Тјунирање на скутери до 50cc

Колку кубика има ваштиот скутер

  • 50

    Гласови: 50 67,6%
  • 70 или 80

    Гласови: 8 10,8%
  • 100 или 125

    Гласови: 3 4,1%
  • 15о или 180

    Гласови: 6 8,1%
  • 200 или 250

    Гласови: 1 1,4%
  • 400 или над 500

    Гласови: 6 8,1%

  • Вкупно гласачи
    74
S

StormRage

Гостин
ми се напрај туршија пак клипот и сеа начекав кит од 80ка... иначе 4тактен кинез... сега корни маму му ебам влечи ко ненормално ама пак палењето заебава...
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
ми се напрај туршија пак клипот и сеа начекав кит од 80ка... иначе 4тактен кинез... сега корни маму му ебам влечи ко ненормално ама пак палењето заебава...
Што те заебава палењето ?
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
ух мртва тема веќе 2 години :rolleyes:
некој да продава Giannelli Extra или Technigas RR до кај 4000+/- ?!
Мислам дека се најдобри за стандард машина, па што најдам тоа земам.
--- надополнето: 22 април 2012 во 03:10 ---
ух мртва тема веќе 2 години :rolleyes:
некој да продава Giannelli Extra или Technigas RR до кај 4000+/- ?!
Мислам дека се најдобри за стандард машина, па што најдам тоа земам.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
ух мртва тема веќе 2 години :rolleyes:
некој да продава Giannelli Extra или Technigas RR до кај 4000+/- ?!
Мислам дека се најдобри за стандард машина, па што најдам тоа земам.
--- надополнето: 22 април 2012 во 03:10 ---
ух мртва тема веќе 2 години :rolleyes:
некој да продава Giannelli Extra или Technigas RR до кај 4000+/- ?!
Мислам дека се најдобри за стандард машина, па што најдам тоа земам.
И двата ги имав кај мојот скутер, giannelli се покажа многу подобар. Ми го украдоа па имаше само технигас али не се покажа, џабе парите фрлени..
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
епа и мене ми оди памет на тоа :) ајде тогаш нека остане само на џианели околу 3500 денари, некој?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Според мене еден убаво на изглед среден скутер
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Оваа тема.... ммм... моја специјалност ;)

Еве го тјунинг коњот. Го спремам за трка, ама оди полека заради недостаток на средства...

Giannelli Extra Carbon ауспух
Motoforce Racing варијатор
Malossi MHR Delta ламела
Malossi ролни (не ми текнува која грамажа)
Malossi Red Sponge филтер
Malossi бел контра федер
Malossi бели федерчиња за MHR ламела (стартот е подесен на 8.000 вртежи)
Malossi каиш
Stage 6 R/T ѕвоно
Racing CDI (yamaha TZR)
NGK R BR8HS свеќица
STR8 усмеривач за ладење
STR8 Oversize перка за ладење
Continental ContiTwist Sport задна гума + комплет нов бандаж
Тјуниран блок за подобро ладење
*Dellorto PHBG 19 карбуратор (не е намонтиран, купен е за кит)
+Styling by Ron0n

26012008088.jpg 26012008089.jpg 22012008080-small.jpg

Моментално пола е расклопен заради дополнително тјунирање - обработување на преливните канали и усисот на цилиндарот за да се извлече апсолутниот максимум, монтирање на нова каишница, по можност да го напасувам dellorto 19ката и некои слични дребулии за да го добијам она што го сакам од стандарден цилиндар. Понатаму ќе оди и некој моќен, високообртаен кит од алуминиум-никасил со 1 карика.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Оваа тема.... ммм... моја специјалност ;)

Еве го тјунинг коњот. Го спремам за трка, ама оди полека заради недостаток на средства...

Giannelli Extra Carbon ауспух
Motoforce Racing варијатор
Malossi MHR Delta ламела
Malossi ролни (не ми текнува која грамажа)
Malossi Red Sponge филтер
Malossi бел контра федер
Malossi бели федерчиња за MHR ламела (стартот е подесен на 8.000 вртежи)
Malossi каиш
Stage 6 R/T ѕвоно
Racing CDI (yamaha TZR)
NGK R BR8HS свеќица
STR8 усмеривач за ладење
STR8 Oversize перка за ладење
Continental ContiTwist Sport задна гума + комплет нов бандаж
Тјуниран блок за подобро ладење
*Dellorto PHBG 19 карбуратор (не е намонтиран, купен е за кит)
+Styling by Ron0n

Прегледај го приврзокот 45686Прегледај го приврзокот 45687Прегледај го приврзокот 45689

Моментално пола е расклопен заради дополнително тјунирање - обработување на преливните канали и усисот на цилиндарот за да се извлече апсолутниот максимум, монтирање на нова каишница, по можност да го напасувам dellorto 19ката и некои слични дребулии за да го добијам она што го сакам од стандарден цилиндар. Понатаму ќе оди и некој моќен, високообртаен кит од алуминиум-никасил со 1 карика.
Да пишеше бар перформанси пред/потоа. Гледам кинез е овој, баш ме интересира што перформанси си добил, по можност клипче :)
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Претходно, перформансите беа како и на секој стандард 2тактен скутер (послаб старт, забрзување, помала крајна).

А сега? Е сега многу априлии се излажале на семафор ;) На старт се крева на задно, забрзувањето е лудило, ама на сметка на тоа има малце помала крајна (околу 90). Али сеедно, мене ми е побитно забрзување него ли крајна.

*Ова е доста стар клип, сега има дупло повеќе опрема на него ама еве колку да не речете на празно зборувам... Ај да го склопам па ќе снимам нов, подобар клип :)

 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Коска, добар звук вади. Колку те кошташе тјунингот?
Јас имам априлија цела е стандард само блокажи извадени крајна е 85 некаде и правев трка со кинез 150ка рамо до рамо се јадеше. Планирам бар џианели реверс да ставам и полесни ролни за почеток. Некаде 9000 ќе ме кошта
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Ова е тјунирано повеќе време и постепено така што не се сеќавам колку кошташе до сега. Ако одиш да ги купуваш деловите се на ново од продавница и монтажа за нив, би рекол грубо околу 1000 евра (ме мрзи сега да ги барам цените по интернет кое колку кошта). Меѓутоа, јас не ги купив сите на ново, ниту пак платив за монтажата на сите ;)

Само реверс стави и терај го, не се малтретирај со вакви големи тјунинг зафати како мојот особено ако не си некој особен мераклија на веспи. Новите априлии имаат доста добар пренос, така што тоа е еден плус за нив и затоа одат добро и од фабрика.

А за крајната, не се потпирај на точноста на брзинометарот (во 90% од случаите, покажуваат повеќе него што реално оди моторот). Пред некое време возев едно бенели со обичен малоси гусан кит и брзинометарот кажуваше 120! Сите беа: „Уау ова е лудило“. Ама после меревме со GPS и испадна 95 е точната максимална брзина (што не е лошо со фабрички диференцијал)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ова е тјунирано повеќе време и постепено така што не се сеќавам колку кошташе до сега. Ако одиш да ги купуваш деловите се на ново од продавница и монтажа за нив, би рекол грубо околу 1000 евра (ме мрзи сега да ги барам цените по интернет кое колку кошта). Меѓутоа, јас не ги купив сите на ново, ниту пак платив за монтажата на сите ;)

Само реверс стави и терај го, не се малтретирај со вакви големи тјунинг зафати како мојот особено ако не си некој особен мераклија на веспи. Новите априлии имаат доста добар пренос, така што тоа е еден плус за нив и затоа одат добро и од фабрика.

А за крајната, не се потпирај на точноста на брзинометарот (во 90% од случаите, покажуваат повеќе него што реално оди моторот). Пред некое време возев едно бенели со обичен малоси гусан кит и брзинометарот кажуваше 120! Сите беа: „Уау ова е лудило“. Ама после меревме со GPS и испадна 95 е точната максимална брзина (што не е лошо со фабрички диференцијал)
Не планирам многу да го чепкам пошо со реверс само ќе извадам преку 95% од силата на моторот а ако веќе сакам нешто саглам да го појачам ќе треба 70 кит но тоа можеби ко ќе пројдам преку 20.000км здравје.

Ќе скокне потрошувачката со реверсот и ролни за старт, 4-5 грамски?
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Секогаш скокнува :) Барем за 0,5-1 литро / 100 ќе се зголеми, ништо страшно, меракот е поважен ! :icon_lol:
 
Член од
16 октомври 2010
Мислења
9
Поени од реакции
1
Имам Derbni GP 1 Revolution 50cc, другарче ми ја слупа у автобус, го опраив и сега решив да ја тјунирам малку. Стаив LeoVinci страничен ауспух, сменив ролни ама нешто не ми влече ко шо треба.

Знае некој добар мајстор за Derbi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom