Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Уште од лани го кажав ова кога го учев оперативни прв пат дека многу не сум задоволен од колоквиумите/испитите генерално по предметов. Многу лоша идеја за како треба да полагаме теоријата. Со толку материјал, како можат 6 прашања да дадат само и тоа СКИЦИРАЈ ИЗВРШНА ДАТОТЕКА дали боро диме или невенка трипа во ситуацијава незнам.

Плус толку до крајности одат професориве Невена крати поени за се. Да си го згрешев името на колоквиум ќе ми скратеше поени. А Боро па не се замара воопшто. Некои колоквиуми не му беа прегледани до денес сабајле. И им даде по 90ки - реално не беа.
Барем асистентиве оваа година океј се за практичното. Интересни задачи :)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Ве решиле вас втора група , јас бев прва група и беше прилично лесно :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.932
Поени од реакции
12.431
Уште од лани го кажав ова кога го учев оперативни прв пат дека многу не сум задоволен од колоквиумите/испитите генерално по предметов. Многу лоша идеја за како треба да полагаме теоријата. Со толку материјал, како можат 6 прашања да дадат само и тоа СКИЦИРАЈ ИЗВРШНА ДАТОТЕКА дали боро диме или невенка трипа во ситуацијава незнам.

Плус толку до крајности одат професориве Невена крати поени за се. Да си го згрешев името на колоквиум ќе ми скратеше поени. А Боро па не се замара воопшто. Некои колоквиуми не му беа прегледани до денес сабајле. И им даде по 90ки - реално не беа.
Барем асистентиве оваа година океј се за практичното. Интересни задачи :)
Ти порано да кажеше Боро ќе си го заокружев :D
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Распоред за испитна не мора да објават. Може да ни кажуваат од ден за ден што ќе се полага утре. :facepalm:
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Не знам дали правилно си го сфатил/а принципот. Имаш неколку состојби на пример 4, и бидејќи имаш по еден влез, тоа значи дека имаш две можни опции за наредната : 0 или 1.
Затоа си поставуваш почетна состојба, нека се вика А, и тоа е состојбата во која чекаш 0 да имаш на влез. Моментот е откако ќе дојде 0 на влез, треба да дефинираш во која состојба ќе премине автоматот за 0, а во која за 1. Според твојот пример за 1 на влез ќе премине од состојба А во состојба Б, а за 0 на влез ќе премине од состојба А во состојба А. Истото и за Б, дефинираш во која состојба ќе оди за 1, во која за нула..
(На пример, нека е дадена секвенцата 01010 и нека на 1 влез, на пример, доаѓа
низата 00010101010101111)
,Ми ги разјасни работиве :D , Значи колку битови имаме толку состојби имаме во случајов(5)за останатите 3 имаме don't care, преминот на состојби би изгледал вака?(доколку имаме преклопувачка секвенца за 01010)
http://prntscr.com/3mdhs5
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
(На пример, нека е дадена секвенцата 01010 и нека на 1 влез, на пример, доаѓа
низата 00010101010101111)
,Ми ги разјасни работиве :D , Значи колку битови имаме толку состојби имаме во случајов(5)за останатите 3 имаме don't care, преминот на состојби би изгледал вака?(доколку имаме преклопувачка секвенца за 01010)
http://prntscr.com/3mdhs5
Обратно е со состојбите, кога го добиеш битот што се бара, одиш во наредна состојба. На пример кај твоево кога си во состојба А и на влез имаш 0(тоа се чека) одиш во состојба Б, а кога си во состојба А и на влез имаш 1, одиш пак во состојба А. Поентата е да не излезеш од состојба А за вредност различна од 0.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Обратно е со состојбите, кога го добиеш битот што се бара, одиш во наредна состојба. На пример кај твоево кога си во состојба А и на влез имаш 0(тоа се чека) одиш во состојба Б, а кога си во состојба А и на влез имаш 1, одиш пак во состојба А. Поентата е да не излезеш од состојба А за вредност различна од 0.
Кај А состојба т.е почетната сеуште не стигнало 0 на влез?, бидејќи јас рачунам како веќе да е примена 0 на влез и за 1 ќе премине во состојба Б односно стигнале битовите 01 (секвенцата е 01|010), мислиш за А само чекаме 0 , а пак Б ни преставува само примена 0 на влез?[DOUBLEPOST=1401042464][/DOUBLEPOST]
Обратно е со состојбите, кога го добиеш битот што се бара, одиш во наредна состојба. На пример кај твоево кога си во состојба А и на влез имаш 0(тоа се чека) одиш во состојба Б, а кога си во состојба А и на влез имаш 1, одиш пак во состојба А. Поентата е да не излезеш од состојба А за вредност различна од 0.
Обратно е со состојбите, кога го добиеш битот што се бара, одиш во наредна состојба. На пример кај твоево кога си во состојба А и на влез имаш 0(тоа се чека) одиш во состојба Б, а кога си во состојба А и на влез имаш 1, одиш пак во состојба А. Поентата е да не излезеш од состојба А за вредност различна од 0.
Кај А состојба т.е почетната сеуште не стигнало 0 на влез?, бидејќи јас рачунам како веќе да е примена 0 на влез и за 1 ќе премине во состојба Б односно стигнале битовите 01 (секвенцата е 01|010), мислиш за А само чекаме 0 , а пак Б ни преставува само примена 0 на влез?
вака нешто?
[DOUBLEPOST=1401042560][/DOUBLEPOST]
Обратно е со состојбите, кога го добиеш битот што се бара, одиш во наредна состојба. На пример кај твоево кога си во состојба А и на влез имаш 0(тоа се чека) одиш во состојба Б, а кога си во состојба А и на влез имаш 1, одиш пак во состојба А. Поентата е да не излезеш од состојба А за вредност различна од 0.
http://prntscr.com/3mhxl8
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Кај А состојба т.е почетната сеуште не стигнало 0 на влез?, бидејќи јас рачунам како веќе да е примена 0 на влез и за 1 ќе премине во состојба Б односно стигнале битовите 01 (секвенцата е 01|010), мислиш за А само чекаме 0 , а пак Б ни преставува само примена 0 на влез?[DOUBLEPOST=1401042464][/DOUBLEPOST]


вака нешто?
[DOUBLEPOST=1401042560][/DOUBLEPOST]
http://prntscr.com/3mhxl8
Значи вака, А е состојба во која чекаш нула на влез, немаш ништо. Б е состојба во која имаш 0 на влез и чекаш 1. Ц е состојба во која имаш 01 на влез и чекаш 0..... Значи имаш 5 состојби вкупно.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Значи вака, А е состојба во која чекаш нула на влез, немаш ништо. Б е состојба во која имаш 0 на влез и чекаш 1. Ц е состојба во која имаш 01 на влез и чекаш 0..... Значи имаш 5 состојби вкупно.
во право си не требала таа последната состојба ( 6тата кај мене) оти со следна состојба ќе имаш 1 на излез и се враќаш назад , го средив проектов ја имало истата задача на аудит 9 :facepalm:, фала ти во секој случај те изнамачив :).
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Како оди процедурата на заверка на семестар ако немаш потпис. Се плаќа 500/1000 денари за потписот без можност за полагање до јануарска сесија заклучно, или.. ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.932
Поени од реакции
12.431
Како оди процедурата на заверка на семестар ако немаш потпис. Се плаќа 500/1000 денари за потписот без можност за полагање до јануарска сесија заклучно, или.. ?
Nemas potpis -> ne moze da go polagas predmetot vo niedna sesija,direktno go prezapisuvas.Ne plakas nisto.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Nemas potpis -> ne moze da go polagas predmetot vo niedna sesija,direktno go prezapisuvas.Ne plakas nisto.
Зборот ми беше за заверка. Имав колеги на кои во индекс им пишуваше незаверен семестар. Затоа ме интересираше за потписот.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.932
Поени од реакции
12.431
Зборот ми беше за заверка. Имав колеги на кои во индекс им пишуваше незаверен семестар. Затоа ме интересираше за потписот.
Епа јас немам потпис по еден предмет и немав печат со незаверен семестар.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
И јас немав потпис веројатност и си го презапишав нишо посебно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom