Успех или љубов?

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
АуРоРа напиша:
Ја колку што разбрав темата не беше дека партнерот ги поставува тие услови,туку ти едноставно си решаваш,си одбираш што понатаму во животот.Никаде не се спомна дека партнерот ги поставува условите и те тера да одбереш меѓу него и кариерата.Во случајот ти избираш според твоето право на избор.:motor:
Хе, абе мило , зошто ти би се нашла во таква ситуација М??? Зошто би се нашла во ситуација да мораш да избереш (самостојно нели под ничие влијание ) ако СЕ Е ВО РЕД со твојата љубов, се е ОК идеално, те сака, го сакаш, те поддржува, те бодри да успееш во твоите амбиции, се радува со тебе на секој твој успех нормално???:)
Зошто некој/а би се нашол во ваква ситуација ако се е беспрекорно?

Јок, нешто секогаш ФАЛИ, ако веќе размислуваш дека треба да избереш, нешто има што не штима....
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
sagaqua напиша:
Хе, абе мило , зошто ти би се нашла во таква ситуација М??? Зошто би се нашла во ситуација да мораш да избереш (самостојно нели под ничие влијание ) ако СЕ Е ВО РЕД со твојата љубов, се е ОК идеално, те сака, го сакаш, те поддржува, те бодри да успееш во твоите амбиции, се радува со тебе на секој твој успех нормално???:)
Зошто некој/а би се нашол во ваква ситуација ако се е беспрекорно?

Јок, нешто секогаш ФАЛИ, ако веќе размислуваш дека треба да избереш, нешто има што не штима....
Па ваљда се е ок,беспрекорно као што викаш и наеднаш се појавува некој кој ти нуди работа и кариера со куќата од твоите соништа,работата што отсекогаш си ја посакувал,а и башка некоја си плата милионска сума во некоја си огромна компанија, да речеме Кока кола. И немој да кажеш дека нема ни за момент да размислиш, без разлика до кај си со љубовта....Колку и да ме бодри,го бодрам,го сакам,ме сака,нема да се помислиш дали ќе прифатиш ор нот?

p.s.И што ти е ова ситуација М???:pos2:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
АуРоРа напиша:
Па ваљда се е ок,беспрекорно као што викаш и наеднаш се појавува некој кој ти нуди работа и кариера со куќата од твоите соништа,работата што отсекогаш си ја посакувал,а и башка некоја си плата милионска сума во некоја си огромна компанија, да речеме Кока кола. И немој да кажеш дека нема ни за момент да размислиш, без разлика до кај си со љубовта....Колку и да ме бодри,го бодрам,го сакам,ме сака,нема да се помислиш дали ќе прифатиш ор нот?

p.s.И што ти е ова ситуација М???:pos2:
Пак поединечни примери? ОК? Мојот одговор ќе го најдеш и во првиот пост, но еве и тука зошто не:) .

Одлична ситуација, супер услови, од убаво поубаво...НО....на сето тоа, очекувам: одушевување од страна на партнерот, среќа која ќе ја дели со мене и нормално, ќе иде со мене:) .....не очекувам, мрчења,негодувања, патетични фаци, некаква си „љубомора„ на некаков мој евентуален успех....а ако сето тоа се случи, е тогаш тоа се тие моменти кои ќе те доведат до размислување,како што викаш ти „без ничие влијание„. Можеби нема да ти каже ништо директно, но верувај, еден обичен муабет со него ќе ти даде СЕ на дланка, како и што размислува тој/таа и последователно на тоа ќе те „стави„ во размислување без и збор да каже, дали успех или љубов.

А мораш да признаеш твојот пример би бил баш успех за двајцата, а понатака и за тројца или четворица( потомството )
Останувам на своето, очекувам партнерот да стои секогаш зад мене, онака како што и јас би стоела во исти ситуации.
Thx.:)
 

LaDy D

All or Nothing
Член од
15 јуни 2006
Мислења
215
Поени од реакции
0
CuCeNcE напиша:
Gresis!!!Ne e uvek taka...
хммм.. според мене, кога имаш љубов, среќен си.. тогаш имаш и волја и сила за да успееш и во другите работи... да нареднуваш, да се бориш за тоа што го сакаш заедно со саканиот... да имаш подршка и во случаи на некои неуспеси да не ти е толку тешко...
 
С

Сатори

Гостин
Успех!!!

Од сите мислења што ги прочитав дојдов до заклучок дека се сложувам со следните, ама сепак, дилемата останува:
-Успех можеш да најдеш и во љубовта!-да но што ако сакаш повеќе само од љубов?Зарем сметките се плаќаат со љубов или пак убавата кола и Ролексот на раката.Има личности на кои тоа не им е важно, но има и некои кои што сакаат да ја следат својата амбиција, која сама по себе за нив претставува успех, а успехот носи пари.Е сега кој не би посакал пари!
-Да дојде со мене-тоа можеби не е возможно од икс причини, но како ако го сакам да побарам од него да остави се за мене или пак да му дозволам тоа да го направи?
Значи финалниот заклучок сепак мора да ми биде:
успех!!!
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Uspeh pred se, za ljubov ima vreme, ke si se vratam ja po ljubovta a a on ako me saka ke me ceka:) Takvi nekoi moznosti u zivotot ne se propustaat.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
може да се најдат и љубовта и успехот на исто место... доколку еве приерот со стипендијата.. еве јас ја земам стипендијата да одам во друга земја.. он ке ме поддржи а доколку ме сака ке ме чека
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Ako ljubovta e onaa vistinskata, ke odi vo paralela so uspehot....:back:
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Не сум била во таква ситуација да сум толку многу заљубена а да имам некоја супер можност во исто време па не знам како би постапила. Доколку би земала само најпрост пример (Пр:Треба одам на факс во друга држава,супер можност,стипендија, она што навистина го сакам,ама и лудо сакам некој) тогаш мислам дека би го одбрала успехот.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
ako se raboti za vistinska ljubov, togas bi ja izbrala ljubovta, no sepak ne mozam da kazam spored ,,teorija" vo praksa mozebi podrugo bi bilo...
a da se iskombinira nesto u smisla da se ceka, mislam deka ne e izvodlivo kolku i da e golema ljubovta dalecinata ke go napravi svoeto...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
доколку сум во врска и љубовта ми е возвратена...нема шанси да го ризикувам тоа:nenene:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Ако успееш да фи споиш двете,тогаш си успеал на двете полиња!
Со еден удар -две муви!:helou:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Според мене дефинитивно љубов. Ако имаш некој кој безусловно ке те храбри и ке те поддржува ке дојдат времиња да нанижиш некој успех во кариерата.
 

BlAcK_MamBa

:: Living by my own rules ::
Член од
25 март 2007
Мислења
431
Поени од реакции
5
Мислам дека би можело да се најде начин и двете да функционираат заедно паралелно. Некои жртви ке мора да се направат, но не мора да се заврши со 0 на едно поле.
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
pa ako bide vistinska ljubovta, nema da ima precki vo uspehot:) ke se razberat megusebno i ke razgranicat nekoi raboti...rabotata i zadovolstvoto se posebni stvari...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom