Туѓо мислење - голем товар и опсесија

Член од
29 декември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
26
не верувам во хороскоп ама сум Рак ..ми наметнувале родителите ама не се строги родители ама никогаш не сум имал ни желба па ни ништо да му удоволувам ..проблемов е што во последно секакво мислење ми смета и се земам здраво за готово и тоа страшно ме депресира , изгледа че треба да посетам психолог ..ако знајте некој добар препорачајте ...
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Паметните и убави луѓе тешко примаат критика дека не се „навикнати“ на критика.
Глупавите и грдите се упорни и отпорни дека морале цел живот да се бранат од туѓо мислење
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Не се интересирам за туѓото мислење. Всушност и избегнувам да зборувам со луѓе за лични прашања, знаејќи дека макар и да сме слични, пак не пристапуваме со истиот point of view. Можеби другиот би го имал истиот point of view, само што во друго место и друго време, во кое јас можеби ќе имам некој друг point of view.

Една од најтешките работи е веројатно да се задржи чистотата на умот. Да не постапуваме така како што сме слушале дека треба, или сме гледале други да прават. За било што. Затоа сметам дека е добра родителската негрижа и несоцијалноста, едноставно си препуштен сам на себе, што секако може да биде лошо, но може да биде и сосем добро, ако си фер кон себе и кон објективноста/вистината и си поставуваш триста pros and cons за нешто. Не само pros и не само cons...
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Заебиги сите братче.
Дали тие ти плаќат сметки ? Или пак можеби ти носат храна дома ? НЕ ...
Едноставно овие зборови нека ти се вратат во глава коа ке те годи нивното мислење. И мене ме боли коа слушам напади од другите кој мене или на тема која е остелива за мене, али заеби. Никад нема да престанат да зборуват и никад нема да си сам во светот за да не те нервират.. Напрајси свој филм и стил и живеј во него ;);););)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
We buy things we don't need with money we don't have to impress people we don't like.
Е сега ова buy може да го заменат и други зборови, во малку променета реченица.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.344
Битно е туѓото мислење, како инаку ќе знаеме дека работите кои ги правиме се исправни или не. Туѓото мислење ни помага да ги евалуираме нашите постапки и да донесеме рационални одлуки. Не можеш ти да идеш со глава у ѕид покрај тоа што сите ти викаат дека не треба така, иако некогаш и вреди да се следи инстинктот, ама тоа е поретко.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Никад не сум ебел жива сила и не ме занимало туѓо мислење, освен ако не сум осетил некоја желба за размена на перцепирање на овој свет во пријателски разговор, најчесто на форумов у задње време.

Си стои поуката од пред доста години два поста погоре, да можам лајк ќе си ставам :D
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Зависи во која смисла "туѓо мислење" но како социјално битие не може скроз индивидуално да се однесуваш а да очекуваш 100 процентна поддршка и сам треба да процениш дали некој има лоша намера или тоа е (добронамерна) конструктивна критика.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Битно е туѓото мислење, како инаку ќе знаеме дека работите кои ги правиме се исправни или не. Туѓото мислење ни помага да ги евалуираме нашите постапки и да донесеме рационални одлуки. Не можеш ти да идеш со глава у ѕид покрај тоа што сите ти викаат дека не треба така, иако некогаш и вреди да се следи инстинктот, ама тоа е поретко.
A од кај знаеш дека туѓото мислење е исправно и вистинскиот пат за тебе,а твоето не е?Единствено го слушам мислењето на моите блиски љуѓе.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.344
A од кај знаеш дека туѓото мислење е исправно и вистинскиот пат за тебе,а твоето не е?Единствено го слушам мислењето на моите блиски љуѓе.
Зависи за што разговараме и за каква ситуација се работи. Секое мислење вреди да се разгледа и да се изгради став врз тоа мислење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom