Унгарско-романска „војна за знамето“

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
не се толку лесни работите, Романија за да земе Молдавија треба да ги врати на бугарија Добруџа (тоа значи да нема излез на море) а на Унгарија да го врати Трансилванија. На овој начин ќе загуби повеќе од колку што ќе земе. И пак нема да се решат проблемите зашто во Трансилванија не се само Унгарци а од Молдавија ќе мора да се преселат над 200 000 бугари
Ак прајме муабет за нации во Добруџа немат ни 100 Бугари, а во Молдавија луѓето се поделени про-ЕУ и Романија и про-Русија така да јас лично невервам такво нешто да се случи со овие територии, додека прашањето со Унгарците е многу сериозно и бара детално следење на сите меѓуетнички инциденти зошто можат лесто да пламнат и да прераснат во револуција.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Ак прајме муабет за нации во Добруџа немат ни 100 Бугари, а во Молдавија луѓето се поделени про-ЕУ и Романија и про-Русија така да јас лично невервам такво нешто да се случи со овие територии, додека прашањето со Унгарците е многу сериозно и бара детално следење на сите меѓуетнички инциденти зошто можат лесто да пламнат и да прераснат во револуција.
нема што да правиме моабет со тебе сум сигурен дека не си отишол таму, прочитал си една страница на интернет и се правиш експерт.п'рво Добруџа е бугарското име на областа на романски е Dobrogea половина е во бугарија половина во Романија. За 100 луѓе нема да коментирам воопшто само во бабадаг се толку а во меджидија и Констанца се неколку илјади. И јас зборував за Молдавија каде пак не си подготвен.про руски настроени нема има територија наречена преднестровие која е под контрола на поранешни руски воени (луѓето таму немаат право да не се такви) Молдавците не се ром'нци но Молдавскиот и ром'нскијат јазик си личи како бугарски и македонски тоа и фактот дека Романија е во ЕУ и НАТО им помагаат за лесна асимилација.Б'лгарите во Молдавија официјално се 79 520 тоа се Бугарите кои немаат бугарско државјанство но се дефинираат како такви освен нив има 151 596 кои се определуваат како гагаузи зборуваат тјуркски но се христијани во бугарија овие луѓе се изјаснуваат како Бугари ако дојде до поделба на Молдавија овие луѓе или ќе се определат за бугари или најмалку ќе сакаат да са автономна република!
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
11
Ак прајме муабет за нации во Добруџа немат ни 100 Бугари, а во Молдавија луѓето се поделени про-ЕУ и Романија и про-Русија така да јас лично невервам такво нешто да се случи со овие територии, додека прашањето со Унгарците е многу сериозно и бара детално следење на сите меѓуетнички инциденти зошто можат лесто да пламнат и да прераснат во револуција.
Нема 100 Бугари во Северна Добруџа, нели ги избркаа и убија Романците. А за Молдавија и Украина, таму се уште живеат официјално 300 000, неофицијално над 1 000 000. Унгарците, заедно со Полјаците, Германците и Бугарите се најмногу погодените народи во Европа. Во случајот со Унгарија, тоа повеќе Унгарци живеат надвор од самата држава во Трансилванија, Војводина ...
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Јас сум против мислењата за која држава добила изгубила. Тоа требит да го остајме во минатото и да целиме кон иднината кон здружени држави каде протокот на луѓе ќе е слободен и секој ќе може да оди каде сака незавиисно од границата. Ако секоја држава бара територија кај шо имат нејзини националности кај би бил крајот. На пример Турција ќе го земит Берлин зошто таму имат мноооогу Tурци.
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
21
Поени од реакции
11
Нешто убаво да се слушна, е тука веќе си во право. А и не само Берлин, туку цела Европа е во опасност. Во Европа колку братоубиствени војни имаше во последниот век, само се самоизбивахме (сигурно 80 милиони жртви), и сега за тоа Европа е на оваа ситуација, белите во светот веќе се под 20%; само се омразаме така, Германци против Руси, Германци против Французи, Срби против Бугари, Бугари против Грци, секој против секој и др; Итн.
И тука си многу во право.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom