Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Ima i western digital green 300 400 denari razlika od sandisk i kingston. I tuka nekade so rezultati. Ja takov staviv na stariot laptop poso ne mi se davase pari i samo takov imase u momentot. :D

Ako evo-to ti spaga u budzet ne se misli.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.851
Ima i western digital green 300 400 denari razlika od sandisk i kingston. I tuka nekade so rezultati. Ja takov staviv na stariot laptop poso ne mi se davase pari i samo takov imase u momentot. :D

Ako evo-to ti spaga u budzet ne se misli.
Се осеќа многу промена у перформанси? Или само на старт е побрз. Исто така ме интересира дали има разлика меѓу ссд и обичен хдд ако чуваш многу табови отворени на хром или нема врска
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Ima i western digital green 300 400 denari razlika od sandisk i kingston. I tuka nekade so rezultati. Ja takov staviv na stariot laptop poso ne mi se davase pari i samo takov imase u momentot. :D

Ako evo-to ti spaga u budzet ne se misli.
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10023&product_id=46106

Колку што гледам се работи за истиот диск и тоа скоро 1000 денари помалку во setec во споредба со Anhoch.
На anhoch страната пишува дека гаранција даваат 24 месеци, а на кингстон даваат 5 години во setec. Баш ме интересира за Samsung EVO во setec, но веројатно е исто 24 месеци.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10023&product_id=46106

Колку што гледам се работи за истиот диск и тоа скоро 1000 денари помалку во setec во споредба со Anhoch.
На anhoch страната пишува дека гаранција даваат 24 месеци, а на кингстон даваат 5 години во setec. Баш ме интересира за Samsung EVO во setec, но веројатно е исто 24 месеци.
2 години е и во Сетек, пишува.
Со сите лоши искуства што сум ги имал со Сетек, и мои другари, и целана тема на ИТ форум, би прежалил 800 денари + за од Анхоч.
За Самсунг Ево не се замараш со гаранција, не цркнуваат тие, бесмртни се :D
Ништо чудно Сетек да ја имаат утнато и цената.
Еднаш имав случај каде што дури и им се јавив да прашам за цената (исто вака видов поевтин уред за разлика од Анхоч) ми ја потврдија по телефон, и кога отидов да купам ми рекоа дека е поскап продуктот, лол.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
2 години е и во Сетек, пишува.
Со сите лоши искуства што сум ги имал со Сетек, и мои другари, и целана тема на ит форум, би прежалил 800 денари + за од Анхоч.
За Самсунг Ево не се замараш со гаранција, не цркнуваат тие, бесмртни се :D
Ништо чудно Сетек да ја имаат утнато и цената.
Еднаш имав случај каде што дури и им се јавив да прашам за цената (исто вака видов поевтин уред за разлика од Анхоч) ми ја потврдија по телефон, и кога отидов да купам ми рекоа дека е поскап продуктот, лол.
Не знам по кој критериум ги примаат на работа, видов вработена во еден салон девојче кое порано не правеше разлика од ЦРТ и ЛЦД монитор.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Се осеќа многу промена у перформанси? Или само на старт е побрз. Исто така ме интересира дали има разлика меѓу ссд и обичен хдд ако чуваш многу табови отворени на хром или нема врска
Premnogu. Ne samo start, posle spienje koa se budi laptop ako bev ostail fb, jutub... mu trebase pola minuta da se stabilizira. So ssd odma prodolzuvas so rabota. Da, jas i na tabovi osetiv razlika, go rabotev toj laptop edna nedela, i3ka 4ta gen i 4gb ram na nekolku tabovi se gubese. Denes gledav 1080p twitch, facebook, forum i hearthstone u pozadina... kako nov laptop a ne star 7 godini. :D

Imav 500gb wd blue 5400rpm 8mb kes i go zameniv so ssd. Sega stariot ke go stavam na mestoto na cdromot samo da mi stigne kutivceto. Kakov bilo zimaj osnova e za denesno vreme, po 2.000 se novi od 120gb cinam, pomalce od edna plocka ram a rezultati ogromni.

A garancija ne gledaj, ti vikaat u setec struen udar i pozzz
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не знам по кој критериум ги примаат на работа, видов вработена во еден салон девојче кое порано не правеше разлика од ЦРТ и ЛЦД монитор.
Читај на ИТ, некој отишол, вработениот си јадел бурек таму не го фермал, хахаха.
Другар лаптоп зема 5 копчиња не работеа, му го сменија лаптопот, и на новиов имаше проблеми со матична му се гасеше рандом лаптопот, и ненормалниов наместо да ги запали со се салон им дозволи да му ја сменат цела матична... па конечно му се погоди :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не е ни прва ни последна која е на работно место за кое нема никакви познавања од работата и не разликува десктоп од лаптоп и мобилен од дигитрон.

На оглас бараат со високи познавања од ит област и бела техника, а на крај земаат некој/а што нема појма од ништо и не знае да работи со муштерии.
За таа плата и нешто подобро не можат да најдат, затоа нон стоп бараат нови.

За некои работи како пониски цени на сајт изгледа намерно грешат. Имав ставено една слика од нив, на флаер рекламираат појак модел, а во продавниците добиваш послаб модел на мобилен.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10023&product_id=46106

Колку што гледам се работи за истиот диск и тоа скоро 1000 денари помалку во setec во споредба со Anhoch.
На anhoch страната пишува дека гаранција даваат 24 месеци, а на кингстон даваат 5 години во setec. Баш ме интересира за Samsung EVO во setec, но веројатно е исто 24 месеци.
таа цена само во сетек ја има. најдобро утре прашај по телефон дали стварно е таа цена.
тој од 500ГБ е иста цена како и на други места, само овој од 250ГБ можно и да е погрешена цената на сајтот.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Се осеќа многу промена у перформанси? Или само на старт е побрз. Исто така ме интересира дали има разлика меѓу ссд и обичен хдд ако чуваш многу табови отворени на хром или нема врска
Za mnogu tabovi RAMo e biten. Ali SSD-to go ubrzuva ocituvanjeto na se, taka da i koa menuvas tabovi se osekja razlikata.[DOUBLEPOST=1530469307][/DOUBLEPOST]U setek imaat nogu pogolema marza za razlika od Anhoch.
I ja preporasuvam Samsung Evo od 240 MB da si zemes.
Licno imam Samsung Evo od 120 GB veke 2 godini, donesen od engleska i use od start ne me zanimase so nema garancija. Inace pred godini istata bese cenata za 120 GB, taka da ic ne se misli, odi ili poracuvaj u Anhoch i pisi posle impresii za razlikata od HDD i SSD. (y)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Се осеќа многу промена у перформанси? Или само на старт е побрз. Исто така ме интересира дали има разлика меѓу ссд и обичен хдд ако чуваш многу табови отворени на хром или нема врска
и некој ефтин ссд од кина да земиш пак ќе осетиш разлика не пак некој подобар ссд.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Realno SSD-to 3 pati pobrzo ocituva od HDD-to. Windowso se podiga za ne poveke od 10 sekundi.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Za mnogu tabovi RAMo e biten. Ali SSD-to go ubrzuva ocituvanjeto na se, taka da i koa menuvas tabovi se osekja razlikata.[DOUBLEPOST=1530469307][/DOUBLEPOST]U setek imaat nogu pogolema marza za razlika od Anhoch.
I ja preporasuvam Samsung Evo od 240 MB da si zemes.
Licno imam Samsung Evo od 120 GB veke 2 godini, donesen od engleska i use od start ne me zanimase so nema garancija. Inace pred godini istata bese cenata za 120 GB, taka da ic ne se misli, odi ili poracuvaj u Anhoch i pisi posle impresii za razlikata od HDD i SSD. (y)
Имам можност братучед ми да ми го прати Samsung EVO 240 GB од USA истиот е 79.99$, е сега не знам дали би важела гаранцијата кај некој овластен сервисер, али како и да е мислам дека хардверот што се испорачува кај нас е со пониска класа.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Имам можност братучед ми да ми го прати Samsung EVO 240 GB од USA истиот е 79.99$, е сега не знам дали би важела гаранцијата кај некој овластен сервисер, али како и да е мислам дека хардверот што се испорачува кај нас е со пониска класа.
Ne vaze garancijata, a ne ti ni treba. A toa e tacno deka istite modeli na hadrveri se so poniska klasa.
Ako bratuced ti saka, kazi mu po HITNO da ti go prate!
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Имам можност братучед ми да ми го прати Samsung EVO 240 GB од USA истиот е 79.99$, е сега не знам дали би важела гаранцијата кај некој овластен сервисер, али како и да е мислам дека хардверот што се испорачува кај нас е со пониска класа.
79.99$ plus tax :D
ќе треба ддв да се плати преку пошта ако ти го прати
ама и така поефтин ќе излезе, само ќе го чекаш
а за пониска класа тоа не може со сигурност да се каже за одреден хардвер иако кај сите производители има лотарија, често менуваат компоненти во еден исто модел
 

Kajgana Shop

На врв Bottom