Универзум, бесконечност

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
се тоа е во ред, колега пауердрајв. но! некаде мора да е крајот... се` си има крај.
темава: харикири
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
P.Overdrive напиша:
Нема доволно силен микроскоп за точно да се одреди што има после quarks & leptons (сепак имало нешто помало од протони, неутрони..). Читав нешто такво одамна, требало да се случи чудо за да се надминат можностите на веќе-постоечките леќи.
Ортаку охриТски, не ја потценувај науката. Тоа што важи денес, не значи дека ќе важи и утре. Едно време не се ни знаело за атоми, па види денес до кај сме стигнати.. има време, ќе се појават подобри леќи, ќе се направат посилни микроскопи, ќе се најдат уште поситни честици.. :)
Имаш една грешка, не сум охриТски него сТрушки :vozbud: .
И едно прашање: што мислиш дека наукава може да иде до бескрај? И која ти е логиката дека една честичка што има некаков полнеж било позитивен или негативен .... или ... некои честички без полнеж дека би биле составени од уште поситни, или јас не можам да сватам или па не постои такво нешто, незнам глупаво е малце, не е нешто незнам колку голем протонот па ај ке измислат леќи за да видат од што е составен, тоа е нешто многу ситно што со електронски микроскоп се гледа ептен мало па што останува за друго, може постојат претпоставки за тоа ама дека ке може да се реализира тоа, е тоа малце потешко.
Ама ок ај ке се надевам и јас дека ке може наукава толку да се унапреди и мило ке ми е, мада што ке ме нервира тоа што моите децата ке ја учат проблематиката со атомот и плус уште ке треба да ја учат и структурата на протонот :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 
Член од
26 април 2007
Мислења
29
Поени од реакции
10
абе ORTACE објасни ми само,како може нешто да постои,а да не се состои од нешто.само тоа објасни ми и ништо повејке.каде е центарот на тоа .каде е крајот,до каде и да стигнеш со размислување(се разбира само со размислување,затоа што немаме технологија толку развиена)мора да продолжиш понатаму зашто нема крај.кое е тоа последното ти тоа што го кажува,како би изгледало,не е нормално да нема нешто во него,а постои.размисли.а за тоа што вика krbKENGUR дека се си има крај,каде е крајот на атомот,или пак нека ми каже каде е крајот на вселената,што е тој крај-можеби има sид,а?а што има после тој sид,има ли тоа нешто крај,а?до каде така,а?ајде кажи,ако си сигурен дека се има крај.баш сакам да ме убедиш дека се има крај.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
kpbKENGUR напиша:
се тоа е во ред, колега пауердрајв. но! некаде мора да е крајот... се` си има крај.
темава: харикири
Koj рече дека се мора да има крај, само зошто малку му е тешко на човековиот ум да си го претстави поимот бесконечно незначи дека не ни постоти бесконечност, која меѓудругото може да биде еден затворен круг.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
А, можеби и нашиов сончев систем е само еден атом од некој поголем систем за кој ние не сме свесни... Структурата му е донекаде слична... Нема граница на таквите теории, барем не засега. Вселената има крај, до кај што можеме да видиме, после тоа почнува чистата идеја.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Bacillus gagous напиша:
Koj рече дека се мора да има крај, само зошто малку му е тешко на човековиот ум да си го претстави поимот бесконечно незначи дека не ни постоти бесконечност, која меѓудругото може да биде еден затворен круг.
Може и тоа како може, бесконечност самиот збор ти кажува. Нема ограниченост. Како да имаш интернет со UNLIMITED кредит, нема крај едноставно.
 
Член од
29 април 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
se sto e napraveno od smrten um moze da se resi ama atomite,pesoko,vselenata site tie raboti ne se vestacki t.e. ne se napraveni od covekot .Toa e delo na prirodata i zatoa nekoi prasanja ke ostanat bez odgovor...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абе зошто џабе се замарате? Вселената е неоткриена работа. Со оваа наша технологија сме многу заостанати за да ја истражуваме далечната вселена. Значи зборот ми е... додека не се најде направа што може да патува колку брзината на светлината нема да можеме да ја истражуваме вселената и дотогаш ке биде мистерија за нас.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Dzish напиша:
Абе зошто џабе се замарате? Вселената е неоткриена работа. Со оваа наша технологија сме многу заостанати за да ја истражуваме далечната вселена. Значи зборот ми е... додека не се најде направа што може да патува колку брзината на светлината нема да можеме да ја истражуваме вселената и дотогаш ке биде мистерија за нас.
Како ќе дојдеш до таков изум ако не се замараш? Ако се прифати се` така ладнокрвно, нема да има никаков напредок...
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Зрното песок е составено од атоми, атомите од електрони, протони и неутрони, и тие понатами се делат на кваркови, лептони, мезони, неутрина, позитрони, а овие се делат на други, а другите се делат на енергетски честички.
А Вселената има крај но не каков што мислиме.
Пример: Ќе нацртаме човече на улица, и тој ќе тргне во еден правец и по извесно време ќе стигне од спротивниот правец. И така ќе се мачи да стигне до 'крајот на светот' (од негова перспектива) но според него Земјата е бесконечна. Така е и за нас само една димензија погоре.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
kohlbass , kuhar .V . toa li e toa, nego aj sea na temava
epa aleksandaarr ,
dojde vreme koa kje doznaes deka ne si u pravo ,,toa e istata zabluda sto ja imav i jas , ali samo sto jas imav druga prikazna na koja i obrnav vnimanie .....
i zamisli dojdov do nevorojaten odgovor,,,i si pomisliv deka treba da dobijam nobelova nagrada za toa , samo da porabotam uste maku na toa ,,,
i na kraj se razocarav koa slusnav od profesor na fakultet deka vekje nekoj drug pred mene go smislil toa ....nema veze sea toa ...
ako nekoj go saka odgovorot , togas predlagam da se vidime licno , ako ne neka go kopka se do ostatokot na zivotot...ma ic ne mi e gajle ...
inace ,
do sea , najmala cestica od koja se smeta deka se sostaveni site ostanati se vika " STRING " iako taa teorija ne e dokazana,
i uste edna zabeleska ,
nema da moze pojaki mokroskopi , mislam , prvo naucete sto e svetlina , kkao e gradena , koj i e mehanizmot na rabota , i pole kje vi stane jasno , zosto nemoze pojaki ,
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
ImperatoR напиша:
i uste edna zabeleska ,
nema da moze pojaki mokroskopi , mislam , prvo naucete sto e svetlina , kkao e gradena , koj i e mehanizmot na rabota , i pole kje vi stane jasno , zosto nemoze pojaki ,

Микрокоирање не се врши само со помош на светлина, си слушанлли ти за електронски микроскоп, или уште подобро си чул ли за АТМ (Atom force microscope). Освен тоа гредбата на атомите не се испитува со микроскопи туку на други начини.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
kpbKENGUR напиша:
се тоа е во ред, колега пауердрајв. но! некаде мора да е крајот... се` си има крај.
темава: харикири
дали се си има свој крај?!? или пак, проблемот е тоа што ние сме така научени така да веруваме дека се има свој почеток и свој крај?
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Edno e sigurno: Se shto dishe ima kraj,a za drugo,pa idninata ke pokaze!
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Ние како луѓе никогаш нема ни да разбереме дали е вселената бесконечна и што претставува таа, затоа што се обидуваме да дадеме одговор на тоа врз основа на работи и податоци што ги гледаме на нашата планета и малку подалеку од неа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom