Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Што значи ако изборните предмети на iknow се со црвена боја обележани?
Неисполнет предуслов. Некој предмет не ти е положен што е задолжителен за да се слуша предметот што сега си го избрала. Решение? - Пиши молба за неисполнет услов.
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Go nemam polozeno strukturno, skoro gi zapisav premetite za 3 sem na iknow vednas otkako vidov deka ne mi e polozen vo posledna sesija SP i ne mi napravi problem gi vnesov site t.e nemase so crveno obelezano deka ne ispolnuvam uslov. Dali ke mi stigne nekoe izvestuvanje za toa deka ne mozam da go zapisam APS i deka treba molba da pratam ?? I ako moze nekoj so prakjal molba da mi kaze kako da ispratam?!!
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Неисполнет предуслов. Некој предмет не ти е положен што е задолжителен за да се слуша предметот што сега си го избрала. Решение? - Пиши молба за неисполнет услов.
Не знам зошто двата предмети се поцрвенети, ЗА ЕДНИОТ ИМАМ УСЛОВ, ИМАМ ПОЛОЖЕНО ВОВЕД ВО КОМПЈУТЕРСКИ НАУКИ, А ЗА ДРУГИОТ ГЛЕДАМ ДЕКА ТРЕБАЛО БИЗНИС ДА ИМАМ ПОЛОЖЕНО, А ЈАС НЕМАВ ДОСЕГА ТАКОВ ПРЕДМЕТ. Дали ако напишам молба ја прифаќаат? Како е вашето искуство? Каде се доставува молбата, на студентски прашања?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Не знам зошто двата предмети се поцрвенети, ЗА ЕДНИОТ ИМАМ УСЛОВ, ИМАМ ПОЛОЖЕНО ВОВЕД ВО КОМПЈУТЕРСКИ НАУКИ, А ЗА ДРУГИОТ ГЛЕДАМ ДЕКА ТРЕБАЛО БИЗНИС ДА ИМАМ ПОЛОЖЕНО, А ЈАС НЕМАВ ДОСЕГА ТАКОВ ПРЕДМЕТ. Дали ако напишам молба ја прифаќаат? Како е вашето искуство? Каде се доставува молбата, на студентски прашања?
Сум имал повеќе прифатени молби, но и една одбиена. Зависи до предметот/професорот.
molbi.finki.ukim.mk
 
Член од
6 февруари 2019
Мислења
57
Поени од реакции
25
И кај мене се црвени и кај другарка, а се имаме положено. Исполнети ни се условите за двата предмета.

Едит: Кога ги кликам пишува група предмети:1 - дозволен број на кредити 6
А двата ми се по 6.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Сум имал повеќе прифатени молби, но и една одбиена. Зависи до предметот/професорот.
molbi.finki.ukim.mk
Нема да има проблем со уписот додека чекам одговор? Зашто можеби ќе помине времето одредено за упис...
Автоматски споено мислење:

И кај мене се црвени и кај другарка, а се имаме положено. Исполнети ни се условите за двата предмета.

Едит: Кога ги кликам пишува група предмети:1 - дозволен број на кредити 6
А двата ми се по 6.
Исто и кај мене, јас избрав 2 од друг смер, си велам тоа да не е причина
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Сакам да пишам молба за запишување на предмет без услов т.е за АПС без положено структурно програмирање ако може некој од поискусниве тука да ми кажат во делот избери професор кој треба да пишам? Тој што ми предавал структурно или како? и малце помош како да ја составам т.е што да пишам за да ми ја прифатат!!!Да не згрешам е работава, да не праќам по сто пати кој може нека пише поскоро! Фала однапред.

**На iknow ми даде без проблем да ги запишам предметиве заедно без да биде апс со црвено обележан ама сепак да испратам молба во случај да не ми го одобрат уписот.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
И кај мене се црвени и кај другарка, а се имаме положено. Исполнети ни се условите за двата предмета.

Едит: Кога ги кликам пишува група предмети:1 - дозволен број на кредити 6
А двата ми се по 6.
Исто и кај мене плус уште ми немаат пратено мејл кога можам да ги поднесам документите.
 
Член од
5 септември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
3
Нема да има проблем со уписот додека чекам одговор? Зашто можеби ќе помине времето одредено за упис...
Автоматски споено мислење:


Исто и кај мене, јас избрав 2 од друг смер, си велам тоа да не е причина
Ако ја пуштиш денес, утре ќе знаеш дали ти е одобрена или не. Јас пуштив вчера, денес ми ја одобрија. Можеби има некој проблем со iKnow штом се предметите положени. Проверете случајно некоја оценка ако ви фали не ги внесуваат одма во iKnow, може да е до тоа. Ако ви ги дава со црвено значи дека не исполнувате предуслов, па напишете молба за слушање предмет без исполнет предуслов и објаснете што е проблемот. Утре ќе ви одговорат одма на молбата и ако ви е одобрена веднаш автоматски ќе ви бидат внесени предметите во iKnow.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
40
Поени од реакции
16
Ако ја пуштиш денес, утре ќе знаеш дали ти е одобрена или не. Јас пуштив вчера, денес ми ја одобрија. Можеби има некој проблем со iKnow штом се предметите положени. Проверете случајно некоја оценка ако ви фали не ги внесуваат одма во iKnow, може да е до тоа. Ако ви ги дава со црвено значи дека не исполнувате предуслов, па напишете молба за слушање предмет без исполнет предуслов и објаснете што е проблемот. Утре ќе ви одговорат одма на молбата и ако ви е одобрена веднаш автоматски ќе ви бидат внесени предметите во iKnow.
Се имам положено, ајде сега ќе напишам молба, да видам што ќе кажат
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Дали може да се премине од приватна во државна квота?
Да, ама треба да се има висок просек. Мислам дека беше над 9 ама не сум сигурен. Некој поупатен нека ме поправи аго грешам.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дечки ако може некое инфо или совет за Дистрибуирани Системи, Микропроцесорски Системи и Бази на Податоци?Како функционираат, на што повеќе да се обрне внимание и слично.
Автоматски споено мислење:

Дали може да се премине од приватна во државна квота?
Ти треба 9 просек, за да те префрлат во државна квота.
 
Член од
5 септември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
3
Се имам положено, ајде сега ќе напишам молба, да видам што ќе кажат
Имало bug на iKnow, ќе средат евентуално.
Дечки ако може некое инфо или совет за Дистрибуирани Системи, Микропроцесорски Системи и Бази на Податоци?Како функционираат, на што повеќе да се обрне внимание и слично.
Автоматски споено мислење:



Ти треба 9 просек, за да те префрлат во државна квота.
И одреден број на кредити освоено, зависи во кој семестар си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom