Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Отепај ме појма неам шо напиша брат.Можеше и на кинески да напишиш исто ќе ми беше.:helou:
Иначе темава ти е супер.
Gigabyte I-RAM е специјален хард диск составен од ДДР рам модули кој што е неколку илјади пати побрз и пореспонзивен од традиционалните хардови. Ти го прави компјутерот муња, ко на Стар Трек!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Е така преведи го.:wink:
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Gigabyte I-RAM е специјален хард диск составен од ДДР рам модули кој што е неколку илјади пати побрз и пореспонзивен од традиционалните хардови. Ти го прави компјутерот муња, ко на Стар Трек!
Чекај, ова е она картичката во која се ставаат RAM мемории (не ми текнува сега модел, читав во Ентер, претставуваа еднаш), има батерија која трае 20-тина саати и се става во PCI слотот?

Најдов една слика, мислам дека изгледа вака:


А и еден клип на Google Video, колку да се видат перформансите на ова чудо: [media]http://video.google.com/videoplay?docid=-51784544344753709[/media]
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Епа сеа.. и ја сакам, ама нема.. ке ни течат лигите дури се спуштат цените, после ке земиме по една.. :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Абе ефтина е, али кој да ја донесе.....
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Самата картица е ефтина (~$135), ама со 4GB RAM ќе фати до кај 300.. плус - DDR1 и SATA =/

Тоа што јас ќе го следам во следните неколку години, со надеж дека цената ќе падне многукратно, е исто варијанта на SSD, ама со flash меморија. Нешто.. вакво. 16 години работен век (24/7) + 320GB = $9600 :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
IOdrive е во развој, и моментално и прават бета тестови. Дај да се фатиме за нешто пристапно, што може да се купи. 300$ за И-РАМот се ок, нема везе што се 4 гига само, доволно е, пак ке биде побрзо од 16-32ГБ SSD. Дај боже да излезе ДДР2 верзија со интерен раид, како што кажав на предходната страна.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Чекај, ова е она картичката во која се ставаат RAM мемории (не ми текнува сега модел, читав во Ентер, претставуваа еднаш), има батерија која трае 20-тина саати и се става во PCI слотот?

Најдов една слика, мислам дека изгледа вака:
Каква батерија? Па не зима напојување од матичната:toe:
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Епа зема што зема, ама кога ке се исклучи компјутерот (од струја пример), мора од некаде да зема пак, за да ги чува податоците да не се избришат. Исто како и со батеријата на матичната.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
А да да , не ми текна на тоа:wink: А што е финтата што има приклучок за Serial Ata hdd. Мора преку картицата да иде хардот што ми е во компјутер? Неможе дирекно на матична?
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Си се приклучува таа како секој обичен SATA HDD, а напојувањето го зема од PCI слотот.

За тоа "Мора преку картицата да иде хардот што ми е во компјутер?" не те разбрав што сакаше да кажеш..
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Добро е ова, али штом држи батеријата околку 20 часа, тогаш ако идеш на одмор подобро остави го тие денови уклучен компјутерот :wink:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Добро е ова, али штом држи батеријата околку 20 часа, тогаш ако идеш на одмор подобро остави го тие денови уклучен компјутерот :wink:
Си зима картичката струја дур е во штекер упалено напајањето. Ако го извадиш кабелот од штекер ондак има 20 часа живот. Така да моеш слободно да идеш на одмор со изгасен компјутер, али да стои закачен у ѕид!
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Ааа епа топ е тогаш.Картичкава негде 100 евра, глеам сега има ефтин рам ~1200 ден. 1 gb
 

Kajgana Shop

На врв Bottom