчи ако сакаја можеа да останат по мое мислење, едноставно мислам дека беше, требаше само да се сложата да играат за помала плата. Не можеше Јувентус да му ги дава истите плати а има многу пониски примања во серија Б + без ЛШ + казна од незнам колку милиони.
Еве ставете се вие на нивно место во таа ситуација ( се надевам го сакате Јувентус и сакате да играте за него ), дали би се сложиле да играте за пониска плата? Еве јас за мене ќе кажам, и двојно помала да биди платата, пак не заминувам од Јуве, а комоли во Реал да заминам, нема теоретика, и пет пати поголема плата да ми даваат не одам таму. Ова е затоа што многу го сакам тимот, што значи повеќето што заминаа ни 20% не го сакале Јуве колку што јас го сакам.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.666
Поени од реакции
5.349
Го делиме истото мислење. Канаваро заслужува најголем респект од сите тие кои го напуштија Јуве. Ми беше многу криво кога го исвиркуваа на Комунале. Не заслужуваше такво нешто, после она што го кажа, а настрана тоа дека е капитен на репрезентацијата која го достигна врвот на интернационалниот фудбал и рекордер по бројот на настапите. Да, не напушти, но на крајот на краиштата не замина во друг италијански клуб ( читај ривал), како што направија некои други. Многу пати се осврна на неговиот престој во Јуве и ја објасни настанатата ситуација. Дури и на почетокот кога пристигна на Деле Алпи прифати да игра за пониска плата од онаа во Интер, што доволно докажа дека парите не му беа важни, како што му беа на еден друг... И рече дека доколку се врќа во Италија тоа ќе биде или во Наполи или во Јувентус, трет клуб за него во Италија не постои...
Канаваро својот врв во кариерата ја достигна во Јувентус..Канаваро најдобрата форма ја имаше дури играше во Јувентус..Може постоеле некој трети фактори кои влијаеле во заминувањето на Канаваро, како што кажа Буфон кој веројатно е повеќе запознаен од нас, ние тоа не го знаеме, но ајде да му верувам...

Ама јас како навивач на Јувентус, најмногу се почувствував предаден од Замброта..Човек, кој израсна во Јувентус, човек кој се створи играч во Јувентус, и човек кој многу му должи на Јувентус, и сега да излегува со изјави дека навивал за Милан...Подолу еден играч неможе да падни, ама арам да му е...Материјалист, и безобѕирен...
 

Pinturicio

Forza Juventus !!!
Член од
22 септември 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
109
ајде де не е толку лош и плус нема цел живот да игра Молинаро прв тим,јуве ќе земе поквалитетен играч на таа позиција а Молинаро резерва,ќе биде добар како резерва затоа му го продолжија договорот:)
Абе брат Јуве ќе земе поквалитетен лев бек , но МОЛИничето на Раниери ќе игра прва постава се додека Раниери е тука

Стадионот во Торино....
:nesum:
Сигурно ќе го исчистат снегов до вечер ??? од кога е сликава ?
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
Најдобрите јужно-американци кои што играле во јуве,јуве не се тим што зимаат бразилци и аргентинци али еве некои зверови:) од овие ги знам само Монтеро,Камора многу јасно,Омар Сивори сум читал за него,бил многу добар играч,читајте јуве земале 16-та титула во 1973 година,ако знаете англиски читајте ако не кој ве е*е ме мрзи да преведувам:):)

10. Rinaldo Martino (Argentina)
A fancy attacking midfielder who was blessed with great ball control, a terrific shot and an eye for goal. Nicknamed Velvet Foot, Juventus signed him from San Lorenzo in 1949 and he immediately paid them back with 18 goals in 33 games as the Scudetto was won. Struggling with homesickness, he left after just one campaign.

9. Sidney Cunha Cinesinho (Brazil)
The laboured midfielder excelled thanks to his speed of thought and illuminating vision. He was in his 30s when he left Catania for Turin, but the Brazilian was a class element of Heriberto Herrera’s side. Joined Vicenza after winning a Scudetto and Coppa Italia in 1967 and 1965 respectively.

8. Pedro Sernagiotto (Brazil)
A fan favourite, the silky Brazilian wide-man was known as the Golden Arrow. Standing at just 1.55m short, Pedro was signed in 1932 to replace the mythical Federico Munerati. He won the Scudetto in 1933 and ’34, contributing 14 goals in 50 games to those successes. He returned to Brazil after two seasons.

7. Jose Altafini (Brazil)
Signed as a 34-year-old, the Brazil and Italy striker was used as a super sub after prolific spells at Milan and Napoli. The now popular pundit spent four years in Turin where his goals helped the club to their 15th and 16th titles in 1973 and ’75. He left for Chiasso in 1976.

6. Mauro Camoranesi (Argentina)
A technically gifted right-winger who has become a regular following his 2002 move from Verona. Regarded so highly by Marcello Lippi that the latter had to re-invent Gianluca Zambrotta as a full-back so they could play together. An Oriundo, like others on this list, he should surpass Luis Monti’s appearance tally for the club.

5. Paolo Montero (Uruguay)
The no-nonsense stopper who, along with Ciro Ferrara, was the cornerstone of Juventus’ defence. He won 10 titles in his nine years at the club following his move from Atalanta in 1996. Although red-carded a record 16 times in Serie A, Montero could tackle without the use of an elbow – when he wanted to.

4. Renato Cesarini (Argentina)
A member of the mythical side which won five straight Scudetti from 1931 onwards. A midfielder with a knack for crucial late goals – hence the term Zona Cesarini – he was strong in the air and on the ground. Cè, born in Italy prior to emigrating to Argentina, scored 50 goals in 147 games. He also bossed the club during two spells.

3. Raimundo Orsi (Argentina)
One of the stars of the 1928 Olympics, the thin but elegant Orsi joined Juventus in 1929 where he would play a vital part on the left wing as La Vecchia Signora dominated the Italian game with five consecutive titles. He rejoined Independiente in 1935 but not before 87 goals in 194 games.

2. Luis Monti (Argentina)
Overweight and over 30 when signed in 1931, the midfielder who walked had retired from the game when Juventus called. Blessed with a supreme sense of positioning, the powerful Luisito won four Scudetti, an Italian Cup and the 1934 World Cup as an Oriundo. With 263 games, no other Argentine has appeared more for the Old Lady.

1. Omar Sivori (Argentina)
A devil of a player in every sense. Equipped with a fiery temper and socks around his ankles, the trickster joined in 1957 from River Plate. During his time in Turin, he collected a slap from John Charles but also the 1961 Golden Ball, three Scudetti and three Italian Cups. El Cabazon netted 167 goals in 253 games.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom