ФИЛМСКИ ВРЕМЕПЛОВ 1923-2022 (Недела 30: 1948 - 12.05-18.05.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.971
Поени од реакции
34.352
1709463208011.png

Недела 20: 1954 - 03.03-09.03.2024

Годината во која се родени: Ентони Мингела („The English Patient“), Опра Винфри, @Џонтра Волта , Рон Хауард, Кетрин О'Хара, Џеки Чен, Џим Белуши, Џејмс Камерон, Скот Бакула, Анг Ли, Џоел Коен, Реј Лиота, Дензел Вашингтон и многу други.

Заминале во вечноста сите овие актери.

Светот за прв пат ги запознал: Урсула Андрес, Шон Конери, Алисон Хејс, Џек Лемон, Елса Мартинели, Роџер Мур, Пол Њуман, Ким Новак, Омар Шариф и Годзила.

1709463766112.png

1709463796011.png

Letterboxd листа со сите номинирани за Оскар: https://letterboxd.com/unofficialampas/list/27th-academy-awards-oscars-1955/
 
Член од
15 март 2023
Мислења
39
Поени од реакции
76
17. The Apartment (1960) - 7/10
убаво (y)

18. Escape from New York (1981) - 6/10
многу јако али станува досадно на моменти.

19. Garden State (2004) - 7/10
(y)

20. The Godfather (1972) - 8/10
класика, било кога можам да го репризирам (y)

21. King Kong (1933) - 6/10
секад ме занимало како мајмунов од остров шо се наоѓа у три лепе којзнае каде, шо на мапа го нема, стигнал жив до Њу Јорк. Сега знам. (y)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.859
On the Waterfront (1954)


Марлон Брандо работи на пристаниште како истоварач на брод каде газда е еден корумпиран и нечесен лик кој користи секакви методи како закани па дури и убиства за да ги заќути работниците и никој да не се буни ниту протестира. И народот така и функционира, слеп и глув, си чекаат да бидат избрани да работат за дневница и толку.
На Брандо прво тоа не му сметаше многу многу, ама совеста почна да му работи кога ја запозна девојката и се заљуби во неа, па со помош на еден поп кој се моткаше тука на пристаништето обидувајќи се да ги убеди луѓето да ги исправат свитканите кичми, полека полека почна да се врти контра газдата кој инаку е близок пријател и соработник со брат му.

Знаев отприлика што ќе се дешава, класична херојска приказна со очекуван крај, секако збогатен со романса. Мене ми беше прилично досаден и едвај чекав да заврши. Не знам како оценувале кинематографија на времето, ова има Оскар а врска нема.

6.5 оценка.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.971
Поени од реакции
34.352
32. Ulisse / Ulysses - Mario Camerini (1954)
1709796014153.png

По некој нем филм од 1911, ова е првата филмска адаптација на хомеровата Одисеја. Станува збор за италијански филм со Кирк Даглас како Одисеј кој верно ги следи случувањата од вториот еп на Хомер - патувањето на Одисеј од Троја до родната Итака и лутањето низ Средоземното море. Исто и тука Одисеј прво пристигнува на островот кај Фениќаните, со тотална амнезија (не се сеќава ни кој е). И кога полека почнува да му се враќа сеќавањето, се враќаат и сликите за се она што поминал низ морињата. Во меѓувреме, во Итака бројни стројници доаѓаат за да го заземат неговото место во креветот покрај неговата Пенелопа која се плаши дека со кој и да се омажи, ќе го убие нивниот син Телемах. Но, Одисеј конечно се враќа дома...

Ми се допадна тоа што филмот е верен на оригиналот, ми се допадна особено и алузијата на крајот дека Одисеј ја одбил понудата од волшебничката Кирка да биде бесмртен, бог, и да седи на Олимп со другите богови, но затоа иако ја одбил бесмртноста понудена од боговите, бесмртност му дал еден поет - Хомер. Преку неговите стихови Одисеј се уште живее. Она што ми сметаше најмногу беше што филмов веројатно, но очигледно е dubbed на италијански после снимањето. Додека некои од актерите очигледно беше дека зборуваат на италијански, други, меѓу кои и Кирк Даглас - се познава ептен дека усните различно се движат од гласот. И ми фалеше можеби малку повеќе фантастика (иако одлично беше претставен киклопот), но ми фалеа боговите од Олимп и нивните сплетки. Како и да е, ова беше гледливо, убаво филмче кое ме врати малку во едни светови кои сум ги подзаборавил а кои многу ги сакав во студентските денови. 7/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.859
Sabrina (1954)


Сабрина е девојка која живее со татко и во една палата каде стариот е шофер на семејство богаташи. Семејство сочинето од стари мајка и татко и два сина од кои едниот е посветен работник и водач на фирмата а другиот е шалабајзер, неработник кој само сака да се забавува и да заведува жени. Сабрина е цел живот заљубена во тој вториот, Дејвид, но тој не ја приметува се додека оваа не отиде да живее у Париз и да се врати скроз променета, разубавена, порасната. Па он ќе се заљуби у неа иако е верен за таму една богаташка а бракот е и еден вид соработка меѓу двете богати семејства.
Другиот брат Лајнус (Хемфри Богарт) на пријателски начин ќе сака да ги раздели овие двајца но во меѓувреме ќе се заљуби во Сабрина а и она во него....
Дај бе види што пишувам. :D

Преубава е Одри тука, а филмот е тапа, режисер е Били Вајлдер и ова е прв филм што го гледам со Богарт кој иначе шушка при зборење. С

5.5/10 оценка.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.859
The Caine Mutiny (1954)


Втора светска војна, воен брод у Перл Харбор добива нов генерал командант капетан Квиг (Хемфри Богарт) кој уште од самиот старт сака да наметне строга дисциплина и авторитет откако претходниот командант беше полабав и повеќе сакан од поставата.
Неколку погрешни потези и однесувања ќе ги принуди останатите генерали (никад не ги научив овие војнички звања, крнал мрнал, полковник, поручник) да се сомневаат во Квиговите ментални капацитети и набрзо ќе сфатат дека тој страда од параноја. Еден член во војничките правилници вели дека доколку посадата е под опасност и доколку генералот е нестабилен тој веднаш може да биде исклучен од функција и да биде заменет. При едно невреме еден од војниците се повикува на тој член и го трга од функција Квиг, при што го спасува бродот и успешно го враќа назад на пристаниште.
Потоа одат на суд, кој е во право, кој не, дали вистина генералот имал ментално нарушување и слично.
Воена судска драма која не е лоша ама па и не е ништо посебна. Убаво е да се види стар филм у боја. Добар филм у секој случај, боље од претходниве 2.

7/10 оценка нека биде.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.971
Поени од реакции
34.352
Ајде нека биде ова традиција: правевме пресек после 10 години, еве пресек после 20 години:

-Вкупно 134 филма гледавме, значи во просек по 6,7 по година (тука се вклучени и филмовите од 2023 која беше „бонус“ година)
-Седуммина учествувавме, значи во просек: 19,14 филма по човек.
-А еве кој колку гледаше:
1. јас - 32 филма​
2. @Џонтра Волта - 29 филма​
3. @McLovin - 22 филма​
4. @frizider - 21 филм​
5. @JBTgirl - 19 филма​
6. @Варвара - 10 филма​
7. @Хоуп - 1 филм​
-Кој како ги оцени филмовите:
1. @JBTgirl - 8.58​
2. @frizider - 6.71​
3. @Варвара - 6.70​
5. јас - 6.56​
6. @McLovin - 6.39​
7. @Хоуп - 6.00​
И по години, топ листа на годините:
1957 - 8.25​
2023 - 8.00​
1972 - 6.80​
1946 - 7.75​
1982 - 7.71​
2004 - 7.71​
2016 - 7.69​
2008 - 7.64​
1960 - 7.50​
1963 - 7.50​
1990 - 7.31​
1945 - 7.08​
1993 - 7.00​
2005 - 7.00​
1927 - 6.50​
1954 - 6.50​
1979 - 5.86​
1933 - 5.83​
1977 - 5.56​
1981 - 5.43​
1964 - 4.00​
-Најмногу филмови гледавме од 2023 - вкупно 9, најмалку од 1933 - 3.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.971
Поени од реакции
34.352
1710013876127.png

Недела 21: 2001 - 10.03-16.03.2024

2001 е многу значајна година во светот на филмот. Тоа е годината кога се појавуваат првите делови на серијали кои ќе бидат доста успешни наредните години и децении: Harry Potter, Fast & Furious, Spy Kids, Monsters, Inc. и Shrek франшизите, и The Lord of the Rings и Ocean's трилогиите. Еден од филмовите од 2001 надмина 1 милијарда долари на Box Office, до душа по re-release-от во 2020: Harry Potter and the Philosopher's Stone (во времето на појавувањето, во 2001, филмот беше втор филм со најголема заработка во историјата на филмот). Појавувањето на првите делови на Harry Potter и Lord of the Rings внесе едни нови струи во светот на филмот и книжевноста, популаризирајќи го жанрот фантастика во мејнстрим културата и создавајќи огромни заедници на фанови на стотици различни франшизи на фантастични филмови, романи и серии.

За прв пат во историјата беше воведен Оскар за најдобар анимиран долгометражен филм. Прв победник е Shrek.

Во 2001 е родена Рејчел Зеглер и уште многу други за кои верувам допрва ќе слушнеме.

Засекогаш заминаа: Стенли Крамер (режисерот на Judgment at Nuremberg), Ентони Квин (Lawrence of Arabia, Zorba the Greek), Џек Лемон (The Apartment, Some Like It Hot), Џорџ Харисон од Битлси и многу други. Слава им!

На филм прв пат ги видовме: Хенри Кејвил, Џастин Четвин, Бредли Купер, Дакота Фенинг, Ел Фенинг, Меган Фокс, Том Харди, Хаоми Харис, Ен Хатавеј, Шон Харис, Фреди Хајмор, Двејн Џонсон, Сиена Милер, Давид Ојелово, Даниел Редклиф (не, не во Хари Потер, туку во The Tailor of Panama), Сет Роген, Гаспар Улиел и многу други.

1710015131486.png

1710015176385.png

Letterboxd листа со сите номинирани за Оскар: https://letterboxd.com/unofficialampas/list/74th-academy-awards-oscars-2002/
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.818
Поени од реакции
10.763
21. 2001

Spirited Away

original.jpg

При посета на еден град, 10 годишното девојче Чихиро, заедно со нејзините родители кои исчезнуваат, ќе биде заробена околу духови. Во обид да си ги спаси родителите, претворени во свињи, треба да изврши неколку мисии.
Визуелно преубав анимиран филм и атмосфера. Ама само тоа ми се допадна. Имав преголеми очекувања за ова нешто, со оглед на тоа што сум видел безброј видеа, слики, цитати поврзани со него. Ако го гледате (иако повеќето сигурно го имате) нема да зажалите, ама мене едноставно ми беше досаден.

3/5
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.859
Shrek (2001)




Не е крив филмов што ја на 31 година допрва се решавам да глеам цртани филмови.
Нема оценка да му стаам, шо е ова треба да ја чекам внука ми да порасне малце па она да каже како ќе и легне.

Злате ако рачунаш просек множи го со 1 ко на тикет спортска коа ќе има одложена утакмица :D
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.818
Поени од реакции
10.763
21. 2001

Training Day

MV5BNDYxNDY5MTI4NV5BMl5BanBnXkFtZTgwMTQ0MzMzMTI@._V1_.jpg

Млад и надежен полицаец, како дел од процесот за станување нарко детектив, треба да го комплетира својот прв ден во друштво на искусен детектив. Тренинг денот воопшто нема да биде по теркот на очекувањата и почетникот ќе биде исправен пред тежок избор.
Екстра филм, полн акција и одлична глума. Денизел Вашингтон изгази, ама баш. Сега видов, Оскар има земено за улогава, заслужено.
Ова ми прва оценка над 4 во овој предизвик.

4.5/5
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.072
Поени од реакции
55.859
Gosford Park (2001)


На имотот на еден богаташ се собираат еден куп други богаташи кои доаѓаат заедно со нивните помошници односно слуги и мажите се спремаат да идат на лов. Колку луѓе доаѓаат во тоа вилата ги пречекуваат исто толку слуги плус домаќините. 650 души идат натака навака, праат муабет, се врзуваат, се плеткаат се додека главниот домаќин не го најдат убиен. И се отплеткува приказната на крај со еден прилично интересен крај. Можда и предвидлив ама не е поентата на филмов да биде она баш крими мистерија туку е поише накај сатира нешто така.
Многу напорен и тежок, има еден куп ликови пола и поише не ни знаев кои се до самиот крај на филмот. Ме изнамачи, а не е лоша приказната, плус има еден куп добри актери како Емили Вотсон, Хелен Мирен, Меги Смит, Клив Овен.

6/10
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.818
Поени од реакции
10.763
21. 2001

The Others

The Others 1.jpg

Грејс (Никол Кидман :drk:) е религиозна, конзервативна мајка која живее со двете мали деца, чекајќи го мажот да се врати од веќе завршената WW2. Живеат во огромен мансион, и имаат потреба од послуга, бидејќи последните си заминале ненајавено. Случајно или не, на вратата ќе се појават стари жена и маж, заедно со една нема млада девојка. Ќе се понудат да бидат дел од персоналот што ќе ја обслужува куќата. Грејс се согласува. Децата имаат, според мајката, необична болест и не треба да бидат изложувани на сончева светлина. Во мансионот започнуваат да се случуваат надприродни и необјасниви работи, за кои ќе разберете ако го гледате филмот.
Супер филм, тензија и добри дијалози. Сакам вакви филмови снимани во ваква атмосфера т.е мансиони, стари слуги, мистерии.. Иако во скоро сите филмови од овој жанр теркот на настаните ни е веќе јасен, така беше и овде. До самиот крај, но не обичен крај. Крај со многу добар plot twist и тешко предвидлив.
Ако го гледав порано, сигурно би му дал повисока оценка.

4/5
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.971
Поени од реакции
34.352
33. Bridget Jones’s Diary - Sharon Maguire (2001)
1710361494547.png

Неделава ме мрзеше да симнувам филмови. А бидејќи оваа декада е веројатно со најмногу гледани филмови за мене, речиси ништо не можев да најдам на Netflix, Max и Skyshowtime. Па така имав два избора: Lagaan кој трае ебани 3 саати и 48 минути (!!!!!!) и овој, кој секогаш го избегнував, и со право! Boring, blatantly bloody bad, baffled bullshit, and banal Bridget! И предвидлив до бесвест! Единствено што ме насмеа до солзи и за што му дадов дури 5/10, иако ни 2 не заслужува, беа сцените со вечерата и плавата супа. :pos: :pos: :pos: Тешко срање!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom