Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
4 јули 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Искуство усно испрашување АОК кај Марјан Гушев?
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
248
Поени од реакции
286
Член од
10 јули 2019
Мислења
90
Поени од реакции
67
Лани на финки дипломирале 61 студент, а колку што знам се запишуваат преку 1000.
Зарем е толку тешка материјата или што е работава?

https://www.fakulteti.mk/news/05072021/lani-diplomirale-6-907-studenti-na-arhitektonskiot-fakultet-vo-skopje-diplomirala-samo-edna-studentka
Го видов и јас ова. Некако премалку ми изгледа за да личи вистина. Да не имаат некоја грешка?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.452
Го видов и јас ова. Некако премалку ми изгледа за да личи вистина. Да не имаат некоја грешка?
Толку е просекот на ФИНКИ, од дипломираните околу 35-40 се во рок. Имаше слика од првото воведно предавање пред 2 години мислам, изненадувачки мали бројки се, но има смисла - генерално повеќето се вработуваат во 3та или 4та година и се влечкаат малку со факултето како последица.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
90
Поени од реакции
67
Толку е просекот на ФИНКИ, од дипломираните околу 35-40 се во рок. Имаше слика од првото воведно предавање пред 2 години мислам, изненадувачки мали бројки се, но има смисла - генерално повеќето се вработуваат во 3та или 4та година и се влечкаат малку со факултето како последица.
Знам дека малце дипломираат на годишно ниво, особено кога ќе се земе во обзир бројот на упишани студенти секоја година. Но генерално бројот на дипломирани минативе години мислам дека се движеше околу 150-200, 61 е премалце ама изгледа тоа е реалноста.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.178
Поени од реакции
49.119
Повеќе од 61 ќе се.

61 можеби во рок, поголемиот дел после рок.
Најголемиот дел никогаш :D Сега гледам на сајтов дека од моја генерација, мој смер, за 8 години има помалку од 30 дипломирани, а 150 запишани беа.
 
Член од
6 октомври 2019
Мислења
23
Поени од реакции
41
Здраво колеги, доколку имате искуство со React би ве замолила да споделите корисни ресурси со кои најлесно ви одеше учењето.
Треба да изработам веб страна која не е премногу комплексна, се состои од табела со неколку колони и треба да биде јасна и прегледна, потребно е да има search bar кој овозможува пребарување по име и по други атрибути.
Не мора да се изработи со користење на React, проценив дека можеби е најсоодветно ама од друга страна немам искуство и се плашам да не заглавам при учењето бидејќи сум и временски ограничена.
Доколку имате предлози за друга поедноставна технологија или некој совет добредојдени се, благодарам однапред :)
Исто ако мислите дека некој професор/асистент би излегол во пресрет за консултации во овој период, ако воопшто држат..?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
31
Поени од реакции
7
Повеќе од 61 ќе се.

61 можеби во рок, поголемиот дел после рок.
Најголемиот дел никогаш :D Сега гледам на сајтов дека од моја генерација, мој смер, за 8 години има помалку од 30 дипломирани, а 150 запишани беа.
a dali diplomata navistina ne e tolku bitna, pa koga ke se vrabotat poveketo go ostavaat fakuktetot?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.178
Поени од реакции
49.119
a dali diplomata navistina ne e tolku bitna, pa koga ke se vrabotat poveketo go ostavaat fakuktetot?
Не е. Знаењето што ќе го стекнеш е клучот.

Најголемиот процент студенти на финки прво се вработуваат па дипломираат
 
Член од
12 март 2018
Мислења
18
Поени од реакции
1
Мислење за ИМБ? Во смисла на тежината / квалитетот на струката и предметите / можности за наоѓање солидна работа со оваа диплома?
 
Член од
13 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали ви се случило во iknow да ви биде внесена оценката но место во соодветнот семестар, да биде внесена во 0 семестар? Пример сте го слушале и зашишале во 3ти семестар како изборен а во iknow во делот предмети во графата семестар стои 0 место 3.
Дали некој знае дали работи студентска служба преку лето и ако да со кое работно време?
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
59
Поени од реакции
42
Дали ви се случило во iknow да ви биде внесена оценката но место во соодветнот семестар, да биде внесена во 0 семестар? Пример сте го слушале и зашишале во 3ти семестар како изборен а во iknow во делот предмети во графата семестар стои 0 место 3.
Дали некој знае дали работи студентска служба преку лето и ако да со кое работно време?
Кај мене имам две оценки од предмети кои ги земав како изборни и се во семестар 0 во iknow. Моја претпоставка е дека така се напишани бидејќи не спаѓаат во понудени изборни кај мојот смер за соодветниот семестар.
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
102
Поени од реакции
18
Help,aps sto da se uci za da se polozi sto najveke davaat?
 
Член од
14 март 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Додека се пријавував на ФИНКИ ми бара да одберам дали сум полагал напредно или основно ниво математика. Јас полагав екстерно математика. Никој не спомна ништо дали тоа е основно или напредно ниво, и во самата диплома предметот е пишан како математика. Што треба сега да кажам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom