Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
И го одложија и Теорија на информации заради ОНТИ или како и да е ? Ме интересира што учите по ОНТИ ?
Не знам во кој термин првично ви беше закажан Теорија на информации,во првиот распоред нас ОНТИ ни беше закажан за четврток во 8h. Ама пошо ОС се полага во истиот термин,а задолжителен е за 2 год, го преместија за среда. Иначе буквално истиот материјал од ВиС го учиме.
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.272
Не знам во кој термин првично ви беше закажан Теорија на информации,во првиот распоред нас ОНТИ ни беше закажан за четврток во 8h. Ама пошо ОС се полага во истиот термин,а задолжителен е за 2 год, го преместија за среда. Иначе буквално истиот материјал од ВиС го учиме.
Епа и Теорија на информации беше закажан тогаш , инаку што од ВиС учите , кој теми ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Епа и Теорија на информации беше закажан тогаш , инаку што од ВиС учите , кој теми ?
Истото,истите презентации се. Условна,тотална веројатност,случајни променливи,вектори...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Нема база за предметов. Велинов дава некои скроз безвезе прашања (Лани имало како се вика информатичко општество на јапонски :cautious:), а од асистентот прашањата ќе бидат општи, поврзани со тие системите што ги учевме, доволно е да се прочитаат презентациите и да се разгледаат тие страните дадени таму како функционираат.

И не се секирајте многу, секако колоквиумите со ептен мал процент влегуваат во конечната оцена.
Кој ве излажал да го запишете КОИ не знам. Типот не е со сите и само глупости тресе. Прво предаваше АОК, не знае да собере два бинарни броја. Англиски е дупка, по Бизнис и менаџмент системи даваше резимеа преведени со гугл транслејт, па предавање Професионални вештини (Англиски). Избегавајте го колку можете :D
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Кој ве излажал да го запишете КОИ не знам. Типот не е со сите и само глупости тресе. Прво предаваше АОК, не знае да собере два бинарни броја. Англиски е дупка, по Бизнис и менаџмент системи даваше резимеа преведени со гугл транслејт, па предавање Професионални вештини (Англиски). Избегавајте го колку можете :D
Прв пат ми предава. Не дека често одам на предавања, ама стварно не ми е јасно кој го стаил за професор.
Фала на советот, дефинитивно ќе го избегавам (added to blacklist, заедно со михова и анто) :D
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Истото,истите презентации се. Условна,тотална веројатност,случајни променливи,вектори...
Во втор колоквиум нема да мора да ја слушаш најдосадната и најобемна теорија која сум ја имал по некој предмет - Статистика. Подобро за вас што предметот не е Веројатност и Статистика, првиот колоквиум со Веројатност е доста полесен од Статистика посебно теорија.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Прв пат ми предава. Не дека често одам на предавања, ама стварно не ми е јасно кој го стаил за професор.
Фала на советот, дефинитивно ќе го избегавам (added to blacklist, заедно со михова и анто) :D
Amoze li da se poloze samo so proektite i minimalni kolokviumi ili ??? :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Во втор колоквиум нема да мора да ја слушаш најдосадната и најобемна теорија која сум ја имал по некој предмет - Статистика. Подобро за вас што предметот не е Веројатност и Статистика, првиот колоквиум со Веројатност е доста полесен од Статистика посебно теорија.
Па следната тема после колоквиумска ни е математичка дисперзија, мислам дека и тоа се учеше по делот статистика.
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
За Оперативни, Управување со меморија-усното, за алгоримите за страничење од кај ги учите?
Дали во книгата е опишано добро, и дали некој има испитни прашања во врска со овие алгорими?
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423

Kajgana Shop

На врв Bottom