Турција

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Gore vo navedenite postovi dokazav so si site fakti deka turskata ekonomija ne zavisi od EU,da zavisese od EU turskata ekonomija sega Turcija nemase da e megu 20 te vodecki ekonomii vo svetot:helou:
Gore ti napisav za nekoi raboti proverigi:helou:
Турција е во 20те водечки економии само поради една причина - оти са се накотили много и имат производителност на глава от населението како Бугарија Србија или Романија. Не оти сте много умни или работливи а штот сте 80 милиона :smir: Виж Сингапур Јужна Кореа Катар ОАЕ те това са силни економии. Нека си кажуваме вистината во лице. А за турската армија как може да велиш дека е една од нај силните во светот кога за тенкове имат М60? Колко са новите Ф-16 Блок 50? Каде са строени тези авиони? Нали помниш што стана например со Вавилонскиот Лав на иракчаните? Уж беше Т 72 ама не баш :pos2:. Дека Турција може да победи грција е јасно но това не ви прави Велика Сила.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Турција е во 20те водечки економии само поради една причина - оти са се накотили много и имат производителност на глава от населението како Бугарија Србија или Романија. Не оти сте много умни или работливи а штот сте 80 милиона :smir: Виж Сингапур Јужна Кореа Катар ОАЕ те това са силни економии. Нека си кажуваме вистината во лице. А за турската армија как може да велиш дека е една од нај силните во светот кога за тенкове имат М60? Колко са новите Ф-16 Блок 50? Каде са строени тези авиони? Нали помниш што стана например со Вавилонскиот Лав на иракчаните? Уж беше Т 72 ама не баш :pos2:. Дека Турција може да победи грција е јасно но това не ви прави Велика Сила.


Ne rekov deka Turcija e naj silna zemja vo svetot,prelistajgi postovite moi po gore sto se pa ke vidis sto imam napisano:helou: Rekov deka turcija e 10 ta voena sila na svetot so si voena tehnologija,i rekov deka vo NATO naj golemata armija posle USA ima Turcija:toe: so si linovi toa go dokazav
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Така е како бројка е една од нај големите. Затова важно е за ЕУ Турција да влезе оти само тогаш ке бидем вистински силни и ке биде сигурно дека Турција ке продолжи по правилниот пат а не како Иран. Това ке помогне за стабилност во балканскиот регион и ке биде единственото решение со кое ние сите ке имаме шанса да достигнем западните страни.
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.613
Поени од реакции
220
А дали треба Турција да биде навистина во ЕУ :uvo:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
А дали треба Турција да биде навистина во ЕУ :uvo:
Ако не влезе во ЕУ ке стане како Иран и може цела Европа да има сериозни проблеми. Верно е дека ЕУ ке победи но со много крв. Нужно ли е тоа кога заедно ке бидем посилни?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Најкомично ми е што каде и да сретне човек Бугарин истиот копи пејст муабет.Никако не чини Турција.Не била економска сила Анадолија сиромаштија и посебно она имале м-60.Кој м-60 кои бакрачи?Што тропаш нешто што не разбираш?Ај Атињаните ке речи човек имаат зошто да острат заби и некои шанси да се одбранат ами Бугарија?Кажи еве вие нели си имате природна аверзија кон Турците,смееш ли ти или твојата држава да реагираш на било кој начин?Кога нели имаат м-60 а вие с-300(го отековте више со него како аргумент) кажи што можеш ти макар и во политичка смисла да постигнеш(те) а да биде на штета на Турците?Нели слаба државичка си ја рендаат сите.КАко нас.

А дали треба Турција да биде навистина во ЕУ :uvo:
Не.И нема да биде.Од чиста причина што во таков случај пола Европски парламент ке биде Турски и ке го изеде буџетот на ЕУ.Си играат оти на картата да добијат привилегирано членство т.е некоја форма ке тргува со ЕУ без обврски.Што е и подобро за нив.Што ке бара во таква трула творба?
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Абе Хајдрих ти па понеже сигурно много ги разбираш работите :helou: Јас да сум кажал дека те са слаби и што е станало на вапрос па за војна Блгарија Турција? Тука стануваше на вопрос дека турците са силни но не и велика сила тоа сакам да ти кажа јас.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Не бе баче ја врска немам.Ама дај не труј со глупости има М-60 и не се сила.Тебе м-60 на сред бел ден да ти испадне нема да го познаеш.Држава која за закана може да ја смета само САД и евентуално Русија за мене и те како е сила.И убаво е некој од ова нашиве неписмени кои седат во МО да искористат моменталната ситуација каде Турција е пријатеслски настроена кон нас и да нучат како се прави и силна армија и силна држава.Знам оти не ви звучи вас убаво ама баче тоа ти е.А ти седи си на тоа уво и прикаските за вавилонскиот лав.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Хахаха мислиш дека нема да го познаем М60 :smir: Добре нема проблеми. Мисли си што сакаш и ги боготвори турците.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Види баче.Ја си боготворам она што го имам.Македонијава моја.А нив само си ги поштувам.Пред фактите и боговите молчат.Ништо не сум измислил.Бујрум гугл и имаш па читај.Ама не она само што ти се допаѓа.По ред се.И ке видиш.Кога твојот премиер ке го отера изреалскиот и полаевропски премиери упм пред очите на цел свет и ке си отиде мирно дома да си прослави со милион луѓе на плоштад бујрум кажи Турција е никој и ништо и молим јас ке ти потпишам.Да ги боготворам неам потреба не ми сечеле папок..
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Те са много силни и винаги са заплаха за балканите когато сме разединени но ако се стигне до војна надали ке сме сами а и да сме поне Романија Блгарија и Грција може и да ги спрат или поне да ги забават. Не е ли така? Блгарија и Романија едва сега започват модернизацијата.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ех сега сојузи ова она.Они заедно ке ги сопрат под услов па некој да не застане со Турците.И ке остане на тоа.Ама проблемот ке настане после сопрувањето.Кога ке решат да си се пресметаат межусебе довчерашните сојузници.Нема потреба да потсетувам на историјата.Зборуваме за Турција како држава а не за сојузи ова она.А за разединет балкан тоа е нормално.Сигурно нема да застанам јас во сојуз со држави кои ми го негираат постоењето.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Има време како бех чел во един доклад од генералниот штаб - војна во следните 10 години е малко веројатно да има. Сите ке го използваме това време да понапомпаме мускулите :helou: И се пак јас предпочитам да праим бизнис со турците а не да се тепаме.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Ако не влезе во ЕУ ке стане како . Верно е дека ЕУ ке победи но со много крв. Нужно ли е тоа кога заедно ке бидем посилни?

EU ne ke mozi da pobedi bez podrska od USA i Rusija toa da vi e jasno:helou:

oti EU vaka ke izgleda kako na vremeto



Турција ќе ја обнови Отоманската империја

Турција почна да ја зајакнува моќта во регионот и до 2040 година ќе биде единствена супер сила во тој регион и ќе има власт над земјите на поранешната Отоманска империја, според прогнозата на раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ Џорџ Фридман.
Весникот „Сабах“ истакнува дека е неопходно да се обрне внимание на таа прогноза, имајќи предвид дека Фридман е раководител на еден од најважните центри за стратешки истражувања во САД и е близок до Пентагон.
„Уште отсега можете да ги видите трагите на загосподарувањето, кои Турција ќе ги изгради во регионот на поранешната Отоманска империја“, истакна Фридман.
Тој тврди дека тој процес веќе започнал. Според него, што се однесува до исламските земји во регионот, влијанието на Турција во тие земји непрекинато расте и таа започнала дури и да доминира во регионот.
Фридман додава дека Турција развива врски со Албанија и со Србија на Балканот, а на Кавказ изградила моќен сојуз со Грузија и со Азербејџан.
Тој оценува дека Турција има две карактерни особини - има „жива“ економија и многу силна армија, пренесува МИА.
Според него, сега Турција ја има 17-та по големина економија во светот, а според неговите прогнози, до 2020 ќе се придвижи до 10-то место по тој показател.
Најважната предност на Турција, според Фридман, е нејзината географска структура. Раководителот на американската невладина агенција за стратешки истражувања „Стратфор“ смета дека Турција поседува се што е неопходно, за да биде регионална сила и во регионот нема друга таква земја.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105259
 
R

RAYTHEON23

Гостин
и израел и либија:pos2::pos2::pos2:

поминаа тије времиња претера!!!!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom