Уништени Македонски гробишта кај Камник

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.613
Поени од реакции
26.133

Ова е смислено и организирано уништување на трагови на Македонско население. "Староседелците" од Кавказот ја плетат својата приказна...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.743
Еве @puno како деклариран и угнетен Албанец ќе ти одговори зашто е ова вака.
оваа работа е од многу поодамна ...има толкување дека со тоа се врши притисок врз лицата што не се од нивна вероиспевест да се иселат од селата, а има и мислење дека се работи за тоа што нашите муслимани имаат сосем друг( мислам многу поскромен ) приод кон умрените и погребните церемонии, па приодот на сограѓаните што не се муслимани ги иритира, слично како што нивните деца ако видат свиња ја маваат со камења... а патем многу луѓе од македонски села блиску до Арачиново веќе купиле гробни места во други делови на градот, некој и ги преселиле посмртните останки...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592

Ова е смислено и организирано уништување на трагови на Македонско население. "Староседелците" од Кавказот ја плетат својата приказна...
Веројатно се работи за српски тајни служби па им го свалуваат на албанците. Не верувам дека мирољубљив и религиозен народ како албанците би го направил ова.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.928
Поени од реакции
7.867

Ова е смислено и организирано уништување на трагови на Македонско население. "Староседелците" од Кавказот ја плетат својата приказна...
Se gradi edno opsestvo, da ne sakas tepacki kako vo vremeto na rezimot.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.613
Поени од реакции
26.133
Според методологијата на пуно, следно што ќе биде е дека Камник е христијански топоним, а не Словенски.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Бев на погреб пред месец дена и видов сквернавење на посмртните останки на покојникот кој бил претходно погребан во гробот т.е. нивно џиткање во необележани црни ќеси, ми се згади животот, па тие луѓе сепак платиле добро да бидат погребани достојно, а не така да бидат третирани. Не знам кои беа гробарите, но ми звучеа како Македонци. Затоа јас сум про крематориум од практични (незаземање на простор) и еколошки причини, но тоа во мојот животен век и во нашата заостаната држава тешко дека ќе се изреализира.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.613
Поени од реакции
26.133
Бев на погреб пред месец дена и видов сквернавење на посмртните останки на покојникот кој бил претходно погребан во гробот т.е. нивно џиткање во необележани црни ќеси, ми се згади животот, па тие луѓе сепак платиле добро да бидат погребани достојно, а не така да бидат третирани. Не знам кои беа гробарите, но ми звучеа како Македонци. Затоа јас сум про крематориум од практични (незаземање на простор) и еколошки причини, но тоа во мојот животен век и во нашата заостаната држава тешко дека ќе се изреализира.
Има крематориум во државава и твој избор е што ќе се прави со твоите посмртни останки, а не избор на било која заостаната или незаостаната држава.

А гробиштата и надгробните споменици спаѓаат во културно наследство на еден народ, можеби ти е ова очаен обид за релативизирање на злосторството...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Има крематориум во државава и твој избор е што ќе се прави со твоите посмртни останки, а не избор на било која заостаната или незаостаната држава.

А гробиштата и надгробните споменици спаѓаат во културно наследство на еден народ, така ова не ти е ништо друго туку очаен обид за релативизирање на злосторството...
Каде тоа и дали е функционален, очигледно не сум сум добро запознаена и информирана?

Не ми е, иако веднаш се затрча да ме прогласиш за про Шпонка, чисто ме интересираше каде можам да го регулирам тоа.

И знаеш како викаат старите - „невиден арамија, поголем и до кадија“.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.613
Поени од реакции
26.133
Каде тоа и дали е функционален, очигледно не сум сум добро запознаена и информирана?

Не ми е, иако веднаш се затрча да ме прогласиш за про Шпонка, чисто ме интересираше каде можам да го регулирам тоа.
Мораш да се распрашаш...

Иначе друго е сквернавење од негрижа, како што го правеле тоа луѓето што си ги видела, а друго е организирано сквернавење на гробишта, тенденциозно, за да се избрише секој траг дека таму живееле Македонци....

Убиство, може да се толкува секако, религозна нетрпеливост, лична нетрплеливост, криминал, и сл... Но вакво дело има само едно толкување, подготовка на терен за етничко чистење...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.178
Поени од реакции
16.009
Бев на погреб пред месец дена и видов сквернавење на посмртните останки на покојникот кој бил претходно погребан во гробот т.е. нивно џиткање во необележани црни ќеси, ми се згади животот, па тие луѓе сепак платиле добро да бидат погребани достојно, а не така да бидат третирани. Не знам кои беа гробарите, но ми звучеа како Македонци. Затоа јас сум про крематориум од практични (незаземање на простор) и еколошки причини, но тоа во мојот животен век и во нашата заостаната држава тешко дека ќе се изреализира.
А што мислиш кај се стават останките од стари гробови?
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
А што мислиш кај се стават останките од стари гробови?
Па би било цивилизирано тоа да не се прави толку апла и на очиглед на сите присутни на погребите. Има начини, можеби во некакви костурници каде би се положиле останките, а работата беше што покојникот и не бил погребан толку одамна и што сето тоа го посведочија и неговите потомци. Треба да се задржи почитта кон умрените, инаку самата инхумација нема никаков смисол.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.178
Поени од реакции
16.009
Па би било цивилизирано тоа да не се прави толку апла и на очиглед на сите присутни на погребите. Има начини, можеби во некакви костурници каде би се положиле останките, а работата беше што покојникот и не бил погребан толку одамна и што сето тоа го посведочија и неговите потомци. Треба да се задржи почитта кон умрените, инаку самата инхумација нема никаков смисол.
Па што не реагирале потомците чим знаеле дека се десило тоа, на крај на краиштата зашто бил откопан гробот без дозвола?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom