Уапсен Ратко Младиќ

  • Креатор на темата fmi
  • Време на започнување
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Еии, ја мислев сте заборавиле, пффф. Дечко ти си слушнал некогаш албанците да кукат по тие што загинале со униформа, на бојно поле? Сигурно не, и никогаш нема да слушнеш, а знаеш зошто? Затоа што знаеме дека на никого не му е гајле, а поготово вас, така да Карпалак е тоа што е, и таму само војници имаат загинато, и ниеден цивил. Но што правиме со Луботен, каде се убиени цивили.

Еееее како да не жртви од нас, вие бевте жртви затоа што така сакавте да бидете. Политика ваша беше копија на таа на Милошевиќ, и баш затоа дојде до тоа што дојде.
Прво, женско сум.
Второ, униформирано лице, со македонско државјанство, може да биде само војник на АРМ или полицаец на МВР. Се останато, се нарекува терорист.
Исто важи во сите земји во светот, и во Албанија, исто така, ако имам јас албанско државјанство и облечам униформа и пукам по албанската полиција, ќе бидам терорист. Тоа да ти биде јасно.
Мене ич не ми е гајле за албанските терористи, токму затоа што се терористи. Никој не дојде да пука по вас. И нашата полиција, исто така, не ги масакрираше и палеше терористите, ниту ги силуваше. Размисли, каков ти е тој твој ,,војник,, што силувал полицајци? Навистина, добра војска сте имале.
Вие можете да кукате до смрт по нив, ама тие никогаш нема да бидат никакви војници.
Само обични терористи кои во својата држава пукаа по својата полиција.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Прво, женско сум.
Второ, униформирано лице, со македонско државјанство, може да биде само војник на АРМ или полицаец на МВР. Се останато, се нарекува терорист.
Исто важи во сите земји во светот, и во Албанија, исто така, ако имам јас албанско државјанство и облечам униформа и пукам по албанската полиција, ќе бидам терорист. Тоа да ти биде јасно.
Мене ич не ми е гајле за албанските терористи, токму затоа што се терористи. Никој не дојде да пука по вас. И нашата полиција, исто така, не ги масакрираше и палеше терористите, ниту ги силуваше. Размисли, каков ти е тој твој ,,војник,, што силувал полицајци? Навистина, добра војска сте имале.
Вие можете да кукате до смрт по нив, ама тие никогаш нема да бидат никакви војници.
Само обични терористи кои во својата држава пукаа по својата полиција.
Прво извини што ти се обратив со "Дечко". Второ за вас се Терористи за нас беа Војници. Јас не барам од вас да ги нарекувате Војници, или незнам што. Тука со сигурност можам да кажам дека има две вистини, едната е ваша, другата е наша, така да, колку и да се обидеме овие работи да ги разјасниме не ќе можеме, токму заради фактот погоре.

За силување нa војник не сум слушал досега, но сигурно му било тешко на тој што бил силуван :eek: Се надевам сега му е подобро, и нема последици, ден денеска.o_O
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Прво извини што ти се обратив со "Дечко". Второ за вас се Терористи за нас беа Војници. Јас не барам од вас да ги нарекувате Војници, или незнам што. Тука со сигурност можам да кажам дека има две вистини, едната е ваша, другата е наша, така да, колку и да се обидеме овие работи да ги разјасниме не ќе можеме, токму заради фактот погоре.

За силување нa војник не сум слушал досега, но сигурно му било тешко на тој што бил силуван :eek: Се надевам сега му е подобро, и нема последици, ден денеска.o_O
Ако не си слушнал тогаш си многу неинформиран. Инаку, замисли јас да облечам сега униформа, земам еден калаш дојдам кај тебе дома и ве убијам сите. Дали ќе бидам војник за мојот народ? Не, нема, ќе бидам уапсена и судена.
Не може кој како сака и што сака да прави.
Очигледно, вие тоа не го разбирате. Да имавте проблем само со нас, па ќе размислев.
Ама немате само со нас проблем.
Замислете се вие. Окупатори терористички.
 
I

Iblis

Гостин
БуБу олабави се, не е место за дискусијата тука....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.656
Јас, да сум неинформиран, бидејќи никој досега не ми признал дека бил силуван, или па некогаш сум ги проверил. ...
No shit! Никој не ти дошол тебе да ти признае, нити си проверил?
Онда мора да е лага!
За хашкиот случај "Мавровски работници" нема двојба, освен секако, во твојата глава. Се е црно на бело, со имиња на учесници, жртви, реконструкција на настанот и така натаму....
Тоа секако им е јасно и на сите (40 на број) албански невладини организации, албански политички партии, интелектуалци... Никој од нив не рече: "тоа не се случило" или пак никој не истапи со вообиченото албанско клише: "Невини се они, не знамо кој е!".
Тоа е така, затоа што во овој случај све е кристално јасно. Затоа пак, се избација со ставот: "Амнестија за нив!" - се слушаше на протестите на улица, прес конференциите, соопштенијата, а не се слушаше: "не знамо кој е, они нису" или "не го направија тоа за што се теретат".
Толку за тоа дали и кој што направил.
Поразителен е фактот што 40 невладини организации, народ на улица, политичари од опозиција и позиција, "интелектуалци" и сите албански медиуми, застанаа во одбрана на луѓе кои им бутаа у газ стапови на обични градежни работници и после ги тераа да ги лижат, ги тераа да општат сексуално меѓу себе и други пикантерии.
Ако болдираниот дел не го означува ставот на албанскиот народ во РМ, тогаш не знам што го одразува тој став. Со ова моралната и етичката димензија на албанската перспектива во РМ е на работ на истребување.
Мојот проблем не е со унифицираната дебилност на Албанците (по овој случај), туку со унифицираната дебилност на нас Македонците (по овој случај). Македонците со ова го добија на тацна ставот на Албанците кон нив, во контекст на "соживотот". Но тие се жални повторувачи на лекции. Немате гајле со вакви морони. Можете што сакате да правите со нив, што впрочем и се случува.

Проста е паралелата помеѓу случаите како Младиќ или Караџиќ и случаите како Харадинај или "мавровски работници".
Србија го изручи и Младиќ (покрај други предходно). Јавноста и власта се дистанцираат од ѕверствата на монструмите. На огромниот број интелектуалци или медиуми не им е ни на крај памет да се солидаризираат со некој како Аркан да речеме. Најбитно е што официјалните чекори на власта го покажуваат тоа, во пракса.
Исто е и со Босанците, Хрватите, Македонците...

Но кај Албанците е друга приказната. Унифициран е ставот за солидаризирање со ѕверовите, кај сите фактори (види болд). Па Рамуш Харадинај уби повеќе сведоци Албанци одколку што убил Срби.И тоа е можно во државата Косово. Никој Албанец никад не рекол - тргнете ги гомната да не ја валкаат вековната чест олицетворена во канонот на Лека Дукаѓини. Но затоа сите заедно сплотено бранат секакви аберации на човечноста, само затоа што на едниот нејзин крај се Албанци, а на другиот Срби или други Каури.
Видете го Назим Блаци што реши да збори за Хашим Тачи. Деноноќно го чува КФОР во куќа на Косово.
Или пак дали излезе барем еден интелектуалец, политичар или било кој (од Косово, Македонија или Албанија) да ја осуди на пример, трговијата со органи вадени од живи луѓе?

Моралната и етичката деградација е евидентна потврда за духовниот пад на Албанците. Тоа го покажувате сплотено, од ден на ден.
Србите и сите други, кој побрзо кој поспоро, си го зачистија смрдливото минато. Вие живеете во него.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ајде ке те цитирам само за да добиеш известување.

бла бла бла
Прво кој рече дека не биле силувани, јас реков досега не сум слушнал за такво нешто, па нити некој сум го слушнал да каже такво нешто, а па сигурно не сум ги проверил по гзовите, сега тоа не значи дека е лага, нели?

Во мојата глава има многу бои, што не верувам во твојата да има толку многу. Јас светот го гледам многу поразлично од тебе сигурно. Јас никогаш не сум ги бранел и нити некогаш имам намера да ги бранам тие што ги малтретира мавровските работници, но пак од другата страна од кај да знам јас, и како да им верувам на нашите судови дека ке пресудат како што треба, и дека нема никој да биде наместен, да не почнам сега да набројувам наместени слуаеви, еден од нај актуелните е Случајот "СОПОТ". Како да им верувам кога, Македонец ке уби Албанец, ке добие само 2 месеци затвор и ке биде пуштен во Слобода, а пак кога Албанец ке убие некој Македонец да биде осуден на Доживотен затвор? Јас стварно сакам да верувам во нашите судови, но тоа е невозможно во моментот. Освен тоа да се навратам на случајот на мавровските работници. Кажи ми, дали тие случаеви беа однесени во ХАГ?! Да беа однесени, и беа експресно вратени назад, како неосновани, и дека, не станува збор за војни злосторства. Сега од каде нашите судови толку компетентни, и поспремни од тие во ХАГ?

ХАГ е тој што покренува постапка за воени злосторства, таков случај кај албанците освен со Харадинај кој патем еднаш беше ослободен, нема друг случај, тоа е уште еден друг факт повеќе, а и побитен, а тоа е дека албанците војувале според сите правилата на војување(зборот ми е општо).

А на крај се гледа дека се обидуваш да шириш пропаганда, на последниот дел, па не ни вреди да се коментира.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.656
Кажи ми, дали тие случаеви беа однесени во ХАГ?! Да беа однесени, и беа експресно вратени назад, како неосновани, и дека, не станува збор за војни злосторства.
Ова е невистина.
Не верувам дека си неинформиран.
Случаите не се вратени затоа што се "неосновани" или затоа што "не станува збор за воени злосторства". Вратени се затоа што проценката на судот во Хаг е дека тие случаи можат да ги процесуираат македонските судови.
Боите у твојата глава се видливи, затоа што ти е проѕирна, како и намерите. Тоа се црвено-црна, но само на прв поглед. Ако те загледа некој подобро ќе види у ствари дека нема ни црвена ни црна, а привидот е само замаскирана зелена (не поради незрелост...).
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Ратко Младич е жртва, тој не беше толку крив, колку што беше Алија Изетбеговиќ..​
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ова е невистина.
Не верувам дека си неинформиран.
Случаите не се вратени затоа што се "неосновани" или затоа што "не станува збор за воени злосторства". Вратени се затоа што проценката на судот во Хаг е дека тие случаи можат да ги процесуираат македонските судови.
Боите у твојата глава се видливи, затоа што ти е проѕирна, како и намерите. Тоа се црвено-црна, но само на прв поглед. Ако те загледа некој подобро ќе види у ствари дека нема ни црвена ни црна, а привидот е само замаскирана зелена (не поради незрелост...).
Да имаше воени злосторства самиот ХАГ ќе ги процесуираше, и немаше да ги врати назад во Македонија, кога и таа институција знае, за какви судови станува збор.

Но да ти кажам право и не ме боли многу, дали ке бидат осудени или не. А и не вреди да се троши време за овие муабети после 10 год.

На крај за боите, подобро Црвено & Црна отколку без ниедна како ти.;)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.720
Ратко Младич е жртва, тој не беше толку крив, колку што беше Алија Изетбеговиќ..​
Така некако. Бидејќи главно политичарите се оние кои издаваат наредби. Генерали како Младиќ само ги следат, исто како што војниците ги следат наредбите на генералите...
 
М

Мартин`

Гостин
Искрено не би сакал да се наоѓам во кожа на Србите, дефинитивно најглупа влада имаат!
Марионети што се спремни се да продадат за да влезат во друштвото на големите европски курви ..
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Да имаше воени злосторства самиот ХАГ ќе ги процесуираше, и немаше да ги врати назад во Македонија, кога и таа институција знае, за какви судови станува збор.

Но да ти кажам право и не ме боли многу, дали ке бидат осудени или не. А и не вреди да се троши време за овие муабети после 10 год.

На крај за боите, подобро Црвено & Црна отколку без ниедна како ти.;)
Немој тие муабети од пред 10 години. За нас Македонците, за секој со капка крв македонска, тоа не е завршено и нема да заврши додека не се плати цената за тие злосторства. Воен кодекс, да киднапираш новинари? За што зборуваш те молам? Или можеби, војничко правило е да заробиш војници и сите да бидат масакрирани (додека биле живи) и да бидат убивани со измачување? Потешко е да веруваш во вистината, отколку во твоето субјективно лажливо его. Јас имам пријатели албанци, го ценам секој човек според тоа што е, а не според нацијата, НО, за тоа во 2001, нема простување. Само што твојот народ, пардон, не етничките Албанци во Македонија, туку косоварите, одлучија да ве ебат во здрав памет и да си пукате по својата полиција, покажува колкаво ниво на интелигенција имате.
Можеби Бранко ви прости, ние не простуваме.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Joey Jo-jo ОДЛИЧНО ве опиша, гледам дека ти воопшто не си мрднал од таа точка ниту си научил нешто во меѓувреме..во тој случај што ти го опишуваш Македонецот убил во САМООДБРАНА, а албанецот од ОДМАЗДА..е сега, ако ти и понатаму не сакаш да видиш разлика, тогаш само можам да те жалам..а и нас со се тебе што мораме да трпиме такви дебили и НЕлуѓе како тебе и слични на тебе..
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
A ти од каде знаеш ти дека било во Самоодбрана, кога јас не потенцирав пример? Или онака ви доаѓа да кажете дека било во самоодраба и дека е невин,(мојата критика беше наменета за мак. судовите) капираш сега? Гледаш колку си прост? Гледаш само како влеташ во гомно?

Ајде мрш сега. Друг пат кога ке улетуваш вака ко подобранец, подразмисли два пати кога ке пишеш, нешто, и не сери безвеза, само демек учествувам во дискусијата.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Назад на темата, не мешајте баби и жаби.
Секој понатамошен обид за оф-топик муабет ќе биде санкциониран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom