Тјунирање на скутери до 50cc

Колку кубика има ваштиот скутер

  • 50

    Гласови: 50 67,6%
  • 70 или 80

    Гласови: 8 10,8%
  • 100 или 125

    Гласови: 3 4,1%
  • 15о или 180

    Гласови: 6 8,1%
  • 200 или 250

    Гласови: 1 1,4%
  • 400 или над 500

    Гласови: 6 8,1%

  • Вкупно гласачи
    74

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Мојата Априлиа цела сток, 0-50 (6-7сек), 0-80 (21-22сек).
Кои бројки би ги добил со Џианели?

требаше хоризонтално да снимам али јбг касно е
 
Член од
7 декември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
83
Оваа тема.... ммм... моја специјалност ;)

Еве го тјунинг коњот. Го спремам за трка, ама оди полека заради недостаток на средства...

Giannelli Extra Carbon ауспух
Motoforce Racing варијатор
Malossi MHR Delta ламела
Malossi ролни (не ми текнува која грамажа)
Malossi Red Sponge филтер
Malossi бел контра федер
Malossi бели федерчиња за MHR ламела (стартот е подесен на 8.000 вртежи)
Malossi каиш
Stage 6 R/T ѕвоно
Racing CDI (yamaha TZR)
NGK R BR8HS свеќица
STR8 усмеривач за ладење
STR8 Oversize перка за ладење
Continental ContiTwist Sport задна гума + комплет нов бандаж
Тјуниран блок за подобро ладење
*Dellorto PHBG 19 карбуратор (не е намонтиран, купен е за кит)
+Styling by Ron0n

Прегледај го приврзокот 45686Прегледај го приврзокот 45687Прегледај го приврзокот 45689

Моментално пола е расклопен заради дополнително тјунирање - обработување на преливните канали и усисот на цилиндарот за да се извлече апсолутниот максимум, монтирање на нова каишница, по можност да го напасувам dellorto 19ката и некои слични дребулии за да го добијам она што го сакам од стандарден цилиндар. Понатаму ќе оди и некој моќен, високообртаен кит од алуминиум-никасил со 1 карика.
Колку го зема моторов и колку те кошташе со се Tuning ?
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Колку го зема моторов и колку те кошташе со се Tuning ?
Моторот го земав 980 евра, а во тјунинг е вложено над 1500 евра. Е сега тука спаѓаат и некои работи кои ги нема на листата, што сум ги имал, па продал или фрлил или пак чекаат ред да бидат монтирани :)
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Да, уште поодамна ама сега пола мотор е расклопен во двор, за да го напасувам овој хладњакот што ми фаќа прашина и после тоа ќе ги продавам скутерот и другите мотори за да земам некој посериозен мотор над 600цц.

Преку глава ми дојде веќе од скутери, китови, лагери, ауспуси...

Добронамерен совет за оние кои сакаат да одат со кит: заборавете дека ќе го возите скутерот по цел ден наоколу. Ако сте веќе толку мераклии, снабдете си друг мотор за секојдневна вожња, па накитете го скутерот. Јас така направив и мислам дека не згрешив.
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
те следев на форумот на мотори.ком.мк, видов дека имаш супермото 250ка. Во план ми е такво. Ако сакаш кажи ми збор два за моторот, крајна, забрзување, и најбитно колку пари го зема? Знам дека такво е мајка за низ Скопјево .
исто кажи ми, само со џианелито и варијатор колку доби старт и крајна кога ги стави ?
:)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе шо разбирате од тјунинг :icon_lol:
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
94
Поени од реакции
11
na kymco super 9 (3000km) sakam da stavam sportski auspuh...kazete koja marka bi bila dobra i posle stavanjeto koi delovi treba da gi smenam(rolni, ova ona..)
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Кимко се малце специфични скутери и потешко се наоѓа ауспух за нив. Побарај Leo Vince, Tecnigas, Hebo... Ролни ќе смениш обавезно, а препорачливо е и федерчиња на ламелата за подобар старт.
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
22
Кимко се малце специфични скутери и потешко се наоѓа ауспух за нив. Побарај Leo Vince, Tecnigas, Hebo... Ролни ќе смениш обавезно, а препорачливо е и федерчиња на ламелата за подобар старт.
Sto kje kazes ? mojot :D 57.jpg
 
Член од
17 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
22
Џогче а? Убаво испаднало, прав драгстер. Кажи само што сетап има.
Браво :cuc: ако можеш прикачи некоја слика од друга страна сликано или пред тоа какво било само за споредба
сетап нема нешто посебно 40.5 клип незнам што фирма , пренос само варијатор полини, и лагери на радилица имам сменето :) максимална брзина извлековме 105км на час, имам цел албум ама ме мрзи да ги ставам ,Ivan Lajlusev ako saka nekoj na facebook da me iskontaktira ,
--- надополнето: 28 март 2013 во 13:06 ---
Џогче а? Убаво испаднало, прав драгстер. Кажи само што сетап има.
Браво :cuc: ако можеш прикачи некоја слика од друга страна сликано или пред тоа какво било само за споредба
Ако има некој за купување нека кажи сите се мои, тој скроз црниот до зелениот го има и на реклама5
 

Attachments

Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
сетап нема нешто посебно 40.5 клип незнам што фирма , пренос само варијатор полини, и лагери на радилица имам сменето :) максимална брзина извлековме 105км на час, имам цел албум ама ме мрзи да ги ставам ,Ivan Lajlusev ako saka nekoj na facebook da me iskontaktira ,
--- надополнето: 28 март 2013 во 13:06 ---


Ако има некој за купување нека кажи сите се мои, тој скроз црниот до зелениот го има и на реклама5
Кажи цена за зелениот па и за црниот, само со тие спортски делови 105 km/h :cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom