Успех или љубов?

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување
S

Stef Bachatero

Гостин
Успех затоа што тешко се доаѓа во државава до пари и до резиме.А љубовта секогаш доаѓа и си иде.Секогаш љубовта се регенира а парите тешко.Барем тука во државава е така.
 
С

Сатори

Гостин
...

Успех затоа што тешко се доаѓа во државава до пари и до резиме.А љубовта секогаш доаѓа и си иде.Секогаш љубовта се регенира а парите тешко.Барем тука во државава е така.
Површно размислување.
Секогаш се ќе се базира врз тоа што ти е поважно и кој избор ќе го направиш.Не е толку битно каде се...битно е, но не до толку.
Се се регенерира бе Стефанче, и парите.
Само кога ќе ја изгубиш љубовта...нема да ти се толку мили парите. (али батали ме мене, тропам глупости :tapp:)
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
А ти Сатори као мислиш си доживеала љубов до сега? :D


Сиромашните луѓе викаат во љубовта дека е решението, богатите во парите. Повеќето сакаат опиплива среќа и се задоволуваат со тоа што е околу нив, тоа што е блиску и викаат дека токму тоа е вистинското. Трети(без разлика на тоа што го имаат) сонуваат за другото, за тоа што го немаат.
Само кога ќе ја изгубиш љубовта...нема да ти се толку мили парите
Има луѓе верувај, романтичари во историјата на светот, што се ориентирале кон пич... ова љубовта наместо кон парите, но love fades, и умирале сиромашни и без љубов.

Бидејќи младината денес, а и најверојатно секогаш е за тоа 'да се истражи светот во своите убавини' не треба да биде ограничена. Биди прво ептен нафатиран, откажи се со моќта на вољата и тогаш сери за убавината на љубовта. Љубовта во недостаток на пари и други материјални задоволства е лажна, идеална состојба на внатрешен мир кој и да дојде нема да трае доволно долго затоа што љубовта одминува.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Љубов сатори,како што јас сакам ќе дојде,но не сега затоа што не планирам да се женам.Рано ми е да се врзам со некоја девојка,иако сакам но тука се факултетот,работа.Работата го направила човекот а не љубовта.:)
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
jas bi ja zrtvuvala ljubovta zosto jas sum si povazna od sekoj drugi nema da ima nekoj tolku sto ke gosakam da mi e povazen od mene i mojata sreka
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ако се жртвуваш за љубовта.Еве ти се свиѓа човек,али тој нема услови да биде со тебе.Може да ти даде љубов али скршен динар нема.Дали би идела ти со него.Дали од твоја гледна точка би се омажила за тој,што само може да дреми дома и ништо да не работи или за човек кој може да ти овозможи се и сешто,да се грижи за твоите деца да им поклонува подароци.Било која жена нема да сака маж што седи дома и неможе ништо да сработи.Тогаш нема да биде љубов тогаш ти ќе му бидеш роб и он ќе си седи дома а ти ќе го храниш него.Кога ќе ти дојде успехот ќе ти дојде се и сешто.Таква е реалноста.Да ти понудат 4000 евра работа во странство а личноста што ја сакаш неможе да дојде со тебе,а ти знаеш дека тука тие пари треба 10 години да ги изработиш а таму за еден месец.Би одбрала сигурно работа.После ем ќе си бидеш господин ем ќе си имаш се што сакаш.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Spred mene ne mozes taka lesno da izvagas. Vo sekoj slucaj ako sansata za napredok vo rabotata e nesto za koe si rabotel i si vlozuval dolgo a ne moze da ja svati onoj koj go karakteriziras kako najgolemata ljubov na tvojot zivot togas dali e vistina najgolema ljubov na tvojot zivot. Spored mene toj sto te saka kje te podrzuva vo tvoite uspesi, pa ako treba kje zrtvuva nesto za da uspees. Zasto zivotot e trkalo utre i ti kje treba da pravis kompromisi za takvo nesto. A ako ne ti e tesko da ostavis sve pozadi sebe samo za uspeh togas ne ni bila nekoja vistinska ljubov. :toe:
 
R

reactive89

Гостин
Сиромашните луѓе викаат во љубовта дека е решението, богатите во парите.

Ок, а кажи ми ти мене што мислиш во што е твоето решение???

Мислиш дека со парите се ќе купиш, епа се лажеш...и тоа многу се лажеш братче/сестро што и да си, хехе...sry
Парите идат и се враќаат...често идат и се губат.... Со парите неможеш да купиш ништо, да по тебе ќе се залепи некоја ЕКСТРА девојка, ама дали ќе и биде до тебе или до парите а? знак прашање...!
Љубовта братче ако ја имаш асално т.е. ако и двајцата се сакате бескрајно и искрено пред се, парите не се важни.... парите идат и се враќаат, а ги имаш а ги немаш, исто ти се фаќа, само кога ги имаш на купче и повеќе од доволно ти почнуваш да се глупираш и да си мислиш дека си некој и нешто и дека можеш се со нив, а тоа пак си е обратно, тогаш ти се трансформираш во нешто мн глупаво, а додека другата личност си е најнормална како што си беше порано, а ти си мислиш види оваа/овој каква/ов е, не ја чини работата, само нешто се глупира, бараш причина за раскинување во другата личност, а во тебе не гледаш!!!

Мое лично мислење: Ако немаш љубов - ти си никој и ништо!!!
Се се постигнува со љубов, верувај!!!
Успех, да нормално сакаме сите, ама па и тој се постигнува со љубов, е ај сеа ти рачунај дали поише сакаш да имаш пари и да немаш љубов, или да си просечен чоек и да имаш голема љубов кон се!!!
:tapp: :helou: :salut:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Bev vo takva situacija i toa bese rabota koja dolgo ja cekav, jas ja odbrav ljubovta i vo sekoj slucaj toj izbor bi go napravila povtorno i povtorno..., zatoa sto ne ti vredi da bides uspesen ako nemas so kogo da go spodelis uspehot.
 
С

Сатори

Гостин
Главната поента ми беше дека нема да ти е се во парите ако никад во живот не почувствуваш нешто.
И обратно.
Едно без друго за среќа не иде..јас ќе бидам хепи кога ќе си купам нови чевли-првиот пола саат.
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
Ако се жртвуваш за љубовта.Еве ти се свиѓа човек,али тој нема услови да биде со тебе.Може да ти даде љубов али скршен динар нема.Дали би идела ти со него.Дали од твоја гледна точка би се омажила за тој,што само може да дреми дома и ништо да не работи или за човек кој може да ти овозможи се и сешто,да се грижи за твоите деца да им поклонува подароци.Било која жена нема да сака маж што седи дома и неможе ништо да сработи.Тогаш нема да биде љубов тогаш ти ќе му бидеш роб и он ќе си седи дома а ти ќе го храниш него.Кога ќе ти дојде успехот ќе ти дојде се и сешто.Таква е реалноста.Да ти понудат 4000 евра работа во странство а личноста што ја сакаш неможе да дојде со тебе,а ти знаеш дека тука тие пари треба 10 години да ги изработиш а таму за еден месец.Би одбрала сигурно работа.После ем ќе си бидеш господин ем ќе си имаш се што сакаш.
Zal mi e sto ne se soglasuvam so ova tvoe mislenje, pa ne e se vo parite... Eve ke zaminam da receme za taa mesecna plata od 4000 evra negde i ke go ostavam toj sto go sakam tuka.... I sto? Ke mi bide ubavo i ke uzivam vo toj luksuz nekoe veme, no ke bidam osamena... Ako se raboti za vistinska ljubov, vredi da se razmisli dali tie pai vredat za taa ljubov da se zrtvuva... Se soglasuvam so Lejdi Satori deka ne e se vo parite!:smir:
 
Член од
21 јули 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
ke probam d agi zadrzam i dvete,ako treba da izbiram bi ja izbrala ljubovta,za rabota ke ima i drugi sansi mozebi
 
Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
Mislam deka ne bi ja zrtvuvala sopstvenata kariera i da se otkazam od sansa koja se pruzuva samo ednas.
Zatoa sto sekogas treba da bideme malku sebicni i da gledame prvo za sebe!!!
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Љубовта е движечка сила, барем јас така гледам на работите. Мене конкретно многу ми помогна на патот до успехот, секогаш беше тука кога ќе беше тешко, и сигурен сум дека доколку не беше таа сигурно ќе се откажев...
 

_iva*

Шмизла у хороскоп
Член од
6 декември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
8
Успехот и кариерата на прво место. Зарем постои љубов на денешно време? Да се откажеш од се, сите свои желби, планови, замисли, за да бидеш со некој, што на крајот сепак ќе си замине од тебе и ќе те остави повреден?
НЕ БЛАГОДАРАМ. Иако сум девојче, сепак бирам прво успех, а љубов хммм постои љубов?! - Секако дека НЕ. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom