Турција

Статус
Затворена за нови мислења.

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Се едно jас да ти кажам:
Не можете да се курчите 2 милионска државичка на 12 милионска Грциjа, само една Атина е 3 пати поголема от Република Македониjа.
Но,не се спуштивме до ниво да собираме потписи за референдум против Грција.

Кај нас спорот е сосема друг,додека кај вас вие сами си го повикувате ѓаволот.:toe:
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Но,не се спуштивме до ниво да собираме потписи за референдум против Грција.

Кај нас спорот е сосема друг,додека кај вас вие сами си го повикувате ѓаволот.:toe:

При вес дали нема некои кои сакат примерно грчки територии? Или поне да протестирате пред и да вандализирате грчката амбасада.
Твое мислене е кое е дозволено и кои не, факта е че се курчите много смешно на Грциjа.

Jас не одобрjавам идеjата да има потписи за референдум, но пак е подемократски отколкоту да одим и да викаме пред амбасадите.
А после да одим на шопинг и да не смеем да кажем отдека сме.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Naj prljavite i naj glupite blgari na forumot se HUMAN i FMI,,, samo rabotata e sto Human e mnogu prikrien.. Ne saka da priznava deka e Blgar,:toe: Se pravi deka e makedonec..
Е Polaris, не може сите да са на едно и исто мнение во тоjа живот...
Заштото нито jaс,нито Human сме согласни со твоите тези си готов на се....
Хората са различни... мора да го приемеш во живота това.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
При вес дали нема некои кои сакат примерно грчки територии? Или поне да протестирате пред и да вандализирате грчката амбасада.
Твое мислене е кое е дозволено и кои не, факта е че се курчите много смешно на Грциjа.

Jас не одобрjавам идеjата да има потписи за референдум, но пак е подемократски отколкоту да одим и да викаме пред амбасадите.
А после да одим на шопинг и да не смеем да кажем отдека сме.
Не заслужуваш да ти се објаснува,ама оти си бугарин,не ти фаќа умот,ке ти разјаснам:

спорот меѓу Македонија и Грција е чисто историски,и се курчиме,затоа што сме 100% убедени дека вистината е на наша страна и дека Грците безпричински,чисто заради изживување,не притискаат.


Додека кај вас нема причина да се курчите на Турција...стравот од турци не е доволно достоверна причина.


И не мешај билатерални односи на Македонија со Грција и на Бугарија со Турција,и двата се од сосема различна и неспоредлива природа.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
И не мешај билатерални односи на Македонија со Грција и на Бугарија со Турција,и двата се од сосема различна и неспоредлива природа.
Се сложувам, относите помегу Бугариjа и Турциjа са светлосни години подобри отколкоту помегу Македониjа и Грциjа, а и помегу Македониjа и Бугариjа, Македониjа и Косово, Македониjа и Албаниjа.
Жалко е дека не си го разбрал, ако и да си живjал во Бугариjа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Кажи ми што имаат повеќе од турција оние кои те разделија на 3 дела, кои не ти признаваат црква, јазик, идентитет, историја, име, кои те блокираат во евроатланските организации....
Сигурен сум дека ако и Турција беше наш сосед дека и тие ќе немаше да не признаваат...

Џабе ви е референдум...вие сте мртво месо кога Турција ке влезе во ЕУ.
Аха, ќе влезат во ЕУ, само на сон.

Mnogu me interesira HUMAN sto e po nacionalnost??

100% garantiram deka ne e makedonec, se mi se cini deka e VLAV ili po nekoja slucajnost bugarin,zatoa sto imam cujeno za vlasite deka se cinicni ironicni:toe:
Naj prljavite i naj glupite blgari na forumot se HUMAN i FMI,,, samo rabotata e sto Human e mnogu prikrien.. Ne saka da priznava deka e Blgar,:toe: Se pravi deka e makedonec..

:pos2::pos2:

Во следниот пост на Поларис можеби ќе испаднам Србин...:pos2:
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Чекајте малце, овде не знам како се разбирате како прво.........Еден збора за курви, друг за авиони, трет за бродови, четврт националност....... ЧУДО...БРАВО..........ко ке се збора за едно нека се збора, а не за 400 работи...........Што се однесува тука дали ја споредувате Турција со Русија воено???............Во никој случај Турција не може да се спореди воено со Русија апсолутно во никој, економски да Русија тек заздравува од времето на СССР, ама воено да се споредува Русија освен со Америка не оди......... и сите го знаете тоа, ако некои се прават дека не, Иначе за Турција имам најубави зборови, едноставно не сакаат сега и гледаат колку толку да помогнат, затоа им благодарам за нивната поддршка за влез во ебената Еу.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Сигурен сум дека ако и Турција беше наш сосед дека и тие ќе немаше да не признаваат...



Аха, ќе влезат во ЕУ, само на сон.






:pos2::pos2:

Во следниот пост на Поларис можеби ќе испаднам Србин...:pos2:

Neznam sto si,ama 100% ne si makedonec..:nenene: Tuka apsolutno sum siguren..

Чекајте малце, овде не знам како се разбирате како прво.........Еден збора за курви, друг за авиони, трет за бродови, четврт националност....... ЧУДО...БРАВО..........ко ке се збора за едно нека се збора, а не за 400 работи...........Што се однесува тука дали ја споредувате Турција со Русија воено???............Во никој случај Турција не може да се спореди воено со Русија апсолутно во никој, економски да Русија тек заздравува од времето на СССР, ама воено да се споредува Русија освен со Америка не оди......... и сите го знаете тоа, ако некои се прават дека не, Иначе за Турција имам најубави зборови, едноставно не сакаат сега и гледаат колку толку да помогнат, затоа им благодарам за нивната поддршка за влез во ебената Еу.
Druze kako prvo ovdeka nikoj ne ja sporeduva Rusija so Turcija,a kako vtoro,Rusija vo nikoj slucaj ne e po razviena ekonomski od Turcija:nenene:
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Овде било вистинска калак..ница, и навистина не ми е јасно како админите толерираат вакви теми, додека некои вистински теми се фрлаат во канта или се преместуваат во под-форуми како архитектура и плетење. Но, сепак некои одговори

Се едно jас да ти кажам:
Не можете да се курчите 2 милионска државичка на 12 милионска Грциjа, само една Атина е 3 пати поголема от Република Македониjа. Мислете малку со главите бе, ејј!!!
Непријателите не се бираат. И борбата ако ја водиш, ја водиш до последниот човек. :toe:

При вес дали нема некои кои сакат примерно грчки територии? Или поне да протестирате пред и да вандализирате грчката амбасада.
Твое мислене е кое е дозволено и кои не, факта е че се курчите много смешно на Грциjа.

Jас не одобрjавам идеjата да има потписи за референдум, но пак е подемократски отколкоту да одим и да викаме пред амбасадите.
А после да одим на шопинг и да не смеем да кажем отдека сме.
Поправка - не сакаме грчки територии. Тоа се македонски територии. А да зборуваш за бугарска демократија е нешто слично како да зборуваш за италијанските воени триумфи...

Се сложувам, относите помегу Бугариjа и Турциjа са светлосни години подобри отколкоту помегу Македониjа и Грциjа, а и помегу Македониjа и Бугариjа, Македониjа и Косово, Македониjа и Албаниjа.
Жалко е дека не си го разбрал, ако и да си живjал во Бугариjа.
Значи имате подобри односи со ТР, отколку со МК? Зошто тука тогаш продавате анти-турски дрндупки?
 
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Dali na ovoj podforum smeam da zboram na turski.
Ako i od ovoj podforume me odstranete Sikerim ablasini ters tarafindan.

Значи имате подобри односи со ТР, отколку со МК? Зошто тука тогаш продавате анти-турски дрндупки?
Yeahhh hahhhahaha :pos2::pos2::pos2:dobro e koga se zbori otvoreno.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Druze kako prvo ovdeka nikoj ne ja sporeduva Rusija so Turcija,a kako vtoro,Rusija vo nikoj slucaj ne e po razviena ekonomski od Turcija:nenene:
Ои на тетин убавиот.:vozbud:
Турциа не е само Истамбул и Бурса. Огромниот дел од турциа е и Анадола, дека нема ток и вода и серат надвор. Ас сум одил до Иран през тамо. А ти ако си одил само во Истамбул затова само сониш.
Технолошки ТР била по развиена од Русиа. Аи кутриот. :pos2:
Си бил во Русиа И знаеш шо прават ТР и РУ?

Не си си пил аповете друже затова оште балнуувашт:toe:
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Непријателите не се бираат. И борбата ако ја водиш, ја водиш до последниот човек. :toe:
Мене ми е преку . . . .со кого сe курчате. Дадох урок на Demmian, коj нас ни поучаваше. А вие штом сакате - борете се. Идентитет треба да градите. Ама тоа со последниjа човек ми доjде во повеке - треба да бриша солзи сега.


Поправка - не сакаме грчки територии. Тоа се македонски територии. А да зборуваш за бугарска демократија е нешто слично како да зборуваш за италијанските воени триумфи...
И кога са припагали на Република Македониjа тези територии? Некоj документ?
Со тоа мислиние долго ке бидете изолирани.
А за бугарската демокрациjа не бери грижа. Призната е за поразвиена от македонската.

Значи имате подобри односи со ТР, отколку со МК? Зошто тука тогаш продавате анти-турски дрндупки?
Зоштото секоj има право да има мнение - един тук е симпатизер на Турциjа, друг на Русиjа, трети на САД и т.н. Обичниjат бугарин не jа сака Турциjа и тоа е негово право /и обичниjат Македонец не jа сака Бугариjа или Грциjа, нели/. Тоа не пречи на политическо ниво да имаме добри относи со них. Во нашите весници не се пише со негативи за Турциjа, се работи прагматично и от двете земjи.
Во истото време обичниjат бугарин има симпатии кон Македониjа, но относите на политическо ниво не са баш тоа кое мора да бидат /и тоа не е заради бугарската страна/. Лошото за вас е дека во последните години се види промена на мисленето на бугарите спремо македонците и те веке не са наjсаканите соседи, веке се види един относ на присмев и понижуванjе, за кое вероватно и медиите имат вина, но главно сте си виновни вие /например со твоето мислене за "македонските територии" или со националната политика на градене идентитет преку антиквизациjа и сатанизиране на все бугарско/.

А относно референдум за Турциjа - се работи за баранjе на една политическа партиjа. Не сборим за национална политика. Вистината е дека дали Турциjа ке биде во ЕУ нема да го реши Бугариjа - наjвероватно ке има референдум во Франциjа. Германците исто не сакат Турциjа во ЕУ, истото е и со Холандиjа, Белгиjа, Полска, Унгариjа и Австриjа и др. Така че не Бугариjа е промлемот за Турциjа.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Мене ми е преку . . . .со кого сe курчате. Дадох урок на Demmian, коj нас ни поучаваше. А вие штом сакате - борете се. Идентитет треба да градите. Ама тоа со последниjа човек ми доjде во повеке - треба да бриша солзи сега.

И кога са припагали на Република Македониjа тези територии? Некоj документ?
Со тоа мислиние долго ке бидете изолирани.
А за бугарската демокрациjа не бери грижа. Призната е за поразвиена от македонската.
1. Немој да рониш солзи за нас, жити Бога!
2. Имам документ бе! Од таму од каде дедо ми е протеран како куче!


Зоштото секоj има право да има мнение - един тук е симпатизер на Турциjа, друг на Русиjа, трети на САД и т.н. Обичниjат бугарин не jа сака Турциjа и тоа е негово право /и обичниjат Македонец не jа сака Бугариjа или Грциjа, нели/. Тоа не пречи на политическо ниво да имаме добри относи со них. Во нашите весници не се пише со негативи за Турциjа, се работи прагматично и от двете земjи.
Во истото време обичниjат бугарин има симпатии кон Македониjа, но относите на политическо ниво не са баш тоа кое мора да бидат /и тоа не е заради бугарската страна/. Лошото за вас е дека во последните години се види промена на мисленето на бугарите спремо македонците и те веке не са наjсаканите соседи, веке се види един относ на присмев и понижуванjе, за кое вероватно и медиите имат вина, но главно сте си виновни вие /например со твоето мислене за "македонските територии" или со националната политика на градене идентитет преку антиквизациjа и сатанизиране на все бугарско/.
1. На обичниот Македонец го здоболе и за Грција и за Бугарија. Од каде таа параноја дека ние ги мразиме сите, навистина не знам. Да беше така немаше да одиме на гости ни кај вас, ни кај Грците (во текот на викендот 6.000 Македонци биле на туристичка посета на Грција :tapp:).
2. Штета што веќе не не обичате многу. Тогаш зошто поставувате табли добредојдовте браќа Македонци. А потоа се исмејувате со нас. ццццц
3. Македонски територии се македонски територии. Тоа е - таа е географијата, не може да се смени. Територии на РМ е друга работа.
4. Сатанизирање на се бугарско. Да беше така ќе ви беше ли дозволено да бидете тука на форум??

Инаку, он-топик, викате немате проблем со Турција, зошто тогаш оваа тема е доооолга 64 страници, на кои во преден план сте вие и Поларис?
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Инаку, он-топик, викате немате проблем со Турција, зошто тогаш оваа тема е доооолга 64 страници, на кои во преден план сте вие и Поларис?
Јас не сфатив - Поларис е прво турчин и потоа македонец, или прво македонец, пак, потоа турчин? Повеќето од тоа што е напишал не е за Македонија, не е за Турција, а е против Б'лгарија. Не е тешко да разбереш дека континуираното му зборување против Б'лгарија има други цели. А да земете да го прашате зашто и можат многу работи да ви се појаснат. За темата - јас лично немам ништо против Турција ако нема имперски амбиции.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom