Увоз на автомобили постари од 30 години, практика насекаде, а сега и кај нас?

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
„Возила со музејска вредност се возила постари од 35 години на кои таков статус е утврден од страна на комисија, врз мислење на овластена стручна организација.

Кај ке најдиш прво комисија, колку време е утврдувањето и колку пари кошта никој не знае да одговори. Истото е и за стручната организација.

„Возилото се регистрира по поднесено барање од страна на сопственикот на возилото
Со барањето за регистација треба да се поднесат следниве писмени докази
-потекло на возилото
-сопственост на возилото
-регулирани царински давачки за возилото
-сообразност на возилото со важечките хомологациски прописи во Р.М.
-техничка исправност
-извршено осигурување
-возилата постари од 35 години, доказ дека се автентични во првичната изведба“

Пак истите срања... Хомологација, царина бла бла бла плати овде плати онде... и на крај некој да потврди дека се автентични во првата изведба? Што треба тоа да значи? Дека се исти? Епа можеби да е фарбано возилото и тоа неколку пати и? Не е во првична изведба... не можеш да го увезеш :tapp:

Со ваков закон тешко ке увезуваме олд-тајмери или „музејски“ возила.
Е сега ако одиш толку скептично, немаше никаква кола да се увезува во Македонија. Ако веќе си решил ќе се јавиш, ќе прашаш ќе се информираш.

Ќе прашаш што се подразбира под оригинална изведба.

Јас мислам ВООПШТО нема врска тоа со лајсни и такви работи. Можеби си нашол Ford Model T од којзнае која си година и сега нормално е дека ќе нема лајсна или дрвена штичка од подот.

Јас под тоа мислам дека е ...стандардната школка значи никакви рол барови...преправања...значи фабрички скроено. Зошто така? Бидејки на фабриката му бил даден тогашен а-тест за тие стандарди од тоа време. Сигурно ги нема податоците кои биле закони за емисија на штетни гасови...блаблабла...па им треба верен примерок на тоа возило. Истото важи и за моторот. Стандарден мотор.

Таа комисија изгледа е во МВР, бидејки законот е за ова министерство. Не гледам причина зошто би било во друго.


@Niko: Ти брат...Фичо...Мерцедес...ништо не продаваш...ништо не возиш...барем така викаш. :uvo:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Белки има некој правилник и за тоа, а држи вода, и тоа многу и на Бертоне муабетов над мене.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
189
Поени од реакции
4
Знам точно кој модел е. Супер е моделот.

Сега, што сакав да ти кажам. Не знам во каква ситуација е возилото, еве од она што ми кажуваш да земеме дека се е супер. И да заштедиш во реставрирањето, да го направиш со друг мотор и се како што планираш, а планираш потоа да го возиш од кеф, верувај или не, мислам дека подоцна многу пари ќе ти одат на поправки, одржувањето ќе биде прескапо и нема да се исплати за километрите што ќе ги поминеш. Ако не сакаш да го продадеш а сакаш да го имаш, освен возење во недела друго многу не ти останува.

Друга опција, ако сакаш да го продадеш, е да собереш повеќе пари, да го оставиш оригиналниот мотор, да го реставрираш беспрекорно (фабричка состојба) и прикажи го во Македонија, или евентуално Гермаија, каде ќе се офајдиш бааѓи.
Za motorot nema da bide problem za odrzuvanje zasto ke bide ponov (od 124ka). Moze da ima problem vo drugata mehanika i elektrika. Ama i toa nema da se rasipuva tolku cesto. Koga ke vidis i ponekojpat keifot kosta pari:) A vo plan mi e se drugo da bide restavrirano besprekorno (original). I znam deka taka ke vredi mnogu mnogu pari. Ali za prodavanje nema sansi. Zasto ondak da go restavriram :)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
189
Поени од реакции
4
@Niko: Ти брат...Фичо...Мерцедес...ништо не продаваш...ништо не возиш...барем така викаш. :uvo:

Ficoto veke pocnav da go vozam. Go registrirav i sega cepam so nego. :)

Samo imam maka. Mu ima nekoj frleno merak. Navecer pred zgrada koga mi stoi mi kradat benzin od rezervarot. 2 pati do sega mi gi imaat skrseno zadnite stopcinja. Cekam samo da go nacekam! (ke bide lelemorimajko) Imav radio vo nego ama sam si go izvadiv za da ne mi go izvadi nekoj drug :)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Стави му аларм, 100 евра е :)

Без мајтап. Ај да најдам работа, да ја средам мојата Бубичка...ќе му стегнам едно алармче со централно. Прво да си ја средам лимаријата после и тоа ќе биде.

Него, нико...јас сепак мислам мерцедесот треба да го возиш со V8. Немора многу, ама кога ќе го возиш праи му го ќефот.

Во Битола, два се реставрирани како твојот модел, само не се V8, ама и тие имаат големо литражни мотори. Трошат 20л на 100км ама ги возат на убаво време и за викенд. Мерак. Кога ги стартуваат...очекуваш тракатаатата...а слушаш само...вууум...вуууум :)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
189
Поени од реакции
4
Стави му аларм, 100 евра е :)

Без мајтап. Ај да најдам работа, да ја средам мојата Бубичка...ќе му стегнам едно алармче со централно. Прво да си ја средам лимаријата после и тоа ќе биде.

Него, нико...јас сепак мислам мерцедесот треба да го возиш со V8. Немора многу, ама кога ќе го возиш праи му го ќефот.

Во Битола, два се реставрирани како твојот модел, само не се V8, ама и тие имаат големо литражни мотори. Трошат 20л на 100км ама ги возат на убаво време и за викенд. Мерак. Кога ги стартуваат...очекуваш тракатаатата...а слушаш само...вууум...вуууум :)
Mislam deka edniot go znam ako ne se lazam, temno crven e (вишна boja)
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Двата се црни...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
За Малиот: еве ја темата, пробуричкај назад, на 3-та страна Бертоне го има постирано законот за безбедност на јавни патишта, има и наведено која ставка е конкретно за увоз на олд-тајмери.
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
И каде треба да се обратам за да стапам во контакт со таа „комисија“? Бидејки најдов Dodge Charger R/T во USA во стандардна состојба за ефтини пари...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Машински факултет-Скопје и министерство за стандардизација. Само некако скептичен сум дека ке проработи тој закон. Баш ме интересира што ке ти речат.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Греота е што многу т.н. "кршови" ги однесоа по одпадите. Треба прво тука да си ги заштитиме олдтајмерите па после да мислиме за увоз.
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
Еве сега новиве таблици ќе бидат специјални за возила над 35 години. Што значи на секој чекор ќе ве застануваат дали ви е регистрирана и дали е помината на технички преглед два пати годишно, односно еднаш на 6 месеци! Ебате заштитата!

Место да дадат бесплатни патарини, или што ти знам,дека сепак се работи за културно наследство тие намерно ќе ги направат луѓето да се чувствуваат како црни овци пред очите на полицијата!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Еве сега новиве таблици ќе бидат специјални за возила над 35 години. Што значи на секој чекор ќе ве застануваат дали ви е регистрирана и дали е помината на технички преглед два пати годишно, односно еднаш на 6 месеци! Ебате заштитата!

Место да дадат бесплатни патарини, или што ти знам,дека сепак се работи за културно наследство тие намерно ќе ги направат луѓето да се чувствуваат како црни овци пред очите на полицијата!
Друже овај закон не важи повеќе...
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
Ако неважи зошто ме застанаа со BMW 2002 на брат ми пред недела дена и ми држеше цајканот лекција како треба да идам на технички преглед оти поминаа 7 месеци од регистрација. Му се напраив на 3 и пол демек возам нови коли ја, оваа е на брат ми и ме пушти ама ми зеде податоци.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Епа не си знаел дека не важи законот :) Инаку можеш да му речиш дека тој закон не важи повеќе така да... Бркај работа. Ич да не те плаши тоа. А ако имаа намера да ти пишат казна, сега испорачуваат и уплатница пополнета комплет (само име презиме фали) и треба да си ја платиш во рок од 8 дена. Експресна постапка :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom