Факултет за Драмски Уметности

Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Ako ima nekoj forumdzija sto studira na FDU (drzavniot fakultet za dramski umetnosti) neka pise vednas!!! Maturantka sum i se mislam dali da se zapisam na ovoj fakultet zosto site sme svesni kako opstojuvaat glumcite vo Makedonija... vatevr, vo sto se sostoi priemniot ispit, mnogu li e tesko da se zapises, sto se uci, dali se pravat studentski pretstavi i dali teatrite vrabotuvaat i student uste odma koga ke prepoznaat potencijal vo nego???
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
ако имаш чичко глумец, татко режисер, вујна писателка и евентуални познанства со Деканот можеш да се запишеш. На друг начин нема шанси, и јас сакав ама ме разочараа.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
ако имаш чичко глумец, татко режисер, вујна писателка и евентуални познанства со Деканот можеш да се запишеш. На друг начин нема шанси, и јас сакав ама ме разочараа.

ej, bas ova se plasev deka ke go procitam :(( i nemam ni cicko glumec, ni tatko reziser, ni vujna pisatelka... :(( tazno e sto duri i umetnosta ocigledno se kreira spored vrskite!!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
влегува и по некој обичен смртник (имам една другарка што студира таму). има дадена листа на книги што треба да се прочита, и условите се објавуваат ваљда во весник :toe: ај ќе ја прашам другарка ми па ќе пишам поточно. а види, може да има и на www.fdu.ukim.edu.mk


п.с. ја прашав другарка ми :) еве што рече: epa... treba da nauci dve pesni, i ke ima tekst za opsta kultura, ke treba da pee, monolog ke ima. najpametno i e da dojde na faks i da si zbori so profesorot, ama mislam deka dogodina nema da ima akteri.
најдобро оди до фду прашај си. зад машински во баракичките е факултетот.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
ej, bas ova se plasev deka ke go procitam :(( i nemam ni cicko glumec, ni tatko reziser, ni vujna pisatelka... :(( tazno e sto duri i umetnosta ocigledno se kreira spored vrskite!!
Ако сакаш верувај ми, ако нејќеш не мораш, ама во некои случаи борбата за улога е толку остра, што ни родена мајка да ти е глумица нема да ти помогне.:smir:
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
ако имаш чичко глумец, татко режисер, вујна писателка и евентуални познанства со Деканот можеш да се запишеш. На друг начин нема шанси, и јас сакав ама ме разочараа.
Voopsto ne si vo pravo za toa bidejki gi poznavam rabotite na toj fakultet i najgolem kriterium tamu e da imas talent za taa rabota. Ama tesko e covek sam da si priznae deka ne e talentiran neli?
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
ne probuvaj da se zapises. jas sakav na filmska rezija. nema sansi. djabe ke si izgubis vreme. osven ako ne si albanka srbinka, romka i sl.
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Samo ti probaj da si se zapises i ic ne se sekiraj ako te biva ke te primat.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
Samo ti probaj da si se zapises i ic ne se sekiraj ako te biva ke te primat.
abe nejkam da siram negativa ovde ama ne e taka lesno. veruj. mnogu luge sto gi biva neuspeale da se zapisat. neznam dali fakultetot se fura na visok kriterium ili odnapred se "rezervirani" mestata od nekoi sincinja i kekri. ama tamu nekako ne ide. vidi, prijavuvaat 150 ili 200 dusi a primaat 2. mnogu tesko. nego izvini vaka mozebi glupo zvuci ama ako imas pari so ne si se zapises na ova noviov privaten za dramski umetnosti. ovoj francuskiov.
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Ne e taka bidejki kako glumec vo Makedonija bas i ne ti e sjajna perspektivata, a i oni se tamu svesni za toa. Iako se bara da licis na nesto i da te biva. To est kolku e nekoj fizicki poprivlecen ima pogolemi sansi za vlez vo fakultetot.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
како прво во Македонија нема актери има ли4ности што го студираат или студирале тоа со 100000 комплекси и огромно его....
ако имаш талент-макар желба ... што и да е ...?
само верувај во себе -----
конкретно знаеш како се станува филмска ѕвезда?????
-со кастинг -
јас кога се запишував заминав во странство - оти знаев дека немам шанси да ме примат.... па сега сум на постдипломски
- филмска уметност
МОЈ СОВЕТ -
не ги пуштај да те разочараат или да создадат чудовиште од тебе
- ќе сакаат да направат бледаи-бедни копии од студентите.
патем ке се уништиш и како талент и било што....
ако се е ко што треба - нема потреба од дипломиран актер - тие го уништуваат делото ( ова од искуство )
...
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Ми беше желба.... ама ете се случи тоа што се случи, сега сум на друг пат.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
ако имаш чичко глумец, татко режисер, вујна писателка и евентуални познанства со Деканот можеш да се запишеш. На друг начин нема шанси, и јас сакав ама ме разочараа.
Toчно. Еден мој другар двапати проба да влезе и ништо.А го бива. И виде-невиде почека една година и отиде на ЕСРА. Али важно за полуќерката на Кили, и двете ќерки на Силвија Стојановска и Влатче има место (пошто иде/ше нели со едната).

Мој совет: не се замарај уопште, не им давај да те разочараат и депресираат. Право во **** (да не биде реклама).
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Епа вака... малце касно ја видов темава али мислам дека можам да помогнам со оглед на тоа дека имам искуство со приемните на ФДУ, два пати.

Одма да ти кажам дека оваа година нема да се примаат актери пошто три години наназад имаше приемни за актери (од кои на две пробав, првиот пат тапа - сам си бев крив, вториот пат влегов во потесен избор али ме зезнаа од веке познати причини - немав врски)

Како прво, приемниот се состои од: тест од општа култура, писмен тест (критички осврт на одредена претстава или нешто општо за театарот и филмот во МК), две песни поезија (една дадена од факултетот, една по твој избор), монолог по твој избор и проверка на ритам и слух... тоа е првиот круг.

Вториот круг ако успееш да влезеш (обично во втор круг влагаат 18 од претходно 50-60 пријавени... од кои 12 ке ги примат), ти даваат монолог по нивни избор кој го вежбаш со професорот или асистентката (како припрема за финалниот испит) и цела недела вежби кои се и проверка од страна на професорот (координација во простор, сценско движење, имагинација, снаодливост итн.)

Ама пак ке ти кажам, ако имаш намера да пробуваш... само опуштено и не се плаши дали ке влезеш. Пошто шансите да се запишеш без врски се минимални... т.е. од 12 што ги примаат еден, максимум двајца се без врски примени.

Имам уште приказни за мојата одисеја со ФДУ... ама ај да не замарам. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom