Фантазија

Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Велат дека фантазирањето е една од клучните ствари во животот на човекот, понекогаш само за да се избега од реалноста и да се остварат барем во мислите некои работи кои толку многу ги посакуваме, а понекогаш дури е и алтка во еволуцијата на човечката мисла и развој.

Дали фантазирате, колку често и какви се воопшто вашите ставови кон фантазирањето?

Јас сакам да фантазирам, сакам да се пофалам со тоа дека имам бујна фантазија, можам да се препуштам максимално на своите фантазии и да уживам во нив. Понекогаш тоа го правам кога сум сам, но и во друштво. Се случува собрани кај некого дома да се рашират муабети за најразлични теми, кој каде би живеел, каде би идел на одмор, што би сакал да постигне и слично, и искрено знае да биде прилично интересно :)
 

Rainbow^

Unknown
Член од
30 јули 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Интересна работа е фантазирањето :) ама некогаш знае да биде доста гадно, се задлабочуваш така, си мислиш на се` и сешто, моментално убаво ти е на душата, на Ибица си со саканиот/саканата :) и после 'back to reality' седиш в соба и умираш од досада :) Ама во главно, сакам да фантазирам и можам да кажам дека често го правам тоа, без разлика дали сама или со соговорникот, ако не друго барем додека го правиш тоа убаво се осеќаш...
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Уживам во фантазиите!Не го правам тоа многу често,но кога се губам од реалноста тоа го правам со душа!Ме релаксира!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не сакам да фантазирам,зашто така си го замислувам светот како прекрасно место за живеење и тоа ме вивнува во облаците,а кога ќе ми текне на реалноста,исто ми е како некој да ме треснал од земја...
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Секој си има два света у глава,едниот е овој што сите го знаеме,другиот е фантазијата,со своја физика и хемија:lud:.Сите фантазираме,и фантазијата неможе да биде болна ако си свесен дека фантазираш,ако боли тоа е ради надежта.
Фантазијата освен во глава глеам да ја материјализирам колку толку,најчесто преку цртеж.
Не ја мешајте фантазијата со копнежи.
Фантазијата според мене е креативниот дел и можноста за детални визии.
 

The General

A Slight Case of Overbombing
Член од
6 мај 2007
Мислења
478
Поени од реакции
13
Мојот омилен начин на бегство од реалноста.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.040
Поени од реакции
1.164
И јас имам бујна фантазија.. често фантазирам.. најчесто кога сум сам. Па нема ништо лошо во тоа.. да излеземе од реалноста во која не можеме да го оствариме она за што фантазираме..
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Една од најосновните потреби на човекот е да избега од реалноста. За мене фантазирањето е надобриот метод за тоа. Секогаш кога сум повреден или тажен, мозокот сам ме води ин фентази релм...и помага...како терапија ми е:toe:
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
obicno znam da fantaziram koga dolgooo vreme nemozam da zaspijam.pa taka za da se opustam najcesto zamisluvam deka sum pokraj okean sosema sama i go gledam zajduvanjeto na sonceto.ama fala bogu brgu se vrakam vo realnosta
 
С

Сатори

Гостин
...

Велат дека фантазирањето е една од клучните ствари во животот на човекот, понекогаш само за да се избега од реалноста и да се остварат барем во мислите некои работи кои толку многу ги посакуваме, а понекогаш дури е и алтка во еволуцијата на човечката мисла и развој.
Со ова потполно се сложувам!Но Агата Кристи има еднаш речено „...Фантазијата е добар слуга, ама лош господар...“

Дали фантазирате, колку често и какви се воопшто вашите ставови кон фантазирањето?
Фантазирам, постојано.Само тоа го правам често за нешто да напишам, да се релаксирам малку од општеството во кое живеам, да се одморам или просто само за да ми биде убаво.
Во последно време фантазирам дека ќе видам една личност.
Став?
Се е ок, додека не ги премине границите на нормалата.Добро е да се препуштам, но не и да се изгубам.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Фантазирам но, се помалку и помалку....

Почнувам да го гледам животот од реалната страна. Светлата страна не е секогаш реалната. Зафркнати работи се случуваат и добри - и лоши.

Фантазијата само да ни помогне да им избегаме мисловно на оние лошите, да ги понапумпаме добрите. Имаше една мисла која ја имам слушнато некаде: Фантазијата е како велосипед за вежбање, не може да те однесе некаде, но може да ти ги зацврсте мускулите.

Значи ако ја гледаме фантазијата како инспирација, како поттик за да направиме нешто покасно - тогаш е ок.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Па фантазирам ама некако се држам во рамките на реалноста... Некако не сакам да забегувам. А покасно излегуваат некакви идеи за некои работи кои стварно се добри.
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
да немаше фантазија немаше да има прогрес!!!
порано луѓето фантазирале да летаат а денес навистина летаат и сл.
па и кај обичниот човек фантазијата има слична улога, доколку не се претера со залетување

ја сакам фантазијата
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Не сакам да фантазирам,зашто така си го замислувам светот како прекрасно место за живеење и тоа ме вивнува во облаците,а кога ќе ми текне на реалноста,исто ми е како некој да ме треснал од земја...
Па не ти е ваљда толку црна реалноста???
 
Член од
4 август 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Ljubov dojde da ve vidi...

So ogled na toa deka sum umetnik,jas voopsto ne fantaziram,problemot e vo toa sto ziveam vo fantazija.Fantaziranjeto ne e losa rabota,naprotiv mislam deka e mnogu interesna,samo vo umereni granici.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom