Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Прво кажи каков гејмер си зашто ако бараш само за кантер тогаш немаш потреба он посебна графичка картичка поготово ако го земеш процесорот наведен погоре или Г2030 малку посилната верзија кој имаат сипер графички картички веке ставени на нив ( графичка со таа сила е над 2000 денари ). И на овој начин ке заштедиш мн пари кој ке можеш да ги искористиш за нешто друго

Не сум на кантер, добра ми е машината за толку ;) планирам да пробам Elder Scrolls Online, Castlevania, Watch Dogs и слично.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Не сум на кантер, добра ми е машината за толку ;) планирам да пробам Elder Scrolls Online, Castlevania, Watch Dogs и слично.
Не сум гејмер и незнам колку бараат игриве само пробувам да ти дадам насока да знаеш колку ке добиеш за парите да не купиш и да си разочаран после тоа, за кантер прашав зашто сеа на другар му склапав ПЦ за тоа стариот му откажа љубов :).

Не гледај бе колку рам има графицката тогаш што е тоа толку битно, гледај каков процесор има и на која фрекфенција работи. РАМ складира податоци процесорот е тој што ги обработува на пример мн подобра комбинација е Г2030 процесор со 8ГБ рам на пример и ке имаш подобри резултати него да земеш некоја од графичките што се до 2000 денари. Тие графички работат на фрекфенција 600-800 мхз, а графичкиот процесор што е вграден на Г2030 минимална работа му е 650мхз, а максимална му е 1300мхз.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Препорачајте некоја wireless pci картичка, може да биде и на усб, само да не е мн скапа :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
Тотално е тивок, моментално најбрз диск во светот, кој користи 1 платер (ова е огромна предност) така да немој да се секираш за тоа, види во Вортекс, Анхоч или Сет треба да го има, памти EZEX! не други модели.
Дисков би бил добра опција за диск каде што ќе биде инсталиран ОС или да се купува некој WD black?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Веќе се има еден 2 тера WD Green полн со музика/филмови.

Black ќе биде околу 10 - 20% проценти побрз од овој, но само за влезни/излезни времиња, (кликови и читање на мали фајлови - кратки операции) во трансфер - инсталации, копирање и слично, ќе губи за едно 40% така да размисли што ти се исплати повеќе.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Колку чини достава од Сет за места надвор од Скопје ?
 
Член од
31 март 2013
Мислења
44
Поени од реакции
2
Луѓе може помош за конфигурација со ограничен буџет од 15 000 ? Што би било најдобро?
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Значи вака се работи за појачување на перформанси на персонален компјутер
Марка Delux
Напојување 600W
Процесор 3,2mhz
DDR2
Графичка NVIDIA GeForce FX5500 (128mb)
4Слота за надоградба на рам меморија
1GB Рам меморија
Hard Disk 80GB
Надворешен Hard Disk 1T

Значи сакам да му направам мала надоградба на персоналниот компјутер пошто не ми чита некој игри и видеата на интернет по некоаш ги кочи


Графичката карта од NVIDIA GeForce5500(128mb) да ја заменам со PCI EXPRESS GIGABYTE 9500GT,1GB DDR2

И надоградба од 1GB DDR2 Ram да му додадам уште 2GB Ram па да биде 3GB Ram memorija



Ваше мислење дали ќе има приметливи промени дали ќе може ова да се надогради и уште нешто што мислете дека треба да се надогради

 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Ваше мислење дали ќе има приметливи промени дали ќе може ова да се надогради и уште нешто што мислете дека треба да се надогради

Не.Предпоставувам 3.2GHz Celeron имаш процесор што е големо ср**е така да од надградбата нема да осетиш голема промена во перформансите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom