Фантазија

Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Retko fantaziram, no koga go pravam toa go pravam doma sama vo mislite i mnogu retko vo drustvo. Sto znam, sakam da ziveam vo realnostsa bez tie rozevi naocarcinja koi ke napravat da gi gledam rabotite onaka kako sto jas sakam.
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Став?
Се е ок, додека не ги премине границите на нормалата.Добро е да се препуштам, но не и да се изгубам.
Ги прочитав твоите стихови (се надевам дека се твои), ми се допаднаа многу, има дел од твојата душа во нив можам да речам. Но, еден мал совет, немој да размислуваш за границите на нормалата кога фантазираш, нема да се изгубиш, тоа е твој свет, а ти така добро знаеш да го опишеш со стихови, биди похрабра, тоа и е убавото во светот на фантазијата што нема граници, нема нормала, само ти и она што ти го посакуваш.
Се надевам дека ќе прочитам уште некој твој стих наскоро!
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Многу фантазирам, понекогаш забегувам што не е добро, многу ми недостига вистинскиот дом изгледа каде се е возможно, или барем многу. :) Треба да се има фантазија, како што рекол Коперник - човечкиот ум без фантазија е како опсерваторија без телескоп, извесна доза на фантазија и дава убавина на оваа сурова реалност. Дете, дај само топла вода ;)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Фантазирањето е уметност. Всушност, уметноста сама по себе се јавува како резултат на фантазирањето. Човек без фантазии е празен човек. Не би можела да го замислам животот без оваа појава. . Убав начин е да се избега од реалноста, да се исполни духот со позитивна енергија, а најубаво е кога истата ќе пронајдеме начин да ја преточиме во вечност, градејќи врз нејзина база некое уметничко дело, без разлика за кој вид уметност станува збор. затоа што фантазирањето само по себе е уметност. Разликата е што некои го прават тоа достапно и за другите, а некои само за своја душа. Сметам дека и многу работи кои ни се случуваат и ги правиме во животот произлегуваат токму од фантазијата, односно дека многу работи за кои некогаш сме можеле само да фантазираме барем еднаш во животот ни се случило да станат реалност. И да, овој начин на размислување го сметам за многу корисен и позитивен. Затоа, фантазирајте= тоа ни е единствено бесплатно задоволство!:) И не грижете се за реалноста, затоа што се додека имате инспирација да сонувате, ќе имате и што да остварувате :)
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
17
Поени од реакции
2
Хехе ме погоди :icon_bigg јас сум типичен DayDreamer! Секогаш фантазирам, сонувам со отворени очи и го гледам светот со розеви очила... И не го сметам тоа за лошо, затоа што ако се глеа реалниот свет, кој е прилично мизерен, ќе нема место за оптимизам и среќа во животов! Затоа, сонувајте луѓе, лутајте во вашите фантазии, убаво е! :smir:
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
Ох, ми се погоди темата.За ескејп од реалити сум махер.Дали фантазирам? Само едно ќе кажам - Многу често :) :)
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Фантизирање е најдобрата човекча особина. И јас многу ја ценам. Тоа е можност да избегаш во реалноста и да си створиш сопствен свет. НЕкои луге ја немаат таа можност и срека да ја поседуваат таа карактеристика, но некои ја имаат. Убаво е да се фантазира, но да се премине границата на нормалното. Всушност без големите фантазери светот не бил бил истиот. Тој би бил купче руевини од НИШО.
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Фантазирањето преставува еден вид освежување или бегство од секојдневните проблеми. Без фантазијата светов би бил суров.. замислете само како би било секојдневните проблеми да бидат неизбежни..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Фантазирам постојано: и кога седам и кога се движам и кога плачам и кога се смејам и надвор и по дома и со друштво и сама...Апсолутно секаде. Убаво е. Си креираш сопствен свет, живееш како сакаш и со кого сакаш, правиш што сакаш, никој ништо не ти може затоа што секогаш ти си во право. Но, убавината постои само до моментот на повлекувањето на тенката црвена линија на фантазирање. Од тој момент па натаму, кога во реалноста незнаејќи или не можејќи да си објасниме некои работи се послужуваме со фантазијата како еден вид помошно средство, истата преминува во агонија со која понатаму тешко се живее и ужасно тешко се отстранува. На крај не знаеш што е реалност, а што сон и сам себе се уништуваш.
 
М

Мрак

Гостин
!!!Ааа!!!Фантазирам најмалку 2 саати дневно.Најмалку 5 дена во неделата.Фантазирам секаде.Фантазирам сешто.Најчесто фантазирам додека седам на шоља,демек седм на стол,некој спроти мене,па разговараме.Не на глас нормално.Само во мислите.Најголемиот дел од времето фантазирам дека живеам во време на војна,живеам номален живоа а всушност фантазирам дека живеам додека има војна,разбираш нели?Да,да одговорам наместо тебе.Фантазирам во школо на физичко.Замислувам дека сум број 1 во кошарка,одбојка и фудбал.Фантазирам сега,ќе фантазирам засекогаш!!!Како да живеам неколку животи,навистина така е.Ај за сите:
Во светот на бајките само чудесно тајно веруваат
децата што мечтаат,децата што сонуваат...:party3:
 
Член од
11 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
2
Da, fanataziram mnogu cesto za da izbegam za moment od realnosta koja i ne e mnogu rozeva.Ponekogas mnogu go opustam mozokot i sonuvam za romanticna prosetka na polna mesecina so covekot koj go ljubam ... nasekade sveki .. se baknuvame ... bek tu rialiti XD ! I za mnogu drugi raboti fantaziram ama ovie preovladvet :pipi: Luge fantazirajte ponekogas toa e edinstveniot izlez..:toe:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Фантазирањето е дарба која ја имаат буквално сите, само во различна мера. Тоа претставува една состојба на умот во која тој се однесува и ги согледува нашите желби правејќи ги на момент реални.
Нормално дека фантазирам. Инаку не би бил човек. Ако не фантазираме значи дека немаме соништа и цели. А не посоти човек кој ги нема овие две клучни работи.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
6
Прекрасно е фантазирањето.Тоа е твојот свет,во кој се е онака како што сакаш ти,вклучувајќи и остварување на неостварените желби.Фантазирањето претставува потреба на секој човек.Состојба во која се кинат ланците на сивата реалност и умот е слободен да креира друг,поубав,сопствен свет.
Сакам да фантазирам и често го правам тоа. :icon_bigg
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.100
Фантазија до бескрај...свет создаден од нас самите,за кој никој незнае и неможе да знае.Баш фино.Па како останатите и јас често фантазирам,тоа ми помага да се опуштам.Мислам дека нема човек кој не фантазира.Но меѓутоа треба да има некоја граница фантазирањето,за да не испадне да живееме во илузија,не согледувајќи ја реалноста.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Фантазија или имагинација.
Патанџели би ја сврстил у состојба на умот, една од петте.
Сврзана е со третото око, овој свет е проектиран преку третото око и обратно 6-тата чакра е резултат на светот(материјата-телото).
Хахаха како функционира оваа спрега тоа незнам баш ама имам впечаток дека постои.
Има една техника која му ја дале на Питагора.
ATTENTION BETWEEN EYEBROWS, LET MIND BE BEFORE THOUGHT. LET FORM FILL WITH BREATH ESSENCE TO THE TOP OF THE HEAD AND THERE
SHOWER AS LIGHT.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom