Уставен Суд

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Барам поддршка од група избирачи, т.е. група граѓани од над 18 год да покренеме иницијатива до Уставниот суд за овој нехуманиов закон за забрана за купување пиво по 19 час. Еве мене сега мн ми се пие пиво а од кај да си купам. И сега ќе мора да ја напуштам топлинава на домов и да акам по кафани коа можев фино лепо да си купам пиво и да си читкам по компјутеров.

Молам не ми ја затворајте темата, има длабоки политички конотации и се работи за основни човекови права.

Наредниве денови имам намера да одам и до Хелсиншки комитет и да се консултирам со правни експерти за да не ми падне поплаката ко на овие од владава.

струмикс и power mkd молам за Ваше експертско мислење. Ќе ви се оддолжам еден ден со мои експертски мислења од друга област. Благодарам
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Алкохолот не е генерално забранет после 19 часот.
Се работи за продажба на алкохол во продавници и сл.
Не е забрането точење (продавање) алкохол во кафеани и др. угостителски објекти.
Евентуалната дискриминација би се однесувала на правото да го купам алкохолот од определено место (продавница), а не самото право на консумација на алкохол, и тоа во точно определено време...
Значи, ако сакаш алкохол, ќе треба да си го купиш порано, или да одиш некаде во некој угостителски објект.
Оттука, мислам дека не би поминала иницијатива пред Уставен суд.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
0
Барам поддршка од група избирачи, т.е. група граѓани од над 18 год да покренеме иницијатива до Уставниот суд за овој нехуманиов закон за забрана за купување пиво по 19 час. Еве мене сега мн ми се пие пиво а од кај да си купам. И сега ќе мора да ја напуштам топлинава на домов и да акам по кафани коа можев фино лепо да си купам пиво и да си читкам по компјутеров.

Молам не ми ја затворајте темата, има длабоки политички конотации и се работи за основни човекови права.

Наредниве денови имам намера да одам и до Хелсиншки комитет и да се консултирам со правни експерти за да не ми падне поплаката ко на овие од владава.

струмикс и power mkd молам за Ваше експертско мислење. Ќе ви се оддолжам еден ден со мои експертски мислења од друга област. Благодарам
хаха абе со ке ти е пиво ,оди купи си грам хероин побрзо ке се снајдиш....:tapp:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Овој закон и онака е невидена глупост...
Имаш моја подршка...Инаку како и многу закони , се играме правда врз обичниот граганин со закони кои ништо не носат...
Ваков закон не постои дури и во најдисциплираните држави...
Законот не чини и тоа е факт...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Поднесена е иницијатива за измени на законот за трговија во делот за продажба на алкохолни пијалаци. Со предложените измени се бара наместо како досега до 19 часот, алкохол во продавниците да може да се продава до 21 часот.

за подетални информации:http://www.vecer.com.mk/?ItemID=D59B75F32A1E1644BB19ED9F41D44AA1

До тогаш сокче,а и имаш среќа што не е лето,па да се собираат ОСИ :pos2: :smir:
Да се надеваме дека овој ГЛУПАВ закон ќе го сменат до почеток на летото :vozbud:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Уставниот суд со наши пари работи против нас!

Владиниот „бејби бум“ падна на Уставен


Барање да ја преиспита уставноста на овој закон поднесе граѓанското движење „Разбуди Се!“
„Ја поздравуваме одлуката на Уставниот Суд и цениме дека постапил правилно во духот на мултикултурниот, мултиетничкиот, и мултирелигиозниот дух на Македонија“, изјавија попладнево за Макфакс претставници на граѓанското движење „Разбуди Се!“
Граѓанското движење изрази надеж дека „Владата ќе ја прими оваа одлука на Уставниот суд како сигнал за понатамошно градење на мултиетничко општество со еднакви права за сите граѓани“.

Оваа одлука е поддржана од уставниот суд и од Косоварската НВО
http://zgjohu.com.mk/w/

Кои се тие и за што се залагаат можете да видите на сајтот.

Дали црвите од СДСМ имаат памет воопшто, па уште и викаат ова било голема победа на СДСМ?
Шекеринска беше таа што пред некој месец излезе и кажа дека овој закон бил ДИСКРИМИНИРАЧКИ КОН другите етнички заедници?
На СДСМ им смета законот затоа што "врвот" и поголемиот дел од нивното членство или се
немажени-неженети, или не планираат такво нешто,
или се не-хетеросексуалци, или се разведени, или пак се пензионери.
Но баталете го СДСМ, јас тие не ги ни рачунам за Македонци.
Македонец не може да изјави такво нешто.

Е сега за уставниот суд.

Јас планирам за имам 5 деца.
Со поништувањето на овој предлог, јас во иднина во период од 10 години ќе изгубам илјадници евра.

Сите оние кои што планирале да имаат повеќе од 3 деца, исто така губат илјадници евра.

Од судот викаат дека овој закон бил дискриминирачки?
ДА?

А што е со етничкиот закон за вработување?
Некој ќе се вработи само затоа што НЕ Е МАКЕДОНЕЦ, без разлика што МАКЕДОНЕЦОТ ИМА ПОГОЛЕМА СТРУЧНОСТ, ОБУКА, ЗНАЕЊЕ И КВАЛИТЕТИ.Е во овој случај ако ти си учел,и цел живот си го посветил во твоето образование, ЏАБЕ ТИ Е, ако сакаш биди и научник...
некој копач со 2 метра чколо, полуписмен, а не ретко и ретардиран, ќе го завземе твоето место само затоа што не е МАКЕДОНЕЦ.

Што е со квотите на факултетите?
Идниот студент - Македонец кој што имал 60 поени, нема да влезе во квотата, заради некој со 45 поени кој не е Македонец.

ЦЕЛИОТ РАМКОВЕН ДОГОВОР Е
Д-И-С-К-Р-И-М-И-Н-И-Р-А-Ч-К-И !!!
Но сепак, судиите од Уставниот Суд, кои ние ги раниме, решиле дека овие закони не се дискриминирачки, а законот за помош на семејствата е дискриминирачки.
Со ова илјадници семејства од општините со низок наталитет што планирале да имаат деца се дискриминирани и ограбени на најдрзок можен начин!!!

Уставниот штотуку не ОГРАБИ сите нас!!!

Ако ви се допаѓа тоа , седете си дома и правете се како ништо да не било.:tapp:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
На уставниот суд не му е задача да работи против некого туку да го спроведува уставот. За самиот закон се знаеше дека има работи кои нема да поминат на уставен бидејќи се спротивни на истиот.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Taka da, vladata ne ograbi za spotovite "ragaj treto dete", a tie karieristi nemaat nitu po edno.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Јас планирам за имам 5 деца.
Со поништувањето на овој предлог, јас во иднина во период од 10 години ќе изгубам илјадници евра.
Proslata nedela Lyon me zaeba, izgubiv 5 iljadi evra, tolku mi nosese dobivka.

Kako u opste mozes da imas takva glupava logika ne mi e jasno? Kako mozes da gi smetas za izgubeni parite koi sto nikogas ne si gi imasl?

Но сепак, судиите од Уставниот Суд, кои ние ги раниме, решиле дека овие закони не се дискриминирачки, а законот за помош на семејствата е дискриминирачки.
I jas gi ranam be. :toe:

Ne postois samo ti vo drzavava, se dur toa ne ti stane kristalno jasno tesko ke ti bide....:toe::helou:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Proslata nedela Lyon me zaeba, izgubiv 5 iljadi evra, tolku mi nosese dobivka.

Kako u opste mozes da imas takva glupava logika ne mi e jasno? Kako mozes da gi smetas za izgubeni parite koi sto nikogas ne si gi imasl?
Тоа што сака авторот да каже (барем според мене така ми изгледа) е очигледно. ВМРО носи закони но СДСМ со своите врски го манипулира Уставниот Суд и затоа не им успепваат законите.
А реално гледано секој закон што го бутнале бил противуставен.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Proslata nedela Lyon me zaeba, izgubiv 5 iljadi evra, tolku mi nosese dobivka.
Знаеш само колку не ме интересираат проблемите на коцкарите?
Ама воопшто.

А фала богу дека те заебал , не е за џабе LION:helou:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Со ова илјадници семејства од општините со низок наталитет што планирале да имаат деца се дискриминирани и ограбени на најдрзок можен начин!!!

Уставниот штотуку не ОГРАБИ сите нас!!!
Kako be ve ograbi be lepi, kako, kogo nikogas si gi nemal tie pari? Si gi imal pod pernica, na smetka...? A? Ne. Epa ajt...

Знаеш само колку не ме интересираат проблемите на коцкарите?
Ама воопшто.

А фала богу дека те заебал , не е за џабе LION:helou:
Lepi, analogno na tvojata logika ti postaviv druga situacija.
Krajno debilna i smesna, kolku da ti dolovam poenta. :toe:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
А реално гледано секој закон што го бутнале бил противуставен.
Ако е тоа вистина , денеска ќе немаше Рамковен.
Читај погоре во текстот
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Ма се тоа се комуњари у тој уставен суд бе!Како они смеат да рушат овака добро зготвени закони!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom